Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
ŞABANÖZÜ GÜNÜ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 17/12/2004 :  09:48:43      
ŞABANÖZÜ GÜNÜ

İlimize bağlı güzel ilçelerimizden Şabanözü Kaymakamlığı ve Belediyesinin Ankara Kızılay Zafer Çarşısında 10/Aralık 2004 tarihinde birkaç köyünü bir araya getirerek düzenledikleri sergiyle Ankara’da yerleşik hemşehrilerimizi memnun etmiştir. Öncelikle böylesi bir etkinliği hayata geçirilmesinde emeği geçen hemşehrilerimizi tebrik etmek gerekir.

Sergiyi ziyaret edenler çocukluk ve gençlik dönemlerine ait birçok materyali orada görerek gerçek bir nostalji yaşamış oldular. Bunun yanı sıra hemşehri ve Şabanözü’ne bağlı köylülerimiz bu etkinlikte bir arada olmanın mutluluklarını yaşadılar.

Böylesi güzel oluşumların ve bu oluşumdaki etkinliklerin Başkent gibi bir yerde yapılması hemşehrilerin bir dayanışması örneğini sergilediği gibi burada bizlerde yaşamaktayız birtakım çalışmalarda bizleri hiçe sayamazsınız imajını verdiği için de önemi büyüktü.

Diğer taraftan, yöremizin ürünlerini yabancılara tanıtma , değişik yerleşim yerlerimizin özelliklerini tanıtımı yapılmış olmakla turizm sektöründen yörenin girdilerine değer kazandırılması yönüyle güzel bir çalışma.

Yapılan bu işlemler her ne kadar güzel yapılmaya çalışılsa da sergide görülen ve yaşananlar henüz bizim insanımızın turizme yönelik yetiştirilemediğini alenen ortaya koymaktadır. Bütün çabalar iyi niyete dayandırılmıştır. Bundan hiçbir kimsenin kuşkusu yoktur ve olmamalıdır. Bizim insanımız tüm özverileriyle böyle bir etkinliği gerçekleştirme çabasını yüreğinde hissetmiştir ki eylemini Zafer Çarşısında sonuçlandırmaya ve meyvelerini almaya çalışmıştır. Ancak, çok iyi niyetli olmalarına rağmen serginin açılmasına yön verenler turizm sektörünün gelişimi hakkında gerekli bilgi ve yeteneği ile donatılamadıklarının bir örneği de burada sergilenmiştir.

Bu serginin diğer ilçe yöneticilerimize örnek olarak onların gayretleri ile başta başkent olmak üzere büyük illerimizde etkinlikler ortaya çıkarılmalıdır. Bu etkinlikler daha çok destek alması yönüyle özellikle Çankırı’lı hemşehrimizin çoğunlukta yer aldığı büyük şehirlerimizde yapılmalı ve turizm sektörü ile iştigal edenlerden de destek alınarak yapılırsa amaç ve sonuca ulaşılması yönüyle etkinliği mutlak surette çok olacaktır.

Şimdi Şabanözü ilçemizin çok çok iyi niyetli, özverili bu etkinliğinde şunlar yapılsaydı nasıl olurdu diye düşündüğümde, sonuç alma yönüyle: birincisi; şayet ben ziyaretçi olarak bu sergiye Şabanözü dışından bir yabancı olarak gelmişsem, sergiyi düzenleyenler beni en az yarım saatin üzerinde sergi yerinde tutma şartlarını sağlamalarını beklerdim. Örneğin bunlar neler olabilirdi. Bir defa bol miktarda Şabanözü veya köylerini sembolize eden motiflerle bezenmiş bardak, şişe gibi malzemelerle en azında bol miktarda ayran, ekşi gibi meşrubat ikram ederdim. İkincisi, kapıda özel görevliler bulundurur (Karşılayan) gelen her bir misafire özel ilgileniliyor havası yaratırdım.Üçüncüsü, özel ambalajlı olmak kaydı ile köy ürünleri pazarlardım. Zira kişinin yolda otobüste elinde gezdiği poşetle yöreyi tanıtım adına çok önemli olmaktadır.

Diğer taraftan sergi çeşitliliği yönüyle zenginleştirilecekse (bu sergide olduğu gibi)daha büyük bir mekanda teşhirini yapardım. Örneğin Çankaya Belediyesinin Kavaklıdere semtinde bulunan İş Bankası yanındaki üç katlı bir yerini temin etme yolunu arardım. Böylelikle sergi için giren insanlarımızı daha fazla içerde tutma yolunu bulmuş olurdum. Diğer taraftan birkaç yerde slayt gösterileri yapardım.

Artık yapılan yapılmıştır. Amacım eleştirmek değildir. Aksine sergiyi düzenleyenleri kutlamaktır. Bu nedenle bir defa daha sergiyi açmayı düşüneninden, fiili olarak ortaya koyuncaya kadar emeği geçen tüm hemşehrilerimi kutluyorum. Eksiklikler elbette sınama yanılma yoluyla giderilecektir. Sergi amacına tam ulaşmış olmasa da ileriye yönelik diğer ilçe insanlarımıza örnek olmuş ve her şeyden önce Çankırı’lıların geleceği yönüyle; “Başkent’te bizde varız ve bu şehirde bizde yaşıyoruz” mesajı verilmiştir..

Nurettin Derelli
16/12/2004

Düzenleyen - derelli on 17/12/2004 13:29:52


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git