Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

GEÇMİŞE TAKILMAK
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 01/12/2004 :  09:35:47      
GEÇMİŞE TAKILMAK
Nurettin DERELLİ

Toplum içinde geçmişe takılan gruplar kimlerdir diye sorulsa herhalde birinci sıralamada siyasetle iştigal edenlerin geldiği herkesçe aşikardır. Bu ister hükümet yönetiminde olsun ister geçmiş yerel yönetimlerde olsun. Ortak ifadeleri “Yıllarca yapılamayan işleri bir anda başarmak mümkün mü ?” diye bir mazeret bahanesi arkasına sığınarak kendi konumuna haklılık kazandırma anlayışı geçmişe takılmanın bir örneği olarak görülmektedir.

Toplum yapısına göre hareket ettiklerini varsayarsak şayet ve bu ifadeler halen toplumda da pirim yapıyorsa , eh haksız sayılmazlar hani.

Bu ifadenin son örneğini ilimiz Belediye Başkanının yaptığı basım toplantısında da görüyoruz. Şayet basındaki ifadelere bu güne kadar bir düzeltme yapılmamışsa, doğruluğu anlamında algıladığımızda, geçmişe saygı duymak anlamında ilgili kişi acaba makam odasında asılı bulunan fotoğraflara bakarsa bu güne kadar Çankırı’nın yerel yönetiminde bulunmuş ve çoğu hakkın rahmetine kavuşmuş zatı muhteremlere de devri zamanlarına ait hizmetlerinde ihmal vardır denilmiş olmuyor mu ?

Bu ifade şayet bilinçli olarak kullanılmışsa töremize manevi değerlerimize aldığımız dini bilgilerimize uyum sağlıyor mu? Bu oluşan sorulara bu kelimeyi kullanan kişinin muhataplığı anlamında konun değerlendirilmesi gerekmektedir diye düşünmekteyim.

Bakınız kullanılan bu ifadeleri yumuşatma adına geçmişi suçlama demeyelim de geçmişin hatalı hareket ettiğini ima yolu ile de anlatmaya çalışan siyasiyelerimizin aksine il-ilçe idaresinden sorumlu kişiler de statüleri gereği yönetim devirleri yapıla gelmektedir. Ancak hiç birisinden bu güne kadar giden kişinin şöyle yapması gerekirken böyle yapmış gibi herhangi bir yerde ifadelerine rastlanılamamıştır. Birisinin eksik bıraktığını yerine gelen kişi onu tamamlama gayreti içine girer, ilave projeleri varsa onları hazırlar ilgili sonuca ulaşma adına ilgili yerlerle temasa geçer ve sonuçta bir gayret içinde olur.

Şimdi siz geçmişin ihmalini ön plana çıkartma gayreti ile kendi icraatlarınıza haklılık payını öngörüyorsanız o zaman basın toplantısında yaptığınız yuvarlak ifadelerinizi açmaya çalışırsak ki bu zemini hazırlamış olma durumu ile karşılaşmış durumdasınız o zaman birçok insana da kendinizin icraatlarını eleştirme fırsatını vermiş olursunuz.

Bu nedenle, tavsiye odur ki geçmişe takılmayınız bakınız toplumda yenilerde bir kanaat oluşmakta; o da şu, geçmişte hep yönetimlerde yaşı geçkin insanlar olurdu ve toplum bunlara gelişen bilim ve teknolojiyi takip edemiyorlar, ancak ya birbirleri ile sürtüşüyorlar veya geçmişi karalıyorlar diye düşündüklerinden son zamanlarda yönetimlerde ve siyasette yeni bilgi ve teknoloji içinde olan gençlere yer açılmaya başlanmıştır. Ama sizde bu siyaset anlayışı içinden gelmiş birisi olarak geçmişe takılı kalacaksanız geçmişte eleştirdiğiniz insanlardan bir farkınız olduğuna inanacak mısınız?

Elbette yerel yönetime talip olanlarda kendi ürettikleri projelerle yola çıkacaklardır ve bu projelerini halka benimsetebilmişlerse halkın onayı ile yönetime geçtiklerinde projelerine hayat buldurmaya çalışacaktır. Ama halka sunduğu bu projesi hiçbir zaman bakın geçmişte bunlar yapılması gerekirdi yapamadıkları için ben bunları yapacağım anlamı taşımamalı, sorumlu olduğu yönetimin daha ileriye taşınmasına halkının daha refah içinde yaşamasına gayret göstermelidir.

Artık günümüzde hiç kimsenin geçmişi örnekleyerek kendine gelecek için prim yaptırma gayreti onu hiçbir yere taşımayacağını anlaması gerekmektedir.

Nurettin Derenli
30/11/2004

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 02/12/2004 :  17:43:00       
  Benim hiç bir hemşerimle alıp veremiyeceğim yok ve de memleketimi çok seviyorum.Bu sitedeyide Çankırı için geçmişimizle bugünümüzle büyük değer vererek hizmet ettiği için seviyor ve saygı duyuyorum.Yazdıklarım itibariyla zaman zaman şahsıma tepki duyulduğunu da tahmin ediyorum.İçimde zerrece kötülük yoktur bu böyle biline.
Belediye Başakanımız bugüne kadar defalarca yazılmasına karşın burda tek sdatır cevap vermedi.
Ahmet Bey çok yoğun olduğunu yazıyor ve ben katılmıyorum kendisine.Nurettin Beyin eleştirilerine kulak vermek lazım.Yani öyle hep övülecek diye bir kaide yok.Kızmaca yok , eleştiriler insanın hatalarını en aza indirmesini sağlar.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git