Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Prof. Hikmet ÖZDEMİR [Köşe Yazıları]

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Önceki Konu  
hikmet özdemir
Çankırı Milletvekili

ANKARA
35 Cevap
Gönderim - 24/11/2004 :  10:25:24      
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanlarında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

Her 24 kasım da dile getirildiği gibi, bu yıl da yine bir çok eğitim sorunuyla karşı karşıyayız. Maalesef yılların ihmaliyle bu günlere kadar gelinen, okullarımızdaki yetersiz eğitim araç gerecinden, kalabalık sınıflara ve öğretmenlerimizin özlük haklarına kadar bir çok problem çözüm beklemektedir. Öğretmenlerimize daha fazla sahip çıkmalıyız. Toplumda var olan saygınlıklarını daha da artırmalı ve insanca yaşama şartlarını oluşturmalıyız. 70 milyon nüfusuyla kalkınma hamlesi başlatan Türkiye ilk önce eğitim sorununu halletmelidir. Bu amaçla, Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim bütçelerinden birini geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyduk. Bu yıl ki bütçe görüşmelerinde de aynı şekilde milli eğitim bütçesine büyük pay ayıracağız.

Öğretmen; insanları eğitmeyi ve onlara öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim ve öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve hayata hazırlayan kimsedir. Toplumda bu kadar mukaddes bir görevi bulunan değerli öğretmenlerimizi bir kez daha yürekten kutluyor, ülkemizin aydınlık geleceği için herkesi bu yüce davaya daha fazla duyarlı olmaya davet ediyorum.

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili

turgut_reis
Yetkili Üye

ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 24/11/2004 :  11:46:55       
  ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUM

Ben, öğretmen olmak istiyorum,
Ben, şairimin mısralarında dil
Genç kızımın gergefinde nakış nakış gül,
Aşığımın sazında tel
Öpülesi bir el olmak istiyorum.
Ben, öğretmen olmak istiyorum...

Ben çaresizliğin filizlendiği yerde ümit,
Korkunun mayalandığı yerde yürek,
Güçsüzlüğün güçlendiği yerde bilek olmak istiyorum.
Ben öğretmen olmak istiyorum...

Şu öksüz yavruya sımsıcak kucak,
Şu yetim çocuğa yanan bir ocak,
Çorak topraklara yağan yağmur,
Azgın sulara, bend,
Mehmed'imin elinde çağlar açan kılıç,
Ben ana, ben baba, ben Fatih, ben İbni Sina,
Ben Mimar Sinan olmak istiyorum.
Ben öğretmen olmasam diyorum,
Kim ekecek tohumları toprağa.

Ben ressamımın elinde fırça, tualinde renk
Bestekarımın en içli şarkısında nağme,
Hattatımın, nakkaşımın elinde kalem;
Ben Hoca Ali Rıza,
Ben Itri, Leyla Hanım,
Ben öğretmen olmak istiyorum.

Ben zehirli mantarların,
Deve dikenlerinin,
Ayrık otlarının boy attığı verimsiz bir toprak değil,
Ben,
Kırlarda elvan elvan çiçeklerin açtığı,
Dağlarında hür kuşların uçtuğu,
Pınarlarından susayanın içtiği,
Yollarından yiğitlerin geçtiği
Çiftçisinin başak, başak kardeşliği biçtiği
Bir vatan olmak istiyorum;
Ben, öğretmen olmak istiyorum.

Ben Hakk'a yönelen alınlarda nur,
Vatan topraklarını çevreleyen sur,
Mehmetçiğin göğsünde "iman"
Gençliğimin damarlarında "asil kan"
Bu zulme eğilmeyen baş,
Ben vatan için ağlayan gözlerde yaş,
Barışta güvercin, savaşta kartal olmak istiyorum;
Ben, öğretmen olmak istiyorum.

Nejat SEFERCİOĞLU

www.meb.gov.tr/belirligunler/24kasim/

Bu vesile ile Bütün Öğretmenlerimizin ve ayrıca ilkokul öğretmenlerim; Afife YORULMAZ, İbrahim-Gülizar SAYGI'nında ÖĞRETMENLERİ GÜNÜNÜ KUTLAR
yüce mevladan selametler dilerim.

Turgut ÖZKAN
Çayırpınar Köyü-ÇANKIRI

Düzenleyen - turgut_reis on 24/11/2004 11:49:19

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

Fazlı
Cansati.Org Denetçisi

İSTANBUL
52 Cevap
Gönderim - 24/11/2004 :  14:03:10       
  Bütün öğretmen'lerimizin öğretmen'ler gününü kutluyorum. SAYGILARIMLA...

Fazlı BOZ  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 24/11/2004 :  14:50:44       
  İnsanların geleceklerine yön veren ve çocukların örnek aldığı kişiler arasında öğretmenler gelmektedir. İlkokuldan bu güne kadar bana bir harf öğreten bütün öğretmenlerimi ( Arif Öz, Şaban Öz, Reyhan Kaya, Ali Hacıyanlı, Zafer Gençaydın, Ç.Demiray,N.Sanal ve adını yazamadıklarımı) saygı ve sevgi ile selamlıyor,ellerinden öpüyorum. Fani dünyaya göç edenlere de Allah'tan rahmet diliyorum.

Düzenleyen - Recep Cirik on 25/11/2004 00:17:02

sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 25/11/2004 :  00:06:59       
  Yetişmemizde meşale olan,ışık olan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
Kaybetdiklerimiz için rahmetler diliyorum.

İbrahim Zencirci

Not:1960 yılların sonlarında Merkez Karatekin İlkokulunda müdür olarak görev yapan, yüzlercemizin eğitiminde olumlu izler bırakan,genç yaşta kaybettiğimiz rahmetli FİKRET UZ hakkında detaylı bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşmaktır muradım.

sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 26/11/2004 :  09:42:38         
  ÇANKIRI VALİSİ ALİ HAYDAR ÖNER, "GELECEK TOPLUMLARIN YAŞAM DÜZEYLERİNİ BUGÜNKÜ TOPLUMLAR BELİRLER"

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle yapılan törende bir konuşma yapan Vali Ali Haydar Öner, gelecek toplumların yaşam düzeylerini bugünkü toplumların belirlediğini söyledi. Bir sınıf öğretmenin 30 yıllık görev süresi içinde 150 öğrenci yetiştirebileceğini ve bunlardan birkaçının başarılı olması halinde öğretmenin başarılı sayılacağını, öğretmenlerin kendilerine vizyon seçmeleri ve uzun soluklu plan yaparlarsa daha başarılı olacaklarına dikkat çeken Öner,"Tüm dünyaya yön veren Türkiye'yi hedeflemeliyiz. Sıradan insanlar çok şey başaramazlar. Kendi sorunlarını aşamayan öğretmen, çevre sorunlarını nasıl aşabilecek! Ülkemizde sorunları aşmanın anahtarı milli eğitim bakanlığıdır. Kalkınan ülkeler seferberlik halinde olan ülkelerdir. Her ortamı bir heyecan dalgası halinde yönetmeliyiz" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Sami Zeybek'te konuşmasında insanların bir öğretmene ve öğrenmeye muhtaç olduklarını, öğretmenlerin görev yerlerinin sadece sınıf ve okul olmadığını söyledi. Öğretmenlerin erdemli insan kaynağı olduğunu kaydeden Zeybek, "Öğretmen eğitimin temel unsurudur. Her bakımdan toplumsal liderdir" dedi. Törende Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri, "Şehit Cuma Öğretmen" adlı oratoryoyu sahnelerken, Süleyman Demirel Fen Lisesi halk oyunları ekibi de gösetir yaptı. Tören öğretmen ve öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiir okumaları ile devam etti.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git