Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Ahmet GÜLŞEN [Köşe Yazıları]

Başkanla Bir Gün
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 23/11/2004 :  17:12:17        
Başkanla Bir Gün
Ahmet GÜLŞEN

Bayramda Çankırı’daydım. Bu kez tatili biraz uzatalım ve daha çok kişiyi ziyaret edelim dedik, öyle de oldu. Bayram sonrasında Çankırı il kültür müdürü M. Kemal Karatatar ve yardımcısı Ali Uğur’u makamlarında ziyaret ederek Şehrin kültür hayatındaki çalışmalar hakkında bilgi aldık. Yeni bir sempozyumun çalışmalarına şimdiden başlamışlar. Umut verici faaliyetlere imza atacak bir ekip oldukları gördüm. Faaliyetlerinin devamını dilerim.

Bir diğer ziyaret mekanımız, dostumuz Musa Çağlar’ın sahip olduğu Kevser kitapevi idi. Yeni yerine taşınmış, yepyeni bir vizyonla Çankırı’ya yakışır bir kültür mekanı inşa etmişler. Bol kitap çeşidi ile, üst kattaki okuma salonu ile Ankara İstanbul’daki büyük kitapevlerini artmayacak bir eser olmuş. Emeği geçen Çağlar kardeşlere hayırlı müşteriler dileriz.

Başka bir ziyaret mekanımız Çankırı Çevre Kültür Derneği idi. Dernek kültürel çalışmalarına bir yenisini daha eklemiş. Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Abdülkerim Abdulkadir hocanın hazırladığı “Ilgazlı Hacı Baba” kitabının ikinci basımını üstlenmişler. Allah emeklerini zayi etmesin. Bu kitap hakkında geniş tanıtım ve tenkitler ayrıca yayınlanacaktır. Almak isteyenlerin Dernek veya Vefa Kitapevi ile temasa geçmelerini öneririm.

Çankırı'nın yarım asırlık matbaasının sahibi İrfan Hoşafçıoğlu'nu ziyaret ettik. O da bizim çalışmalarımızdan memnun olduğunu belirtti. Kendisi Çankırı'nın kültür hayatının vazgeçilmez unsurlarındandır. Aydın DEMİRÖZ ise bir başka ziyaret noktamız oldu. Her sosyal etkinliğin altında eli olan Demiröz, capcanlı çalışmalar içinde, 2005 de tüm Çankırı Lisesi mezunlarını toplamaya çalışyor. İnşallah biz de yardım edeceğiz. Çalışmanın detayları üzerinde birlikte kafa yorduk.

Bir gün öğle namazını imaret camiinde kılarak Çankırı'nın avrupa görmüş imamlarından sayın Cemil Çelik'i ziyaret ettik. Şehrin mahreci imaret camiine bilgisayarını taşımış olan Cemil hoca boş durmamış çok güzel eserler hazırlamış. Bizimle paylaştığı çalışmalarını sizler de görün, genç arkadaşlar yaz tatilini beklemeden Hocamızı ziyaret etsinler. İmaret camii her dönem bir görünmeyen üniversite olmuştur.

Eski Dızlar değirmenin karşı, yani kırkevlere çıkan rampanın hemen solundaki bir eski yapı vardı bahçeler içinde. Şimdi o bina restore edilmiş ve bir tabela iliştirilmiş “Asmalı konak resturant”. Şehri hatta ülkeyi kurtaracak olan işte bu vasıflı teşebbüstür.

Bir günümüzü de Sayın Başkan’ı ziyarete ayırdık. Çarşamba ve Cuma günü kendisini ziyaretimizde sayın Dinç’le Çankırı ve sorunları ve çözüm yolları hakkında bolca konuşma imkanı bulduk. Başkan Kardeşim Recep’le birlikte beni Çankırı’da adım adım gezdirmek suretiyle projelerini gösterdi, henüz yapılmayan projelerini de çizimler üzerinde detaylı olarak anlattı, hareket halinde önünden geçtiğimiz her bir bina, kaldırım, park vs. hakkında düşündüğü bir plan ve fikir mevcut. Allah tamamlamayı nasip etsin.

Önce ağaçlandırma projesinin ilk ayağı olan “bir milyon ağaç” kampanyası inceledik. Ankara tarafından Çankırı’ya girişte şehrin vizyonunu yeşile tebdil edecek çalışma Tofaşın üst taraflarından Tugayın içe kadar uzanıyor. Tugay tarafındaki ağaç dikme ve bakım işlerini Tugay komutanı bizzat takip ediyorlar. İşbaşında sabırla çalışırken kendisini ziyaret ettik. Tüm ekibini bu işe seferber etmiş, azmetmiş. Komutandan Allah razı olsun.

Sonra “Yaren kapısına” vardık. Henüz inşa aşamasında olan yaren kapısının çizimlerini de inceledik. Güzel bir çalışma olacak. Önce bir tak (giriş kapısı), hemen yanı başında küçük dükkanlar, yaren sofrası, hediyelik eşya satış noktaları aklımda kalan yapılacak yerlerdendir. Burada ayrıca Çankırı’ya emeği geçenler anısına bir(-kaç) levha yapılacağını da belirtti Başkan.

Belki bir çoğunuzun fark etmediği bir belediye atölyesi vardı yenimahallede, hemen ticaret lisesinin üstünde, Başkan orasının bir güzel park haline geleceğini anlattı. Tepeye dayanması hasebiyle doğayla bütünleşik bir park olacağına inanıyorum.

Kaledeki bayrağı görmüşsünüzdür, yeni bir bayrak çalışması var daha büyük ve önemli günlerde şehit olduğunda filan açılacak yukarıdan aşağı sarkan yatay bir bayrak. Henüz teknik incelemeler sürmekteymiş. Şehre yakışır inancındayım.

Şehrin hasretle beklediği suyun geleceği müjdesini de aldık. Tamamı kaynak sularının toplanmasıyla oluşan Güldürcek barajından gelecek suyun çalışma aşamaları bitmek üzere.

Başkanın Sayın Ethem Yenigürbüz’ü görevlendirdiği önemli bir projesi var. “Kentsel dönüşüm.” Adım adım projeyi inceledik. Ethem beyin eline sağlık, emek vermiş. Başkan da bu konuda ısrarlı. Şehrin tarihi mekanları kendini gösterecek, her bir yapı bir görev icra edecek, ferah mekanlarda yerli yabancı turistler gezmek için can atacak, ben de.

Karataş hamamı yeniden ele alınmış, eski derbeder hali düzelmeye başlamış. Orası sosyo- kültürel çalışmalar için tahsis edilecekmiş. Ayrıca eski Çamaşırhane de revizyona alınan mekanlardan. Şimdi içi temizlenmiş ve onarıma gireceklermiş. Sayın Ethem bey belirttiler, sitede de daha önce ifade ettiğimiz eski çamaşırhanenin kapısındaki düşmek üzere olan kitabe kurtarılmış, şimdi müzede bekletilmekteymiş.

Çansaati ve yukarısı yeniden planlanacak, çay düzelecek, cadde sokalar biraz daha ferahlayacak, tarih yeniden yaşayacak, yepyeni yatırımlar yapılacak. Başkanın anlattıklarından aklımda kalanlar. En önemlisi eğitim ve kültür alanında önemli çalışmalar yapılmasının aciliyetine dikkat çekti sayın Başkan. Yaptıkları 23 nisan şenliklerindeki, Karatekin tuz festivalindeki intibalarından bahsettiler, Şehrin insanı birlikte olmaya, böylesi sosyo-kültürel etkinliklere aç durumda, şehrin tümüyle eğitimi de Belediyenin görevleri arasında Başkan bunu biliyor. Güzel çalışmaların müjdesini de verdi.

Çankırı ile ilgili her şeyi takip ediyor Sayın Dinç. Yerel basında hemen hemen hergün belediyeden bir olumlu haberi görmek mümkün. Sitemizi de takip eden Başkanın cevap vermemesine şaşmamak gerekir. Çünkü koltuğuna oturduğu anda odasını insanlar basmakta talepler, talepler… Allah sabır versin. Fakat başkan tüm basındaki yazılara cevap konusunda da bir sistem kurma yolunda inşallah hayırlı olur.

Sözü uzatmadan, kültürel bağlamda gelişen bir Çankırı’da Sayın İrfan DİNÇ de önemli çalışmalar yapıyor gördük.

Ahmet GÜLŞEN

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 24/11/2004 :  00:29:19       
  Sayın Gülşen
Oldukça verimli geçen ve iyi haberleri yansıttığınız bayram gezisindeki izlenimlerinizle sanal bir gezi ile Çankırı'mıza uğradım. Ümit dolu görüşlerinizle biz de ümitlendik.
Çankırı'mız her şeyin iyisine layıktır.
Selam. sevgi ve saygı ile

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git