Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

DEĞİŞİME Mİ UĞRAMALIYIZ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 20/11/2004 :  11:17:00      
DEĞİŞİME Mİ UĞRAMALIYIZ ?
Nurettin DERELLİ

30/05/2002 tarihli Karatekin Gazetesinde bana ayrılan köşemde eski Valimiz Sayın Halil Ulusoy’a önerdiğim İlimizde turizmin geliştirilmesinde nasıl bir çalışma yapmalıyız konulu yazımı bir defada da Sayın Valiliğimize atfen yeniliyorum. Saygılarımla.

21 nci Yüzyıl içinde “Turizm Sektörü” ve bu sektörün gelişiminin sonucu getirisinin de görülmesi bu sektörün daha da geliştirilmesinin gerekliliği artık toplumumuzca iyice anlaşılmış bulunmaktadır.

Bunun önemini ve önceliğini Akdeniz , Ege ve Marmara .Bölgesi Vilayetleri üstlenmiş ve daha sonraları da Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi Vilayetleri ve en son olarak da İç Anadolu Bölgesine bir iki vilayet dışında diğer vilayetler de dahil turizm potansiyellerini ön plana çıkartmaya başlamışlardır.

Turizm getirisinin büyük çapta olduğunu gören gelişmiş bölgelerimizdeki insanlarımız turizm sektörünün gelişimi için her türlü girişimleri yapmış ve halen de yapmaya devam etmesinin yanında işin daha da bilimsel ve kaliteli bir şekilde geliştirilebilmesi yönünde Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin açılması lüzumunu hissederek yerleşim yerlerine de birer Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin açılması yönündeki gayretleri sonuç vermiş ve bu sayede turizm sektörünün meyvelerini çoktan toplamaya başlamışlardır.

İnsanlar gelişimlerinde ülkesi genelinde değişimi gözetip kendilerini yenileyemezlerse diğer toplumlardan daha gerideki bir yaşam biçimini işin başından kabullenmiş sayılırlar. Onun için bizde şayet gelişeceksek, mevcut yaşam. biçimimizden memnun değilsek, bunun için de ekonomik girdimizi çoğaltmaya mecbursak birtakım yerleşmiş tabularımızı yıkıp kendimizi bir şekilde yenilemek ve bu yöndeki değişime ayak uydurmak mecburiyetindeyiz. Şimdi sizlere vereceğim örnek anane ve kültür yapımızın dekültürasyona uğratılması anlamında olmayıp, sadece turistlerin aradığı birtakım özelliklerin oluşturulması gerektiği yönündedir. İngiltere Westminster Katedrali’nin bodrumunda bir mezar taşı üzerinde şu ifadeler yer almaktadır. “ Genç ve hür iken, düşlerim sonsuzken dünyayı değiştirmek istedim.Yaşlanıp akıllandıkça, dünyanın değişmeyeceğini anladım. Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu. İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle sadece ailemi ve kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu da kabul ettiremedim. Ve -ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki, önce kendimi değiştirseydim, ailemi ve yakınlarımı değiştirebilirdim. Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla memleketimi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir belki dünyayı bile değiştirebilirdim. “ Evet, İlimiz Turizm Sektörünün geliştirilmesinde geç kalınmış olsa da sınama yanılma ile bir yerlere varma yerine bu sektörün geliştirilmesinde hayli mesafe kat etmiş ve kurumsallaşmış kurumlarımız da bulunmaktadır. İşte bu aşamada İlimiz turizminin geliştirilmesi yönünde TÜROB”’dan “Türkiye Otelciler Birliği” ile TURSAB’dan “Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği”nin yetişkin elemanlarını ilimize özel davet etmek suretiyle onların fikir ve uygulanmış denenmiş görüşlerinden halkımızın bilgilendirilmesi ve hem de sık sık bu işi yapmak suretiyle kademeli ve dolaylı bir eğitime tabi tutulmalarının son derece faydalı olacağına inanmaktayım.

Umuyor ve diliyorum ki ! aydın görüşlü Valimiz Sn Ali Haydar ÖNER beyefendi, bu yönde Turizm İl Müdürlüğümüzün çalışmalarına öncülük eder, Turizmin bu aşamalardaki ilk basamağının öneminin başında halkın bilinçlenmesinin geldiğine inanır ve bu yolda desteklerini esirgemezlerse Çankırı’mız için hayati ve bir o kadar da halkın zenginleştirilmesi yönünde bir adım daha atmış olurlar.

Aksi takdirde ilimize ilk ayağını basacak bir turistin peşine onlarca çocuk ve yetişkinin takıldığı takdirde bu işin baştan düşünülmemesinin daha uygun olacağına, yerine başka kaynaklar bulmamızın gerekliliğine inanmaktayım.

Nurettin Derelli
20/11/2005

Omer Saglam
Çankırı Gönüllüsü

161 Cevap
Gönderim - 21/11/2004 :  12:46:44       
  "İngiltere Westminster Katedrali’nin bodrumunda bir mezar taşı üzerinde şu ifadeler yer almaktadır. “ Genç ve hür iken, düşlerim sonsuzken dünyayı değiştirmek istedim.Yaşlanıp akıllandıkça, dünyanın değişmeyeceğini anladım. Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu. İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle sadece ailemi ve kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu da kabul ettiremedim. Ve -ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki, önce kendimi değiştirseydim, ailemi ve yakınlarımı değiştirebilirdim. Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla memleketimi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir belki dünyayı bile değiştirebilirdim.“

Şeklindeki fikre katılıyorum.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git