Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Yaren Kültürü ve Bugünkü Hali

Yaran kültürü
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
abuzer
Üye

şanlıurfa
1 Cevap
Gönderim - 29/10/2004 :  17:27:44        
ŞANLIURFA’DAN ÇANKIRI’YA MANİLER
Abuzer AKBIYIK

Sayın Çankırlılar,
“Yaran Kültürü ve Çankırı” konulu bilgi şöleninde bildiri sunma vesilesiyle Çankırı’da bulundum. Çankırıyı ve Çankırlıları tanımaktan çok memnun oldum. Heyet olarak orada bulunduğumuz süre içerisinde yetkililerin ilgisinden çok memnun oldum. Hele Çankırılı yarenlerin ilgisi ve misafirperverliğini hiç unutamayacağım. Bu vesile ile Çankırı Valisi ve Belediye Başkanı başta olmak üzere görevli arkadaşlara ve bizi ağırlayan Çankırılı yarenlere teşekkür ederim.

Bir milletin temelini kültür değerlerinin meydana getirdiğine inanmaktayım ve bu nedenle kültür değerlerini önemsiyorum. Ne yazık ki halkımızın çoğu ve ne acıdır ki yöneticilerimizin de pek çoğu kültür konusunu önemsemiyor. Sıradan bir konu gibi görüyor. Bu bakımdan Vali ve Belediye başkanı ve milletvekilinin toplantıya katılıp bildirileri dinlemeler beni sevindirmiş ve onore etmiştir.

Başka bir vesile ile görüşmek üzere saygılar sunuyor, yazdığım birkaç cinaslı maniyi size gönderiyorum, umarım beğenirsiniz.
Abuzer Akbıyık

ŞANLIURFA’DAN ÇANKIRI’YA
ABUZER AKBIYIK’TAN MANİLER

Yaranı
Gör bağrımı yaranı
Demesin insan gördüm
Görmeyenler yâranı

Başağam
Sümbül değil başağam
Çankırı’nın içinde
Bir tanedir başağam

Yaranı
Sarsın yâran yaranı
Yüce Allah korusun
Çankırı’da yâranı

Başağam
Ben bir küçük başağam
Çavuş haberi verdi
Geldi küçük başağam

Yâranım
Çankırılı yâranım
Yar benden yüz çevirdi
Koymadı ki yaranım

Zilli def zilli maşa
Yâran eyler temaşa
İyilik et at denize
Emekler gitmez boşa

Köyü ilçe bucağı
Tütsün yâran ocağı
Gönüller tutuşmazsa
Yanar mı körocağı

Damat sağdıç yan yana
Arap verme töreni
Yaranlar hep can cana
Kıskandırır göreni

Kaşı gözü yüz eli
Fistan giymiş bezeli
Dillere destan olmuş

Çankırı’nın güzeli
Abuzerim com tere

Meyil çektim bin kere
İnternette sörf yaptım
Bayıldım düştüm yere

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 29/10/2004 :  22:07:48       
  Ellerinize ve gönlünüze sağlık Abuzer Bey.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 31/10/2004 :  15:18:17       
  Abuzer Bey'in bu şiirini o yöre ağzından birinin seslendirmesi ve sıra gecelerinde dinlenmesi ne güzel olurdu.
Şiiri Çankırı şiirleri bölümünde bir sayfaya yorumsuz aktarılsbilir. Yalnız son dörtlük RTÜK e takılır. Reklam bölümü olmadan yayınlayalım. Ne dersiniz ?

sayfa başına git

Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili

Ankara
308 Cevap
Gönderim - 03/11/2004 :  07:51:33       
  Değerli Dostlar,

Urfa halk kültürü üzerine değerli çalışmaları bulunan Abuzer Akbıyık beyefendinin Çankırı ve Çankırılılara gösterdiği bu içten dostluğa ne kadar teşekkür etsek azdır. Urfa Sıra geceleri ile Çankırı Yâran Sohbetleri arasındaki ortak kültür kodlarını başarıyla ortaya koyan bildirisini birkaç defa okudum.

Peygamberler Şehri URFA’nın musiki,yemek,din ve tarih başta olmak üzere çok önemli kültürel zenginlikleri vardır.Urfa'da halk edebiyatı-divan edebiyatı sınıflandırması anlamını kaybeder. Mimarisi,edebiyatı, doğal zenginlikleri, zeneatları, kelaynakları, gazelleri,tenekeci Mahmud’u, kazancı Bedih’i, türküleri velhasıl her şeyi Abuzer Bey’in “www.abuzerakbiyik.com” sitesinde yerini almıştır. Değerli araştırmacı ve bilim adamları da Urfa tarih ve kültürüne dair yazılar yazmaktadırlar. Şahsen ben de bu sitenin okuyucuları arasındayım.

Abuzer Bey, yöresinin geleneğinde varolan hoyrat-cinaslı mani tarzı dörtlüklerle Çankırı’ya ilgi ve muhabbetini bir kez daha ortaya koymuştur. Kalb kalbe karşıdır. Abuzer bey, URFA-ÇANKIRI arasında bir kültür ve dostluk köprüsü oluşturmuştur.Kendilerinin şahsında bütün Urfalılara içten muhabbetlerimizi sunuyoruz.

Urfa’nın Osmanlı döneminde Ruha olarak adlandırıldığı malumdur.Yine hoyrat geleneğini kuvvetle yaşatan Kerkük ile kültürel olarak çok yakındır. Dayı-yeğen gibidirler. Nitekim değerli sanatçılar Mehmet ÖZBEK(Urfalı) ve Abdurrahman KIZILAY(Kerküklü) çok ilgi gören DAYI-YEĞEN Türkü geceleri düzenlemişler ve- bizzat katıldığım için biliyorum -büyük ilgi görmüştü.KERKÜK bu ara yine gündemin ilk sıralarında...

Ruha’dayım, Ruha’dayım
Aklım Kerkük’te kaldı, gönlümle Ruha’dayım
Kerkük’e can adadım, Urfa’ya ruh adayım
Kerkük yeğenim olur, şanı bol Ruha dayım
Yıldızım Kerkük’tedir, yiğit Ruha’da ayım
Kafamda Çankırı var, kalbimle Ruha’dayım.

(Naçizane bu cinaslı manzume de benden. H.Duran)

Düzenleyen - Hakkı Duran on 03/11/2004 07:56:10

Hakkı DURAN  sayfa başına git

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü

ankara
154 Cevap
Gönderim - 04/11/2004 :  21:07:36       
  Helal olsun Abuzer BEye. Bizi seveni , bizde severiz.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 05/11/2004 :  20:21:28       
  Anadolu 4 köşesiyle farklılıklarına rağmen ; gönül gözüyle bakınca bir kilimin motifleri gibi...
Şu günlerde ; Sen'in , Ben'in yerine "BİZ" olabilmek o kadar önemli ki .
Bırakalım garplılaşma gülünçlünü ,BİZ OLALIM BİZ.
Bu duygularla kıymetli Abuzer Beyi sevgi ve muhabbetle kucaklıyorum.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git