Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Yaren Kültürü ve Bugünkü Hali
 
Yaren Gecesi Muhteşem Oldu
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 13/10/2004 :  13:04:57        
ÇANKIRI'DA AHİ YARAN MECLİSİ DERNEĞİ "YARAN" GECESİ DÜZENLEDİ

Program Görüntü 1 2 3 4

AYDIN DEMİRÖZ ÇANKIRI- 14.Ahilik kültürü haftası kutlamaları çerçevesinde Çankırı Ahi Yaran Meclisi derneği, Hasan Fehmi Gökşen kapalı spor salonunda halka açık "Yaran" gösterisi düzenledi. Salonu dolduran yüzlerce Çankırılı "yaran"ı tekrar yaşarken, TRT sanatçıları Neşe Dilekçioğlu, Ali Haydar Gül ve Tülay Ağagil'in verdiği konserle de eğlencenin doruğuna ulaştılar. Dört saati aşkın devam eden gösterilere izleyenlerinde dahil edilmesi renkli görüntülere sahne oldu. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Ahi Yaran Meclisi Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, ahiliğin tüm güzelliklerini taşıyan yaran geleneğinin Çankırı'da yaşadığını ve yaşatıldığına dikkat çekerek, "Dernek olarak yaranı tüm kesimlere gerçek anlamıyla yaymak istiyoruz. Bunun içinde içimizdeki eğitimimiz sürekli olmaktadır." dedi. Absarılıoğlu, ÇESOB başkanı Haşim Uyanık'ın 1983 yılından bu yana yarana büyük destek ve katkı da bulunduğunu, bu gecenin düzenlenmesinde de özel gayreti olduğunu kaydetti. Yaran gecesinin düzenlenmesini sağlayan Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Haşim Uyanık'ta, yaranın bir yaşam biçimi olduğunu, bugün resmi hüviyeti bulunan esnaf odalarının temelinin ahilik ve yarana dayandığını söyledi. İlim, ahlak ve edeble yoğrulmuş yaranın Çankırı'da ilk günkü orijinalliği ile yaşatılıyor olmasının mutluluk verici olduğuna dikkat çeken Uyanık, bu geleneğin yaşatılması için verdikleri desteğin sürekli olacağını sözlerine ekledi.

Programdan görüntüler;

http://www.cansaati.org/pic_display.asp?id=26
http://www.cansaati.org/pic_display.asp?id=27
http://www.cansaati.org/pic_display.asp?id=28
http://www.cansaati.org/pic_display.asp?id=29

Ahmet GÜLŞEN


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git