Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
ÇANKIRI ÇEŞMELERİ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 17/09/2004 :  11:01:41      
ÇANKIRI ÇEŞMELERİ
Nurettin DERELLİ

İlimizde su yetersizliği gün güne kendisini hissettirmekte, suyun bu yetersizliğini giderme çalışmaları yapılıyor. Planlanan yerden su getirilebilir mi onu zaman gösterecek.

Kullanımda olan suyun kalitesizliğinı ise yapılan laboratuar tahlilleri açıkça ortaya koymaktadır.

Asıl benim gündeme taşımak istediğim, kalitesiz de olsa suyun halka sunumu ile ilgili olacaktır. Yani çeşme, sebil ve su tesisleri. Çeşmeler, temizlik ve içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. Su depolarından ve kaynaklarından borular aracılığıyla şehre getirilen su, çeşmelerden halkın kullanımına sunulmuştur. Sokaklarda yer alan çeşmelerin yanı sıra bahçe ve konut içlerindeki çeşmeler de oldukça yaygındır. Önceleri çok sade olan çeşme mimarisi 18 nci yüzyılla birlikte değişmeye başlamıştır. Bu dönemden sonra çeşmeler zengin motiflerle süslenmiş ve anıtsal özellikler kazanmışlardır. Sebiller ise sadece içmek için su dağıtmak üzere ve hayır gayesi ile yapılmışlardır. Bunlar daha çok üstleri kubbe ile örtülmüş ve bir odacık haline getirilerek cepheleri pencerelerle donatılmıştır. Aynı zamanda sebiller daha çok külliyelerin bir parçası olarak yahut cami kenarlarında veya çeşmeyle birlikte inşa edilmişlerdir. Özetle sebil Allah yolunda yapılan ve Allah’ın yapılmasını istediği her tür hayır-hasenatı içine alan genel bir kavram olmasına rağmen ilk aklımıza geleni çeşmeler olmaktadır.

Su ile hayat arasındaki ilahi ilgiye işaret eden Kur’an hükmü, Müslüman’ı da suyun bir zerresi ile deryası karşısında aynı derecede edepli olmaya sevk eder. Her ilmihal kitabında geniş ve müstakil bir bölüm halinde yer alan ‘su” konuları, su ve insan, daha doğrusu su ve hayat arasındaki münasebetlerin hukukunu da tanzim etmiştir. Allah rızası için istenen su, her yudumu besmeleyle içilip şükürle noktalanması suyu ikram eden kişiye “su gibi aziz olasın” duası ve bununla da iktifa edilmeyerek “Hasan Hüseyin efendimizin canına değsin” temennisi
Suyun insan başta olmak üzere canlıların hayati varlığındaki önemini açıkça ortaya koymaktadır. Zira su insanlık tarihi boyunca hayatın merkezinde bulunmuş, insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için en temel ihtiyaç maddesi olagelmiştir. Şehirler su kenarlarına kurulmuş, su için savaşlar yapılmıştır. Kur’ana baktığımızda suyla ilgili ayetlerin bir kısmının insanın yaratılışı ile alakalı olduğunu görürüz. Bunların en meşhurlarını, bazı çeşmelerin kitabelerinde de görmek mümkündür.

Konuyu daha da genişletebiliriz. Ancak bu kısa açıklamanın su ve suyun halka nasıl sunulması gerektiğini anlatabildiğimi umut ederek, izninizle ilimizdeki (Çankırı) kalitesiz de olsa mevcut suyun halka nasıl sunulduğunun çarpıklığını siz değerli okurlarıma anlatmak istiyorum.

Mahalle aralarında çeşme olarak kullanılan yerlerin yetersizliği bir tarafa mevcutlarının da bakımsızlıktan, yorgunluktan bitap düştüğü hepimizce bilinen bir gerçektir.
Başka yerlere yenileri yapılmış mıdır? Eh birkaç tane yapılmıştır. İşte bu yapılanlardan bir tanesini örneklersek, tatlı çay kıyısındaki kaldırımı takip edeceksiniz, Gençlik merkezine geldiğinizde yolun karşısına geçip gençlik merkezini karşınıza alacaksınız sağ kol ön istikametinize çay bahçesi gelecek, sol kol ön istikametinizde bir ufacık dinlenme parkı göreceksiniz biraz daha dikkatlice bu parka baktığınızda içinde çeşme diye isimlendirdikleri bir aparat göreceksiniz. Biraz daha dikkatinizi bu çeşme dedikleri nesneye verdiğinizde af edersiniz ama lağım artıklarının naklinde kullanılan bir büz ve bu büzün içinden geçirilen bir su borusu ve büzün delinerek dışarı çıkarıldığı su borusunun ucuna takılan bir musluk. Altında da ona yakışır bir yalak.

Yorumu size bırakıyorum bu sunuda insana verilen değer ve suya verilen değer açıkça meydanda sergilenmektedir. Sorumlu olan kişilerin bu ve buna benzer geçmişte yapılan olumsuzlukları gidererek suyun şehre getirilmesinden önce halen hizmette bulunan çeşmelerimizin plan proje istemeyen mevcut imkanlarla insanın onuruna yakışır-hale getirilmeleri gerekmektedir.

Nurettin Derelli
17/09/2004


Düzenleyen - derelli on 20/09/2004 13:48:47

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 20/09/2004 :  18:00:19       
  Çok haklısınız Nurettin Bey çok.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 13/08/2005 :  16:40:51       
  Onca zaman geçti bir Allahın kulu şöyle önemli yazıya cevap yazmamış.sadece kitabesini okumaklada bitmiyor beyler bu işler !!!
Belediye su konusunda ne yapıyor ???

Hasan BAKIR  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git