Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
TUZ VE FESTİVAL
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 02/09/2004 :  12:49:20      
TUZ VE FESTİVAL

Bir festivali geride bıraktık ama yankılarının sürmesi de mukadder olacaktır. İşte bu anlamda yankılamanın ilk sinyali anlamında düşüncelerimi sayın okurlarımla bir şekilde paylaşmak istedim.

Yıl vermek istemiyorum bunu sizlerin tahmin edeceğini ummaktayım. Geçmiş tarihlerde Ankara Belediyesi başkanlarından Sayın Ali Dinçer şimdi Milletvekili, Sayın Murat Karayalçın devri zamanlarında Ankara’yı geceleri adeta bir festivale çevirmişler gün yok ki gençleri Kızılay meydanına toplayıp bir iki sanatçı ile gençlerimizi geceler boyunca bu meydanda zıplatıp durmuşlardı. Sonra bu eylemleri halk arasında festivalci adıyla anılır olmuştu.

Bu festivaller neyin adına yapılır, hangi başarının kutlaması adına yapılır kimse bilmez gece meydanda kendi anlayışlarına göre eğlenen gençler hiçbir şekilde bu festival bizlere ne gibi mesajlar verdi düşüncesine dahi girmeye lüzum görmezlerdi.

Tabii bu örneğin Çankırı gibi eşdeğer vilayetlerimiz ve ona bağlı ilçe, belde ve köylerimizde yapılan şenliklerimizle bir bağlantısının olması mümkün değil. Zira ilçe, belde ve köylerimizde yapılan şenliklerin bir amacı olmakta, belirtilen tarih içinde toplanan halk bir program dahilinde yapılır. Bu şenliğe ilçe, belde köy halkı Anadolu başta olmak üzere Anadolu dışında yaşayan insanlarda gelir birbirleri ile hasret giderirler, yörenin ileri gelenleri ile birlikte heyetler kurulur ilçe, belde ve köy için kendilerine özgü birkaç gün içinde yapılması gerekenler nelerdir, bir yıl içinde yapılması gereken nelerdir. Bunlar katılımcılara anlatılır ve destekleri istenir. Bu şekilde mera ıslahı, cami bakımı, mezarlık bakımı gibi köy odası bakımı veya yeniden inşası gibi kendi sorunlarına özgü yapılması gerekenler bir imece usulü ile sonuca varılır.

Bu tip toplantıların yapılması insan kaynaşması yönünden faydasının olmadığını kimse söyleyemez. İşte bu anlamda İlimizde yapılan ve adı Karatekin Tuz Festivali olarak konan bu festivalin başına neden Karatekin konmuştur ? bunu kimse anlamış değildir. Gerek Çankırı yerel medyasında ve gerek hemşehrilerimizin açtığı web sitelerinde değişik görüşlerle tepkiler ortaya konulmuştur. İnat bu ya bu işi organize edenlerden kamuyu aydınlatma adına ufacık nezaket gösterisinde bulunmamışlardır. İşin daha da tuhafı Festival Programı mahalli deyimle çorba edilmiştir. Belediye bir program sunmuştur. Valilik ayrı bir program sunmuştur. Bu programlar http://www.haber18.com/cankiri/tuz/tuz.htm sayfasında halkın bilgisine ayrı ayrı sunulmuştur. Şimdi bu programı kim uygulamıştır. Valilik mi ? Belediye Başkanlığımı ? diğer bir deyişle Valilik programı mı uygulanmıştır ? Belediye Başkanlığı Programı mı ? Geliyoruz ikinci düşünceyle kamunun aydınlanması adına cevap verilmesi gereken diğer bir konuya, bu festivali hangi kurum üstlendi ise, sünnet gideri hariç maliyeti ne olmuştur ? festival varsa ki hedefine ulaşmış mıdır ? Festivalden elde edilen fayda ne olmuştur ? hangi ana fikir ortaya çıkmıştır ? harcanan para hedefine ulaşmış mıdır ? vicdanlar bu konuda rahat mıdır ? yoksa sadece birileri mi tatmin edilebilmiştir ? Yapılan tuz panelinde ileri sürülen fikirlerden hangi fikirler toplum için değer kazanmıştır. Panel hedefine ulaşmış mıdır ? gibi daha birçok soruların sıralanması mümkündür. Halkın bilgilendirilmesi adına birileri ortaya çıkıp cevap vermelidir. Aksi takdirde ödenen vergilerin amaç ve gayesine ulaşmadığı düşüncesi hakimiyet kazanır ve durum değişik boyutta sorgulanabilir.

İşte bu noktada, halk bilgilendirilmediği sürece bu festivalin adı karatekin, soyadı tuz lakabı festival hüviyeti anlayışından kurtulması hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Ve kişiler festivalci falanca lakabıyla belleklerde hatıra olarak kalacaktır.

Nurettin Derelli 02/09/2004

Fazlı
Cansati.Org Denetçisi


İSTANBUL
52 Cevap
Gönderim - 02/09/2004 :  13:08:26       
  Güzelyazı kaleminize sağlık.
saygılarımla.

Fazlı BOZ  sayfa başına git

sevkice
Çankırı Gönüllüsü


ANKARA
114 Cevap
Gönderim - 02/09/2004 :  14:17:07         
  Selamlar
Festivalin son günlerinde (Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri) Çankırı'daydım. Nurettin Bey'in de belirttiği gibi kimlik kargaşası vardı festivalde. Valilik, Emniyet ve Belediyenin adı geçiyordu. Konserleri nedense belediyenin önünde yaptılar. Millet küçücük alana sıkışmak yerine gitmedi haliyle. Gidenler, şahsi görüşüm, zevk almadı. Festivalin amacı halkı eğlendirmek olabilir yada olmayabilir ama organizasyon çok acemiceydi.
Tuz festivalinde tuzdan çok söz edilmedi sanırım. Bir defa konferans yapılmış ve mağaraya gezi düzenlenmiş. Daha çok şey yapılabilirdi. Sofranızda bizim tuzumuz var dendi ama Çankırılılardan başkası duymadı ki. Zaten bizler biliyoruz soframızdaki tuzun kaynağının da biz olduğunu. Kendi çaılp kendi oynadı festival. Çocuklara yönelik lunapark getirilmiş ama gidilmiş Çankırı Lisesi'nin küçücük bahçesine konulmuş.
Daha çok boy gösterisi yapıldığı kanaatindeyim. Festival I. ile başladığına göre II., III, .. diye devam edecek. Umarım gelecek senelerde bu acemilikler yaşanmaz.
Halkı eğlendirmek adına da festivaller yapılır ama adı I."Karatekin" "Tuz" Festivali olan bir festivalde Çankırı fatihi Karatekin Bey ve Çankırı'nın Tuzu daha çok yer almalıdır. İlk olduğu için hoşgörülü olmakta yarar var ama eleştirilerimizle yapılan bu yanlışlar düzelmelidir.
Saygılarımla.
Şevki ÖZTÜRK  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git