Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

BAŞSAĞLIĞI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 31/08/2004 :  14:05:02      

Trabzon'dan gelip ilimize yerleşen ve kendisini Çankırı'lı olarak ilan eden ve ömrünün son gününe kadar da Çankırı'mızda ikamet ederek diş doktorluğu yapan ve son günlerde Çankırı Güçsüzler Yurduna yerleşen ve ağabeyim olarak gördüğüm Kemal PARILTI'NIN bu gün vefat ettiğini öğrendim. Kendisine ALLAH'tan rahmet diliyorum. Yıllardır gönül verdiği, bu yolda uğraş verdiği ÇANKIRI MHP CAMİASINDAKİ KARDEŞLERİME BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM. üzüntüm Salı günü intihar eden yeğenimin üzerine bir de bu acı haberi almam beni oldukça yıkmıştır.

Bu vesile ile Kemal ağabeyimizi tanıyan ve tanımayan cümle kardeşlerime başsağlığı diliyorum. Saygılarımla. NURETTİN DERELLİ

Fazlı
Cansati.Org Denetçisi

İSTANBUL
52 Cevap
Gönderim - 31/08/2004 :  15:53:35       
  Allah Rahmet Eylesin. Mekanları cennet olsun. Ayrıca yeğeninizden dolayı, başınız sağolsun. Allah Geride kalanlara sabırlar versin. Saygılarımla.

Düzenleyen - Fazlı on 31/08/2004 15:54:55

Düzenleyen - Fazlı on 31/08/2004 16:24:06

Fazlı BOZ  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 31/08/2004 :  16:02:54       
  Çocukken Çankırı'nın en ünlü diç hekimi olarak duyduğum ve 8 Ağustosta Çankırı Huzurevine yaptığımız ziyarette konuşup, tanışma fırsatı bulduğum Sayın Kemal Parıltıya Allah'tan rahmet diliyorum.

sayfa başına git

Sadık Softa
Yetkili Üye

Çankırı
59 Cevap
Gönderim - 31/08/2004 :  16:57:26       
  Her ikisine de Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun, geride kalanlara sabırlar ihsan etsin.Başınız sağolsun.

Sadık Softa  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 31/08/2004 :  17:01:49         
  Başımız sağolsun. Allah cennetle ödüllendirsin, her ikisinide.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

turgut_reis
Yetkili Üye

ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 01/09/2004 :  10:17:18       
  Sayın Nurettin abi sizinde başınız sağolsun. Allah rahmet eylesin

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

ahmetkiymaz
Okur

Ankara
7 Cevap
Gönderim - 01/09/2004 :  13:49:23       

alıntı:
KEMAL PARILTI’ YI KAYBETTİK

Çankırı’nın renkli simalarında düşünce adamı emekli diş hekimi Kemal Parıltı ebedi hayata intikal etti.
İsmail Özdemir Huzurevinde kalan ve uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle sık sık Ankara Gazi Hastanesine giden Dr. Kemal Parıltı 30 Ağustos Pazartesi günü tedavi için gittiği Gazi Hastanesinde vefat etti. 75 yaşındaki düşünce ve dava adamı Parıltı, çok sayıda konferans vererek özellikle ülkücü hareketin ve milliyetçilik davasının Çankırı’daki sembol isimlerinden birisi olmuştu. Son nefesine kadar inandığı gibi yaşayan merhum Parıltı Salı günü düzenlenecek cenaze töreninin ardından Sarı Baba aile kabristanına defnedilecek.

KAYNAK:cankirininsesi.com

KEMÂL AĞABEY,
RUHUN ŞÂD, MEKÂNIN CENNET OLSUN!

Sevgili Dostlar;

Yukarıdaki vefat haberi ile değişik düşünce iklimlerinde birkaç saat dolaştım durdum. Her şeyden önce Allah, bu büyük insana rahmet etsin; mekânını da cennet...

Bir dolgunun dışında, hayatta hiç diş sorunum olmadı, ne Çankırı’da ne Çankırı dışında... Ama, bendenizi yakından bilenler inanır ki, toplumsal sorunlar kişisel sorunum olarak hep yanı başımda durdu. Çocukluk ve gençlik yıllarımda -üniversite yıllarım dahil- , hangi toplumsal sorun beynimi işgal etmişse çözüm yollarını bulmak, araştırmak ve bir neticeye varabilmek için yanımda ihtiyaç hissettiğim, danıştığım, söyleştiğim birkaç insanımızdan biri, belki de birincisi hep Kemal Ağabey oldu. Çünkü, O, tam bir düşünce adamı ve yöremizin tabir yerinde ise ÇAĞDAŞ DEDEM KORKUT’u idi.

Diş tedavisi için bir kere olsun yanına gitmediğim; ama kitap, dergi, yazı, yöresel araştırma, etnografya, arkeoloji, antropoloji, dil, edebiyat, tarih velhasıl hemen hemen bütün sosyal faaliyetlerle ilgili bilgisine, görgüsüne, samimiyetine ve dürüstlüğüne inandığım, hayatı boyunca hep ötelerin ötesini arayan ve bulan Kemal Ağabey de ebedi âleme göçtü.

Dertleşmek, sorularıma cevap bulmak için gittiğim her zaman, anlatır, anlatır, anlatırdı... Bazen de kükrer; “Gerisi, artık senin bileceğin iş. Sen bul.” der, kızardı. Onun her kızışındaki ana sebebi; çok çokkk yıllar sonrasında daha iyi anladığımı söylersem, umarım siz değerli dostlarım beni yanlış anlamaz.

O özümsemişti... Ulusal tarih ve ulusal kültür konularındaki temel sorunlara derinlemesine vakıftı. İnsanlarımızın büyük bir bölümünün bu temel sorunlarla ilgili kayıtsızlığı, vurdumduymazlığı ve aymazlığı bir nevi onu çileden çıkarıyor, dertlendiriyordu. Biliyorum ve inanıyorum ki, hayatı boyunca birilerine, özellikle gençlere bir şeyler fısıldadı; bazen de kükreyerek haykırdı. Ama, O’nun fısıldayan ve kükreyen sesine, acaba kaç Çankırılımız gerçek anlamda cevap verebildi. Bilemiyorum...

1981 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi’ni kazandığım haftalarda “Kemal Ağabey, Trabzon’u kazandım, oraya gideceğim.” dedim. İlk sözü, “Tamam, git de, boş durma orada!” oldu. Sonraki sözü de “Orada Ayasofya Müzesi var, kaderi İstanbul’daki Ayasofya’ya benzer. Oraya git, oranın mimarî yapısını, duvarlardaki sfenksleri ve yazıları incele. Şubat tatilinde görüşelim.” oldu.

Sevgili yoldaşım Nuri ERKENCİ, iyi bilir; en az üç kere Ayasofya Müzesi’ne gittim. Kemal Ağabeyin dediği gibi binanın mimarisini, sfenkslerini ve yazılarını fotoğrafladım; özel notlarımı aldım. Ve Şubat tatilinde Kemal Ağabey ile notlar ve fotoğraflar üzerinde istişare ettim. Kendisinden konuyla ilgili öyle ilginç bilgiler öğrendim ki, sonraki yıllarda mimarî eserlere, alfabelere, resimlere ve desenlere bakış tarzım çok farklı oldu. Onun tarihimiz ve kültürümüzle ilgili sıra dışı değerlendirmeleri bendenize ufuk zenginliği kattı.

O hep, “Ötelerin ötesini arayan” bir mizaca sahipti. İnsan, toplum, eser, olay ve konu değerlendirmelerindeki bu temel özelliği O’nu hep FARKLI kıldı.

Bir yıl içinde ikinci kez “abidevî bir şahsiyet” gitti...

Önce rahmetli İsmail ÖZDEMİR...

Sonra, rahmetli İsmail ÖZDEMİR’in adını taşıyan Huzur Evi sakinlerinden rahmetli Kemal PARILTI...

Geriye kaç tane “abidevî şahsiyet” kaldı? Bilmiyorum... 1, 2, 3, ...

Allah, inşallah onlara hayırlı uzun ömür verir.

Ve insan olmanın bilinci içinde yaşamış ve o ruh haliyle ebedi âleme göçmüş başta Kemal PARILTI olmak üzere bütün büyüklerimize de inşallah rahmet eder.

Ruhunuz şâd, mekânınız cennet olsun...

NOT: Nurettin DERELLİ Beyefendi'nin yeğeninin intihar sonucu vefatına da bir hayli üzüldüğümü ifade etmek isterim. Allah, inşallah onun da mekânını cennet eder, günahlarını bağışlar... Değerli Hemşehrim Nurettin DERELLİ'ye ve merhumun diğer yakınlarına da SABIR ve BAŞSAĞLIĞI dilerim.

Ahmet KIYMAZ
www.karatekin.net
yarenmeclisi@yahoogroups.com  sayfa başına git

ilhami atmaca
Yorumcu

48 Cevap
Gönderim - 01/09/2004 :  14:01:52       
  Nurettin Bey, başınız sağolsun, Allah sizlere sabır, merhum'a mağfiret eylesin. Mekanı cennet olur inşallah.

ilhami atmaca  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 01/09/2004 :  17:37:47       
  Nurettin Abi, başınız sağ olsun.
8 Ağustosta Kemal Abinin birlikte elini öpmüştük ; Rabbim mekanlarını Cennet eylesin.

sayfa başına git

Omer Saglam
Çankırı Gönüllüsü

161 Cevap
Gönderim - 01/09/2004 :  17:46:37       

Sayın Derelli,

Ölümün ne demek olduğunu iyi bildiğimden, acınızı yürekten paylaşıyorum. Başınız sağ olsun. Allah geride kalanlara uzun, sağlıklı ve hayırlı ömürler ihsan etsin.

Ayrıca merhum Kemal Paraltı'ya da Allah'tan rahmet, geride kalan akrabaları,dost ve yakınları ile MHP Çankırı teşkilatına baş sağlığı diliyorum.

Ömer Sağlam

sayfa başına git

Recep Gülşen
Yönetici

Konya
76 Cevap
Gönderim - 01/09/2004 :  20:07:06       
  Nurettin Bey,
Başsağlığı dilerim.
Sizlere sabr-ı cemil, merhumlara ecr-i cezil niyaz ederim.

Recep Gülşen  sayfa başına git

Yolcu
Yetkili Üye

Izmir
68 Cevap
Gönderim - 02/09/2004 :  00:25:37       
  Merhumlara Rabb'in katından rahmet ve ecir, kalan yakınlarına ve dostlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.
Merhum Kemal PARILTI Ağabeyimizin, Çankırı'lı olupta doğrudan veya dolaylı etkilemediği bir kimse var mı acaba? Kemalinin parıltısından bu ülkeye bakan her nazarda bir şule bırakıyordu. Allah Teâlâ sevdiklerinin arasında şadüman kılsın.
"İnnâ lillahi ve innâ ileyhi raciûn!"

Eyüp  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 02/09/2004 :  21:04:35       
  Ülkücü hareketin Ağabeyi , mümtaz insan Kemal PARILTı Beyin vefatını üzüntüyle öğrendim.Allah gani gani rahmet eylesin.Çankırı onu hiç bir zaman unutmayacak.
Nurettin Bey sizlerinde başı sağ olsun.Mevladan sabır ve rahmet dilerim.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

sanal10
Üye

4 Cevap
Gönderim - 20/12/2005 :  06:59:38     

alıntı:

Her ikisine de Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun, geride kalanlara sabırlar ihsan etsin.Başınız sağolsun.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git