Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ahmet DEMİRÖZ [Köşe Yazıları]
 
Nurcan ve Süreyya
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
ademiroz
Yetkili Üye


istanbul
121 Cevap
Gönderim - 15/08/2004 :  21:41:50      
Sayın Atalay, Süreyya'ya da sahip çık


Atina Olimpiyatları'nın ilk günü, 48 kilodaki bayan haltercimiz Nurcan Taylan, üst üste kırdığı rekorlarla altın madalyanın sahibi oldu. Nurcan, olimpiyatlarda altın kazanan ilk bayan sporcumuz olarak Türk Spor Tarihi'ne adını altın harflerle yazdırdı. Göğsümüzü kabarttı, gururlandık. Kendisine ve yetiştirenlere şükranlarımızı sunuyorum.
***
Süreyya gibi, Anadolu'nun bağrından çıkan Nurcan'ın 11 yıllık spor hayatında ilginç bir nokta var.
1983'te spora başlayan Nurcan''ın, 1999'da Polonya'daki Genç Bayanlar Avrupa Şampiyonası'nın ardından yapılan doping kontrolü pozitif çıkıyor.
Bu sonuç üzerine, Uluslararası Halter Federasyonu, Nurcan'a iki yıl ceza veriyor. Türkiye'de de, o gün geçerli olan kurallara göre, ömür boyu yarışmalardan men cezası geliyor Nurcan'a.
Ancak zamanın Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün gayretleriyle TBMM'den tüm sporcular için bir af çıkıyor. Fakat af getiren bu yasa, 2002'de Anayasa Mahkemesi'nden dönünce Nurcan da yarışma şansını bulamıyor.
Atina Olimpiyatları öncesi devreye Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay girdi. Ceza yönetmeliğinin 84. maddesinde yer alan, "Uluslararası müsabakalarda veya milli temsil ve organizasyonlarda cezalı olan bir sporcuyu Genel Müdür o yarışma için affedebilir" ibaresini devreye sokan Atalay, genç kızımıza sahip çıktı. Nurcan da, sakatlığı olmasına rağmen, kendisine güvenenleri utandırmadı ve Atina'da bayrağımızı göndere çektiren ilk sporcumuz oldu.

***

Atletizmdeki gururumuz Süreyya Ayhan'nın yaşadıkları hepimizin malumu. Eğer Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun soruşturması sonunda suçlu bulunursa 2-4 yıl arası ceza alacak. Temennimiz, soruşturma sonucunda kızımızın ceza almaması.
Ancak olası bir ceza da Süreyya için ümitsizlik nedeni değil. Nurcan'ın yaşadıkları ve eriştiği mutlu son, Süreyya için de bir örnek olmalı.
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'dan, Nurcan için gösterdiği hassasiyeti, Süreyya için de göstermesini beklemek hepimizin hakkı.
Sporda önde gelen ülkeler, Süreyya gibi sporcuları için en az 20 uzmanı seferber ediyor. Şampiyonluk adayı bu sporcular, diyetisyeninden tutun da, antrenörüne kadar bu ekip tarafından yarışmalara hazırlanıyor.
Gençlik ve Spor Genel Müdürü de, Süreyya'yı,sadece Yücel Kop'un eline bırakmayıp, profesyonel bir ekibe teslim etmeli.
Yetkililerin ve halkımızın sahip çıkacağı Süreyya Ayhan'ın da, Nurcan gibi kendisine güvenenleri mahçup etmeyeceğine yürekten inanıyorum.

cenk
Yorumcu


istanbul
48 Cevap
Gönderim - 15/08/2004 :  22:57:34     
  Çok doğru yazdıklarınız . Yücel KOP Süreyya'nın üzerinden ellerini çeksin! Bir şampiyonu öyle hiç kimse bir kalemde silip atamaz.Kop denen adam Elvan 1500de başarılı olamaz demekle gerçek yüzünü göstermedi mi ?
Birde Federasyon Başkanı Mehmet Yurdadön'de artık o koltukta oturmamalıdır.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git