Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 İdarecilere Soruyorum
 
Bilgi Edinme Kanunu
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 24/07/2004 :  16:35:02        
Bilgi Edinme Kanunu Yürürlükte.

“Demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemek” amacıyla 24 Ekim 2003 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bilgi Edinme Kanunu bireylerin (gerçek kişi) ve tüzel kişilerin Devletin kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetleri hakkında bilgi almayı kapsamaktadır.

Medeni bir toplum olma yolunda atılan bu adım tüm vatandaşların kendilerini yönetenlerden istedikleri bilgiyi almalarını kolaylaştırmış, kurumların karşısında insanımıza bir medeni hak vermiştir.

Bilgi edinme usul ve esasları ise 27 Nisan 2004 tarihli resmi gazetede yayınlanan 2004/7189 sayılı yöneltmelikle belirlenmiştir. Bizzat başvuru yapılabileceği gibi, fax, e-posta ile de başvuru yapılmasına imkan tanınmıştır. Bu halde Ülkemiz ve özellikle Şehrimiz için yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında ilk kaynaktan bilgi alma imkanı doğmuş bulunmaktadır.

Yöneltmelikte “Kurum ve kuruluşlar elektronik ortamda yapılan başvuruya elektronik ortamda cevap verebileceği gibi, istenen bilgi veya belgenin niteliğine göre yazıyla da cevap verebilir. İstenen bilgi veya belgenin bu yollarla verilmesinin mümkün olmadığı hallerde, söz konusu bilgi veya belgenin yerinde incelenebilmesi, not alınabilmesi, dinlenebilmesi, görülebilmesi veya izlenebilmesi imkanı sağlanır.” İbaresine yer verilmiştir.

Kurum ve kuruluşlar, bilgi edinme başvurularıyla ilgili cevaplarını yazılı olarak veya elektronik ortamda başvuru sahibine on beş iş günü içinde sağlamaları yönetmelikte öngörülmüştür.

Tüm bu bilgi edinme işlemleri nedeniyle Kurum ve kuruluşlar, erişimine olanak sağladıkları bilgi veya belgeler için başvuru sahibinden, bilgi veya belgelere erişimin gerektirdiği inceleme, araştırma, kopyalama, postalama ve diğer maliyet unsurları ile orantılı ölçüde ücret tahsil edebilir. Kurum ve kuruluşlar elektronik posta yoluyla erişimine olanak sağladıkları bilgi veya belgeler için de, erişimin gerektirdiği inceleme, araştırma ve diğer maliyet unsurlarıyla orantılı ölçüde ücret tahsil edebilir. Ancak başvurudan sonra kişiye ücret konusunda bilgi verilir ve ücretin yatırılmasını müteakiben 15 günlük süreç başlar.

Çankırı için bilgi edinme dilekçesi ektedir. Word belgesi formatındaki bu eki açın ve doldurun daha sonra cankiri@cankiri.gov.tr adresine gönderiniz. Dilekçelerin geçerliliği için TC Kimlik numarasının yazılması gerekmektedir.

Dilekçe Örneği
İlgili mevzuat (yöneltmelik)
TC Kimlik Numaranızı Öğrenin

Ahmet GÜLŞEN

inandikli
Yetkili Üye


istanbul
176 Cevap
Gönderim - 07/10/2004 :  22:09:54       
  teşekkür ederim

Murat Karaca  sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 08/10/2004 :  08:44:24       
  Öncelikle Sayın Gülşen'in bu hizmetine teşekkür ediyorum. mümkünse bu sayfanın sitenin bir yerine sabit monte edilmesinin hemşehrilerimizin başvuaracağı bir kaynak olacağına inanıyorum. umarım sayın Gülşen bu hizmeti de esirgemez. Saygılarımla. N.Derelli

 sayfa başına git

Fazlı
Cansati.Org Denetçisi


İSTANBUL
52 Cevap
Gönderim - 08/10/2004 :  09:17:31       
  Bilgi Edinme kanunu,Elektronik ortamda cevaplama, imkanı çok güzel imkan. saygılarımla...

Fazlı BOZ  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 11/10/2004 :  10:22:53         
  Bu konuda ilk e-posta bilgi edinme hakkı başvurumuzu Çankırı defterdarlığına yaptık ve sayın Defterdar gecikmeden cevabı e-posta adresime gönderdiler.

bakınız http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=541

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git