Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

Bir Üniversite Hayali
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 12/07/2004 :  13:59:32      
Çankırı üniversitesiON YILLIK HAYAT VE ON YILLIK HAYAL

Çankırı’lı on yıllık hayalin peşini bırakmıyor, bir on yıl daha geçse yine bu hayali gerçekleştirme çabasını sürdürecektir.

Çankırı’ya Üniversite kurulmasının ilk temeli on yıl önce atılmış bu temeli atanlar da hayatlarından bir on yılını vermişlerdir. Eh ! on yıllık süre insan yaşamında çok büyük bir süreç, haliyle on yıl içinde insanlar birçok değerler kazanmış ve kazandığı kadar da birçok değerlerini kaybedebilmişlerdir.

On yıl önce atılan temelin üzerinden üç iktidar dönemi geçmiş, her iktidar döneminde Çankırı’nın yönetimine talip olanlar halkın isteklerine tercüman olma adına Üniversite konusunun kendileri ile özdeşleştiğini bunun için var güçleri ile çalışacaklarını halkın huzurunda ağızlarından düşürmemişler, ancak siyasi hayatları bittiğinde, Çankırı’ya üniversite kurma sevdaları bir anda ortadan kalkıvermiştir. Şimdi düşünüyorum da acaba bu zatı muhteremler bu söylemlerinde ne kadar samimi idiler? Zaman bu söylemlerinin ne anlama geldiğini gösterdiği için artık söylenecek başkaca bir söz bulamamaktayım. Sözlerinde samimi olsalar idi Üniversite konusu da inanıyorum ki şimdiki boyutlarından çook daha ileri boyutta mesafe kat etmiş olacaktı.

Bakınız, Çankırı halkı Üniversite kurulacak sevdasına kaptırılmış, Halk üniversite hayali ile yatar kalkar durumuna getirilmiş sonra ne olmuş, birden siz şimdilik üniversiteden vaz geçin önce falanca falanca fakülteleri kurun ondan sonra “ üniversite” denilmiş, bu defa Çankırı halkı haydi yeni baştan Fakülte kurulması çabasına sokulmuş Üniversite Rektörlerinden bu yönde tavizler alınmış, gün günü kovalamış üstünden birkaç öğretim yılı geçmiş, halen ortada elle tutulur gözle görülür bir sonuç çıkartılamamış.

Şimdi Fakülte sözü veren bir rektör de bir şekilde makamından olunca Çankırı halkı bu defa haydi sil baştan yapma mecburiyetinde kalarak yeni proje üretimi ile bardağın yarısı boş sloganı ortaya atılarak yeni bir popülizm üretimi sonucu, büyük bir gümbürtü ile toplantılar yapılmış, komiteler kurulmaya başlanmıştır.

Eh komite kurulması elbette güzel bir olgu , böylesi bir olgunun halka yansıtılması da fevkalade ileriye yönelik primde yapabilir. Ancak, üyelerin birisi İstanbul’dan birisi İzmir’den, birisi Ankara’dan olunca bu komitenin Vizyonu, misyonu, nasıl belirlenecek? Yol haritasını nasıl düzenleyecek ? Hadi günümüz teknolojisinden faydalandığımızı varsayalım yani çetleşme yoluyla bu konuyu çözdük diyelim ve hakikaten de bu usulle çözmüş olalım. Toplu kararı almak gerektiğinde alınacak karar için toplantılarının yapılması sık sık olması gerektiğinde, bunu nasıl sağlayacağız?

Dünden bu güne Çankırı’lı kendi toprağına da Üniversite kurulması ile yanıp tutuşmakta iken geçmişte çektiği sıkıntılar yetmiyormuş gibi üstüne üstlük yenilerde bir mazeret daha üretilme gayretine girilmiştlir. Bu da nedir efendim ! İllerine Üniversite kurdurmak isteyen bir çok il sırada bekliyormuş, Evet doğası gereği her il kendi illerine Üniversite açılması için elbette uğraş verecektir. Dün illerine üniversite açılmış olan illerden şanslı olanlar hariç onlarda bu mücadeleyi verdiler. Ancak bizler halen onlardan izlenen yol nedir ders alamamış olmalıyız ki ve halen bir şeylerimiz eksik gibi gösterilecek ki bulunduğumuz yerde döneleyip durdurulacağız.

Bu nedenle halkın umudunun kırılmaması adına, beklentilerinden hayali sükuta uğramamaları adına, bu işe gönül verenlerin ihlasla yola çıkmaları, öncelikle hükümet politikasının Çankırı’ya üniversite yapılması yolunda kesin şekilde ikna edilmesi sürecinin başlatılarak bu süreçten sonra Üniversitenin Rektörlüğünün ikna edilmesinin gerekliliği bana göre ön plana çıkmaktadır. Kanaatım odur ki mevcut hükümetin Çankırı’ya Üniversite kurulması yönündeki görüşü; “hele bir şu iki fakülteyi halledin ondan sonra düşünürüz” havasında olduğudur. Zaten zar zor Fakülteler de kurulmuş olsa, Üniversite kurulması için ek şartların bitmeyeceğini düşünmekteyim.

Bu aşamada yine dileğim odur ki aradan bir on yıl geçmiş, yeni bir on yıla Çankırı’lıların mahkum edilmemesidir. Çünkü on yıl önce doğan çocuk bu gün on yaşında olacağına göre gelecek on yıl sonra yirmi yaşında olacaktır ve onun istikbalinin temininde herkes vebal altında kalmaması adına ihlasla Üniversitenin kurulması yönünde çaba göstermelidir.
Nurettin Derelli

Düzenleyen - derelli on 12/12/2005 09:10:45

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 12/07/2004 :  15:03:52         
  Sayın Derelli yazdıklarınızda haklısınız ancak bir noktaya temas etmek istiyorum.

Yazınızda komite üyelerinin farklı şehirlerden olmasında sakınca gördüğünüzü belirtmişsiniz. Bu aslında bir zenginlik değil mi? Hani Anadolunun hep Ankara'ya bağlanmasının sakıncalarından bahsedip dururduk. Ne dersiniz, iletişimin ve ulaşımın artık fazlaca sorun olmadığı bir Türkiye'de Çankırı'ya yardım için ülkenin her noktasından hemşehrilerimizin katılım sağlaması, buna imkan verilmesi hoş değil mi?

saygılarımla,

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 12/07/2004 :  22:20:30       
  Bence bu Üniversite işinde öncü gözükenlerin bir kısmı samimi değil.
Dostlar(Çankırılılar) alışverişte görsün...
Bu iş her şeyden önce AKP'nin 3 Vekili ve Belediye Başkanının birinci vazifesi.
Öyle ya iktidar bizmiyiz kardeşim? Biz derken şahsımı veya başka partiyi karıştırmıyorum.
Hay hay buyursun diyo ya şarkıda..
Buyursunlar açsınlar Üniversiteyi.
Komite momite hikaye.
İşlerine gelince biz yaptık.İşlerine gelmeyince at topu başkasına.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 15/07/2004 :  09:41:30       
  BİLGİLENDİRME;
9 Temmuz 2004 tarihinde saat 17 de Atatürk Kültür Merkezinde, Üniversite kulubilmesi için yasal gerekliği olan, Çankırı Üniversitesi Komitesi; İstanbul,Ankara,İzmir ve Çankırıdaki üyeleri ile tam kadro toplanmıştır. İki Fakülte ile bir Yüksek okulun olmasıda yasal gereklilikden birisidir.
Not:Yeni Valimiz "Bardağın yarısından fazlasının dolu" olduğunu görerek ifade etmişlerdir.
Bir kaç gün için de toplantı hakkında detaylı bilgilendirme yapacağım.
Saygılar,Selamlar.
İbrahim Zencirci

sayfa başına git

inandikli
Yetkili Üye

istanbul
176 Cevap
Gönderim - 30/08/2004 :  18:29:13       
  SAYIN VALİMİZ BARDAĞIN YARISININ DOLU OLDUĞUNU SÖYLÜYOR AMA BUNU GÖRMEYEN ÇANKIRILILAR VAR BEN DE ÜNİVERSİTEYİ DIŞARDA DEĞİL MEMLEKETİMDE OKUMAK İSTERDİM SON ZAMANLARDA GEREK SPOR GEREKSE BAŞKA DALLARDA ÇANKIRI KENDİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI ÜNİVERSİTENİN KURULMASI ÇANKIRININ GELCEĞİNİ TAYİN EDER DİYORUM VE SANKİ BU KONUYA YETERİKADAR ÖNEM VERİLMİYOR BELLİ KESİMLER HARİÇ TABİ BU KONU HAKKINDA DAHA KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA BAŞLATILMALI

Murat Karaca  sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye

Ankara
143 Cevap
Gönderim - 28/11/2005 :  22:00:29       
  AKP 10 üniversite daha istiyor

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, 10 ilde daha üniversite kurulması için Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) yazı yazıldığını söyledi.
Kapusuz, TBMM'de gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, Karaman, Karabük, Çankırı, Nevşehir, Kilis, Siirt, Ağrı, Bilecik, Artvin ve Sinop illerinde üniversite kurulması için çalışmalara başladıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın YÖK'ten bu konuda bilgi talebinde bulunduğunu kaydetti
28 Kasım 2005 Saat 22.00

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

isa cicek
Yetkili Üye

Ankara
120 Cevap
Gönderim - 29/11/2005 :  17:31:56       
  Haber7.com dan bir Haber.

Hemen ardından Başbakan'ı ikinci bir vatandaş yine baslkondan seslendi. Bingöl'e üniversite yapılmasını isteyen vatandaşı soğukkanlılıkla karşılayan Erdoğan, "Bingöl'e üniversite istiyor, hakkıdır" dedi. Erdoğan bu talepleri dikkate alacaklarını söyledi.

Haber.com 29.11.2005

sayfa başına git

yamanoglu
Yetkili Üye

16 Cevap
Gönderim - 30/11/2005 :  10:15:16     
  Sayın Derelli'nin her konuda olduğu gibi, Çankırı Üniversitesi konusunda gayretlerinin yoğunluğunu iyi bilirim.

Üniversitenin ikinci 10 İl arasında yer aldığı Sayın Hükümet yetkililerince de doğrulandı. Teşekkür ediyoruz.

Bu süre içerisinde Çankırımızda Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi gibi bir kaç fakültenin hatta bir kaç meslek yüksek okulunun kurulmasını sağlamak en mantıkla ve doğru bir girişim olacaktır. Hiç beklemeden bu yüksek öğretim kurumlarını Çankırımıza ve İlçelerine kazandırmalıyız diyorum.

Selam ve saygılarımla.

Bayram YAMANOĞLU

sayfa başına git

AYHAN ESKiKALCI
Okur

iZMiR
8 Cevap
Gönderim - 08/12/2005 :  01:34:30     
  Bir kent ki; 20 yıldır yedisinden yetmişine tüm insanıyla şehrine bir üniversite kazandırma çabasında, süreç ilerlerken politikacısından bürokratına "bu işi kesin çözeceğiz";"üniversite Çankırı'nın hakkıdır"mesajları; yapılan ön yatırımlar,projelendirmeler...fakat her 5 yılda bir devletin açıkladığı yeni üniversite adayı kentler arasında yer bulamamış...En son 15 ile daha açıklanacağı vaadeedilen üniversiteler televizyonda açıklanırken "Eh Artık bu sefer kesindir" düşünceleriyle boş ve ümitsiz bekleyişlerimiz....
Bakın; bir yerlerde hata yapılıyor...Ben o düşüncedeyim ki:
-Hükümet geçmiş dönemde verdiği sözü tutarak 81 ile Üniversite yapmayı kararlaştırsa bile son tahlilde "pardon hata olmuş" diyerek Çankırı' dan vazgeçecek....
Birbirimizi aldatmaya hiç gerek yok..Aslında Her ile yalan yanlış Üniversiteler kurulmasından öte; Bu konuda öncelik hakkı; gerekli alt yapı ve düzenlemelerini tamamlamış, Öğretim elemanı ve eğitim bina ve materyal eksiklerini gidermiş kentlerdedir.
Bu -tartışma götürmeyen doğrudur...
Fakat gerçekleşen nedir?
Kulisini,Lobisini en fazla gerçekleştiren ipi göğüslüyor....
Çankırı'da kırmızı hakıyla karşılanıp Üniversite sözü veren,Sonrasındaysa daha il hudutlarını çıkmadan verdikleri sözü unutanlar bana açıklayabilirler mi -örneğin- Harran Üniversitesini kurarlarken yukarıdaki kıstaslardan hangisinin dikkate aldılar...
Ya da yeni kurulacaklar arasında Aksaray, Rize, Tekirdağ ve Adıyamanın Çankırı'ya olan Üniversite ön hazırlanma üstünlüğünün, hangi kriterlerle gerçekleştiğini...
Lütfen Açıklayın..
Bu arada Bürokratıyla,siyasetçisiyle, kentlisi ve köylüsüyle Tüm Çankırı'lılar ..Sizlerde aynı filmi izlemeye devam edin...
İYİ SEYİRLER...

Düzenleyen - AYHAN ESKiKALCI on 08/12/2005 01:35:37

Düzenleyen - AYHAN ESKiKALCI on 08/12/2005 01:39:52

sayfa başına git

kanibey
Yetkili Üye

çankırı
74 Cevap
Gönderim - 08/12/2005 :  08:53:21         
  15 üniversiteye komisyon onayı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 15 ilde üniversite kurulmasına ilişkin tasarıyı bazılarının adını değiştirerek kabul etti. Kurulması öngörülen yeni üniversiteler şunlar: Ahi Evran, Kastamonu, Düzce, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Uşak, Rize, Namık Kemal, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum Hitit, Bozok, Adıyaman, Ordu ve Amasya. Eleştirilere yanıt veren MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK 10 İLDE DAHA ÜNİVERSİTE KURULMASINA İLİŞKİN ALT YAPI ÇALIŞMALARININ HIZLANDIĞINI İFADE ETTİ. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme de, YÖK’ün ‘hasım kuruluş’ olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Eşme, ‘Kendi çocuklarımızı, torunlarımızı da okutmaya razı olacağımız illere ‘evet’ demeliyiz’ diye uyarıda bulundu.

HÜRRİYET 08 Aralık 2005

osman çiğdem  sayfa başına git

simal
Üye

1 Cevap
Gönderim - 10/12/2005 :  22:03:50     
  Çankırı'da yüzlerce engelli var eğitim yapmak için bekleyen zor şer ilk orta derken liseyi bitiren engelli de yok değil var.Neden üniversite okuyamasın ama gelin görünki memleketi Çankırı da liseye kadar çeşitli zorluklara bitirmiş tam ünüversiteye gitme hayali kurarken engelli kişi gurbet yolları ulaşımı ve trafiği takılıyor engelliliğin zorluklarının yanında.İşte tam o sıra Çankırı'mızdada ÜNÜVERSİTE hayali başlıyor kuruldu kurulacak derken bakıyoruz elimizden alınmış.Neden yetkililere sormak istiyorum.Belki şu an kurulsaydı biz engelliler okuyamazdık ama gelecekte engelli arkadaşlarda okuyacaktı.
Ayıca geçmiş olan 2005 YILI DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜMÜZÜ YÜCE ALLAH TÜM ENGELLİ ARKADAŞLARA MUTLULUK SAĞLIK BAŞARI VE GÜZEL ŞEHRİMİZ ÇANKIRI'YADA ÜNÜVERSİTE KURULMAYI NASİP ETSİN.
HAMİDE ŞAHİN

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git