Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 30/06/2004 :  13:59:52      
ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ

Nurettin DERELLİ
yapraklı ilçesi
İç haberlerimiz yönüyle şimdilerde çok üzgün olan üç ilçemizin gündemini oluşturan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’unun verdiği kararla ilga edilen mahkemelerimiz olduğuna göre, burada hayatiyetini sürdürmeye çalışan hemşehrilerimizin içinde bulunduğu durum durumlarından dolayı teselli edebilmek için inanın kendimi o kadar zorladım ki! İğneyi ele, çuvaldızını kendine misali kendimde bu cesareti bulamadım.

Allah kimseyi gördüğünden yoksun bırakmasın. Verilmiş olan hak sonradan sonraya bir vesile ile elinizden alınıyorsa size yapılacak tesellinin bir faydası olacak mı ? Mahkemelerimizin her ilin ilçesine kurulma sevdası bütçemize külfet getiriyorsa kapatılması da açılması kadar isabetli olacaktır. Ancak kapatılmadaki kriterler eşit tutulursa eyvallah, ama şimdiye kadar açıklanmaya çalışılan kriterler kapatılan ilçe halkını tatmin etmemiş olmalı ki kapatılan ilçelerin yüzde sekseni kapatılmadan dolayı halen feryat etmektedirler. Öyle ise bu işin işleminin ilk basamağında hatalar bulunmaktadır.

Hükümetler halkının ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına vardır. Fakat halkına iş ve işlemlerini diğer bir deyişle hayatiyetlerini sürdürmelerinde zorluk çıkartma adına olmamalıdır.

Hükümeti oluşturan siyasi kuruluşların eli kolu ayağı sayılan belde, ilçe, il teşkilatları mağdur edilmiş halkının gözü kulağı olmak durumundadırlar. Merkez Partileri de buralarda hizmet yürüten üyelerinin raporlarına dikkat etmek durumundadırlar. Olaya bu yönüyle bakacak olursak, İlimizin Eldivan/Yapraklı ve Kızılırmak ilçeleri mahkemelerinin ilçelerinden kaldırılışıyla mağdur duruma düşürüldüklerini haykırmaktadırlar. İçlerinde daha da zor durumu yaşayacak olan Kızılırmak ilçemizdir. Belde ve köyleri ile birlikte ortalama beş bin insan yaşamaktadır. Köylerinin çoğu zaten Çorum İlçeleri ile yakınlığı yönüyle iç içe yaşamaktadır. Anlatmak istediğim diğer bir ilin hudutları içinde imiş gibi yerleşik köylerimizin Çankırı merkezine ulaşımı yaşayanlar bilirler, ama masa başındakiler cetvelle kuş uçumu hesabı yaparlarsa sonuç da böylesi kararların çıktığı çoğunluğu teşkil etmiş olacaktır. Bu ücra köylerimizde yaşayan insanlarımızın zaten şehir merkezine geliş ve gidişleri normal zamanlarda dahi büyük bir meşakkati gerektirirken, mahkeme vesilesi ile zorunlu hale getirildiklerinde çekecekleri eziyetin biraz farkında olunması gerekmez mi ?

Bu Yüksek kararın çıktığı günden beri Çankırı medyasını yakından takip etmeye çalışmaktayım. Ancak, görünen o ki çıkan karara hükümeti oluşturan siyasal kuruluşumuzun il başkanlığından, muhalefet partisinin il başkanlığından bırakınız iptali için uğraş verilmeyi tepkilerine dahi rastlayamadım. Bu da gösteriyor ki kapatılması yönünde öneriler buralardan gitmiş. Şayet uygulamadan önce karar verme aşamasında belirli odaklardan görüş alınmamış ise büyük handigap, şayet görüş alınarak uygulama yapılıyor ise, halkın tepkisi karşısında verilen karar yanlış ve hatalı.

ülkemizin gelişmişliği yönündeki durumu itibariyle İlçelerimizin geçmiş yıllardaki durumunu yeniden yaşatmak istiyorsak o zaman başka, ama çağımızın gereği hizmetin yerine götürülme anlaşının hakim olduğu asrımızın içinde konuyu değerlendirecek olursak yapılan uygulama insanlarımızın mağduriyetini gündeme getireceğinden hatalı. Hatalı olduğunu kabullenecek olursak, dönüşü olmayacak mıdır? Başka formüllerle en az maliyetli projelerle sorunun giderilmesinin de mümkün olacağını düşünmekteyim. .

Nurettin Derelli 30/06/2f004

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü


ankara
154 Cevap
Gönderim - 30/06/2004 :  21:39:35       
  Bazen bu memleketin sahibi yok mu? demekten kendimi alamıyorum.
Bizim Milletvekilleri protokolde boy göstermek dışında ne yaparlar ? merak ediyorum.
Bizim İktidar partisinin İl yönetimide kendini kaptırmış heralde Avrupayla ilgilenmekten Çankırı'ya fırsat bulamıyor.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

inandikli
Yetkili Üye


istanbul
176 Cevap
Gönderim - 29/08/2004 :  16:26:13       
  çankırı yıllardır meclise vekil gönderiyor sanırım bu dönemde de iki tane var ama sanki çankırıyı ilk günden unutmuşlar kendilerini biraz ilgili olmaya davet ediyorum protokol podyumlarından inip kendilerine dönsünler ve okadar insanın yüzünü yere düşürmesinler çankırı daha güzel olabilir..

Murat Karaca  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git