Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ahmet DEMİRÖZ [Köşe Yazıları]
 
Savaş karşıtı saldırganlar
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
ademiroz
Yetkili Üye


istanbul
121 Cevap
Gönderim - 27/06/2004 :  14:18:59      
İstanbul’daki NATO Zirvesi nedeniyle haftalar öncesinden, NATO, ABD ve özellikle Bush karşıtı gösteriler, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm yurtta gündemi işgal ediyor.
Komünizme karşı bir savunma paktı olarak kurulan NATO, Sovyetler’in dağılmasından bu yana gayesiz bir kurumdu.
Dünya üzerinde kendi çıkarlarını korumak için NATO’yu kullanmaya alışkın ABD, pakta yeni bir kimlik oluşturmak için projeler üretti. Bu projelerin en önemlisi de, İstanbul’daki zirvede de (her ne kadar gündemde yok dense de) gündeme gelecek olan Büyük Ortadoğu Projesi (BOP).
Neymiş bu proje:
Ortadoğu ülkelerine demokrasi getirilecekmiş.
Peki, Ortadoğu’yu küçük küçük prenslikler, krallıklar yapan Batı’nın kendisi değil mi?
Yıllarca, oradaki halkların geri kalmasına, çile çekmesine, sırf yöneticileri kendi hesabına çalışıyor diye göz yuman Batı’nın kendisi değil mi?

****

Gelelim, NATO Zirvesi ile ilgili protestolara...
Haftalardır, çeşitli gösterilerle ve mitinglerle zirve protesto ediliyor. Renkli görüntüler de ortaya çıkıyor. Don Kişot kılığında İstanbul Surları’nı ABD’ye kapatanlar, Bush’un kuklasını Dolmabahçe’den denize atanlar, demokratik hakkını kullanarak meydanları dolduranlar. Bunlar hepsi güzel olan şeyler.
Ancak garip olan, savaşa karşı olduğunu, NATO’ya karşı olduğunu söyleyip de saldırgan tavır sergileyenler. Bunu bir türlü aklım almıyor. Aklım almıyor dediğime bakmayın sadece samimi olmadıklarına inanıyorum. Çeşitli bombalama eylemleriyle hayatını kaybeden, sakat kalan insanlarımız oldu. Bu mu savaşa karşı olmak?
Ankara’da Cumartesi günü yapılan miting. Görüntülere bakın, bir tarafta büyük kalabalık, demokratik hakkını kullanmak için Sıhhiye Meydanı’nı doldurmuş. Diğer taraftan bu gurubun içinden çıkan bir azınlık; polise saldıran, yoldaki araçları tahrip eden, konut ve işyerlerinin camlarını yerle bir eden. Bu mu savaşa karşı olmak!

****

Bir de güvenlik güçlerimiz için söyleyeceklerim var.
Türk toplumu olarak maalesef hiç de teröre yabancı olan bir toplum değiliz. 12 Eylül 1980 öncesi sağ-sol çatışmaları, sonrası PKK terörüne on binlerce can verdik. Öyleyse, güvenlik güçlerimizin daha dikkatli olması gerekmez mi? Ama ne gezer. Üst geçide bombalı pankart asılıyor, polisim gelip pankartı çekiyor, yaralı. Bush’un kalacağı Hilton’un önüne bombalı paket konuyor. Geliyor karakol polisi, asıl görevi emniyet şeridi oluşturmak olmasına rağmen şüpheli pakete tekme atıyor. Ayakları parçalanıyor. Bizi koruyacak olanlar maalesef kendilerini koruyamıyor.


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git