Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
BAŞKENTTE ŞABANÖZÜ GÜNÜ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 22/12/2005 :  14:03:09      
BAŞKENTTE ŞABANÖZÜ GÜNÜ

Yazı başlığını okuduğunuzda eminim ki Başkentte Şabanözü’müzün güzel insanlarının yeni bir sergi açarak tüm Şabanözü ilçemiz insanları ile Çankırı’lı insanlarımızı ve Ankara’da yaşayan diğer insanlarımızı sergi amaçlı bir araya getirdiklerini düşüneceksiniz. Halbuki bu olayda değinilmesi gereken başka bir konu bana göre önem taşımaktadır.

Yıl 10 Aralık 2004, Ankara’nın Sıhhiye semtinde tüm Ankaralılarca bilinen isim yapmış bir pasaj Pasajın adı Zafer Çarşısı ; pasajın önünde büyük bir bezde güzel bir yazı. “Şabanözü Günü” heyecanla içeri giriyorsunuz karşınızda içi şahane düzenlenmiş eski ev ve çiftçilerimizin kullandıkları araç ve gereçler, salon tıklım tıklım dolu, bu güzel insanlar kapıdan her içeri gireni birebir karşılayarak buyur eden Şabanözü’nden görevli kişiler, sizi doğrudan kendi ürettikleri yiyecek mamullerini ikram ederek düzenledikleri sergileri başlıyorlar gezdirmeye ve buradaki ürünleri tanıtmaya.

Sergi Şabanözü Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı destekli ve hemen hemen tüm Şabanözü köylerimizin ürünlerini kapsamış. Ayrı ayrı standlarda köylerimizin isimleri yer almakta ve ziyaretçi yoğunluğunu ise Çankırı insanı ağırlıklı. Güzel hava oluşturulmuş. Darısı seneye daha zenginleştirilmiş ve ilçede yeni üretilmeye başlayan ürünlerinde tanıtımının yapılması temennileri ile sergiyi gezenler büyük bir mutlulukla ayrılıyor. Bendenizde bu güzel oluşumu 16/1272005 günlü yazımla sergideki izlenimlerimle birleştirerek siz okurlarımla paylaşıyorum.

Sene 2005 ve yıl bitiyor. Bizim enerjimiz bu kadar dercesine Şabanözü’nden sergi konusunda ses seda yok. Halbuki oluşumlar süreklilik arz eder ise, il, ilçe, belde, köy, tanıtımları ve buralarda üretilen ürünlerin belleklere nakşedilmesi de o derecede etkin olur. Yani amatör bir ruhla başlattığımız bir işi kendi içinde diğer imkanları da ekleyerek geliştirme yoluyla profesyonele doğru bir türlü yürümeyi beceremiyoruz. Bu nedenle de gelişimlerimizdeki süreçleri ya yıllara yayıyoruz. Ya da baştan pes ederek kendi kaderimizle baş başa kalıyoruz.

Bu yapımızın tedavisi yok mudur? Elbet vardır. Bunda en önce nemelazımcılık yerine düşündüğümüz bir konu öncelikle kendi elimizden gelmiyorsa elinden gelen kişiyi arayıp onu teşvik etme yoluyla, veya buna benzer akla gelebilecek diğer yolları aramak, araştırmakla pek ala mümkün olabilir.

Sonuç olarak, bu örnek kötü bir örnek olmamalı, Şabanözü ilçemiz umarım bu yönde yoluna devam eder, gelişiminde istenen noktaya gelinmesi yönüyle arzu edilen girişimlerinden bir tanesi de sergi olduğunu düşünerek devamını getirmeleri mutlak surette Şabanözü ilçemizin menfaatine olur.

Düzenleyen - derelli on 22/12/2005 14:10:58


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git