Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

İYONUN MUCİZESİ BU KEZ EVİMİZDE
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 16/12/2005 :  09:57:01      
İYON’UN MUCİZESİ BU KEZ EVİMİZDE

Yurt dışında eğitim ve öğretim hizmeti vermeye devam eden değerli bir öğretmen hemşehrimiz Sayın Recep Cırık’ın vatan özleminden kaynaklanan ve bu özlemini de bir etkinlikle gidermeye yönelik düşüncesinden hareketle bizlere ve okurlarına yapmış olduğu davet üzerine TUZ ŞENLİĞİ adı altında yapılan bir programla 08/08/2003 günü Çankırı’ya yapılan seyahatin sonucu olarak, yaptığımız organizasyonun hayata geçirilmesi ile gelişen yeni oluşumlarla ertesi yıl bu organizasyonun Belediye ve Valiliğimiz sayesinde genişletilmesi ve artık bu şenlik’in yıldan yıla Çankırı halkına maledilme çabası içte ve dışta yaşayan Çankırılı hemşehrilerimizce çok olumlu karşılandığını, bu yönde yazılı kaynakların incelenmesinden anlaşılmaktadır

Konu özetine istinayden anlatmak istediğim ise, bu hareketten başlayan bir etkinlik bakınız tuzumuzun bilinen kullanım şekillerinden sonra hassasiyetle üzerinde durulması sonucu daha başka ne gibi bir değerinin olduğunu ve başka hangi alanlarda da kullanılabildiğidir.

Çankırılı bir anne babadan doğma ve yüksek tahsil hayatı hariç hayatının bu gününe kadarki bölümünü de Çankırı’da geçiren müteşebbis ruhlu kızımızın geçmişi ile ilgili birazcık bahsederek bu gün için doğup büyüdüğü yere ne gibi bir ürünle değer kattığını anlatmaya çalışacağım.

Yurdumuzda daktilo makinaları henüz hakimiyetlerini korurken, bilgisayar teknolojisinin ülkemize yeni girdiği bir dönemde veya buna gelişme sürecinde de diyebiliriz. Bir gün karşıma ailesini tanıdığım iki kardeş geldiler. Şükrü ve Şule, bu iki kardeş Çankırı’da ilk defa bilgisayar eğitimi öğretimi üzerine özel bir dershane açmak istediklerini söyleyerek yardım talebinde bulundular. Bu çok memnuniyet verici bir düşünce idi. Çünkü bu çalışma Çankırı için bir ilk olacaktı. Sonuç olarak gereken desteğin verilmesi ile Çankırı’da bir ilk başlatılmış oldu. Konu sadece dershanede hemşehrilerimize ders vermekle kalmadı. Okullarda gruplar oluşturulmak suretiyle bizzat ilçe ilçe gezilerek buralarda bilgisayar kullanımının öğrencilerimize öğretildiği gibi okullarımıza da bilgisayar hediye edilmeye başlanmıştı.

Aradan geçen süre içerisinde tuz şenliğinin gündeme taşınması sonucu tuzumuzun önemi de hemşehrilerimiz tarafından gündemde tutulmuş olmalı ki. işte şenlik olarak başlattığımız bu hareketin bir getirisi olarak yine aynı hemşehrimiz hanımefendi kızımız kendi çabaları ile yapmış olduğu araştırma sonucundaki düşüncelerini yine benimle paylaşmaya ve Dünyada sadece bir iki devlette uygulanmakta olan bu ürünü Çankırı’da bir atölye kurup tuzumuzu işleyerek pazarlamasını yapıp imalat sektörüne kazandırmak suretiyle meslek grupları arasında yerini aldırmak istedi. Kendisine verilen moral motivasyonu sayesinde bu işlemde gerçekleşerek bir düşünce daha hayata geçirilmiş oldu.

Konuyu neden bu nedir? Ne işe yarar başlığı altında siz değerli okurlarımın bilgisine sunarak ürün hakkında düşüncelerinizi almaya çalıştım. Bu önerime görüş veren değerli okurlarıma öncelikle teşekkür ediyorum. Birincisi; Artık Çankırı ismi bir ürünü ile de siz okurlarımın desteğini alarak yurt içine tanıtılmış olacaktır. İkincisi, Çankırılı hanımlarımıza da bu çalışmayı örnekleyerek onları da müteşebbislik bilincinin yerleşmesine yardımcı olacaktır, Üçüncüsü, tuzumuzun başka başka ellerde başka başka şekiller verilerek insanlığın hizmetine sunulmasının mümkün olabileceği bilincini vermiş olacaktır, bakınız buna başka bir örnek vereyim. Sevgili hemşehrimiz ve köşe yazarımız Recep Cirik bey bu nedir ne işe yarar başlıklı yazımınn altına düştüğü notunda “Bence bu kristal ile platik granüllerini kaynaştırarak orta güzel eserler çıkarabiliriz.
Bir yılı aşkın süredir cam , kristal ve gravür kurslarına katılıyorum. İnşallah ileride kaya tuzumuzu cam ile değerlendirebileceğimiz yeni bir sanat çalışması ortaya çıkarabiliriz”diyor, işte bana göre işin güzelliği burada yatmaktadır. Tuzumuza şekil vermenin ilk başlangıcı ile ortaya Yeni yeni oluşumların da olacağının bir işareti olarak algılamaktayım. Dördüncü olarak, Çankırı’da tuz işlemeciliği üzerine yeni yeni iş kollarının oluşmasına sebep olacaktır ki ! bu da birçok hemşehrilerimize iş ve aş sağlamış olacaktır.
Tuzdan imal edilmiş olan aplik, avize, kolye gibi ürünlerin evlerimizde kullanımı halinde insan sağlığına olan katkıları neler olacaktır, bunları da elime ulaşan kaynak doğrultusunda verilen bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Düzenleyen - derelli on 20/12/2005 15:24:48

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 16/12/2005 :  15:06:57       
  Sayın Derelli
Bundan ikibuçuk yıl öncesinde başlattığımız ve siz değerli cansaati üyesi hemşehrilerimizin de katkıları ile düzenlediğimiz Tuz Hakkı buluşması veya şenliği olayı hemşehrilerimizin yılın belli bir gününde biraraya gelerek hasret gidermeleri ve Çankırı 'yı görmelerine düşünmelerine ve ailelerin kaynaşmalarına vesile olacak bir gün olarak iki kez organize edilmesinden çok mutlu oldum. Geçen yıl Belediye Kadınlar Meclisi adına Sayın Zeynep Dinç bu görevi ev sahibeliği yaparak yerine getirmiştir.Teşekkür ederiz.
Gelecek yıl bu görevi üstlenecek arkadaşımızı da şimdiden belirlememiz ve tarihi saptamamız gerekiyor.
Yurt dışında olmam nedeniyle sayılı günlerde Türkiye'de bulunabiliyorum. Bu nedenle izinlerimizi de ona göre ayarlayalım. Hatta bu proğramın gelecek yıl bir güne sığmayacağına inanıyorum.
Evet tuz o kadar önemli dir ki derde devadır.
Bilgisayarımın arama motoruna iyod ve tuz yazdığımda ne kadar çok önemli bilgiler çıktı.
İşte size bunların satırbaşalrı:
Tuz ve Kullanımı

Yemeklerde Hangi Tuzu Kullanmalıyız? İyotlu ve İyotsuz Tuzu Kimler Yemelidir?

Türkiye'de bölgelere göre değişmek üzere % 5-45 oranında guatr vardır. Guatr oluşmasında en büyük etken toprak ve suda yetersiz iyot olmasıdır. Guatr hastalığını önlemek amacıyla piyasada satılan bütün tuzlar 1999 yılı Ağustos ayından bu yana iyotlanmaktadır. Tuzların iyotlanması guatr hastalığının ortaya çıkışını engellemekte ancak bazı kişilerde aşırı iyod alınması nedeniyle zararlı yan etkilere veya hastalıklara neden olmaktadır. Piyasadaki tuzların iyotlanmasından sonraki üç-dört yıllık sürede kliniğimize veya polikliniklerimize başvuran hastalarda hipertiroidi dediğimiz tiroid bezinin aşırı çalışmasıyla karakterize olan hastalığın (Halk arasında buna zehirli guatr da denmektedir) giderek artan sıklıkla karşımıza çıkmasıdır. Tiroid bezi az çalışan hastalarda da (Hipotiroidisi olanlarda) iyotlu tuz bu hastalığın daha da şiddetlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yemeklerimizde kullanılan tuzun iyotlu veya iyotsuz olması bazı hastalar veya kişiler için büyük önem taşımaktadır.

1) Kimler İyotlu Tuz Yemelidir?

Vücudumuzda boynumuzun ön tarafında bulunan tiroid bezinin yeterli hormon salgılayabilmesi için günlük en az 150 mikrogram iyotun gıdalar ve suyla alınması gerekir. Eğer yeteri kadar iyot alınmazsa guatr hastalığı oluşur. Guatr hastalığını önlemek için önceden bilinen bir tiroid hastalığı olmayan çocuklar, erişkinler ve gebe kadınlar iyotlu tuz yemelidir. Tiroid hastalığı şüpheniz varsa bunun için bir dahiliye veya endokrinoloji-metabolizma uzmanına başvurunuz ve ona göre hangi tuzu kullanacağınıza karar verilmelidir.

2) Kimler iyotsuz tuz yemelidir?

Nodüler guatrı, Hipertiroidisi (tiroid bezi çok çalışanlar veya zehirli guatrı olanlar), hipotiroidisi (Tiroid Bezi az çalışanlar) olan hastalar özellikle İYOTSUZ TUZ yemelidirler. Bu tür hastalar iyotlu tuz yedikleri takdirde hastalıkları şiddetlenmektedir. İyotlu tuz yiyen nodüler guatrlı bir hastada alınan iyot, nodülün fazla çalışmasına neden olmakta ve hipertiroidi dediğimiz tiroid bezinin aşırı çalışmasıyla (terleme, çarpıntı, zayıflama, sinirlilik, ellerde titreme ile kendini gösterir) karakterize bir hastalığa neden olmaktadır. Yine anti-TPO antikoru kanlarında yüksek olan hastalar iyotlu tuz yediklerinde tiroid bezinin az çalışmasına neden olmaktadır. Bu tür hastalığı olanlar da özellikle iyotsuz tuz yemelidirler. İyotsuz tuz, süpermarketlerde veya bakkallarda (Billur Tuz veya Salina firmalarına ait) kendiliğinden tuzluklu bir şekilde satılmaktadır. Bu tuzları bulamayanlar ise kaya tuzu yemelidirler. Ailede bir kişi iyotsuz tuz yiyecekse yemekler tuzsuz pişirilmeli ve herkes kendi tuzunu kullanmalıdır.

KAYNAK: Metin Özata, Tiroid Hastalıkları Tanı ve Tedavisi, GATA Basımevi, 2003

Selam,sevgi ve saygı ile

sayfa başına git

zeynep dinç
Yetkili Üye

çankırı
19 Cevap
Gönderim - 19/12/2005 :  23:35:58     
  Sayın Nurettin Derelli,
Şule Hanım'ın yapmış olduğu tuz lambalarıyla alakalı bana verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.
Çankırımızın dünyanın en sağlıklı tuzuna sahip olduğunu hepimiz biliyoruz,ama Şule Hanım'dan öğrendiklerimden sonra tuzumuzun değerinin iki kat artacağına ve bütün dünyada tanınacağına inanıyorum.Zira polonya'da ilimizdeki tuz mağrasının bir benzeri bulunmaktadır ve tahmin edemiyecemiz kadar ilgi çekmektedir.tuzdan yapılan hediyelik eşyalar turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir.İlimizde de artık tuz bu yönüyle de,alternatif ürünlerle atılım yapmak isteyen girişimcilerin gündemindedir.
Şule Hanım'ın bana verdiği bilgiye göre tuz ürünlerinin sağlığımız üzerinde oldukça etkisi bulunmaktadır. Bu özelliğinin maksimum olabilmesi için ısıyla birleşmesi gerekmektedir.

Kaya tuzu doğal iyonlaştırıcıdır,tuz lambaları eksi iyonlar üreterek havanın kalitesini arttırır.
Tuz lambaları;yorgunluğu,stresi,nefes darlığını,kas yorgunluğunu giderir,yaşlanma süresini yavaşlatır,astım nöbetlerini,alerjileri,baş ağrılarını,cilt rahatsızlıklarını,yanıkların daha çabuk daha az yara iziyle iyileşmesini sağlar.Ayrıca acı çeken hastaların sakinleşmesine faydalı olduğu gibi nemi ve kokuyu azaltarak rahat bir ortam yaratır.
Tuz lambalarının düzenli kullanımı psikolojik sorunları olan hastalarda faydalıdır.
ZARARLI OLAN ARTI İYONLAR
Artı iyon;hava kirliliği nedeniyle elektronlarını kaybetmiş moleküllerdir.Artı iyonlar sigara,zararlı gazlar,iletişim ağları,elektrik hatları,uydu
çanakları,televizyon,bilgisayar,cep telefonu,klima,fan,çalışan motorlu makinalar gibi alet ve cihazlar tarafından üretilir.Bu artı iyonlar solunum yolu ile akciğerlerimize girerek yorgunluğa neden olur.Bağışıklık sistemimizi zayıflatır,dikkat kaybına,migrene,uykusuzluk,astım gibi bir çok hastalığa neden olur.

Akademik çalışmalar sonucu tuz lambalarının,havadaki eksi iyonları yüzde 300'e kadar artırdığı kanıtlanmıştır.Özellikle Kaliforniya üniversitesi'nin çalışmaları sonucu ;eksi iyonların havadaki toz,polen(çim,ot,ağaç poleni)toz zerreleri,hayvan kılları,küflü sporları,saman nezlesi mikroplarını temizlediği ve havayı artı iyonlardan arındırarak astım,depresyon,kronik yorgunluğun giderilmesinde faydalı olduğu gibi havadaki dumanın yok edilmesini ve koku azaltıcı olduğunu tesbit etmişlerdir.
Tuz lambası yanması durumunda ürettikleri ısı ile havadaki artı iyonları kendine çeker,dışarıya ise eksi iyonları verir.

Bütün bunları öğrenince ve tuzumuzun değişik şekillerde artık değerlendirildiğini duydukça ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz.
Kaya tuzumuzun zamanla daha çok tanınacağına , sofraların en sağlıklı tuzu olmayı devam ettirmekle birlikte ,değişik tasarımlarla çankırıya özgü hediye kavramına da sahip olacağına yürekten inanıyorum.Bütün güzelliklerin mutlaka bir başlangıç noktası vardır.Umarım hep güzel haberler ve kazanımlarla Çankırı hakettiği yere kavuşur.
saygılarımla

Düzenleyen - zeynep dinç on 19/12/2005 23:42:36

Zeynep DİNÇ  sayfa başına git

selami
Üye

Paris-Çankırı
4 Cevap
Gönderim - 20/12/2005 :  14:07:12     
  Yazı içeriği tamam fakat yazı başlığındaki hata yazıyı gölgede bırakıyor.
Mucise değil efendim Mucize.Türkçeyi doğru ve düzgün kullanalım lütfen.

sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 20/12/2005 :  15:25:57       
  Selami kardeşimin uyarısına teşekkür ediyorum. kelimeyi yanlış kullandığım içinde okurlarımdan özür diliyorum.

sayfa başına git

fkocer
Yorumcu

Newyork
42 Cevap
Gönderim - 22/12/2005 :  00:45:24     
  Sayin Hemsehrilerim

Bahsettiginiz urun ve ozellikleriyle ilgili tspitleriniz mutlaka dogrudur. Tuzun su temizliginde kullanildigini biliyordum ama hava ve havadaki iyonlarla ilgili bir faydasini burada okudum. Ve elbette konunun detayini arastiracagim.

Eger kusuruma bakmazsaniz uretici hemsehrime birkac tavsiyem olacak:
- Yukarida bahsedile universite raporunun bir kopyasi alinarak pazarlama faaliyetlerinde kullanilabilir.
-Ulkemiz mevzuati acisindan gerekiyorsa Saglik Bakanligi veya ilgili kurumdan ruhsat alinabilir.
-Patent meselesini hatirlatmama gerek var mi bilmiyorum.
-Urunune ait kisa ama etkileyici bir tanitim yazisi yazarak internet uzerinden de pazarlanabilir. Ulkemizde guvenilir acik artirma siteleri mevcut.
-Tanitim yazisini yabanci dillere cevirerek yurtdisi internet sitelerinde de satilabilir. Ingilizce ceviri icin ben yardimci olabilirim. Avrupa Ulkeleri, ABD, Avustralya ve Kanada' ya
www.ebay.com uzerinden satis yapilip www.paypal.com uzerinden de tahsilat yapilabilir. Satis perakende oldugu icin Kanada haricindeki ulkelerde vergi ile ilgili sorun cikacagini zannetmiyorum.

Allah yolunuzu acik etsin...

Ferhat Kocer  sayfa başına git

aliyildirim
Yetkili Üye

NİĞDE
185 Cevap
Gönderim - 22/12/2005 :  09:30:31     
  İyon mucizesi

İYON NEDİR?

İnsan sağlığı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olan iyonlar bir ya da daha çok artı ve eksi elektrik yüklü atomlara ya da atom gruplarına verilen ortak isim. Artı yüklü iyonlara katyon, eksi yüklü iyonlara ise anyon deniyor. İyonlar, nötr atomlara, moleküllere ve başka iyonlara ekeltron katılması ya da eksiltilmesi, iyonların başka parçacıklarla birleşmesi, iki atom arasındaki ortaklaşım bağının, bağın her iki elektronunun da atomlardan birinde kalacak biçimde parçalanması yoluyla oluşuyor.

YARARLARI

Alerji, nefes darlığı, dermatolojik hastalıklar, mikrobik enfeksiyonlar, uykusuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, depresyon, kas yorgunluğu, yaşlanma... Şehirde yaşayanların sıkıntıları. İnsanı mutsuz eden bu hastalıkların nedenini, bundan yıllar önce ünlü fizik uzmanı Prof. Dr. Jacques Breton şöyle açıklamıştı: Negatif iyonların yeterli miktarda şehir içinde bulunmaması... Fransız fizikçi, geliştirdiği Ionisat ile dünyaya yeni bir soluk imkanı tanıyor şimdi. Breton'un negatif iyonlar yayan aletini Türkiye'ye 75 yıl sonra ithal eden Tekin ise negatif iyonların pozitif gücüne önemli örnekler veriyor.

Alerji problemleri, nefes darlığı, dermatolojik hastalıklar, mikrobik enfeksiyonlar, uykusuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, depresyon, kas yorgunluğu, yaşlanma... Şehir ortamında ‘hapsedilmiş’ tüm insanların yakın ya da uzak ama tanıdık sıkıntıları. İnsanı mutsuz eden bu hastalıkların nedenini ise, bundan yıllar önce ünlü fizik uzmanı Prof.Dr.Jacques Breton, annesinin astım hastalığına çözüm ararken buldu.

Havadaki pozitif iyonların, negatif etkileri tüm dertlerin temelini oluşturuyordu. ‘‘Pozitif iyonların negatif etkileri’’ni yaratan başlıca nedenleri ise Breton şöyle sıralamıştı:

Kapalı ve klimalı ortamlar, uzun süre şehir içinde araba kullanmak, sentetik koltuk döşemeleri, elektromanyetik aletler, dev ekran televizyon, video, telefon santrali, fax, fotokopi makinaları ve aşırı toz.

Teknoloji çağında, sağlıklı yaşamak adına bu aletlerden vazgeçilemeyeceğine göre geriye bir tek yol kalıyor: ‘‘Havadaki pozitif iyonları yok edecek, parçalayacak negatif iyonları üretmek.’’

Araştırmalar bu iyonların su bazlı olduğunu ve daha çok şelalelerin etrafında ya da çok derin denizlerde ortaya çıktığını ortaya koydu. Breton ise çok geçmeden Bircard Kanunu olarak bilinen ‘‘İçeriğinde sürekli olarak, yeterli sayıda küçük negatif iyon bulunan hava, mikro-kirlilik oranı çok düşük ya da hiç olmayan ve de hep öyle kalacak bir havadır’’ ifadesini kanıtladı. Çalışmaları sonuç veren Breton, annesini astımın pençesinden kurtaramadı ancak insan sağlığında devrim yapabilecek buluşunu kısa süre sonra ‘‘Ionisat’’ adı altında yarattı.

YAŞLANMAYI DA ÖNLÜYOR

İçinde filtre bulunmayan, ozon ve azotoksit üretmeyen Ionisat ile dünya bundan yaklaşık 75 yıl önce tanıştı. Aletin Türkiye'ye gelmesi ise 1998 yılını buldu. Prof. Dr. Breton'un icadını ilk defa Fransa'da bir şarap fabrikasında gören Erdoğan Tekin, üstünde küçük delikler bulunan ince kolonların ne işe yaradığını sorduğunda aldığı cevabı unutamıyor:

‘‘Daha kaliteli şaraplar üretmek.’’

Bunun üzerine Ionisat ile ilgili olarak daha fazla bilgi toplamak ihtiyacı hissettiğini belirten Tekin, özellikle Breton ile tanıştıktan sonra negatif iyon üreten Ionisat'ı ithal etme kararı almış:

‘‘Breton'un labrotuvarlarını gezdiğimde birçok şey gözlemleme fırsatını buldum. İnsanın stres ve depresyona neden olan statik elekriği nasıl yüklendiğini gördüm. İnanılır gibi değil ama gereğinde 40 bin volta kadar yükselen bir insan vücudunun sağlıklı kalmasını beklemek komik olur. Ama bu alet vücudu dengeye sokuyor, kan deveranını hızlandırıyor. Yararları saymakla bitecek gibi değil. Neden Türkler bu aletten yararlanmasın ki...’’

30 sene süren araştırmaların sonunda ortaya çıkan Ionisat'ın, havaya negatif iyon vererek kirli ve sağlıksız ortamlardaki pozitif iyonları nötralize ettiğini anlatan Tekin, kozmetik sektöründe de son yıllarda iyonların önem kazandığına dikkat çekiyor.

Yaşlanmayı da önleyen ancak strese birebir çözüm olarak sunulan negatif iyonların gücünü keşfeden bilim adamları ise peşpeşe deneyler yapıyorlar.

TOZ VE BAKTERİYİ AZALTIYOR

Bu deneylerden belki de en önemlisi Finlandiya Helsinki Üniversitesi laboratuvarında uzman fizikçiler ve biyologlar tarafından yapılan oldu.

İyonizörlerle donatılan bir alanda, piliçlere, ölümcül etkisi olan ‘newcastle hastalığı’ enjekte edildi. Sadece hastalığın enjekte edildiği hayvanlar ölürken diğerlerinin yaşamaya devam ettiği gözlemlendi. Deneyin sonunda açıklanan rapor ise ilgi çekici: ‘‘Yapay hava iyonizasyonunun, ya mikroplu aerosol (havada asılı parçacıkların) oluşumunu etkiyerek veya bunların bozunumunu hızlandırarak, hava yolu ile taşınan belli bazı enfeksiyonlardan hayvanları koruyabileceği göstermektedir.’’

Tekin, bu deneyin ardından Ionisat'ın hastalıkların çok çabuk bulaştığı kreşlerde de kullanılmaya başlandığına dikkat çekerek, negatif iyonların insanlar üzerindeki olumlu etkilerine başka örnekler veriyor. Sadece bulaşıcı hastalıklarda değil yanık ve plastik cerrahi servislerinde de yapılan deneylerin olumlu sonuçlar verdiğini belirten Tekin, Türkiye'de bir hastanede yapılan bir çalışmada yoğun bakım ünitelerine konulan iyonizörlerden sonra ortamda yüzde 84 toz ve bakteri oranın azaldığının saptandığını söyledi.

HER DERDE DEVA DEĞİL AMA...

Ancak sadece hastane ortamlarında değil, oturma odaları, işyerleri, çalışma salonları ve yatak odalarında da solunan hava sıklıkla tehlikeli olabiliyor. Bunun nedenini, insan sağlığına yararlı negatif iyonların metal, plastik ya da naylon eşyalar tarafından kolayca emilerek yokedilemesi olarak açıklayan Tekin, şehir içindeki havanın ise diğerlerine göre 100 ile 500 kere daha kirli olduğunu hatırlatıyor. Bu ortamların yaşlanmayı hızlandırması, tansiyon problemleri ortaya çıkarması yanı sıra unutkanlığı da desteklediğini ise ABD Minesota Üniversitesi Birleşik Devletler Ordusu Biyoloji Laboratuvarı'nda yapılan deneylerin sonuçları gösteriyor: ‘‘Kir ve mikropların yoğun olduğu ortamlarda başgösteren sağlık sorunlarını negatif iyonlar giderebiliyor!’’

Negatif iyonların tüm dertlere deva olabileceğini düşünmek doğru değil. Ancak, seralarda sebze ve meyveleri zamanından önce olgunlaştıran, deri üstündeki lekelerini ya da yara izlerini kısa sürede geçiren, sinüzit, migren gibi başağrılarını hafifleten ve bugün otomobil sektöründen saat fabrikalarına, futbol takımlarından ünlü Holywood yıldızlarının evlerine kadar giren negatif iyonları hafife almamak gerekiyor.

Nasıl bir ortamda yaşıyorsunuz?

Dünyanın birçok yerinde 75 yıldır tedavi amaçlı olarak yararlanılan negatif iyonlar, alerji, astım, deri hastalıkları, mikrobik enfeksiyonlar, uykusuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, depresyon, kas yorgunluğu ve yaşlanmaya karşı olumlu sonuç veriyor. Ancak bilim adamları özellikle şu ortamlarda negatif iyonların gücünden yararlanılmasını tavsiye ediyor:

Şehir içinde veya dışında çok uzun süre araba kullananlar

Kapalı ve klimalı ortamlarda çalışanlar

Sentetik koltuk döşemelerinde elektronik aletlerle vakit geçirenler

Dev ekranlı televizyon, fax, fotokopi aletleri ile çalışanlar

Aşırı tozlu ortamlarda çalışan ya da yaşayanlar

Japon denizinden kozmetiğe

Dünyanın değişik laboratuvarlarında yapılan araştırmalar, negatif iyonların insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı. Uzun süredir ürünlerinde negatif iyonlara yer veren Japonlar, bu iyonları ünlü Japon kozmetolog Shu Uemura'nın büyük bir ada olan Kyoto'ya yaptığı yolculukla keşfetti. Uemura, su yüzeyinden 300 metre derinde, güneş ışınlarından ve kirlilikten uzak bu sularda yüksek miktarda magnezyum ve oligo-elementler buldu. Bu elementlerin birleşiminin ve elektrik yükünün hücrelerin içinden geçen serumla uyum sağladığını kanıtladı. Başka bir deyişle Japon denizinde ortaya çıkan negatif iyon yüklü bu su, hücrelerin temizlenmesinde ve canlanmasında çok önemli bir rolü var.

Trafik canavarına da çare olabilir

Her yıl, trafik kazalarında yüzlerce ölü veren Türkiye için Ionisat gibi havaya negatif iyonlar yayan aletler çözüm olabilir. Aletin muciti Prof. Dr. Jacgues Breton, iyonizörlerden araba, kamyon, ambulans, otobüsler ve uçaklarda yararlanabileceğini söylüyor. Çünkü yapılan araştırmalarda iyonizörlerin stresi azaltarak dinginlik verdiği ve yorgunluğa karşı daha yüksek direnç sağladığı ortaya çıktı. Bugün birçok ülkede TIR'ların içine iyonizörler yerleştiriliyor, büyük otomobil firmaları yeni tasarımlarında bu aletlere yer veriyorsa, Türkiye'nin ‘‘her arabaya bir iyonizör’’ fikri üzerinde ciddi olarak düşünmesi gerekebilir.

www.genetikbilimi.com

Düzenleyen - aliyildirim on 22/12/2005 09:31:46

civiky@hotmail.com
YILDIZHAN YARAN EKİPİ  sayfa başına git

fkocer
Yorumcu

Newyork
42 Cevap
Gönderim - 24/12/2005 :  05:58:04     
  Asagidaki linklerde kaya tuzundan yapilan lambalar ve faydalari ile ilgili bilgiler var. Elbette hepsi satis amacli kurulmus siteler. Sanirim bizim yeni duydugumuz bu konuyu bazilari coktan kesfetmis. Hediyelik esyadan cilt bakimina kadar bircok alanda tuz kullaniliyor(mus).

http://www.futuretechtoday.net/saltlamps/

http://www.shopping.com/xGS-Salt_Lamps~NS-1~linkin_id-3058293~~r-1~CLT-INTR

http://www.natural-salt-lamps.com/

Düzenleyen - fkocer on 24/12/2005 06:00:31

Ferhat Kocer  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git