Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Yüksel ARSLAN [Köşe Yazıları]

ÇANKIRI ARAŞTIRMA MERKEZİ ÇALIŞMALARI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
yksl18
Yetkili Üye

Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 15/12/2005 :  14:53:58    
ÇANKIRI BELEDİYESİ
EĞİTİM VE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ
DR.RIFKI KAMİL URGA
ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI MERKEZİ
ÇALIŞMA BİRİMLERİ

Çankırı belediyesi Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı araştırmaları merkezi yönetim kurulu yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaların sağlam bir zemine oturtulması için alt yapının önemli olduğunu belirten yönetim kurulu üyeleri bu anlamda Çankırı ile ilgili bütün çalışmaları içine alacak ve her biri yönetim kurulu gözetiminde bağımsız çalışacak olan çalışma birimleri oluşturdu. Bu birimler Çankırının kültürü, tarihi, mimarisi, sanatı yani kısaca bilim dallarının bütün disiplinlerini içerisine almakta. Ayrıca araştırma merkezi yönetim kurulu bu çalışmaları akademik anlamda desteklemek ve bundan sonraki çalışmalarını da sağlamalaştırmak amacı ile bir danışma ve hakem heyeti oluşturdu. Danışman ve hakem heyeti tamamen Türkiyenin tanınmış ve sahalarında uzman akademisyenlerinden oluşmakta. Danışman ve hakem heyeti görüşmelerinin devam ettiğini belirten yönetim kurulu üyeleri; görüştüğümüz akademisyenlerimiz araştırma merkezimizle beraber çalışmayı büyük bir memnuniyetle karşıladılar ve böyle bir merkezin üniversiteler dışında hiçbir ilde olmadığını belirttiler ve bunun Çankırı gibi küçük bir Anadolu kentinde gerçekleşmesinin de çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek belediye başkanı İrfan DİNǒin bu çalışmalara verdiği destekten dolayı memnuniyetlerini belirttiler.
Çankırı araştırmaları merkezi şu an ilimizin 80 yaş üzeri yerlileri ve tanınmış insanları ile sözel tarih çalışması yaparak bunları kamera kaydına alıyor. Bu çalışmalar neticesinde çok önemli bilgilerin ortaya çıktığını belirten yönetim kurulu üyeleri; bu çalışmaların halk bilimi uzmanı akademisyenlerle beraber çalışılarak bu ifade ve bilgilerin yerel tarih açısından öneminin değerlendirileceğini ve akademisyenlerin değerlendirmeleri ile birlikte yayına hazırlanacağını belirttiler.Bu bağlamda il içi ve dışı olmak üzere şu an için 15 Çankırılı ile röportajlar yapılıp kamera kayıtlarının yapıldığını ve planlı bir şekilde bu kayıtların devam ettiğini belirttiler. Ayrıca araştırma merkezi yerel tarihimize sahip çıkalım kampanyasının devam ettiğini ve bu anlamda araştırma merkezi ihtisas kütüphanesine çok ciddi eserlerin bağışlandığını belirterek bu kampanyada destek veren vali Ali Haydar ÖNER bey’e ve belediye başkanı İrfan DİNÇ bey’ e çok teşekkür ettiklerini belirttiler. Yerel tarihimize sahip çıkalım kampanyasının devam ettiğini belirten yönetim kurulu üyeleri halkımızın bu kampanyaya desteklerinin devam etmesini istediler.
Çankırı belediyesi Eğitim ve kültür müdürlüğü Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı araştırmaları merkezi Çalışma birimleri şunlardan oluşmaktadır:

1. TARİH
2. TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI
3. SANAT TARİHİ
4. ARKEOLOJİ
5. EKONOMİ VE HUKUK
6. FEN BİLİMLERİ
7. İLAHİYAT VE DİN BİLİMLERİ
8. MÜZİK VE FOLKLOR
9. MİMARİ
10. TIP TARİHİ
11. COĞRAFYA

Bu çalışmaların danışmanlığını ve hakemliğini yapacak olan akademisyenlerde şu isimlerden oluşmakta olup görüşmelere devam edilen akademisyenlerle bu isimler yakın zamanda artacaktır:

Prof.Dr. Öcal OĞUZ Gazi Ün.
Prof.Ahmet KALA İstanbul Ün. Araştırma merkezi Md.
Prof.Dr.Muhsin MACİT Van 100.Yıl Ün.
Prof.Dr. Abdurrahman GÜZEL Başkent Ün.
Prof.Dr.Namık AÇIKGÖZ Muğla Ün.
Prof.Dr.Hayati DEVELİ İstanbul Kültür Ün.
Prof.Dr.Durali YILMAZ İstanbul.Kültür Ün.
Prof.Dr.Cem DİLÇİN Ankara Ün.Dil Tarih Coğ. Fak.
Prof.Dr.Mehmet ŞAHİNGÖZ Gazi Ün.Eğitim Fak.
Prof.Dr.Mustafa SAFRAN Gazi Ün.Eğitim Fak.
Prof.Dr.Nuri KÖSTÜKLÜ Selçuk Ün.Eğitim Fak.
Prof.Dr.Ramazan KAPLAN Ankara Ün.Dil Tarih Coğ.Fak.
Doç.Dr.Ömür CEYLAN Kültür Ünivertisesi
Doç.Dr.Aynur KOÇAK Kocaeli Ün.Fen Ed.Fak. Halk Bilimi Anabilim Dalı Bşk.
Doç.Dr.Bilal KEMİKLİ Uludağ Ün.
Doç.Dr.Mustafa BUDAK İstanbul Osmanlı Arşivleri Gn.Md.Yrd.
Doç.Dr.Özkul ÇOBANOĞLU Hacettepe Ün.
Doç.Kamil HALİLOĞLU Atatürk.Ün.Ziraat Fak.
Doç.Dr.Mehmet İPÇİOĞLU Selçuk Ün.Eğitim Fak.
Doç.Dr. Ayla SEVİM Ankara Ün.Dil Tarih Coğ.Fak.Arkeoloji Ve Paleoantropoloji Ana
Bilim Dalı Öğretim Üyesi
Doç.Dr.Ahmet KANKAL Dicle Ün.Eğitim FAK
Yrd.Doç..Dr.Bülent ATALAY Trakya Ün.
Yrd.Doç.Dr.İbrahim SEZGİN Trakya Ün.
Yrd.Doç.Dr.İbrahim SEZGİN Trakya Ün.
Yrd.Doç.Dr. Aynur CAN Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fak. Kent kültürü estetiği
Dr.Namık Kemal KURT Emekli Tıp Tarihi Uzmanı
İsa KOCAKAPLAN Kültür Üniversitesi

Konu hakkında bir açıklama yapan belediye başkanı İrfan DİNÇ ise; şu anda Çankırı araştırmaları merkezi ilimiz için çok önemli ve kalıcı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Diyebilirim ki; Bu yönetim kurulu çalışmaları ile Çankırı kendi kök ve tarihi ile buluşacaktır. Buna emeği geçen yönetim kurulu üyelerini özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum dedi. Araştırma merkezi yönetim kurulu başkanı ve belediye eğitim- kültür müdürü Yüksel ARSLAN’da bu çalışmalar artarak devam edecek. Şu anda çeşitli Üniversite ve araştırma kurumları ile işbirliği protokolleri hazırlığı içindeyiz. Ayrıca kent tarihi müzesi çalışmalarına başladık ve bunun alt yapı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Bunlarda neticelenince çalışmalar daha verimli ve ilimiz adına kalıcı olacaktır dedi.
ÇANKIRI BELEDİYESİ
EĞİTİM VE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ
DR.RIFKI KAMİL URGA
ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI MERKEZİ
YÖNETİM KURULU

Düzenleyen - yksl18 on 15/12/2005 16:02:38

Yüksel ARSLAN

serdengeçti
Okur

ankara
11 Cevap
Gönderim - 15/12/2005 :  16:28:56     
  Çankırı Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu

yaptığınız çalışmaları yakından izliyorum bir süre sessiz kalmanız aklıma acaba göstermelik bir yönetim kurulumu olurşturuldu görüşünü aklıma getirmişti fakat bu haberi okuyunca duygulanmadım desem yalan söylemiş olurum.
Çankırıya Üniversiteden önce akademisyenleri getirmeyi başarmışssınız. Hepinizi tebrik ediyor çalışmalarınızın devamını bekliyorum. Her an desteklediğimi de bilmenizi istiyorum. Demek ki insan isteyinde çölde bir orman bile yeşertebiliyormuş. Siz Çankırının Yağmuru oldunuz Çalışmalarınızda açan çiçekleriniz olsun.

sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 15/12/2005 :  20:22:00       
  Sayın Yüksel
Bu habere ne kadar çok sevindim. Tahmin edemezsiniz. Hele Profların ismini görünce daha da çok sevindim.
Acaba bu çalışmaların kağıtta kalmaması için Üniversite öğrencilerinden kaçı Çankırı hakkında tez hazırlayacak ? Benim için önemli olan onların Çankırı'nın bütün değerlerini ortaya çıkarıp tanıtacak tezleri sunmalarıdır.
Bunun için en az bir yıl süre gerekir.
Nasip olursa gelecek yıl ne kadar yolalınmış onu birlikte göreceğiz.
Değeli Öğretim üyelerinin ilimize üniversite açılması konusunda da katkıları olacağı inancındayım.
Acaba öğretim görevlilerimiz de kampanyamıza destek olurlar mı ?
Bizim nefesimiz ve sesimiz Ankara'ya ulaşmıyor.
Selam, sevgi ve saygı ile...

sayfa başına git

yksl18
Yetkili Üye

Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 16/12/2005 :  08:46:17     
  sayın Recep bey,
çok yakında Çankırı adına şu ana kadar yapılmamış ve kent tarihini sarsacak ve aydınlatacak bir çalışma gerçekleşecek. Çankırı araştırmaları merkezi ihtisas kütüphanesi ile ilgili olarak.Ancak bazı şeyler yerine tam oturmadan açıklama yapmak yolunu pek tasvip etmediğim için şu an açıklamıyorum. Yalnız dediğiniz konuda az önce belirttiğim sebeplerle açıklamadığım gelişme ile ilgili olarak üniversite hocaları ile yaptığım görüşmelerde özellikle yaz tatillerinde olmak üzere Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı araştırmaları merkezine yüksek lisans ve doktara tez öğrencilerini göndereceklerini belirttiler. Bu merkezde teknik altyapı hazır durumda. Ocak ayı içerisinde de bir takım üniversite ve kurumlar ile işbirliği protokolleri yapacağız. Şu anda onun alt yapısını hazırlıyoruz. Sizlerde tahmin edersinizki bu tip uzun soluklu çalışmalar ciddi altyapı hazırlığı ve zaman ister. Bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni mesai mefhumu gözetmeden yapıyoruz. SAYGILAR

Yüksel ARSLAN  sayfa başına git

kanibey
Yetkili Üye

çankırı
74 Cevap
Gönderim - 16/12/2005 :  13:54:56         
  Çankırı Araştırmaları Merkeziyle iligili geçen aylarda sitede bazen kırıcı bazen de yapıcı eleştirilerden sonra ortalık toz duman olmuştu. O tartışmalardan sonra da bir müddet merkezle ilgili haberler sitede görünmez olmuştu.Ben de bu suskunluğu hayra yormamıştım. Demek ki bu arada merkez tartışmalardan uzak kaldığı süreyi iyi değerlendirmiş.Bundan sonra merkezin kendisini, yapılan işleri değil yapılması gereken, eksik gördüğümüz yönleri buradan birbirimize aktarırız.Merkez de polemik olabilecek konulara girmeden faaliyetlerini, planlarını, projelerini anlatırsa, o günleri bir daha yaşamasak daha iyi olur.
Gelecekte sayılarının daha da artacağını düşündüğümüz hoca sayısının şu anda bile çok değerli, yerinde olduğunu görmek çok sevindirici.Tez konusu da dünden bugüne olacak bir şey değil.En az dört beş yıl sonra ancak semeresini alırız diye düşünüyorum.Yılda, şu anda adları verilen hocalarımızdan en az yarısı Çankırıyla ilgili tez verse bu bile Çankırı için büyük bir kazançtır.Bu konuda umut verici gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz.
Saygılarımla

osman çiğdem  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 16/12/2005 :  14:45:52       
  Sayın Yüksel

bu olumlu gelişmelerin kağıt üzerinde ve proje olarak kalmaması için özveri ile çalıştığınıza inanıyorum.
Bize sabır,size de kolaylıklar diliyorum.
Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.
Yolunuz açık olsun.
Bu arada Çankırı'zı il statüsünde gören Öğretim üyelerimize tekrar tekrar teşekkür etmek isterim.
Değerli bilim adamlarımızın üniversitesi olmayan bir ile zaman ayırmaları bizim için büyük şereftir.
Şimdi isimlerini gördük, ileride Çankırı'ya teşrif ettiklerini de göreceğiz.
Çankırılıları da seveceklerinden eminiz.
Selam, sevgi ve saygı ile.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git