Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Kitap Tanıtımları
 
ÇANKIRI KADISININ EVİNİ BASAN............
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
mevlutacaroglu
Yetkili Üye


Diyarbakır
44 Cevap
Gönderim - 02/12/2005 :  20:41:58      
Aşağıdaki belgeyi internette dolaşırken tesdüfen buldum.

*******************************************************


BOA– Mühimme Defteri, cilt : 28, s. 308/772

ÇANKIRI KADISININ EVİNİ BASAN

SUHTELERİN HAKKINDAN GELİNMESİ

YAZI: 15 Receb sene 984 (Eylül 1576), Padişah 3. Murad dönemi, o yıl Venediklilerle sınır antlaşmas,ı Avusturya ile de 8 yıllık barış antlaması imzalandı.

KİMDEN:

Divân–ı Hümâyûn’dan

KİME:

Kengri (Çankırı) Beyi’ne HÜKÜM

KONU: O sıra halka saldırılarını gittikçe arttıran Suhte (Softa– medrese talebesi) takımı Çankırı kadısının evini basacakları duyulduğundan kadı geceleyin birkaç yüz kişiye evini beklettiği korkusundan iş göremediği, bu yüzden softa takımının hakkından gelinmesi için “padişah: “Ne yapıp edip bunların haklarından gelin.” buyurmaktadır.

BELGENİN MEÂLİ

Divân’dan Derviş’e virildi

Kengri (Çankırı) Beyi’ne HÜKÜM Kİ,

Hâlâ İskilib suhte (softa) tâifesi cem’iyyet üzere olub İskilib kadısı’nın evini basmak fikrinde oldıkları şâyi’ olmağın kadı havfinden (korkusundan) İskilib halkından iki üç yüz adama geceleyin evini beklettiği istam⒠olındı (işitildi) imdi ehl–i fesâd suhte tâifesi ele getürilüb haklarından gelinmek mühimmâtdan (gerekli) olmağın BUYURDIM Kİ,

... Vusûl buldukda (varınca) bi–z–zât sancağında olan şipâhiler ile kalkub İskilib’e doğru varub İskilib halkına dahi muhkem (sırı) tenbih eyleyin ki, suhte tâifesini ele getürmekde muhavenet ve üzâheret idüb dahi cem’iyyet ile suhtelerin üzerine varub ehl–i fesâd suhteyi ele getürüb haklarından gelesin şöyle ki ihmâliniz sebebi ile ehl–i fesâd suhte ele getürilmeyüb ve İskilib halkı dahi muâvenet eylemiyeler sizin sancağınız alınub İskilib halkı umûmen ehl–i ibadullah ile Kıbrıs’a sürülmek mukarrerdir (kararlaştırmak) âna göre ikdâm ve ihtimâm dakika fevt eylimeyesiz bu bâbda Kengri beyi’ne hüküm–i hümûyûnım yazılub sen ki cem’ olub İskilib’e varub ehl–i fesâd suhte götürmeğin emrim olmışdır hüsn–i hâl ve ittifak ile varub iskilib halkı ile ehl–i fesâdı ele getürmeği env⒖ı sa’i ihtimam üzere olun ihmâlden hazer eyliyisin.

burak


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git