Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

YAVUZ DONAT ÇANKIRI'DA
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 29/11/2005 :  14:29:07      
SAYIN YAVUZ DONAT ÇANKIRI’DA

www.haber 18.com sitesinden edindiğim bilgiye Çankırı Borsa Başkanı Sayın Hüsnü Ünal kardeşimizin Davetlisi olarak Sayın Yavuz Donat’ın Çankırı’mızı ziyaret ettiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Sayın Köşe yazarımız Yavuz Donat bey sitemiz aracılığı ile de bilgilendirildiğiniz üzere, Çankırı Üniversite konusunu köşesine taşımış bu üniversitenin Çankırı’nın hakkı olduğu yorumunda bulunmuştu.

Her Çankırı’lı gibi Sayın Donatın ilimizi ziyareti bizleri onurlandırmaktadır. Diliyoruz ki diğer profesyonel köşe yazarlarımızda Sayın Donatın yaptığı gibi Anadolumuzu karış karış gezerler onlarla yarımşar saatte olsa kaynaşma şansını elde ederler ve Anadolu insanını yorumlarken yorumlarına daha bir güzellik katarlar.

Söz konusu site haberinden anlaşılıyor ki! Başta Sayın Valimiz ve Borsa Başkanımız Hüsnü Ünal bey Sayın Donat’la yapılan istişarelerinde bizlerin yıllardır özlemini çektiği üniversite konusunu layığı veçhile gündeme getirmişlerdir. Bu nedenle Çankırı sivil toplum kuruluşlarımıza ve Sayın Valimize teşekkür ediyorum.

Diliyorum ki Sayın Donat’ta bire bir gözlemlediği ilimizle ilgili problemlerin yanı sıra bu üniversiteyi ne kadar hak ettiğimizi köşesinde bir güzel gündeme getirir. Diliyorum ki diğer köşe yazarlarımız ve kıymetli basın mensupları ilimize gelerek üniversite konusundaki hassasiyetimizi mensubu oldukları yayın organlarına taşıyarak bu işe karar verereceklerin dikkatine sunar.

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 29/11/2005 :  20:51:34     
  Nurettin Ağabey,Değerli Çankırı'lı hemşehrilerim.
Yavuz Donat'ın gazete köşe yazarlığı ve sivil toplum örgütleri ile ilişkilerindeki saygınlığı konusunda hiç tereddüdümüz yoktur. Mutlaka onun da Çankırı'ya üniversite kurulmasında olumlu görüşlerinin olduğunu yıllardır biliyor ve takip ediyoruz.

Benim merak ettiğim, Çankırı'lı olmadığı halde, Bir Gazete köşe yazarından bile karınca kararınca yardım umarken, üç tane millet vekilimizden hem de İKTİDAR PARTİSİNE MENSUP vekillerimizden bu konuda hiç bir açıklama duyamayışımız, bizleri fazlasıyla üzmektedir. Onların, Bu kurulacak 15 üniversite arasında niçin Çankırı Üniversitesinin olmadığına ilişkin mutlaka; haklı sebebe dayanan bir açıklamaları vardır diye düşünüyorum.

Zira, Sayın Nevzat Ayaz'ın Milli Eğitim Bakanlığı sırasında, Çankırı merkezinde ve ilçelerine kazandırdığı okul binalarının kurulacak "Çankırı Üniversitesi"nin altyapı çalışmalarının olduğu söylenmekteydi o yıllarda.

En derin selam ve saygılarımla

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 29/11/2005 :  21:15:55         
  Yavuz DONAT'ın geçen yıl yürütüğümüz üniversite kapmayası ile ilgili yazısını tekrar sunuyorum:

Sabah Gazetesi 31/07/2004
Yavuz DONAT'ın Vitrin'inde Çankırı vardı, bizim çalışmalarımız vardı.

Vitrin/Vizyon Nedir?
Yavuz DONAT

Benzer tartışmayı geçtiğimiz aylarda SABAH'ta, Refik Durbaş'ın köşesinde de izledik.
"Çankırı'da üniversite olur mu, olmaz mı" tartışmasıydı.
O tartışma Çankırı'da öyle bir etki yarattı ki...
Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç'in deyimiyle:
- Çankırı üniversiteye odaklandı... Kilitlendi... Heyecan içinde beklemedeyiz... 7'den 70'e hepimiz üniversite hayali ile yatıyor, üniversite rüyası ile kalkıyoruz.
Üniversite "ışıktır."
Eğer bir kent, üniversite denilince böyle heyecan duyuyorsa, o ülkenin "aydınlık geleceğinden" kimsenin kuşkusu olmamalı.
Refik Durbaş'ın köşesindeki tartışmayı biz izledik, izlemesine de...
"Üniversiteler" ne kadar izlediler, ilgilendiler acaba?
Bir gün Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras'a sormuştuk.
Nusret Hoca şöyle demişti:
- Hiç izlemez, ilgilenmez olur muyum?.. Konuyu gündemimize aldık... Bir rektör yardımcımızı Çankırı'ya gönderdik... Kampus alanı olabilecek yerlere bakıyoruz... Her türlü desteği vereceğiz.
Çankırı, Ankara'ya 130 kilometre. Şu anda "meslek yüksek okulu" var.
"Orman fakültesi" var. "Sağlık yüksek okulu" var.
"Soruyu" Gazi Üniversitesi Rektörü'ne de sormuştuk.
Sorduğumuzda, rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan'dı (Şimdi rektör değişti).
Rıza Hoca'dan şu yanıtı almıştık:
- SABAH'taki tartışmayı izledim... Hemen Çankırı'ya gittim... Beni Başbakan gibi karşıladılar... Ankara'daki bir büyük üniversitenin Çankırı'ya bir süre destek, şemsiye, rehber olması lazım... Sonra sıra bağımsız üniversiteye gelir.
- Şemsiye görevini Gazi Üniversitesi üstlenir mi?
- Üstlenmek gerek... Çankırı'da potansiyel var.
Dileriz, Gazi'nin yeni rektörü "giden arkadaşının projesini" rafa kaldırmaz.
Üniversite çağındaki nüfusun sadece yüzde 17'sini üniversiteye gönderebiliyoruz.
Eğer AB'ye gideceksek "yüzde 50'yi yakalamamız" gerekiyor.
Bunun için de "gerekirse yurtdışından profesör getirmek... Yeni üniversiteler kurmak" şart.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

ayhanes50
Üye

iZMiR
3 Cevap
Gönderim - 04/12/2005 :  00:43:04     
  Bir kent ki; 20 yıldır yedisinden yetmişine tüm insanıyla şehrine bir üniversite kazandırma çabasında, süreç ilerlerken politikacısından bürokratına "bu işi kesin çözeceğiz";"üniversite Çankırı'nın hakkıdır"mesajları; yapılan ön yatırımlar,projelendirmeler...fakat her 5 yılda bir devletin açıkladığı yeni üniversite adayı kentler arasında yer bulamamış...En son 15 ile daha açıklanacağı vaadeedilen üniversiteler televizyonda açıklanırken "Eh Artık bu sefer kesindir" düşünceleriyle boş ve ümitsiz bekleyişlerimiz....
Bakın; bir yerlerde hata yapılıyor...Ben o düşüncedeyim ki:
-Hükümet geçmiş dönemde verdiği sözü tutarak 81 ile Üniversite yapmayı kararlaştırsa bile son tahlilde "pardon hata olmuş" diyerek Çankırı' dan vazgeçecek....
Birbirimizi aldatmaya hiç gerek yok..Aslında Her ile yalan yanlış Üniversiteler kurulmasından öte; Bu konuda öncelik hakkı; gerekli alt yapı ve düzenlemelerini tamamlamış, Öğretim elemanı ve eğitim bina ve materyal eksiklerini gidermiş kentlerdedir.
Bu -tartışma götürmeyen doğrudur...
Fakat gerçekleşen nedir?
Kulisini,Lobisini en fazla gerçekleştiren ipi göğüslüyor....
Çankırı'da kırmızı hakıyla karşılanıp Üniversite sözü veren,Sonrasındaysa daha il hudutlarını çıkmadan verdikleri sözü unutanlar bana açıklayabilirler mi -örneğin- Harran Üniversitesini kurarlarken yukarıdaki kıstaslardan hangisinin dikkate aldılar...
Ya da yeni kurulacaklar arasında Aksaray, Rize, Tekirdağ ve Adıyamanın Çankırı'ya olan Üniversite ön hazırlanma üstünlüğünün, hangi kriterlerle gerçekleştiğini...
Lütfen Açıklayın..
Bu arada Bürokratıyla,siyasetçisiyle, kentlisi ve köylüsüyle Tüm Çankırı'lılar ..Sizlerde aynı filmi izlemeye devam edin...
İYİ SEYİRLER...

sayfa başına git

sturkeri18
Okur

UŞAK
11 Cevap
Gönderim - 05/12/2005 :  20:27:21     
  Çankırı için,Çankırı'nın komşu iller gibi her yönden ilerlemesi ve gelişmesi için müstakil bir üniversite olmazsa olmazdır.Çankırı'ya komşu olan Çorum ve Kastamonu'da da üniversite kuruluyor.Ama ne yakık ki Çankırı kendi kaderiyle başbaşa kalmış,içine kapanmış,her türlü yatırımı devletten bekleyemeye devam eden bir şehir olmaya devam edecek.Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı Uşak Eğitim Fakültesi'nin yarım kalan inşaatına Halil Kaya GEDİK alı Uşaklı iş adamı tek başına tam 2 trilyon T.L. bağışta bulunarak binanın tamamlanmasını sağladı ve yapmış olduğu bu büyük yardım sayesinde kıymetli iş adamının ismi Fakültemize verildi.Vermiş olduğum bu örnek, Çankırılı iş adamların artık pamuk ellerini ceplerine sokması gerektiğini göstermektedir.Çankırı'da yaşayan ya da yaşamayan yüzlerce iş adamı Çankırı'da yarım kalan yatırımlar;bilhassa Üniversite ile ilgili(kampus,yeni binalar,sosyal tesisler v.s.)tamamlanması gereken yatırımlar konusunda artık duyarlı olmalıdır.Artık her şeyi devetten beklemenin zamanı geldi,geçiyor.Her şeyi devletten beklemeye devam edersek,Çankırılı zenginlerimiz kendi doğdukları,büyüdükleri memleketleri için girişimlerde bulunmazsa Çorum,Kastamonu,Kırşehir gibi komşu ve yakın şehirler üniversitelerine kavuşacaklar.Her yönden gelişmeye ve değişmeye devam edecekler ve ne yazık ki Çankırı da kendi kaderiyle başbaşa kalarak Ankara'nın yanı başında; ama Ankara'ya bağlı bir ilçeymiş gibi bilinmeye devam ederek geri kalmış ve mahrumiyet bölgesi bir "köy" olmaya devam edecektir.
Uşak'tan sevgiler...

Düzenleyen - sturkeri18 on 05/12/2005 20:29:16

SerkanTÜRK  sayfa başına git

kanibey
Yetkili Üye

çankırı
74 Cevap
Gönderim - 07/12/2005 :  14:20:16         
  Yavuz Donat'ın Çankırı ziyareti sonrası köşesi
nde yazdığı intibalar. 07 Aralık 2005
Sabah Gazetesi

1. Çankırı... "Uzak çağların yakın kenti"

Ankara'da gündem:
- O onu dedi. Bu bunu dedi... O erken seçim istedi, bu istemedi... Türban... YÖK... Köşk.......
Ya Anadolu'nun gündemi?

Ankara'nın gündemi ile vatandaşın gündemi arasındaki "makasın" açılıp, açılmadığını görmek için, gaza bastık.
"Çankırı" tabelasını görünce de frene.

Hüsnü Ünal, eski Ticaret Odası Başkanı.
15 yıl başkanlığı var. 4 yıldır da Borsa Başkanı. "Dayanıklı tüketim malları" ticaretiyle uğraşır. "Tarımla" da.

Hüsnü bey dedi ki:
- Önce yaren çorbası (veya yaran) içelim... Sonra derdimizi anlatalım.
Vali Ali Haydar Öner de geldi. Yaren çorbası içtik, sohbet ettik. Vali bey "burası uzak çağların yakın kenti" dedi... Uzun uzun "üniversite kurma çalışmalarından" bahsetti.
Şu anda 1 fakülte, 2 yüksek okul var. Öğrenci sayısı 3.900.
245 bin metrekarelik "kampus alanı" hazır.
Geriye kalır, Ankara'nın "Çankırı'ya üniversite kurulacak" demesi.
Borsa Başkanı Hüsnü Ünal bize bir brifing verdi:
* Sivil örgütlenme olarak yaptırım gücümüz yok... Üniversite istiyoruz.... Fakat, yaptıramıyoruz.
* Çankırılı üniversiteye sevdalı... Üniversite bizim aşkımız, ümidimiz.
* Çankırı'nın nüfusundan fazla Çankırılı, İstanbul'da...Bir o kadarı Ankara'da... Artık göç vermek istemiyoruz.
* Aş, iş, üniversite istiyoruz.
* Türban, mürban... Seçim, meçim... Bunlar derdimiz değil... Derdimiz, Ankara'nın bize sıcak bakması.

Çankırılılar "kanayan yaramıza derman olun" diyerek bize bir plaket verdiler. Vali beyin elinden aldık.
- Çankırılı kardeşler... Zahmet etmişsiniz.
Borsa Başkanı Hüsnü bey:
- Ne zahmeti Yavuz bey... Çankırı'nın sevdası üniversite diye yazıver... Hükümetin dikkatini çekiver.

Bu plaketi Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik'e veya YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e armağan etsek, nasıl olur acaba?
"Çankırılı'nın aşkı" konusunda dikkatlerini çekebilir miyiz?

2.Manifaturacı Ahmet İhsan Bey: "Bütün olay ekonomi"

Ahmet İhsan Ersunan, Çankırı'nın en eski esnafı.
78 yaşında.
Dedesi manifaturacıymış. Babası da.
İhsan bey 55 yıldır "baba mesleğini" sürdürüyor.
Önce siyasetten konuşuyoruz.
Babası önce CHP'liymiş. Sonra Demokrat Parti'ye oy vermiş.
Ahmet İhsan bey de "Menderes, Demirel, Özal'ın yolundan gitmiş."
- Ahmet İhsan bey, şimdi seçime gidilse ne olur?
- Yine Tayyip bey kazanır ama, eski oyunu alamaz. Göründü-
ğü gibi çıkmadı... Köylüden oy aldı, fakat köylü şimdi çok dertli.
- Erken seçim olur mu?
- Bunlar erken seçime gitmez.
- Ahmet İhsan bey... Türban tartışması için ne diyorsunuz?
- Git Allah'ını seversen... Kimse kimsenin giydiğine, içtiğine karışmıyor... Olay ekonomi, bey...

3."Hacı Baba" Şadan Salepçi

Şadan Salepçi, Çankırı'nın Buğday Pazarı Mahallesi'nde "hırdavat işiyle" uğraşır.
"Nalburiye, soba, tarım aletleri" satar.
68 yaşında. 52 yıllık esnaf.
- Yavuz bey, benim idealim başçavuş olmaktı... Sanat Okulu'nu bitirdim... Abim askere gitti, babam hasta oldu... Mecburen, babamın dükkanına bakmaya başladım... Başçavuşluk güme gitti.
"İşler nasıl" diye sorduk, dedi ki:
- Benimki iyi olmuş, kaç para?.. Herkesin işi iyi olsun... İşler duraklı. (Durgun) Eskiden yüzde 25 karla mal satardık... Şimdi yüzde 5'i al, başına koy.
Oturduk, sohbet koyulaştı.
- Yavuz bey, seçime gidilse hükümet partisi birinci olur... Sonra ötekiler gelir... MHP... DYP...
Bu sırada dükkana "kapalı bir kadın" girdi. Alışveriş yaptı, gitti.
"Açıklık... Kapalılık... Türban"diyecek olduk.
Şadan Salepçi'nin tepkisi:
- İsteyen açılır, saçılır, isteyen kapanır... Çankırı'nın böyle derdi yok... Biz Atatürk ilkelerine bağlıyız... Milletin derdi ekmek.
- Ya seçim... Erken seçim?
- Çarşıyı dolaş, erken seçim isteyen yok... DYP İdare Heyeti'nde de çalıştım... Çankırılı ekmeğe bakıyor... Ama Ankara'dakiler Çankırı'ya bakmıyorlar.

4."Derdimiz seçim değil geçim"

Sefer Usta, Çankırı'nın en meşhur ahçısı.
Derya Lokantası'nın sahibi. Halk "esnaf lokantası" diye bilir.
Lokantada "sigortalı 5 işçi" çalışıyormuş. "İşler kesat" olduğu için 4'e düşmüş.
Çankırı'da adet, yemekte "tatlıdan sonra bamya çorbası" içiliyor.
Sefer Usta:
- Bamya doğal sodadır... Yemeğin ağırlığını alır, rahatlarsın.
- Sefer usta... Siyaset...
Erken seçim?
- Abi, milletin derdi geçim... İşsizlik... Ankara'daki büyükler boş lafı bırakıp, bunları konuşsunlar. Ayakta durabilmek için, işçi çıkarmamak için, evimi sattım... İşler zayıf... Ama biz aç da kalsak devletimize, milletimize bağlıyız.

5."Başağa" Arif Bey

Çankırı'da "Ahi geleneği" yaygın. Bu gelenekte esnaf "bir yiyor, bin şükrediyor." Komşusu açken, kendisi yok yatmıyor.
"Yarenler" Ahilik geleneğinin temel taşları.
Çankırı'da "Yaren geceleri" var. "Yaren yemekleri" var.
Ve "yaren disiplini" var. "Yarenlik" bir sivil örgütlenme. Örgütlenmenin tepesinde "Büyük Başağa" oturuyor.
Sonra "Küçük Başağa" geliyor. Ardından "Reis." Ve "Çavuş."
Büyük Başağa Arif Astarlıoğlu, Çankırı'nın önde gelen işadamlarından. Tekstilci.
- Yavuz bey, Çankırı'da kazandık, Çankırı'ya yatırıyoruz... Sevgi, saygı, şükürle büyüdük... Vatana, millete dua ediyoruz.
Arif beyin eşi Songül hanım da bir sivil toplum lideri:
Anneler Derneği Başkanı:
Hangi kadının başı ağrısa, Songül hanım "imdadına yetişiyor."

- Arif bey... Sorunlarınız?
- Üniversite istiyoruz. İş ve aştan gayrı telaşımız yok.
- Türban... Erken seçim?
- Türkiye'nin meselesi türban değil... Ekonomi yeni yeni ayar tutuyor... Şimdi seçimin zamanı mı?

6.Sanayici Özkan: Üniversite istiyoruz

Cafer Özkan 20 yıllık sanayici. "İrmik-makarna" işiyle uğraşıyor. "İşler nasıl" diye sorduk:
- Kapasite kullanımı yüzde 75-80... Ama bir de kârlılığı sorun... Geçmişe göre çok düşük.
"Ekonomiyi, siyaseti, Çankırı'yı" soruyoruz.
- Milletin derdi iş, aş... Çankırı'ya üniversite istiyoruz... Doğalgaz yok... Elektrik sık sık kesiliyor...

osman çiğdem  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git