Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Yaren Kültürü ve Bugünkü Hali
 
ASKER ODASI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
nuri lafci
Yetkili Üye


Ankara
153 Cevap
Gönderim - 27/11/2005 :  01:15:57    
ASKER ODASI

Kalfat Kasabasından Askere çağırılan delikanlılar, Askerlik Şubesinden sülüslerini almadan, aynı tertip Askerler, 1 ay öncesi toplanırlar. Köyde kendilerinin eğlence yapabilecekleri müsait olan ve oda sahibinin izni ile(köy odası),kendilerine Asker Odası olarak tahsis ettirirler. Toplanan Askerler Odayı kendilerince diz yana getirirler, gerekli eksikleri tamamlarlar ve 1 Ay öncesi de Askerlik başlamış olur. Sıra görev bölümüne gelir. Asker Odası şenliklerinde, oynanan orta oyun ve disipline itaatlerin o/o 70 Yaran Kültüründen alındığı da aşikardır.

GÖREV VE SORUMLULUK:
1-Başkan (Disiplin Kurulu Başkanı) 2-Hakim 3-Savcı 4-Jandarma Komutanı ve iki Jandarma eri seçilir. Görev alanlara, Odanın her bir köşesi protokole göre tahsis edilir.

1-Başkan Görevi: Odadaki bütün sorumlulukları alarak,disiplini muhafaza etmek ve her Askerin hal hareketlerini takip etmek yapılacak eğlence, gezi ve ziyaretleri organize etmek.Tabiri caizse dediği dedik olur.

2-Hakim: Akşam oynanan Disiplin saatinde, Savcının,mahkemeye sevk ediği, misafirleri ve Köye de bulunan kişileri Mahkemede yargılayarak, görüşünü ve yetkisini kullanarak, ÖZELLİKLEDE ZIR ZOP Kanununa göre cezalar vermesi.

3-Savcı: Başkan (Disiplin Kurulu Başkanı) nın, Askerler ve siviller arasında yapmış olduğu takipler neticesinde, Disiplinsiz davrananlar ve suç işleyenleri soruşturup, mutlaka Mahkemeye sevk etmesi.

4-Jandarma Komutanı: Savcılığın tutuklama emri verdiği şahısları,2 Jandarma eri ile bulup Savcılığa getirmesi. Aynı zamanda Başkanın işareti ile Odadaki sükuneti sağlamakla yükümlüdür.

Askerler 1 Ay süresince her gün saat 10:00 da toplanır, Akşam saat 24:00 de kadar hiç ayrılmazlar, mazereti olmadan bir yere gidemez ve işim vardı gelemedim gibi bir lükse de sahip değildir. 1970 Yıllarında Beldenin kalabalık olması, genelde en az 60 kişinin üzerinde Askere gidecek genç olurdu, tabi bu gün yok denecek kadar az. Askerlerin yakınları Asker daveti yapmaları halinde Başkanın mutlaka bilgisi olması şarttır, çünkü kalabalık nüfusa sahip olan belde Halkı genelde, Asker daveti yapar ve Yörenin en güzel yemekleri ile sofrayı donatırlardı.Bu arada yapılan programlarda, başka köylerin Askerlerinin davetine, piknik gezilerine, sportif oyunlar gibi etkinlikler genelde gündüzleri yapılır.

DİSİPLİN SAATİ:
Haziran 1978 yılında, 1958/2 tertip olarak, şahsım Askere giderken yapmış olduğumuz Disiplin saati mahkemesinin bir bölümünü burada sizlerle paylaşmaya çalışacağım.Yazılarımın ve eksikliklerimin olmasından dolayı, kendimi ön plana çıkarmamdan ötürü, beni bağışlamanızı dilerim.

Nuri LAFCI Başkan, Hüseyin KAYMAK Hakim, İsmail DEMİRTAŞ Savcı, Mustafa KAHVECİ Jandarma Komutanı olarak görev taksimatı yapmıştık. Burada isimleri zikretmemdeki gaye olayın gerçekliğini yansıtmaktır.

Saat 20:00 de başlayan Odada Askerler ve davet edilen misafirler ile birlikte saz eşliğinde, yöre halk oyunları ve orta oyunları ile sohbetler yapılır, çaylar içilir. Saat 22:00 sıralarında Başkanın emri ile Disiplin Saati başlar.Odada bir sessizlik hakimdir, yalınız Başkan ın vermiş olduğu talimatlarla konuşmalar olur. Disiplin saatinde, yalınız Misafirler ve Asker Odasına mazeretsiz hiç gelmemiş siviller soruşturma ve Mahkeme yapılır.

Başkan'ın Savcılığa yazısı: C Savcılığına Mehmet oğlu Ahmet Bozkurt, Odamıza gelip hiç hayırlı olsun dememiştir,gıyabında tutuklama emri çıkartılarak soruşturmanın ivedilikle yapılıp Mahkemeye sevkini rica ederim.

Savcının Jandarma Komutanına talimatı: Mehmet oğlu Ahmet Bozkurt hakkında şikayet vardır,derhal ivedilikle soruşturmanın takibi için yakalanarak Savcılığa getirilmesi.

Jandarma Komutanı 2 Jandarma eri ile gider Ahmet Bozkurt’u yakalayıp Savcılığa getirir.Soruşturması yapılır ve Savcı Mahkemeye sevk eder.

Hakimin karşısına çıkarılan,Mehmet oğlu Ahmet Bozkurt'un Mahkemesi başlar. Buradaki disiplin bu günün Mahkeme salonlarından daha ciddiyete sahip olur. Çünkü karşısındaki tamamen ZIR ZOP Kanunu üzerine karar verileceği için, tutuklu olan kişi hal ve hareketleri ile hafifletici sebepler oluşturabilir. Hakim sorar? Mehmet Oğlu Ahmet Bozkurt,hakkınızda suç duyurusu var.Sanık Hakim bey suçumu öğrenebilir miyim? Siz bu güne kadar Asker Odasına gelmemişsiniz, hayırlı olsun dememişsiniz.Sanık kendisini çeşitli bahanelerle savunmaya çalışsa da nihayetinde suçunu itiraf eder. Hakim karar der ve okur.

Mehmet olu Ahmet Bozkurt, bu güne kadar Asker Odasına gelmemiş ve hayırlı olsun dememiş olup, suçu sabit görüldüğünden, ZIR ZOP KANUNUNUN 28.39.47.maddeleri ve a, b, c, d bendine göre, 10 lira para cezasına, para ödemeyecek durumu halinde, 10 yıl hapsine karar verilmiştir.

Buradaki esprinin amacı Mahkeme edilenin kim olursa olsun fark etmemesidir. Ahmet Bozkurt’da, Hakim Hüseyin Kaymak’ın Kayın Babasıdır.

Mahkeme bitmiştir cezayı sanık para olarak vezneye ödemiştir. Para ödememiş olsa idi, odada bulunan 160-120 ebadında ahşap dan yapılmış banyo dolabın da 1 saat kilitlenerek hapis yatacaktır.

Bu oyun 1 saat sürer. Saat 23:00 sıralarında oyun biter misafirler dağılır, Odada yalınız Asker adayları kalır. O gün disiplinsizlik ve uygunsuz hallerde bulunan Asker adayları hakkında ihtar, tembih ve para cezaları verilir, bir daha aynı hareketlerde bulunması halinde,Asker Odasından ihraç kararı bile çıkar. Saat 24:00 de Oda kapanır.

Asker Odasına geç katılanlardan ve Disiplin saati oyunun dan ceza olarak toplanan paralarla, son 5 gün kala Beldenin belirli kişilerinin de katılımları ile, Yöremizce Ferfe eğlencesi yapılır. Etli, tatlı yiyecekler yapılır ve sabaha kadar eğlenilir. Son iki gün kala Camii de KURAN ve Mevlit okutulur, fakirlere yardımda bulunulur ve Asker Odası eğlencesi de bitmiş olur.Askerlik Şubesinden sülüsler alınır ve Beldenin çıkışında Dualarla Askerler uğurlanır.

Ne yazık ki unutulmaya az bir zaman kalmış, her Yörenin, kendine göre yapılan Asker uğurlama,Asker Odası şenlikleri olduğu gibi, Kalfat’da yapılan Asker Odası eğlenceleri bu gün ne yazık ki yapılmamakta.Sebebini araştırdığımız zaman, Köylerden, şehirlere büyük bir göç akımının olduğudur. Bu durum karşısında kaybolan değerlerimiz ve Kültürümüzde bir bir yok olmaktadır. Kimseyi de suçlamamak gerekir, çünkü insan oğlu, “Bir ekmek, bir Hırka” peşindedir. Gelecek Nesillerimize gelenek ve göreneklerimizi unutturmamak dileğimle.

Düzenleyen - nuri lafci on 27/11/2005 23:31:04

lafcigil


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git