Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Çankırı İçin Düşünüyorum

Çankırımızdaki Çevre Sorunlarımız
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Kadir YAVUZ
Yetkili Üye

ÇANKIRI
9 Cevap
Gönderim - 25/11/2005 :  15:46:29      
AĞAÇ DİKMEK YEŞİLLENDİRMEK ÇOK GÜZEL AMA TALAN EDİLMESİNE NE DEMELİ SAYIN VALİM?

12 Kasım 2005 tarihli Karatekin Gazetemizde Sayın Valimiz Ali Haydar Öner bir beyanatı vardı. “Yeşil Dalganın Büyümesini Temenni Ediyoruz “başlığı altında.. Katılmamak onaylamamak, elde değil.? Bunu temenni den de çıkartıp gerçekleştirmeliyiz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk”ün dediği gibi Vatan toprakları Kutsaldır. Kaderine terk edilemez !

Son zamanlarda ağaçlandırma alanlarımızda, ormanlarımızda, Mera, çayır, ova, Su havzaları maden yatakları vb. Kamu adına korunması gerekli alanlar talan edilmektedir ? Talanı da resmi makamlarımızca yapılması dolaylı veya direk destek vermesi ilimiz çevrecilerinde yılgınlık, bezginlik istek ve arzuların yok olmasına neden olmuştur.
. İnsanlarımızda devletimize, Cumhuriyetimize olan güven ve itimatları sarsıldı. ? İlimizden birkaç örnek verip ilgili mercilerden gelen veya gelmeyen örnekleri resmi ve gayri resmi belge ve delillerle sunayım.

İlimiz Teknik ziraat ve Valiliğimiz Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzce Orman Köylülerini destekleme projesi altında orman köylüsüne keçi dağıtıldı. T.C. yasalarınca ormanda Hayvan otlatılması yasak olmasına karşın ? (Keçinin orman fidan düşmanı olduğu bilinmesine karşın ?) Adeta ormanlarımızı yok etmek, ettirmek için ! Bu durumda Orman Köylüsüne keçi verilen insanlarımız ile diğer orman köylülerini bir birlerine düşman etti.? Orman Muhafaza Memurlarımızı, Jandarmamızı orman köylüsü ile karşı karşıya getirdi.? Hayvan sahibi orman köylülerimizin tamamı neredeyse mahkemelik ?
Orman Köylüsü , vatandaş olarak ben ve benim gibi düşünenler soruyor. Neden verildi ? Niye verildi ? Orman köylüsünü birbirlerine düşürmek için mi ? Ormanlarımızı yok etmek , yok ettirmek için mi verildi ?
İlimizde Milli Emlak Müdürlüğümüzce satılan arazilerin miktarı ülkemiz genelinde ikinci gelmiştir.Birinci ilimiz Rize ikinci ilimiz Çankırı”dır.( Kaynak Milli Emlak Müdürlüğü Internet sayfası) İlimiz ekonomiksel , tarihsel , doğal güzellikleri, Maden yatakları, su kaynakları vb. yönleriyle de pek cazip değil ,olmamasına karşın satışların bu kadar kısa sürede ve de yüksek miktarlarda olması doğrusu düşündürücü ? Acaba benim de düşünmediğim, düşünemediğim, bilmediğim başka nedenler var da ? İlimizde bu denli hızlı ve çok arazimiz satıldı. ?
Acaba devletimizce ilimizde yapılması planlanan yol, baraj, fabrika, kamu kurum ve kuruluşları vb. yatırımların nelerde olduğu ve nerelere yapılacağının ve yerlerinin neresi olduğunu birileri biliyor da. Buraları onun için mi alıyor.?
Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan “nın gecen aylarda bir açıklaması vardı.Maliyede çalışan personelin çaycısından, odacısından, memurundan hepsinin mal varlıklarını gözden geçirmeli zira çalışan personelin dev hol diklerle, şirketlerle ortaklıkları, yüksek miktarlarda mal varlıklarına rastladıkları, bu yönden Maliye Bakanlığı personelinin mal varlıklarını merçek altına aldıklarını inceledikleri yönünde :
Ucuza alıp beyanname verirken de buraları yüksek gösterip.Devletimizce kamulaştırma yapılırken de yüksek değerlerle kamulaştırma yapılmasına mı neden oluyorlar.Devletimize Milletimize zeval verdirmek için mi yapıyorlar ? Kısa sürede yüksek kazançlar elde etmek için mi yapıyorlar ?. Geriye kalan arazi ve arsaların da çok ama çok yüksek miktarlarda değer kazanmalarını sağlıyorlar ?Zira devletimiz böylesi yatırım yapacağı yerlere Elektrik , su, yol, kanalizasyon vb. yatırımları öncelikli yapması gerekiyor ve yapıyor da ;
Tüm insanlarımızca da bilinen ilimizdeki bazı yatırımlar var .Güldürcek barajımızdan şehrimizin içme suyu gelecek.İlimize Doğal gaz gelecek ; İnsan artık kendini sorgulamadan da edemiyor.Bazı önemli malum kişiler acaba bu su ve doğal gazımızın nereden nerelerden geleceğini biliyor da acaba buraları Milli Emlak Müdürlüğümüzden aldılar mı ?. Aldı da beyanname verirken de buraların değerlerini yüksek gösterip acaba devletimize Milletimize zarar verdirerek kişisel kazanç ve menfaatlerini ön plana mı çıkartacaklar.
Yoksa Devlet Millet Sakarya, Kutsallığına inandığımız Millet olmamızın ortak değerleri olarak kabul ettiğimiz. Olmazsa olmazı olarak bildiğimiz Ulusal değer yargılarımızı, Dinsel İnanç değerlerimiz acaba bu tür insanlarımızca bilinmiyor mu .? Yoksa biliniyor da kişisel menfaatleri her şeyin üstünde mi geliyor? Yoksa Devletimize Milletimize zarar vermekten, verdirmekten gurur mu duyuyorlar? Hazmı alıyorlar ?
Ülke gündemine oturan bir kanun tasarısı var. 2 B yasası ( Orman vasfını yitirmiş olan yerlerin satılması ) Ülkemiz genelinde tam olarak ormanlarımızın bir haritası ve tapusu mevcut değil. Bu kanun çıkartılmadan ülkemizin tam olarak ormanlarının haritasının,tapusunun çıkartılması, kayıt altına alınması gerekmektedir.
Mevcut ormanlarımızda yapılanmalara izin veren, onay veren göz yuman, buralara elektrik,su yol vb. hizmetleri götüren insanlarımızı ( Bürokratlarımızı Siyasilerimizi,Belediye başkanlarını, Kamu görevlilerini ormanlarımızı talan eden kişi veya kişiler hakkında suç duyurusunda bulunup yasalar karşısında hesap vermelerini sağlamak için ne gerekiyorsa yapmak zorundadır.
Bunlar yapılmadan böyle bir yasanın çıkartılması özrü kabahatinden de büyük olur.Böyle bir yasanın altına bu önlemler alınmadan,yapılmadan imza koymak Ormanlarımızı katletmekle, vatan hainliği ile eş anlamlıdır. Önce vekillerimizi,sonra meclisimizin tüm millet vekillerini bu ince çizgiyi çok iyi analiz etmelerini önemle rica ediyorum.?
Son zamanlarda hükümet 2 B yasası ( Orman vasfını yitirmiş ) yerlerin satılması ile ilgili yasa çıkartma telaşı içerisinde olması ile ilimizde uygulanan bu ve benzeri uygulamaların olması son derce düşündürücü değil mi ? Birileri “ çayın taşı ile çayın kuşunu vurma “ ( emeksiz rant sağlama gelir elde etme ) peşindeler mi?.
İlimizden bir başka örnek : İlimiz Ankara yolunda Tugay Komutanlığımızdan İlimiz Sanayi sitesine kadar alan takriben l987-l990 yıllarda ağaçlandırılmıştı. İlimizde yapılan son yıllarım en başarılı ağaçlandır ma çalışmasıydı.On ila on beş bin ağaç tutmuştu bir ila bir bucuk metreye ulaşmıştı. Milli Emlak Müdürlüğümüz .,Belediyemiz, Çevre Orman İşletme Müdürlüğümüz üçlüsü ortak kararlarıyla buranın sanayi tesislerinin yapılmasına karar verildi.
Söz konusu yerdeki ağaçlarımızdan bir kesit hala bu ağaçlarımız mevcuttur.Ağaçlandırma Baş Mühendisliğinin Tabelası durmaktadır.Söz konusu ağaçlarımızın olduğu yerden yüksek gerilim hattının gecmesi, yüksek gerilim direğinin olması bu ağaçlarımızın katledilmesini engellemiştir. Söz konusu yerin fotoğrafı ilişiktedir.
Buradaki ağaçlarımız katledildi.? Buraya yapılan sanayi tesislerimizde iş istihdamı sağlanacaktı. Üç yüz ila dört yüz işsiz vatandaşımıza iş istihdamı sağlanacaktı.
Bu konuya ilişkin İlimiz Karatekin Gazetemizde Köşe Yazarımız Arif Ergün Hocamızın konuya ilişkin yazısında buradaki ağaçların kepçe ve dozerlere kurban edildiği, buraların birilerine peşkeş çekildiğine dair yazısı üzerine Valiliğimiz aracılığı ile Milli Emlak Müdürlüğü bir basın açıklaması yapmıştı.
Her ne kadar dönemin defterdarı bu ağaçlar başka alanlara dikilmek üzer söküldü , bu ağaçların bedelleri buraya iş yeri açacak insanlardan alındı denmesine karşın, ben ve benim gibi düşünen çevreciler ve insanlarımız inanmıyor. İnanmıyoruz Belge sunulmamıştır.? Burada yapılmaya başlayan iş yerleri daha bitmemiştir. Sözde iki yıl içerisinde bitirilecekti Yoksul işsiz insanlarımıza iş istihdamı sağlanacaktı. Hani nerede ?
On ila on beş yaşını bulmuş ağaçları neyle nasıl söktünüz,neyle naklettiniz ? nereye diktiniz.Ağaç başına ne kadar para tahsil ettiniz ? Makbuzları belgeleri nerede ?
Lütfen bir basın toplantısı ile açıklayınız, Delil ve belgelerini veriniz. Fidanlarımızı nereye diktiğinizi gösteriniz, yer mevki ismi veriniz.Bu sökülen ağaçlarımızın sayısı ne kadar.Dikileni ne kadar tutanı ne kadar. İnsanlarımızın beyninde oluşan bu benzeri soruların yanıtını veriniz insanlarımızın Devletimize Milletimize olan inaç ve güvenlerini bu açıklamalarınızla iade edeceksiniz lütfen iade ediniz.
İlimizden bir başka örnek : İlimiz Ziraat Okulu ile Ayan Köyümüz arasında 7 ila 8 hektarlık bir alan ağaçlandırıldı.l997-2000 tarihleri arasında.Dönemin Valisi Ayhan Çevik”in başkanlığında Mülkü.Askeri Erkanımız,halkımız ve öğrencilerimizin , Tema İl temsilciliğinin destek ve katılımları Milli Emlak Müdürlüğünün yer gösterimi ile Orman işletme Müdürlüğü , Ağaçlandırma Baş Mühendisliği,Fidanlık Müdürlüğümüz ve halkımızın da katılımları ve katkılarıyla .,
Şu anda söz konusu alanda on ila on beş bin fidanımız tutmuş durumdadır. Hiçbir birimimizce sahiplenilmiyor.Kaderine terkedilmiş durumdadır.Yerel basınımızda da dillendirmiştim. İlgili birim veya birimlerimize yazılı sözlü iletmiştim. Hakarete varan yazılı cevap, hakaret içeren sözlü cevaplar aldım.? Çözüm bulunamadı ? Halk arasında buranın Milli Emlak Müdürlüğü “ tarafından satıldığı, yönünde bir takım rivayetler dolaşmaya başladı.Buranın imar planına dahil edildiği söylenmesi ,Elektrik ve suyunun içerisinde olması, Çankırı Kastamonu yolunun sıfır olarak araziden gecmesi 1997 yılından beri resmi kurumlarımız adına tahsis yapılmaması alanın koruma altına alınmaması ,Fidanların Feryadı başlığı altında 30 TEMMUZ 2002 tarihli Karatekin gazetesinde yayınlanan yazıma verilen tutarsız,belge ve delilden yoksun cevaplar vb. verilerde bunu doğrular niteliktedir.

İlimizden bir başka örnek : İlimiz Ziraat okulunun bitişiğinde Valiliğimiz ON KASIM ORMANI buradaki ağaçlandırma çalışmalarını çoban ateşini yakarak acizzana ben başlattım.Söz konusu alan benim adıma tahsis edilmişti. Kadir YAVUZ olarak alanın % 50 sinin terasını yaparak l0.000 üzerinde fidan ve tohum dikerek ağaçlandırma çalışmalarını ben başlattım.Ferdi olarak bu çalışmalara beş milyar gibi bir harcamam olmuştur.Vatanıma Milletime,doğaya,çevreye , Çankırı ma feda olsun .( O dönemde ilimizde Vali yardımcısı olan Şener Sarıçıftci” ye maddi manevi destek ve katkılarından dolayı da teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum.) Dönemin Valisi Ayhan ÇEVİK” e çıkarak sağlık nedenlerimin bozulması, ekonomiksel gücümün yeterli olmaması nedeniyle ( Üç ayrı disk kayması iki sinir sıkışması sinirlerin % 80 tahrip olması Sağ ayağımda % 80 lik kayıptan ) burayı Valiliğimiz adına tahsis ettirilmesini istedim. Bunun üzerine gerekli prostütürler başlatıldı. Daha sonra ilimiz valisi olan Halil ULUSOY da gerekli destek özverili çalışmaları sayesin de alanın tel örgüsü çekildi ,teraslama,fidan dikimi, fidan bakımı vb. çalışmalar sürdürüldü. Alan üzerindeki tüm çalışmaların giderleri İl Özel İdaresi ve Valiliğimizce karşılandı. Saha üzerinde tüm çalışmalara canı gönülden destek verdim.Valiliğimizce o günlerde memur olmam nedeniyle saha üzerinde görevlendirmelerde yapıldı muhtelif tarihlerde .İlimiz sivil toplum örgütleri,öğrencilerimiz halkımız bu çalışmaların yanında yer aldı destek verdi.Muhtelif tarihlerde 400 ila 500 kişiyi saha üzerinde topladık.Ağaçlandırma çalışmalarına katıldık.
Atatürkçü Düşünce Derneği, TEMA ( Türkiye Erez yon la Mücadele Ağaçlandırma ) Eğitim-Sen gibi derneklerde üye olmam muhtelif tarihlerde bu derneklerin yönetim kadrolarında olmam gerekse bu derneklerdeki gönüllü arkadaşların, Çankırılı olan ve olmayan çevreye doğaya tutkun olan insanlarımızın destek ve özverili çalışmaları maddi , manevi iş güçü ve emekleri ile örnek bir çalışma ile Yedi yüz bin yüz seksen yedi metre karelik alan ağaçlandırıldı.
Söz konusu alanın birilerine satıldığı veya kiraya verildiği yönünde son günlerde bir takım dedi kodu ve rivayetler dolaşmaya başladı.İlimiz insanlarında doğa ve çevre tutkunu insanlarımızda yılgınlık bezginlik T.C. ne ve makamlarına olan özgüvenleri sarsılmaya başladı. İnşallah bu tür söylenti ve rivayetlerin tamamı yanlış ve yalandır.?
Söz konusu ( ON KASIM ORMANI İLE AYYAN KÖYÜMÜZLE ZİRAAT OKULUMUZ ) arasındaki ağaçlandırdığımız alanlara o yıllarda lise ve dengi okullardaki tüm öğrencilerimiz ağaç dikmiştir.Bunun yanı sıra halkımız,Mülkü erkanımız,sivil toplum örgütlerimiz. Çevrecilerin tamamı destek ve katkı sağlamıştırlar.
Şimdi yetkililerimizden net bilgi ve delillerle cevap vermelerini istiyorum. Şahsım adına ,Öğrencilerimiz adına,Üyesi olduğum sivil toplum örgütlerimiz adına halkımız adına ?

İlimizden bir başka örnek : ilimiz deve yolundan fidanlık istikametine gidiş yönünde yolun sol tarafı l960 yıllarında Orman Müdürlüğünce bu alan kamulaştırılarak ağaçlandırılmıştı .Cumhuriyet tarihimizde ilimize ayrılan ve de ödenen en büyük yatırımdır. En büyük hizmettir. İlimizin can damarıdır. İlimiz bu gün bir sel baskınına maruz kalmıyorsa bu çalışmanın sonucudur. Burası katledilirse ilimiz her an sel baskınına maruz kalacaktır. Bitki örtüsü fakiri olan ilimiz çok daha kötü bir görüntüye maruz kalacaktır.İlimizdeki var olan hava kirliliği hat safa lara çıkması da kaçınılmaz olur.?
Belediyemizce burasının imar planına dahil edilmesi arazi simsarlarının iştahını kabartmış olmalı ki buralara sonradan şahıs tapuları verilmiş.Milli Emlak Müdürlüğümüzce buraların satıldığı, satılacağı söylentileri yayılmaya başlandı.Elle tutulur gözle görülür deliller mevcuttur.Örneğin belediyemiz imar planı, şahıslara ait özel tapu veya tapulardır.
Buralarda verilmiş olan topuların derhal kamulaştırılması gerekir, Şehir imar planından derhal çıkartılması gerekir.Buradaki mevcut ağaçlandırma alanlara gereken bakım ve iti mamamın gösterilmesi,kuruyan ağaçlarımızın yerine tekrar ağaçlandırmaların yapılması ve orman işletme Müdürlüğümüze tahsisinin yapılması gerekliliğine inanıyorum.
İlimizden bir başka örnek :
İlimiz Çankırı Yapraklı yolu değiştirilmesi ile ilgili halk arasında çok ama çok fazla yaygın bir söylenti dolaşmaktadır.Milli Emlak Müdürlüğümüz ,M.K.E. arazilerini bilerek sattı. Buradaki şahıs arazileri çok ucuzdu.Zira ana yola uzak olması,Bataklık olması vb. nedenlerle buralar çok ucuzdu. Ucuz olarak birilerinin buralardaki arazileri aldığı, daha sonrada buradaki rayiç bedelleri de beyanname verirken çok yüksek gösterdiği yönündedir. Yolun buraya kaydırılmasında birilerinin gayret ve cabası ile yapıldığı ,Devletimizde yolu buraya kaydırma esnasında buralarda kamulaştırma yaparken çok ama çok yüksek rayiç bedellerle almak zorunda kaldığı yönündedir. Geriye kalan arazilerse yüzlerce binlerce değer kazandığı yönündedir. Birileri buradan çok büyük rant sağladığı yönünde ;

Sayın Valim l2 KASIM 2005 günkü Karatekin Gazetemizdeki Yeşil dalganın büyümesini temenni ediyoruz başlıklı demecinize katılmamak elde değil.! Canı gönülden destek veriyorum,katılıyorum. Doğayı Çevreyi,Ulusunu.Milletini Cumhuriyetin seven her yurttaşımız gibi ! Ama Ağaç dikmekle olmuyor.Zira dikili mevcut olanı koruma kollama yapılmadığı sürece bir arpa boyu yol alamıyoruz. Dünya genelinde ormanlarını en hızlı tüketen birinci ülke İran ikinci ülke Türkiye”mizdir. Galiba ülkemiz genelinde de en fazla bitki örtüsünü ormanlarını tüken ilimiz Çankırı” mızdır. ? Yeşil dalganın büyütülmesi istek,arzu ve temenniyi gerçekleştirmek zorundayız.Tüm bunları ilimizin olmazsa olmazı yapmalıyız.Bunun içinde ilimizde doğaya çevreye yönelik stratejiler geliştirmeliyiz.
İlimizde ekonomik değeri olmayan ağaç türlerini dikmekte üretmek te bilir kişilerimizin ısrarcı olmasını da anlamak mümkün değil, ilimizde Antep Fıstığı, Kestane fındık. Vb. türler yetişmesine rağmen doğal koşullarda ilimiz ormanlarında olmasına, şehir merkezimizin cadde ve sokaklarında bağ ve bahçelerimizde olmasına rağmen. Üretilmemesini dikilmemesini de anlamak mümkün değil ?
İlimizin yeşillendirme, bitki örtüsünü geliştirme,ekonomiksel verimliliği yükseltme ekonomiksel geliri yüksek bitki türlerine öncelik verilmesi , bu tür ağaç türlerinin üretilmesi çoğaltılması halka dağıtılması ormanlarımıza, ağaçlandırma alanlarına bunların dikilmesi gerekliliğine inanmaktayım. Zira ekonomiksel getirisi olmayan ağaç türlerinin dikilmesi yöre insanlarımız ca da kabul görmemektedir.
Yakın dostlarımca Çankırı”nın Hayrettin Karaca”sı Çankırı nın Tarzan ı gibi vasıflarla anılmam,buna layık görülmem den de doğrusu haz duyuyorum.Bu gün 50 yaşındayım.Her yaşadığım gün sayısının üzerinde ağaç fidan dikmişimdir. Kısmet olursa da dikeceğim ? Bugüne kadar en büyük engeli de sözde bilirkişilerimizden, kraldan fazla kralcı bir takım bürokratlarımızdan gördüm.? Devletimizin kurum ve kurumlarını da rencide etmemek için söz hakkımı da şimdilik gizli tutuyorum ?. Bunca ser deniş ve eleştiriye de hakkım olduğu inancındayım. Sürçü lisan ettimse de af ola saygılarımla

(Çankırı Ankara Yolumuzdaki Sonradan Yapılan Sanayii Sitesinin Yeri)

Orman Bakanlığının Ağaçlandırma Tabelası Hala Durmaktadır. Diktiği Ağaçlarıda Katleden Yine Aynı Kurumumuzdur.

---------------------------------------------------------------------

http://img299.imageshack.us/img299/2157/uzunyolresimlerni0723iz.jpg
(Çankırı Ankara Yolumuzdaki Sonradan Yapılan Sanayii Sitesinin Yeri)

Söz Konusu Yerden Yüksek Gerilim Hatları Geçtiğinden Ağaçlarımız Katledilememiştir. Katledilen Ağaçlarımızda Durmuş Olsa İdi Bu Boy ve Görünümde Olacaktı. Takriben 15 Fidanımız Bu Şekilde Katledildi.

http://img299.imageshack.us/img299/6927/temaadaaal0252hq.jpg
Ziraat Okulumuzla İlimiz Ayyan Köyü Arasındaki 1977 Yıllarında Ağaçlandırdığımız(Hiç Bir Kurumumuzca Sahiplenilmeyen Kaderine Terk Edilen 15 Bin Civarındaki Fidan ve Ağaçlandırma Alanımızdan Bir Kesit)

http://img299.imageshack.us/img299/2460/temaadaaal0209ud.jpg
Ziraat Okulumuzla İlimiz Ayyan Köyü Arasındaki 1977 Yıllarında Ağaçlandırdığımız Alandan Bir Başka Kesit. İlğili Birimlerimizin İlğisizliği Tüm Çevrecileri ve Çankırılıları Üzmektedir. En Kısa Zamanda İlimiz Ormanlarına Kazandırılmasını İstiyoruz Yetkililerimizden.

KADİR YAVUZ

Düzenleyen - Kadir YAVUZ on 25/11/2005 16:14:48

Düzenleyen - Kadir YAVUZ on 25/11/2005 16:28:01

Kadir YAVUZ
Çevreci

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git