Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Sanatçılarımız
 
SANAT VE SANATÇI(Sanat Nedir? Kime Sanatçı Denir?)
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Önceki Konu  
isa cicek
Yetkili Üye


Ankara
120 Cevap
Gönderim - 21/11/2005 :  17:33:41      
SANAT VE SANATÇI (Sanat Nedir? Kime Sanatçı Denir?)

Çankırı’dan yetişmiş sanatçılarımızla yaptığımız söyleşilerle hem sanatçılarımızı tanımaya hemde sizlere tanıtmaya çalıştığımız malumlarınızdır.

Bu yazı ile Sanat Nedir? Sanatçı Kimlere denir?
Sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Sanatçının yaptığı iştir "Sanat".

Sanatçı ise, herkesin duyduğunu, herkesin gördüğünü, herkesin hissettiğini, herkesin düşündüğünü; farklı şekilde duyan, farklı şekilde gören, farklı şekilde hisseden, farklı şekilde düşünen, farklı şekilde yorumlayan, farklı şekilde yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni görendir. Bunlara kendi yorumunu katandır.

Sanatı ve Sanatçıyı diğer mesleklerden ve insanlardan ayırt edebilmek ve bunu daha iyi anlayabilmek için, konuyu İş-Meslek, Zanaat ve Sanat olmak üzere üçe ayırıp karşılaştırma yapalım.

1) İş-Meslek: Herkesin belli bir eğitim almadan, yada belli bir eğitimden sonra yapabileceği şeylerdir. Bir insan; muhasebeci, memur, işçi, temizlik elemanı, çaycı, vb. olabilir. Bunlar için mesleğin özelliğine göre az yada çok eğitim gerekir.

2) Zanaat: Mutlaka eğitim gereklidir. Eğitimin de uygulamalı olması yani yapılarak, bir usta çırak ilişkisi içerisinde öğrenilmesi gereklidir. Ama eğitimin yanında kişinin işe yatkın olması el becerisi şarttır. Buna örnek olarak, marangoz, berber, terzi, aşçı vb. verebiliriz.
Herkes dolap yapabilir, ama bir marangoz gibi yapamaz.
Herkes dikiş dikebilir ama bir terzi gibi dikemez.

3) Sanat: Eğitim gerekir ve işe yatkın olmakta şarttır. Ama bu ikisi yeterli değildir. Birde kişinin doğuştan gelen özelliğinin yeteneğinin olması gerekir. Herkes resim çizer, ama herkes bir ressam gibi resim çizemez. Herkes bir şeyler yazabilir, ama herkes tarafından okunan değer verilen şeyler yazabilmek, bugün yazdığı bir kitabın yıllar sonra okunabilmesi ise ayrı bir olaydır. Herkes şarkı türkü söyler, ama dinlenebilir şarkıcı, türkücü olmak kolay değildir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ve bunlar çalışarak, uğraşarak kazanılacak meziyetler değildir.

Buda şunu gösteriyor ki;
Herkes bir meslek sahibi olabilir, yada yeteneği ve el becerisi olan herkes zanaatkar olabilir.
Ama herkes Sanatçı olamaz.
Sanatçı Olunmaz, Sanatçı Doğulur.

Sanatçılar eserleriyle, fikirleriyle toplumlara yön verir yol gösterirler. Sanata ve Sanatçıya değer veren toplumlar her dönemde gelişmiş ve ileri gitmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi;

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Saygılarımla,

İsa Çiçek


Düzenleyen - isa cicek on 22/11/2005 11:24:06

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 22/11/2005 :  04:28:58     
  İsa bey nasıl sanatçı doğulur hiç olurmu öyle şey.Doğumevinde kundağa sanatçı diyemi sarıyorlar ?

 sayfa başına git

isa cicek
Yetkili Üye


Ankara
120 Cevap
Gönderim - 22/11/2005 :  08:50:52       
  Eğer insanda doğuştan gelen bir yetenek yoksa, örneğin ses yoksa istediği kadar çabalasın eğitim alsın genede güzel şarkı türkü söyleyemez, yani ses sanatçısı olamaz.

Yada gene doğuştan gelen özelliği yoksa istediği kadar yazsın, çizsin yada istediği kadar okusun, kitap öykü roman yazamaz, yazsada yazdıkları pek iltifat görmez. İyi bir yazar olamaz.

Veya doğuştan gelen bir özelliği yoksa, sabahtan akşama kadar resim çizse, bir Şükran Pekmezci, bir Hikmet Karabulut yada bir Abidin Dino olamaz.

Bu örnekleri sanatın diğer dalları içinde çoğaltmak elbette mümkündür. Ama sanırım bu kadarı yeterli olur.

Saygılarımla,

İsa Çiçek

 sayfa başına git

SALİHA
Okur


ANKARA
6 Cevap
Gönderim - 05/12/2005 :  13:35:31     
  SANAT İNSANIN RUHUNDA OLAN VE DOĞUŞTAN SAHİP OLDUĞU BİR ÖZELLİĞİDİR
ZORLAMA ESER YAPILAMAZ
YAPILSA DAHİ KIYMETİ OLMAZ.....

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git