Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Kitap Tanıtımları
 
EZAN VAKTİ BEETHOVEN-Perîze
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili


Ankara
308 Cevap
Gönderim - 17/11/2005 :  18:37:38      

EZAN VAKTİ BEETHOVEN-Perîze

Bu enteresan isim, çok yönlü bir şahsiyet olan Yılmaz Karakoyunlu’nun son romanının adıdır. Karakoyunlu, siyaset adamı olarak bilinmesine rağmen,”yasa yaptığı” gibi kanun adlı sazımızı da iyi icra eden bir Türk Müziği bestekârıdır. Türkçeyi hem iyi kullanır, hem iyi bir spiker kalitesinde diksiyona sahiptir. Şarkılarının bir çoğunun güftelerini kendisi yazmıştır ve âruz veznini başarıyla kullanmaktadır. Tiyatro oyunları ve romanlar da yazmış ve yazmakta devam ediyor Yılmaz Karakoyunlu. Bazı romanları senaryolaştırılıp film yapıldı.

13 Ekim’de gönderdiği e-mail ile Ramazanımızı kutlarken son romanının yayınlandığı haberini de almış oldum. Kitabı alıp, tamamını okuduktan sonra bu tanıtma yazısını kaleme alıyorum. Bu sitede dinleme imkanına sahip olduğumuz nihavent “ILGAZ” ve hicazkâr “ÇANKIRI” adlı besteleriyle ilimize önemli bir jestte bulunan Sayın Karakoyunlu’ya tekrar şükranlarımı sunuyorum.


Karakoyunlu, bu romanında marksist solun ideolojik sefâletini konu edinmiş. Bir sol gazetenin yönetiminde egemen olmak mücadelesi ekseninde aşklar, entrikalar… devlet kapitalizmi”ni sosyalizm sanma yanılgısı… 12 Mart ve 12 Eylül müdahalelerin –özellikle sonuncusunun - ardından dünya Marksist hareketine hiçbir teorik katkısı olmayan Türkiye solunun açmazını başarıyla tasvir etmiş…

Babası en yakın arkadaşı olmuştur Perîze’nin.

“Akşam ezanı okundu. Yorgun sesli müezzini dinlediler…….. Babasının ayakları artık sallanmıyordu. Ezan okunurken oturmanın ayıp olduğunu hissettiriyordu. Babası Perîze’nin elini tutmuş birlikte ayağa kalkmışlardı.” Bu Perîze’nin evindeki son akşamıdır. Sabah yatılı müzik okuluna gitmek üzere yola çıkacaktır.

“Sabah ezanı okunuyordu. Perîze ağlamaya başladı…… Birden kendini tutamayarak koşmaya başladı. Minarenin önüne geldi. Babası sabah ezanını okuyordu.” Perîze batı Müziği eğitimi almıştır. Hayatı sosyalist, marksist kimselerin çevresinde geçer. Ama o, çocukluğundan kalma bu hislerle ezana olan saygısını sürdürür. Hem de ezanın hangi makamda okunduğunu bilecek kadar.
“yatsı okunmaya başladı. Segâhın duygulu sesleri, bir ilâhî terkiple kentin tepelerinde yankılandı. Perîze pencereyi açtı. Eylül serinliğinde bir huzurlu gece hazırlanıyordu……

Ezan bitince Perîze flütünü aldı, segâhın duygulu seslerini yeniden üfledi. Artık coşkunluğunun neşeden değil, yıllardır farkına varmadığı bir idrakin huzurundan kaynaklandığını anladı. Perîze üfledikçe kendinden geçiyordu. Mevlana’nın can kuşlarının kanatlanması dediği gönül ve akıl sırdaşlığı, birden pencerenin pervazına konmuş, hüsranlı yaşamın bütün değerlerini kucaklamıştı. Kendisini bu kucağın kollarına bıraktı.”

“………her ses mânâ âleminde bir hayal kurmuş gibi mutlu ve cesurdu. Perîze flüt ve neyi piyanonun üzerine koydu. Ezan vaktinin huzurunda yeni bir Beethoven ihtişamı başlamıştı.”
İki derin musiki, tek bir orkestranın ahengiydi.
Obuaların, trompetlerin, saksafonların güçlü nefesi, neylerin alttan alan tevazuuyla kucaklaşmıştı. Pan ve Mevlana, ezan vakti Beethoven ihtişamındaydılar.”

Aşk ve entrikaların bolca yer aldığı "Perîze” de , Evren paşa, Sabiha Sertel, Behice Boran, Resneli Niyazi, Enver Paşa ve başkaları da var. “Sosyalizmi savunduklarını sanırken, savundukları aslında devlet kapitalizmi idi." gibi ilginç tezler de mevcut. Kapitalizme yenilen sosyalist önderlerden bazılarının yeni efendilerine kapıkulu oluvermesi-bu şekilde söylenmese de- romanın satır aralarında gizli. Roman kahramanlarının Klasik Türk Musikîsini batı müziği kadar iyi bilmeleri bir başka dikkat çekici husus.En iyisi kitabı okumak.

Karakoyunlu’nun Bazı ESERLERİ:

Parlamenter Bestekârlar (İnceleme)
Penbe Donlu Köstebek (İnceleme)
Yahya Kemal Şarkıları (İnceleme)
Kuzguncuklu Fazilet (Müzikli oyun)
Önce İnsan (Mithat Paşa) (Oyun)
Perîze, Ezan Vakti Beethoven
Yorgun Mayıs Kısrakları /
Rubâîler /
Salkım Hanım'ın Taneleri /
Güz Sancısı /
Üç Aliler Divanı
Mevsimler Eskidi Biraz /
Çiçekli Mumlar Sokağı /


Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili


Ankara
308 Cevap
Gönderim - 18/11/2005 :  20:14:37       
  ÇANKIRI Ve ILGAZ BESTELERİ
Dönemin Devlet Bakanı Yılmaz KARAKOYUNLU bir Çankırı ziyareti sırasında konuşulduktan kısa bir süre sonra, yine dönemin Milletvekili sayın Hakkı DURAN’a ithafen biri kendi güftesi, diğeri de Çankırılı şair Zeki Ömer DEFNE’nin "ILGAZ" adlı şiiri olmak üzere iki şarkı bestelemiştir. Bu iki şarkı (01.08.2001 tarihli yazı ile) TRT repertuarına dahil edilmiştir.

Sayın Hakkı Duran’ın bize ulaştırdığı, notaları da mevcut olan güfteler ve .MP3 ve .wav formatında şarkılar aşağıdadır. Sizin de kendi repertuarınıza almanız dileğiyle.
(bu şarkılar şu an radyomuzda çalmaktadır.)
---------------------------------------------------------------------
Şarkı: Çankırı
Makam: Hicazkâr 3’23
Usul: Sofyan
Söz ve Müzik: Dr. Yılmaz KARAKOYUNLU
Söyleyen: Süheyla EREN (TRT Sanatçısı
)

“Değerli Parlamenter dostum, sevgili kardeşim, Çankırı Milletvekili Hakkı DURAN Beyefendinin Şahsında Çankırı’lı dostlara ithaf olunur.
Ankara, 16 Temmuz 2001
Dr. Yılmaz KARAKOYUNLU”

Eteğinde Ilgaz’ın şanlı tarih türküsü
Dağlarında gül kokan taze bir çam Çankırı.
Milletimin sevgisi, inancımın ülküsü,
Dört mevsim vatan kokar, buram buram Çankırı.

Ufkunda doğan güneş, yüzündeki nur süsü,
Bir cenneti andırır, gizli sevdam Çankırı
Milletimin sevgisi, inancımın ülküsü,
Dört mevsim vatan kokar, buram buram Çankırı…

İkinci şarkı, güftesi Zeki Ömer DEFNE ait ILGAZ Bestesi.

Şarkı: Ilgaz
Makam: Nihavend 4’47
Söz : Zeki Ömer DEFNE
Müzik: Dr. Yılmaz KARAKOYUNLU
Söyleyen: Süheyla EREN (TRT Sanatçısı)

”Zeki Ömer Defne Üstadın ruhunu tazizen değerli dostum, muhterem kardeşim Çankırı Milletvekili Hakkı DURAN’a saygılarımla
Ankara, 20 Temmuz 2001
Dr. Yılmaz KARAKOYUNLU”

ILGAZ

Yıldızlar çamlar değer de geçer,
Gün buradan başını eğer de geçer,
Suları dizleri döğer de geçer,
Bir Ilgaz, er Ilgaz, yar Ilgaz

Başında bir tavus tuğ gibi çamlar,
Yollara dizilmiş tığ gibi çamlar,
Karşımda bir zümrüt çığ gibi çamlar,
Bir Ilgaz, er Ilgaz, yar Ilgaz

Dalı var: göklere yeşil direktir,
Gülü var: dağlara düşmüş yürektir,
Yolu var: içinde yitsem gerektir,
Bir Ilgaz, er Ilgaz, yar Ilgaz

Ahmet GÜLŞEN
---------------------------------------------------------------------
Değerli Ahmet Gülşen,

Çankırılılara armağanlarını bu haberle duyurduğunuz değerli kültür ve siyaset adamı Yılmaz Karakoyunlu ciddi bir ameliyat geçirmiştir.

YILMAZ KARAKOYUNLU’YA ÂCİL ŞİFÂLAR!

Şahsımda Çankırı’ya ithafen “ILGAZ-Nihavent”, “ÇANKIRI-Hicazkâr) olmak üzere iki şarkı bestelemiş bulunan, yeni açılan tuz fabrikası konusunda yardımlarını gördüğümüz, Türk Kültürüne vâkıf, ârûz vezniyle şiirler yazan değerli kültür ve siyaset adamı Yılmaz KARAKOYUNLU ile ilgili gazete haberini sunuyorum.


"Karakoyunlu ameliyat oldu
10 Şubat 2005 Perşembe-(Türkiye)
İSTANBUL - Eski Devlet Bakanı ve yazar Yılmaz Karakoyunlu, Memorial Hastanesi’nde ameliyat edilerek göğüs ve karın aort damarı değiştirildi. Hastaneden yapılan açıklamada, Karakoyunlu’nun ameliyatının Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından gerçekleştirildiği ve aort damarının yaklaşık 30 santimetrelik kısmının suni damarla değiştirildiği belirtildi. Yılmaz Karakoyunlu’nun hafta sonuna kadar yoğun bakımda kalacağı ifade edildi."

Hastane yetkililerinden aldığım bilgiye göre, Sayın Karakoyunlu yoğun bakımdan çıkmış bulunmaktadır. Cansaati radyosunda şarkıları çalıyorken şifa dileklerimi buradan sunmak istedim.
Eşi Altan hanımefendi ve diğer yakınlarına geçmiş olsun der, Yüce Mevlâ'dan acil şifalar ihsan etmesini niyaz ederim.
Düzenleyen - Hakkı Duran on 13/02/2005 13:46:26
Düzenleyen -


NOT: Sitemizde daha önce yeralan Sayın Yılmaz Karakoyunlu ile ilgili haberleri, kitabını tanıtmaya çalıştığımız bu sütunlara taşımak istedim. Yılmaz Karakoyunlu, yeni gönderdiği mailde: “Çankırılı hemşehrilerime saygılarımı sunarım.” diye yazmış, iletirim. Besteleri Cansaati.org Radyosunda çalmaya devam ediyor. Saygılarımla..

Hakkı DURAN  sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 25/11/2005 :  03:55:05     
  Bizde sayın Yılmaz Karakoyunluya selam ederiz.

 sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü


ankara
108 Cevap
Gönderim - 25/11/2005 :  21:17:41     
  Bugün aldım okuduktan sonra buraya kitapla ilgili düşüncelerimi yazarım.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

nerimanduman
Okur11 Cevap
Gönderim - 01/12/2005 :  02:29:49     
  Bu kitabın Çankırılılara hitabeden bir sitede tanıtımı çok anlamsız geldi bana.Hakkı Duran'ın özelde arkadaşı olabilir ama bizleri hiç ilgilendirmiyor.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git