Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Ahmet DEMİRÖZ [Köşe Yazıları]

Bir olay, iki manşet ve düşündürdükleri
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
ademiroz
Yetkili Üye

istanbul
121 Cevap
Gönderim - 15/11/2005 :  15:38:08      
İşyerine gitmek üzere durakta otobüs beklediğim dakikalarda, arka tarafımda bir vaveyladır koptu. Ne oluyor diyerek dönüp baktığımda inanın kanım dondu. Liseli 6-7 kız, yumruk yumruğa kavga ediyor.
Evet, yanlış yazmıyorum. Saç saça, baş başa değil, yumruk yumruğa...
Duraktaki yolcular, taksi şoförleri ve simitçi, 20 erkek bu kavgayı ayıramadı. Kavgacı kızların hepsinin de suratı kan çanağına dönmüştü. Neyse ki, yakında bulunan bir trafik polisinin gelmesiyle kızların kavgası sona erdirildi.
Şimdi sıkı durun, kavganın sebebi neymiş biliyor musunuz?
Erkek...
Otobüse bindiğimde bu olayı düşünüyordum. Bu kızlar birkaç yıl sonra evlenecek, sonra da çocuk sahibi olacaklar. Yani ‘anne’ olacaklar.
Aman Yarab, nasıl bir nesil yetiştiriyoruz böyle?
Son cümleyi farkında olmadan yüksek sesle söylemişim. Bir anda diğer yolcuların bana baktığını farkedince utandım.
Kafamda bu düşüncelerle işyerine geldiğimde, her sabah yaptığım gibi, günlük gazeteleri okuyordum.
Elimde Türkiye’nin en büyük (trajından dolayı) gazetesi vardı. Gazetenin 16. sayfasını açtığımda manşet haber dikkatimi çekti.
Başlıkta, “İçkiye ve sigaraya eğitimin iki katı para harcıyoruz” deniyordu.
Haberi okudum. Gerçekten haberde verilen rakamlar ilginçti. Türkiye genelinde insanlar içki ve sigaraya gelirlerinin yüzde 4.2’sini ayırırken, eğitime sadece 2.1’ini ayırıyor. Bölgelere göre bakıldığında, en içler acısı durum İçanadolu Bölgesi’nde. Çankırı’nın da içinde bulunduğu bölgede, insanlar gelirlerinin 5.3’ünü içki ve sigaraya ayırırken sadece 1.1’ini eğitime harcıyorlar. Bölgeler arasında sadece Doğu Karadeniz’de durum farklı. Doğu Karadeniz insanı, sigara ve içkiye gelirinin yüzde 3.6’sını, eğitime ise 3.2’sini ayırıyor.
Gazetedeki habere, “Devleti, ‘bütçede eğitime az pay ayırıyor’ diye eleştiren vatandaş, kendi harcamalarında da eğitime en az payı ayırıyor” görüşü ile girilmişti. Evet çok haklı bir tespitti.
Ancak o da ne?
Birkaç yaprak ileri gittiğimde, 22. sayfada bir başka haber. Başlık da şöyle: “Rakının başkentinde içki yasağı”
Başlığı okuyunca, rakının başkentinden kastın Tekirdağ olduğunu anladım ve “Herhalde, Tekirdağ sınırları içinde içki satışı yasaklandı” diye düşündüm.
Hayır haber hiç de öyle değildi. Yasak diye bir şey söz konusu değildi.
Tekirdağ’ın AKP’li Belediye Başkanı Ahmet Aygün, ilin kurtuluş törenleri için bir resepsiyon veriyor. Resepsiyonda içki servisi yok. Türkiye nüfusunun iddia ediyorum, yüzde 90’ı, (alkollü içecekleri kullanıyor olsa bile) böyle bir resepsiyonda içki servisi yapılmamasını yadırgamaz.
Ancak resepsiyona katılan iki CHP milletvekili var. Sayın Enis Tütüncü ve Sayın M. Nuri Saygın. Bu iki muhterem, “İçkimize sahip çıkalım. Bu işi Meclis’e taşıyacağız” diyor.
Beyler, milletin vekilisiniz ama milletin içinden olamadınız. 50 yıldır her seçimde milletten cevabı aldığınız halde dersinizi almadınız.
CHP’li iki vekilin bu gereksiz çıkışına, Belediye Başkanı Aygün de cevabı gecikmeden veriyor:
“Burada şehitlerimiz var. Onlara kadeh mi kaldıracağız? Millet bizi bilerek seçti. CHP’liler çok çalışsınlar, belediye seçimlerini kazansınlar, o zaman gelip içki servisi yapsınlar, isterlerse caddeleri şarap ile yıkasınlar.”
Kız öğrencilerin kavgası ve bu iki haber...
Galiba bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Ne dersiniz?

Düzenleyen - ademiroz on 23/11/2005 14:10:31

isa cicek
Yetkili Üye

Ankara
120 Cevap
Gönderim - 15/11/2005 :  16:04:40       
  Alkollü içkilerin fiyatlarını, içki içen bir insanın ortalama ne kadar içki tükettiğini pek bilmem.

Ancak şunu biliyorum, ortalama fiyatdaki sigaradan, günde bir paket sigara içen bir insan, bir yılda en az maaşının birini sigaraya veriyor. Yani bir ay çoluğu çocuğu için değil sigara için çalışıyor. Sağlığımıza olan tahribatları ise zaten herkesin malumu.

Gençlerimizin durumuna gelince işimiz zor, bu devirde çocuk yetiştirmekte zor, onları terbiye edebilmekte. Allah hepimizi ıslah etsin.

Saygılarımla,

İsa Çiçek

Düzenleyen - isa cicek on 15/11/2005 16:07:02

sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 15/11/2005 :  17:44:10       
  Sayın Demiröz
Daha işin başındayız.
Avrupaya uyalım diye bir kaç yıla kadar bilmem kaç gram uyuşturucuyu serbest bırakmaları için yasa teklifi ile karşınıza çıkarlarsa şaşırmayınız.

Türkiye'deki yozlaşmaya karşı , kapkaç ve tarihi eşyaların çalınıp yurt dışında internette pazarlayanlar için ilgili bir araştırma soruşturma yapıyorlarmı ?
Ne kadar paragöz millet olduk.
Bu olaylardan çok çok üzüntü duyuyorum.
Eğitimsiz insan bir caninin , bir cerrahın bile canına kıymasına seyirci kalıyorsak halimiz içler acısı demektir.
Allah sonumuzu hayreylesin..

Selam, sevgi ve saygı ile

sayfa başına git

fkocer
Yorumcu

Newyork
42 Cevap
Gönderim - 15/11/2005 :  18:01:40     
  Ahmet Bey cok guzel bir noktaya temas etmissiniz. Her iki mesele de sadece bizi degil torunlarimizi bile ilgilendiriyor. Burada egitimin onemi bir kez daha onumuze cikti. Matemetigi bilmenin insani "ADAM" yapmadigini anladigimiz gun belki bir adim atariz. Sakin kimse yanlis anlamasin, modern ilimlerin karsisinda biri degilim ve olani da savunmam. Ancak modernlik derken insanligimizi unutturanlarin karsisindayim.

Icki ile ilgili anlattiginiz olayda o milletvekilleri kadar carpici basligi atan gazete de sucludur. Hele son gunlerde "Helal Gida" tartismasi o kadar sacma ki gulmek bile yetersiz kaliyor.

Artik sunu anlamaliyiz, icimizde bisden olmayan birileri var ve bize birseyler empoze ediyorlar. Avrupa ve Amerika' da muslumanlar icin "Helal" yahudiler icin de "Kosher" damgali urunler var. Bu hem insani hem de ticari bir durum bence. Herkes istedigini satin aliyor, kimse kimseye karisamiyor. Bazi konulara "Kamusal Alan" yasagi koyan zihniyet "Besmeleye" de ayni yasagi koyarsa sasirmam inanin. Dedim ya icimizde bizden olmayan birileri var. Soruyorum onlara; "Be hey insan bozuntulari, ben icki icmesem, helal olmayana para vermesem ve yemesem, size ne zarari var. Ya da bana haram yedirmekle sizin kazanciniz ne olacak? Yoksa bu milleti topla tufekle yikamadiginizi anlayip baska yollar mi buldunuz?

Size basimdan gecen bir olayi anlatmak istiyorum. 2003 yilinin aralik ayinda bebegimizi hastaneye yatirmak zorunda kaldik. Henuz 1 yalik oldugu icin yaninda refakatci olarak bulunmamiz gerekiyordu. Hastaneye gece 1 de giris yaptigimiz icin refakatci bilgilerini tam kaydetmemisler ve sabah bana gelen kahvaltinin icerigini anlayamadim. Hepsi paketli ve et urunleri olmayan seylerdi ama icindekiler kismini anlayamadigim icin gorevliyi cagirdim ve bunlarda helal veya kosher damgasi yok dedim. Ozur dilediler, kayitlara "Musluman" oldugumu yazmayi unutmuslar. Birkac dakika icerisinde "Helal" olanini getirdiler. Kimse bana " Kardesim benim dedem de haci ama ben bunlari yiyorum" diye vaaz vermedi. Ornek cok ama basinizi agritmak istemem.

Saygilar...

Ferhat Kocer  sayfa başına git

nuri lafci
Yetkili Üye

Ankara
153 Cevap
Gönderim - 15/11/2005 :  21:47:45     
  Sayın Demiröz,bu tür manşet haberler ve kavgalar artık büyük Şehirlerde hep görünür oldu,işin garibi daha da kötüye gidecek olması beni korkutuyor,İnşallah ben yanılırım.Bizler Eğitim için Okullara ve Dershaneye gönderdiğimiz çocuklarımız, bizlere garip şekilde davranmalarla geliyorlar.

Hep yazdık, hep söyledik;Tarihimizi,Kültürümüzü,Örf ve Adetlerimizi,Ananevi geleneklerimizi ve özelliklede Manaviyatımızı Çocuklarımıza öğretmediğimiz sürece güzel haberler beklemek nahoşluk olur.İyi bir nesil temennisiyle,
Saygılarımla.

Düzenleyen - nuri lafci on 15/11/2005 21:54:29

lafcigil  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 16/11/2005 :  02:24:47       
  .

Düzenleyen - korgun on 23/11/2005 18:54:25

sayfa başına git

Van Basten
Yorumcu

KIRIKKALE
52 Cevap
Gönderim - 17/11/2005 :  13:50:48     
  Bir şeyleri değil çok şeyleri yanlış yapıyoruz Sayın Demiröz.

S.G  sayfa başına git

Erhan Metin
Yetkili Üye

Çankırı
30 Cevap
Gönderim - 21/11/2005 :  13:40:43       
  Sayın Demiröz anlattığınız ve bizzat yaşadığınızı söylediğiniz, yukarıda bahsigeçen mevzu şahsım adına hayli düşündürücü ve yargılamayı gerektirici bir durumdur.

Öyle bir köy düşünün ki bu köyde yayın yapan televizyonlar aile mahremiyeti denen değerleri ayaklar altına alan tv programlarından başka bir şey yayınlamıyor. bu programlarda evlenmek için yer alan konu mankenleri, bana göre kuklalar; milyonların önünde kadın olmanın ağırlığından km lerce uzakta kalarak, birbirlerine karşı dillerine gelen kötüyü söylüyorlar. Sizce bunları izleyerek reyting rekorları kırdırtan o köyün sakinlari gerçek yaşamlarında bunun etkisinde kalmadan yaşayabilirler mi? öyleyse külütrel yozlaşmanın sebeplerini toplumun içinde aramak gerekir. Yanyana sırt sırta duvar duvara evlerden taş binalara geldik. Açık kapılardan kapalı ağaç kapılara, kapalı kapılardan çelik kapılara, çelik kapılardan şifreli, alarımlı, kameralı kapılara geldik. bir düşünelim niçin?

Acaba bir millet ilerlediğini söyleyerek manevi değerlerini mi unutuyor. Sevgi, saygı-güven ve ahde vefaının anlamından mı sıyrılıyor?
Bu sorular arkasındaki gerçekler bence acil tedavi edilmesi gereken hastalıklardır ve bu hastalıklar daha da ilerletilmemelidir.

Bugün gördüğümüz o kavga eden gençlerin, yarının anneleri babaları olacağını; ve onlarında evlatlar yetiştireceğini unutulmamalıyız. Bugün bu durumun sorumlulularına karşı koyulmayan tepkiler, yarın bizlerin evlatlarını da aynı duruma getirecektir.Bundan eminim.

sevgi, saygı ve muhabbetle vesselam...

Düzenleyen - Erhan Metin on 21/11/2005 13:44:14

sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 21/11/2005 :  14:36:08       
  Bu Tv proğramlarını yapanlar,sunanlar,TV sahiplerinin bir amacı olabilir mi? AKEL kardeşlere dikkatinizi çekerim..

Bunun cevabı..!: Daha önce yazmıştık,aşağıda..
http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=882

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git