Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Ahmet DEMİRÖZ [Köşe Yazıları]

Boşnak Teyze ağlattı
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
ademiroz
Yetkili Üye

istanbul
121 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  15:41:56      
Ey Türk, gel seni sırtımda taşıyayım

HER geçen gün daha da büyüyen Cansaati.org'un bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Ancak, uzun süredir bana lütfedilen bu köşeden sizlere ulaşamadım. Bu gecikmeden dolayı, tüm yarenlerden özür diliyorum.
Bu yazıyı hazırladığım sıralarda, Ramazan ayının son saatlerini yaşıyoruz. Bir kaç saat sonra son iftarımızı da açacağız, İnşaallah yarın da hep birlikte Ramazan Bayramı'na kavuşacağız. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin bayramını kutluyor, Ramazan Bayramı'nın Türk Milleti'ne ve tüm İslam Alemi'ne hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan diliyorum.
Ramazan ayına büyük deprem felaketiyle giren ve 20 bini çocuk, 80 bin insanını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimizin de bir an önce yaralarının sarılmasını niyaz ediyorum.
Bizler, Osmanlı Devleti'nin vârisi bir ülkenin evlâtları olduğumuz için bir çok ülkeyle kan bağına ve dostluk ilişkilerine sahibiz. Pakistan da bu ülkelerin başında geliyor.
Ünlü şair Muhammed İkbal'in çağrısıyla, Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'ya yardımlarını yağdıran Pakistanlı kardeşlerimize vefa borcunu unutmayan bu yüce millet, mübarek Ramazan ayında depremzedeler için seferber oldu.
Ramazan ayı içinde iftar sofralarındaki sıcak çorbaları huzur içinde içmemiz pek mümkün değildi, televizyonlarda Pakistanlı kardeşlerimizin soğuk ve açlıkla mücadelesini izlerken... Bu duygular içinde tüm vatandaşlarımız yardımlara yöneldi. Camiler, okullar ve dernekler aracılığıyla gönderdiğimiz bu yardımlar, dünya ülkelerinin tamamının önüne geçti. Çok şükür ki Allah'a kardeşlerimizi unutmadık.

1990'lı yıllar da, Boşnak kardeşlerimizin dram yaşadığı yıllardı. Katil Sırplar, 20. Yüzyıl'ın sona ermesine sayılı günler kala, yüzyılın en büyük soykırımını sergilediler Boşnak kardeşlerimize...
Boşnaklar ile kan bağımız da vardı ve onlar Osmanlı'nın emanetiydi. Türk Milleti, dualarıyla, gözyaşlarıyla ve maddi yardımlarıyla hep yanında oldu Boşnaklar'ın.
Türk Ordusu da, BM şemsiyesi altında gittiği Bosna Hersek'te, Boşnak kardeşlerimizin yaralarının sarılmasında en büyük rolü oynadı.
Büyük devlet adamı rahmetli Aliya İzzet Begoviç'in dirayeti sayesinde sonunda Bosna Hersek, bazı dayatmalarla gelen prangalara rağmen, Avrupa'nın göbeğinde bir Müslüman devlet olarak yerini aldı. Tabii ki, Türk Milleti de Boşnak kardeşlerimizin kalbinde bir kez daha yerini aldı.

Şimdi gelelim, ağlatan Boşnak Teyze'ye...
Tercüman gazetesinin değerli muhabirlerinden Erhan Öztürk, geçtiğimiz günlerde, İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge'nin bir organizasyonuyla Bosna Hersek'e gitti. Erhan'ın dönüşte anlattığı bir olay, beni gözyaşlarına boğdu. Eminim siz de aynı duyguları paylaşacaksınız.
70 yaşındaki Boşnak kadın, arkadaşımızın yanına gelerek, "Sen Türk müsün" diye soruyor. Arkadaşımızdan "Evet" cevabını alan Zeliha Nine'nin ağlatan sözlerini Erhan Öztürk şu sözlerle aktardı:
"Bana sırtını işaret edince şaşırdım. Rehberimiz Fazlı'ya, "Zeliha Nine bizden bir şey mi istiyor" diye sordum. Fazlı, "Hayır. Seni sırtına alıp biraz taşımak istiyor" dedi. Kanım dondu. Gözlerimden yaş süzüldü. "Neden" diye sorduğumda şunları söyledi Zeliha İslamgoviç:
"Geçmişte Osmanlı bize sahip çıktı. Şimdi ise sizler Türkiye'den, kilometrelerce uzaktan gelip burada bir lokma ekmeği bizimle paylaşıyorsunuz. Savaşta bir oğlumu ve torunumu kaybettim. O süre içerisinde de Türkiye'den gelen kardeşlerim, evlatlarım acımıza ortak oldu. Bizimle gözyaşı döktü, bizimle öfkelerini paylaştı. Dedelerimiz, atalarımız hep Türk insanının merhametinden bahsederdi. Ben savaş sürecinde buna kendi gözlerimle tanık oldum. Borcumu ödemek için gücümün yettiğince sizi sırtıma alıp taşımak istiyorum."
Zeliha Nine'nin diğer sözlerini ve Erhan Öztürk'ün Bosna Hersek gezisiyle ilgili yazı dizisini, bayramın birinci gününden itibaren Tercüman gazetesinden izleyebilirsiniz.
Hayırlı bayramlar...

Düzenleyen - ademiroz on 02/11/2005 16:16:16

Düzenleyen - ademiroz on 02/11/2005 16:17:10

Düzenleyen - ademiroz on 02/11/2005 20:09:15

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  16:36:57     
  Gerçekten çok etkileyici Allah razı olsun .Bende o ninenin ayaklarının altını öperim.Mesele nedir biliyormusunuz samimi olmak , candan olmak , ciğerden olmak.3 Kıtada at koşturan bir ecdadın çocukları şimdi avrupa kapısında artık gına getiren değişikliklerle uğraşıp duruyor.
MüslümanTürk aleminin Ramazan bayramı kutlu olsun.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  18:41:56       
  Demiröz bey mesajınız bencede çok güzel.Haberdar ettiğiniz için sağ olunuz gazeteyi aldım. Boşnak kardeşlerimize selam ve sevgiler Cengizhan abi gibi bende Türkün kıymetini bilenlerin elini ayağını öperim.

sayfa başına git

cenk
Yorumcu

istanbul
48 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  19:40:28     
  Ne büyük şeref bu büyük millet için göz yaşı dökene , ne mutlu TÜRKÜMMMM diyene.

sayfa başına git

ademiroz
Yetkili Üye

istanbul
121 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  20:06:20       
  Biz gazeteyi hazırlarken, zamanı hep bir gün sonrasına göre düzenlediğimiz için Boşnak Teyze'nin haberini bugün diye yazmışım. Erhan Öztürk'ün Bosna Hersek gezisiyle ilgili yazı dizisi bayramın birinci günü ve takip eden günlerde yayınlanacak.
Yanlış ifademden dolayı şu ana kadar yazıyı okuyanlardan özür diliyorum.

Düzenleyen - ademiroz on 02/11/2005 20:07:46

sayfa başına git

cenk
Yorumcu

istanbul
48 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  20:11:42     
  Abi mühim olan bu güzel olayı buraya yazmanız bende aldım sorun değil , özür dilenecek bi şey yokki.Burak benim yeğenim .

sayfa başına git

korkmazC
Yorumcu

İstanbul
30 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  21:46:27     
  Yadellerde baba parasıyla safa sürmek için değil çoluk çocuğunun nafakası için bulunanlar anlatılmaz bir Türkiye hasretiyle yanıp kavrulurlar.Sayılı gün Türkiyeye gelip dönerkende ciğerleri köz olup istemeye istemeye giderler.Bu güzel vatanın kıymetini bilmeyenler , bu güzel ve aziz vatanın necip insanınında kıymetini bilmezler.Eğer bilseler canımız Mehmetçiğimize kurşun sıkarmıydı nankör alçaklar.Ben Hürriyet gazetesini genel ölçülerde tasvip etmem ama alırım.Niyemi alırım başlığının yan tarafında bulunan Türk bayrağı ve Atatürk resminin altında yazan Türkiye Türklerindir ibaresi için.
Arkadaşların tamda ifade ettiği gibi eli ayağı öpülesi Bosnalı nine Türkün ve Türkiyenin kadrini kıymetini biliyor.Ne vardı onun bildiğini bu güzel vatatnın ekmeğini yiyip , suyunu içip , havasını teneffüs edipte her türlü imkana sahip olduğu halde ihanet eden bölücülerde bilebilseydi.
Zeliha ninem bende gıyabında öpüyorum ellerinden .Allahım bu güzel millete ve onun evlatlarına zeval vermesin.
Arefeniz ve Bayramınız hayır mübarek ola.

CaK  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 03/11/2005 :  02:47:51       
  .

Düzenleyen - korgun on 23/11/2005 18:55:46

sayfa başına git

Van Basten
Yorumcu

KIRIKKALE
52 Cevap
Gönderim - 03/11/2005 :  21:22:36     
  Hangi coğrafyada yaşıyor olursa olsun Müslüman Türkün bayramı kutlu olsun ve tabi bütün İslamım diyenlerinde.

S.G  sayfa başına git

KAFKAS_KARTALI
Üye

ankara
3 Cevap
Gönderim - 10/11/2005 :  09:42:08     
  Bu yazıyı okuduktan sonra büyük önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." sözünün haklılığı tekrar aklımıza gelmektedir.
Bu yazı bir ibret belgesidir. Günümüzde kendi ülkemizde bile "TÜRKÜM" demekten çekinen, utanan milletimizin halini görünce ve bu yazıyı okuyunca ağlamamk gerçekten işten değil. Türklük gururunu ve şuurunu bilmeyen milletimiz evlatları olsada bu bilinçte olan soydaşlarımız kardeşlerimiz evlatlarımız gelecek umutlarımızı yeşertmeye devam etmektedir.

KAFKAS KARTALI İSYANIN AYAK SESİ, İSTİKLALİN ADIDIR.  sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 13/11/2005 :  17:17:09     
  Ahmet Bey,
3 Kasım 2005 Perşembe tarihli "Halka ve Olaylara Tercüman" Gazetesindeki "Boşnak Ninenin Ağlatan Sevgisi" adlı Manşet Haberin o güzel fotoğrafını da bu yazının üzerine koyabilirmisiniz lütfen?
O günkü gazeteyi okuyamayan veya bu haberden bihaber olan site üyelerine bir şeyler anlatacağından eminim.

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

sayfa başına git

Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili

Ankara
308 Cevap
Gönderim - 24/11/2005 :  14:46:06       
  Değerli Ahmet Demiröz

Uzunca bir ayrılıktan sonra aramıza hoş geldiniz. Bu yazınız beni de duygulandırmıştır. İzninizle diğer arkadaşlarımızın değinmediği bir konuya işaret edeyim. Hemen belirteyim ki, bu değerlendirmelerim şahsınıza yönelik değildir. Ülkemizde bazı etnik problemli çevrelere ve onların çarpık zihniyetine karşıdır.

Gazeteci Mehmet Şeker’in “On üç yıldır Türkiye'de yaşayan Bosnalı Bekim Muftaroviç” ile Yaptığı sohbet, yazınıza katkıda bulunur diye düşünüyorum. Bosnalı kardeşlerimiz, kendilerini sürekli Türk olarak tanımlamalarına; Sırplar bile onları Türk diye katletmelerine rağmen Türkiye’de bazı çevreler, bu Osmanlı yâdigârlarına ısrarla “Boşnak” demeyi tercih ediyorlar. Ben doğrudan söylesem yanlış anlaşılabilirdim, en iyisi Bekim Bey’e kulak verelim:

“Bosna'dan Türkiye nasıl görünür?

-Türk deyince bizde dört dörtlük bir insan akla gelir. Yani terbiyeli, dürüst, mert, cesur, hakkı hukuku savunan, inançlı, çalışkan bir kişi demektir. Buraya ilk geldiğimde bizim bildiklerimizin aksine açıklamalar duyduğumda çok şaşırmıştım doğrusu. Yahu bunlar ne diyor dedim kendime.

Bunun sebebi ne olabilir?

-Bakın herkes bunu iyi anlamalı. Biz iç Türkler dış Türkler bir bütünüz. Tek vücuduz. Eğer bir parmak acıyorsa, bütün vücut acıyı hisseder. Doğu Türkistanlı, Türkmenistanlı, Kerküklü ya da Rumelili ne olursa olsun. Bu tabloda bütün vücudun kalbi Türkiye'dir.

Bir üst kimlik olarak mı görüyorsunuz?

-Bu derin bir konu. Türk kimliğini tartışmak bize düşmez. Sadece hissettiğimi açıklıyorum. Biz Türk kimliğinin bir parçasıyız.

Son soru: Aliya için ne söylersiniz?

-Büyük annesi Üsküdarlıydı. Üsküdar ne kadar güzelse, Aliya da o kadar güzeldir. Saf, temiz, entelektüel ruhu temsil eder. Onun başarısı orada saklı. “ 24 Kasım 2005/Y.Şafak

Millî kimlik ve millî şuur konusunda, ülkeyi yönetenlerden daha sağduyulu değil mi? Tıpkı Bosnalı (TÜRK) Teyze gibi gönül tellerimizi titretiyor; sıcak, dost, aynı zamanda hüzünlü bir beste dinletiyor bize..

Biraz gecikmiş de olsa, tekrar bu sütunlarda olmanızdan memnuniyet duyduğumuzu belirtirim. Saygılarımla...

Hakkı DURAN  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git