Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Mustafa ÖZ [Köşe Yazıları]
 
TÜRKİYE YAPISAL DEĞİŞİKLİKLERİ AB OLMADAN GERÇEKLE
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
moz14
Yetkili Üye


BOLU
43 Cevap
Gönderim - 12/10/2005 :  10:55:08      
TÜRKİYE YAPISAL DEĞİŞİKLİKLERİ AB OLMADAN GERÇEKLEŞTİREMEZ Mİ…?

Ülkemiz çağdaşlaşmak ve medeniyeti yakalamak! İçin Tanzimattan bu yana yönünü batıya dönmüştür.Buna rağmen Bilimde,Teknolojide,Devletin kurumsal yapısında,Ticarette,Eğitimde,Sağlıkta :Kısacası Toplumun refah ve kalkınmasında arzu edilen sonucu yakalayamadık.
Gelişme ve çağdaş medeniyeti yakalamada bizden sonra yola çıkmış: Tarihi,Kültürü,açısından birikimi olmayan bazı DEVLET’ler bile bizden öne geçmiştir.
Aydınlarımız;Toplum Mühendislerimiz bu karanlıktan kurtuluş için:Ülkede yapısal reform yapılması gerektiğini ortaya koyuyorlar.Fakat reformları kendi anlayışımızla,ihtiyacımıza uygun bir türlü gerçekleştiremiyoruz.
Ülkemizde siyaset özellikle çok partili döneme geçtikten sonra bir türlü istikrar sağlayamadı.İhtilaller,Koalisyonlar,çıkar çatışmaları,Rüşvet,adam kayırma, hortumlamalar sonunda siyaset gücünü ve güveni yitirdi.Bu gücü başkaları yani silahlı kuvvetler,yargı bürakrasi ve egemen çevreler kullanmaya başladı.Bu çevreler halkın ihtiyaçlarına göre yapısal reform yapılmasının önünün açılmasını hep birlikte engellediler.
Türkiyenin önündeki en büyük engel Devlet yapısındaki Aşırı merkeziyetçi BÜRAKRASİDİR. Özellikle tüm iş ve işlemlerde bürokratik işlerin teknolojidende yararlanılarak en aza indirilmesi lazım.İşlemlerde Bürokrata sübjektif davranma esnekliği veren(Bugün git yarın gel diyebileceği) hiçbir açık kapı bırakılmamalı, savsaklama yetkisi ortadan kaldırılmalıdır.
Yapısal reformlar ülkede milli birliği pekiştirecek (Bölünme,federasyon,çatışma yaratmamalıdır.) vatandaşın Adalet,Eğitim,Sağlık v.b işlerinde kolaylık sağlayacak,önünü açacak şekilde olmalıdır.Balık baştan kokmamalıdır.
AB ye giriş görüşmelerine başlayacağız…!Hepimiz bize bir şeyler yaptırılıyor,Engel çıkarılıyor diye kızıyoruz.Ancak neden hayatımızı kolaylaştıracak,bizi çağdaş değerlere taşıyacak reformları başkalarının (AB deyince) demesine göre yapıyoruz.Sağlık,Eğitim,imar,tapu,çevre v.b işlerde bile birilerinin ağzına bakıyoruz.
Yıllardır haksız kazancı Rüşveti,hortumlamayı Vergi vermemeyi tartışıyoruz.Neden kanunlarla yapısal düzenlemeyi yapamadık yapmadık..?Elin oğlu bu durumu görüp bizden içinden çıkamayacağımız siyasi tavizler istiyor.
Ülkemizin yönetiminde görev almış Siyasiler, Bürokratlar maalesef ülkenin sorunlarını çözmek istemiyor.Ya başkalarının baskısıyla TAKLİT modellerle işi daha çıkmaza sokuyor. Yada sadece çözüyormuş gibi görünüyorlar. Koltuk ve makam sevdası ile uğraşmaktan işin özüne inemiyorlar.
Masanın arkasında oturanlar çok mutlu…!ya masanın önünde oturan vatandaşın hali nicedir.
Ülkede yapısal reformları SİYASET makamı yapacaktır.Ancak benim sayısal gücüm var ben bilirim edasıyla yapılacak düzenlemeler sonuç vermiyor.Toplumun her kesiminin uzlaşacağı uygulaması olabilecek çözümler üzerinde çalışmalıyız.Sayısal güçten ziyade Saygın güç önemlidir.Yapılanlar güzelse herkes sevmesede saygı duymak zorunda kalır.
Siyasetçiler Değişim için Dış güçlerin,Bürokratın,Egemen çevrelerin güdümüne girmek yerine; Gerçeklerle yüzleşerek vatandaşın ihtiyaç ve beklentilerine göre sonuca gitmelidir.
Bu millet kötü yönetilmeyi hiçbir surette hak etmemektedir.

Mustafa ÖZ


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git