Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Araştırma ve Proje Yarışmaları

ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ ŞARTNAMESİ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
yksl18
Yetkili Üye

Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 11/10/2005 :  13:30:47    

Çansaati sitesinin değerli üyeleri ve ziyaretçileri,

Bir süre önce belediyemiz önderliğinde oluşturulan Çankırı araştırma merkezi Çankırı araştırmaları platform toplantısında seçilen yönetim kurulu üyeleri ile ilk toplantısını gerçekleştirmiş ve yapılmasına karar verilen çalışmaları tespit etmiştir. Buna göre oluşturulan çalışma grupları, ilk aşamada faaliyetlerini aşağıdaki temalarda yürütecek ve geliştirerek devam ettirecektir.

Buna göre;

a) Çankırı Araştırmaları Merkezi’nde bir kütüphane ve arşiv oluşturacak ve şehrimizle ilgili her türlü belge-bilgi, görsel ve işitsel malzeme burada toplanarak araştırmacıların bilgisine sunulacaktır. Kütüphanemiz ilk aşamada Çankırı ile ilgili eski-yeni, Osmanlıca-Türkçe ve –varsa- diğer dillerden yayınları tamamlayacak, sonrasında ise tarihsel süreçte ilişkisi olduğu diğer yerleşim birimlerine ait yayınları derleyerek bu konuda bölgesinin cazibe merkezi olmasını amaçlayacaktır.

b) Merkez’deki her türlü kültürel malzemenin derlenmesine başlangıç olarak şehrimizdeki belirlenmiş yaşlı hemşehrilerimizle sohbetler yapılarak onların hafızalarındaki bilgiler kayıt altına alınacaktır. Çankırı Araştırmaları Platformu üyelerinden iki arkadaşımız bu konudaki çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

c) Çankırı hakkındaki bilimsel çalışmaları desteklemek, şehrimiz ve ilimizle ilgili bu türden çalışmaların nitelik ve niceliklerini çoğaltmak, bunları bilimsel alanlara taşımak ve Çankırı’nın sosyal, ekonomik, kültürel, folklorik ve bilimsel değerlerini gelecek kuşaklara taşımak amacıyla adı “ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ” olan bir süreli yayının yayınlanmasına karar verilmiştir.

ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’nin sayfaları yukarıda belirtilen niteliklere ve aşağıda yazılan formata uygun her türden bilimsel yazıya açıktır. Bu çalışmamızda hemşehrilerimizin, akademisyenlerin, araştırmacıların ve meraklıların bizi yalnız bırakmayacağını umuyor ve bizimle irtibata geçmelerini rica ediyoruz.

YAZARLARIMIZA NOT:

1) ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’ne gönderilecek yazıların başka bir yerde yayınlanmamış ya da yayınlanması amacıyla başka bir yere iletilmemiş olması gereklidir.

2) Yazılar Çankırı özneli olmak kaydıyla her türlü bilim disiplinine ait olabilir.

3) Dergiye gönderilecek yazı ve makaleler, derginin yayın kurulu tarafından bilimsel kriterlere uygun olup olmadığı tetkik edildikten sonra yayınlanacaktır. Yayın Kurulu yazarlardan yazının bir veya birkaç bölümünün yeniden gözden geçirilmesini veya düzeltilmesini talep edebilir veya düzelttikten sonra yazarının onayını alıp basımına karar verebilir.Yazıların sahiplerine yönetim kurulunun belirleyeceği bir telif ücreti ödenecektir.

4) Yazarlar –şayet mümkünse- yazılarıyla birlikte birer sayfayı geçmeyen Türkçe ve İngilizce özet göndermelidirler. Şayet İngilizce özet gönderilemiyorsa bu, Yayın Kurulu tarafından yapılacaktır.

5) Yazı ve makalelerde yer alacak olan resim, çizim, grafik, şema vb. görsel malzeme bir CD ile birlikte Dergi’ye ulaştırılmalıdır.

6) Yazarlar isimlerinin başına bir asteriks koyarak makalenin ilk sayfasının altında kendilerini unvanlarıyla tanıtmalıdırlar.

7) Makalelerde diğer kaynaklara yapılacak göndermeler, klasik dipnot sistemi ile sayfanın altında belirtilmelidir. Metin içinde aynı kaynaklara tekrar gönderme yapıldığında da aynı yöntem izlenmeli ve “a.g.e.” ve “a.g.m.” gibi kısaltmalar kullanılmalıdır. Ana metinde ve dipnotlarda atıfta bulunulan tüm kaynaklar yazının sonuna eklenecek “Kaynakça” içerisinde yer almalıdır.

8) ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’ne gönderilecek yazılar yukarıdaki formata uygun olarak beyaz kâğıtlara geniş aralıklarla yazılmalı, en az üç kopya olarak ve CD’ye kaydedilerek gönderilmelidir.

Şu andan itibaren Çankırı ilintili veya merkezli her türlü araştırma, inceleme yazılarınızı bekliyoruz.

Yüksel ARSLAN
Çankırı Belediyesi
Eğitim ve Kültür Müdürü
Dr.Rıfkı Kamil Urga
Çankırı Araştırmaları Merkezi
Yön.Kur.Ü.

TEL: 0376.212 14 00
0376.212 52 77
FAKS:0376.213 25 05

Düzenleyen - yksl18 on 26/10/2005 12:06:13

Yüksel ARSLAN

cahidce
Yetkili Üye

Çankırı
15 Cevap
Gönderim - 21/10/2005 :  16:17:49       
  Sayın Yüksel Arslan
Derginin şartnamesini okudum. Çankırı'ya ve Çankırılılara hayırlı olsun. Çok güzel ve Yerinde bir çalışma.Halk arasında dolaşan ancak doğruluğu şüpheli bir çok asılsız bilgiler malesef bazı yerel araştıma yazılarında da mevcut bulunmaktadır.Bu bilgiler işin ehli tarafından süzgeçten geçirilmeli ve bilim adamlarınca kurulacak olan " danışma kurulu" veya "hakem heyeti"nin onayını almalıdır.Böylece yeni nesillere daha doğru bilgiler bırakmak mümkündür.Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Çankırıda güzel şeyler oluyor..

Cahit AKTAŞ  sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 23/10/2005 :  17:25:28       
  8. Maddeye lütfen çok dikkat!!!!
8) ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’ne gönderilecek yazılar yukarıdaki formata uygun olarak AK kâğıtlara geniş aralıklarla yazılmalı.....

Yani düşünebiliyomusunuz BEYAZ kağıt yerine AK kağıt size neyi çağrıştırıyor?

Şaban AYDIN  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 23/10/2005 :  19:47:28       
  Abi yazıları bide İngilizce istiyolar heralde white demek istemiştir.Belkide Zekeriya Beyaz-dan dolayı hani karışmasın diyedir.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 23/10/2005 :  22:04:50       
  Sayın Yüksel
Kültüre hizmet için yapılacak her türlü çaışmaya katılırım ama işin içine siyaset girecek olursa, tarafgirlik olursa ben de taraf olmayanların tarafında yer alacağım.
Çankırı'dan uzakta olduğum ve bilimsel konulara inemediğim için cansaati org dışında başka bir yere yazı yazmaya zaman ayıramıyorum.

Size çalışmalarınızda başarılar dilerken ÇAM yönetim kurulunun ahbab-çavuş ilikileri içinde olmamasu ve daha değişik seslerin ve renklerin bulunabileceği şekilde oluşturulmasını isterdim.

Bu sizin bileceğiniz iş.
Eleştirlerimin dikkate alınacağını ve yeni bir yapılanma ile bağımsız bir kuruluş olarak belediye ve yerel makamların desteği'nin yanısıra öz örgütlerin de katılacağı bir kadro ile çalışmanın olumlu sonuçlara ulaşılacağı kanısındayım.
Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.
Recep Cırık
Çankırı gönüllüsü

sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 24/10/2005 :  17:13:24       
  Şaban abi ben şu aralar siteyi izlemekle yetiniyordum . Büyüklerimizin incilerini okuyarak dinlendim. O kadar güzel bir nokta yakaladınızki manşet olarak ana sayfada yer alan bu yazı bir anda içeri çekilmiş.Ahmet Gülşenle bu Çankrıdaki tepkilere neden olan insanlar arasında çok sıkı bir bağ olduğu buradanda belli.Sahibi ve yöneticisi olduğu sitenin üyelerine hakaret eden gülşen bey siteyi belediyenin yayın organı olarak kullanıyor.

sayfa başına git

metamer71
Okur

Çankırı
23 Cevap
Gönderim - 26/10/2005 :  00:14:06     
  Sanın Yüksel Arslan;Başlattığınız bu güzel çalışmalarda başarılı olmanızı gönülden arzu ediyorum. Bu tür çalışmalara Çankırının ihtiyacı da vardı. Kaderine terk edilmiş bir Çankırı yerine kültürüne sahip çıkan Çankırı gelecek nesiller açısından daha güzel günler getirmesini diliyorum. Saygıkarımla

Dost
 sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 26/10/2005 :  02:15:31     
  Bencede derhal AK kelimesi metinden çıkarılarak beyaz olarak düzeltilmelidir.
Bakın beyler çocuk değiliz her ne kadar yaptığınız hizmet baltalanıyor havası versenizde metamer isimli beyefendi gibilerin içi boş ve tamamen anlamsız mesajları yerine doğru olana kulak verin.
Şaban beyin katılmadığım mesajları var ama bu mesajda yüzde yüz haklı.
Türk bayrağının rengini siz hiç bir yerde KIRMIZI AK diye duydunuzmu ?
Hatayı kabul erdemdir bırakın kuru mesaj yazdırmaları.Yüz tane arkadaşınız buraya övgü yazsa bile bu sizin hatanızı düzeltmezki!
Bu sitede daha önce şairler biribirine üstü kapalı hakaretler ederek kavga etmişti. Şimdide bir araştırma merkezidir gidiyor. Bu şartnameyi hazırlayanlar kişisel CV bile hazırlayamaz.
Benim bir başka tuhafıma giden konuda bakıyorum belediyenin sitesi tıngır mıngır boş yani. Şimdi bu site yan kuruluşumu belediyenin ? Yok canım öyle şey olurmu biz bağımsızız diyorsanız belediyeye mesafeli olacaksınız.Sonra nemi olur belediyenin yaptığı yanlışın ceremesini siz çekersiniz.Bu araştırma merkezi ile ilgili yazılanların totalinde Kültür Müdürü ve kurduğu ekip güven oyu alamamıştır.Bayramda Belediyeye yapacağım ziyarette Sayın Başkana bu konuyu ileteceğim.
Çankırının kaderine terk edildiğini söyleyen müneccim arkadaş zahmet etde bi daha şu iki satır mesajı hatasız yaz.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

mürteza
Üye

istanbul
1 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  16:05:37       
  Sayın captanblack kardeşim
ÇAM ı yaz tatilinde gezmiştim. Bazı yerlerin ışıklandırılmasını florasan yerine "ampul" ile yapmışlar.Sadece AK kelimesinin çıkartılması yetmez.derhal bu binadaki "ampül" lerin de sökülmesi gerekir.!!!
Ha bu arada ismi İbrahim AKyol olan bir ÇAM üyesi var.Neden İbrahim BEYAZyol değil .Bu arkadaşın da derhal ÇAM dan ayrılması gerekir!!!

Düzenleyen - mürteza on 27/10/2005 16:37:50

sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  21:20:05     
  Murtaza ilk ve tek mesajınla sende yeni türemişsin.İş yoğunluğundan sizler gibi bilgisayar başında nöbet tutamadığım için cevabım biraz gecikti artık kusuruma bakmazsınız bi zahmet.ÇEBESİnin ÇAMı sayesinde zatıalinizlede müşerref olduk.(Çebesinin Çamı=Çankırı Belediyesi Çankırı araştirma merkezinin kısaltılmışı)
Murtaza Mizah anlayışın tüyler hatta kıllar ürpertici.Sizi Zekeriya BEYAZa havale ediyorum.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

ekbal
Okur

20 Cevap
Gönderim - 28/10/2005 :  09:57:34       
  Ne kadar dayansak ta ; bir gün ,ya da belkide arzuladığımız bir gün siyasi görüşümüz patlak verecektir. Bu sitede yazan yada yazmayan hemen herkesin bir siyasi görüşü mutlaka var. En azından sempatizanlık ölçüsünde.. Siyasi tecrübe sahibi olan kişiler, bazılarımızın "satır aralarına" serpiştirdiği cümlelerden siyasal meramlarını anlayabiliyoruz, hatta bu bazen bir kelime ile de olabiliyor.
Kimilerimiz " sadece Çankırı için" derken bir taraftanda asli siyasi söylemlerini günyüzüne çıkarma niyeti ile hareket ediyorlar.Bu siteye yazıları ile emeği geçen hemen herkesin hangi siyasi görüşün onaylayanı olduğunu hepimiz anlayabiliyoruz. Hatta birbirimizin ne ölçüde liberalist, solcu, sağcı, islamcı,düz beyaz kağıtçı,saman kağıtçı,zekeriyacı vs olduğumuzu anlayabiliyoruz.
Siyaseten seçilmiş bir kurumun ve onun seçilmiş idarecilerinin "ÇAM" oluşumuna katacakları desteği siyasete tahvil etmeleri "etik" olmasada normal karşılanmalı.Bu oluşumu o siyasete terk etmek ya da ayrı durmak gibi tercih hakkımızıda kullanabilir iz/siniz..

Çünkü aynı şeyleri birçoğumuz yapıyoruz.

Ha, düzbeyaz kağıt hakkında da bir söz edecek olursak, 8. maddede kendini gösterme gayretkeşliğine soyunduğuna göre oldukça kirlenmiş demek ki..Özgüven bunalımı yavaş yavaş başlamış...

Üstüne yorum getirdiğimiz ÇAM ın teoride Çankırı ya katacağı çok şey olacağında ben de hemfikirim. Ama, inanın bu yada benzeri sitelerde paylaşılan fikir fırtınaları kadar Çankırı ya katkı sağlayacağına inanamıyorum..Ne kadar direnilse de , kudretin hegemonyasına girecek, herzaman iktidar yada iktidara yakın güçlerden direktif alacaktır..Veya bir başka muhalefetin.

Ve her zaman düşünüp yazanlarla, politikacılar arasında bu ve benzeri ayrılıklar devam etmiştir..
Çünkü düşünüp yazanlar bunu cemiyet için yaparlar,
politikacılar ise düşünceyi kendileri için çalarlar..

Sitenin Belediye ile ilişkisi olduğuna gelince; doğrudan bir bağlantı olduğunu sanmamakla birlikte bir gönül bağı olmasıda gayet insani ve normal.. Ama nedense Belediye Başkanı İrfan Dinç efendiye hiç tozkondurmuyorlar, ve aleyhlerinde bir yazı olunca hemen siliveriyorlar...Bunun da bilinmesi lazım diye düşünüyorum.

Düzenleyen - ekbal on 28/10/2005 10:07:27

ekrem balta  sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 28/10/2005 :  11:31:58       
  Cansaati.Org sitemizde bir zaman bizimle birlikte köşe yazarlığı yapan ve daha sonra köşe yazarlığına yarenmeclisi sitesinde devam eden, hemşehrimiz Ömer Sağlam beyin yukarıda zikredilen konu hakkında kendi köşesinde yayımladığı "Çankırı Araştırmaları Dergisi" hakkındaki yorumu ve bu yoruma verilen cevabı ilgisi yönüyle konu bütünlüğü yönüyle yine bu yazı serisinin altına kopyalayarak siz okurların bilgisine sunmak istedim.

"Sayın Ömer Sağlam ve değerli grup üyeleri

Öncelikle aşağıdaki yazınızı büyük bir üzüntü ve teessür ile okuduğumu ifade etmeliyim.

Öncelikle belirteyim: Aşağıya bir örneğini eklediğiniz ve –aslında ismi şartnameden ziyade “dergiye yazı gönderme şartları” olan sekiz maddelik metinde benim de dahlim var. Bu yüzden bazı konuları size ve grup üyelerine açıklamayı zorunlu görüyorum.

Bu açıklamalarım sırasında samimiyetime inanmanızı rica ediyorum ve bunun için kutsal bildiğim bütün değerler adına, Allah huzurunda yemin ederim.

Birincisi söz konusu metnin sekizinci maddesindeki malum kelime ile ilgili. Daha metin kaleme alındığında söz konusu bölüm aynen “…olarak AK kâğıtlara geniş aralıklarla yazılmalı…” şeklinde idi ve kesinlikle bir klavye hatasından başka bir şey değildi. Buradaki “olarak” kelimesinden sonra kelimenin son iki harfi sehven ve tamamen bir ihtiyatsızlık sonucu tekrarlanmış ve ilk harf olan ‘a’ya basarken klavyedeki ‘caps lock’ tuşu basılı kalmıştır. Ne var ki düzeltmen arkadaş yanlışı bir başka yanlışla daha vahim hale getirmiştir. Maksadı aşmanın ötesinde maksatla hiç alakası olmayan bu hatadan dolayı yazıyı okuyan tüm insanlardan defalarca özür dilerim.

Gelelim diğer konulara; Yukarıda bahsettiğim üzüncü ve –en azından benim için- affedilemez olan olaydan yola çıkarak müthiş bir komplo teorisi ortaya atmışsınız. Yazımızın satır araları sizin üslubunuzla “buram buram hinlik, düzembazlık, ayrımcılık, tefrika ve vıcık vıcık siyaset” kokuyormuş.

Söyler misiniz veya daha açık yazar mısınız, kime karşı, neye karşı ve neden “buram buram hinlik, düzembazlık, ayrımcılık, tefrika ve vıcık vıcık siyaset” yapacağız? Eğer böyle bir niyetimiz olsa idi bunun mecrası bilimsel olmasını istediğimiz bir dergi mi olurdu?

Bizi iktidar partisine ve Çankırı’daki teşkilatına hizmet etmekle suçluyorsunuz. Böyle bir niyet içinde olan insanlar ilmi bir dergi çıkarmak gibi bir işin ardında koşarlar mı? En azından şu satırların yazarı hayatında bir kez olsun değil iktidar partisi hiçbir partinin ne genel merkezinden ne de teşkilatlarından içeri girmiş değildir. Girmeyecektir de…

Diyorsunuz ki; “Belediyenin kaynaklarıyla (dolayısıyla Çankırılıların parasıyla) belli bir siyasal partinin propagandası yapılacaktır” İlmi bir dergide propaganda yapmak çabası totaliter rejimlerin ve onun hempalarının arzu ettiği ve becerebildiği bir olgudur. İzin verirseniz müstakbel ilk sayımızda yer almasını planladığımız birkaç yazıdan bahsedeyim. Doç Dr. Ahmet Kankal XVI. Yüzyıl Çankırı’sı hakkında, bir araştırmacı arkadaşımız Ankara Mektupçusu Sadık Vicdani’nin Çankırı’daki binalara düştüğü tarihler hakkında, diğer bir akademisyen ise Çankırı’daki Aşıklık Geleneği hakkında makaleler yazacaklar. Şimdi sırf bu üç makale Çankırı’ya hizmet mi olacaktır, yoksa siyasi bir partinin propagandası mı?...

Bu konuda önyargılı bir biçimde gruba mektup yazmadan evvel lütfedip bize işin aslını astarını sorsaydınız sizi ciddiye alır ve hemen cevaplardık. Ama siz bunun yerine hiç de kemal-i ciddiyetle bağdaşmayacak bir şekilde bize “bir takım yağcı ve yalakalar” diye hakaret etmeyi tercih ettiniz. Oysa bizi belki de bir kere bile görmediniz. Yukarıdaki hoş olmayan çirkin sıfatları yakıştırdığınız insanlardan en azından ikisi Çankırı’da öğretmen ve öğrencileri de belki bu satırları okuyorlar. Tanıyor musunuz bu iki insanı? Tanımıyorsanız sehven yazılmış iki harflik bir yanlış sözcükten nasıl oluyor da insanları mahkûm ediyorsunuz?

Diyorsunuz ki; “Şimdi söyleyin bakalım; çıkaracağınız derginin yayın kurulunda hangi bilim adamları vardır?” Üniversiteler hariç Türkiye’de sosyal bilimler alanında yayın yapan birçok derginin yayın kurulu akademik unvana bakmadan yayın kurulu oluşturur. Şimdi bu derginin bilimsel olmadığına mı işarettir? Eğer öyle ise ulusal ve uluslararası bibliyografi derleyen kurumlar neden bu dergiler tarama kapsamına alıyorlar ve daha da önemlisi 1930’lardan beri dönemsel olarak çıkan birçok sosyal bilim dergisi neden bugünkü çalışmalarda hâlâ kaynak olarak gösteriliyor? Akademisyen olmayan bir araştırmacı bilimsel kriterlere uygun kitap yazamaz mı? Makale hazırlayamaz mı? Ondan da önemlisi Çankırı tarihi, edebiyatı, florası faunası ilh… çalışan akademisyen yok diye bilimsel bir dergi çıkarma çabası olamayacak mı?

“Çankırılıların bilinçaltında saklı bulunan siyasi tortularının debreşip onların hareketlerine yansımasından korktuğum ve bu yüzden Çankırılıların birlikte hareket edip bir şeyleri başaracaklarına inanmadığım için. Bakar mısınız lütfen; adamlar akım derken ....demişler de farkında değiller.” diyorsunuz. Hiç görmediğiniz, iki kelam etmediğiniz insanları aşağılıyor, hakaret ediyor ve nerdeyse psikolojik bir davranış biçimini genelleyerek Çankırıları aşağılıyorsunuz. Hem de ne için? Daha bir sayısı bile çıkmamış bir dergi için…

Hakaretlerinizi kesinlikle kabul etmiyor, size de iade etmiyorum. Her şeyi okuyanların takdirine bırakıyorum.

Saygılarımla

Ömer Türkoğlu

-------Original Message-------

From: Ömer" "Sağlam
Date: 10/26/05 20:40:05
To: yarenmeclisi@yahoogroups.com
Subject: [yarenmeclisi] Çankırı Araştırmaları Dergisi ve Bizim Köylü Badak İsmail!

ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ VE BİZİM KÖYLE BADAK İSMAİL

Değerli dostlarım ve kıymetli hemşehrilerim,

Bu hikayeyi daha önce de sizlerle paylaştığımı sanıyorum. Ancak tam yeri geldiği için tekrar hatırlatmayı uygun buluyorum. Hikaye şu; “Vaktiyle bizim köyde Badak İsmail lakabıyla tanınan bir adam yaşarmış. İsmail Efendi köyün eşrafından ve ileri gelenlerinden olduğu için köyü ilgilendiren hemen her konuda bir sözü ve katkısı mutlaka olur, köylüler mutlaka onun görüşünü de alırlarmış. Yoksa Badak İsmail, cıngar çıkarır ve olmuş işi bozarmış. İsmail Efendi zamanla yaşlanıp çaptan düşünce köylüler artık onu işlere karıştırmamaya ve yapılacak işlerde onun görüşünü sormamaya başlamışlar. Bu duruma oldukça içerleyen ve karizmasının çizilip eski günlerdeki itibarının kaybolduğuna inanan bizim Badak İsmail, bir gün köyün orta yerindeki toprak damlı evlerden birisinin üstüne çıkmış ve şöyle bağırmış; -Ulan bana bakın, benim adım Badak İsmail. Bu köyde iki lafın birisi mutlaka bana! düşer. Bundan sonra benden habersiz iş yapanın ağzının ortasına......!-” Bu kuru sıkı tehditten sonra İsmail Efendi'nin eski itibarı geri iade edildi mi bilmiyorum ama, Çankırı'ya gönül vermiş bir Çankırılı olarak bildiğim bir şey var; o da Çankırı ve Çankırılar üzerine benim de söyleyeceğim bazı şeylerin bulunduğudur. Her ne kadar bir Badak İsmail olmasam da, “yarenmeclisi” posta grubunu Badak İsmail'in sesini duyurmak için üzerine çıktığı topraklı damlı ev gibi mütalaa ederek izninizle bir iki laf söylemek istiyorum.

Efendim, aşağıda “Çankırı Araştırmaları Merkezi” adı altında ve Çankırı Belediyesi'nin öncülüğünde vücud bulmuş bir oluşum tarafından çıkarılacak “Çankırı Araştırmaları Dergisi” isimli bir yayının şartnamesi bulunmaktadır. Böyle bir merkezin açılması ve böyle bir yayının çıkarılması kentimiz ve kentlimiz açısından gerçekten de önemli. İlk bakışta her şey iyi, güzel ve iyiniyetli olarak gözüküyor. Ancak aşağıdaki şartnamenin satır aralarında öyle şeyler var ki; buram buram hinlik, düzembazlık, ayrımcılık, tefrika ve vıcık vıcık siyaset kokuyor. Bu şekliyle derginin Çankırı ve Çankırılılardan çok, İktidar Partisine ve bu partinin Çankırı'daki teşkilatına hizmet edeceği açıktır. Yani açıkçası, Belediyenin kaynaklarıyla (dolayısıyla Çankırılıların parasıyla) belli bir siyasal partinin propagandası yapılacaktır. Eğer bu şartnameyi Belediye ! Başkanı Sayın İrfan Dinç hazırlamışsa veya onun tetkikinden geçirilerek yayınlanmışsa kendisine teessüflerimi sunuyorum. Meğer hakkında ne kadar da yanılmışım! Eğer bu şartname Sayın Belediye Başkanı'nın inisiyatifi ve bilgisi dışında bir takım yağcı ve yalakalar tarafından hazırlanmışsa onları da şiddetle ve nefretle kınıyorum.

Oysa Sayın İrfan Dinç hakkındaki düşüncelerim ne kadar da safiyane idi. Ramazan'dan bir kaç gün önce yeni yaptırdığımız Köy Camimizin açılış törenine Sayın İrfan Dinç'in iştirak etmediğini duyunca sebebini sormuş ve davet edilmediğini duyunca da başka bir siyasi partinin faal üyesi olan Dernek Başkanımızı bir hayli haşlamıştım. “Sen nasıl olur da, komşu köyden çıkmış ve koca Çankırı'ya Belediye Başkanı olmuş bir adamı böyle bir günde davet etmezsin. Hangi partiden olursa olsun, kendisi hepimizin Belediye Başkanıdır. Çağırmanız gerekirdi” diye kendisine bozuk atmıştım. Meğer dernek başkanımızın bir bildiği varmış ki; kendisini cami açılışına çağırmamış. Demek ki; dernek başkanı bu konuda isabet kaydetmiş, ben ise yanılmışım!

Şartnamede bulunan 8. maddeye gizlenen şu hinliğe ve hainliğe bakar mısınız lütfen;

“8- ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’ne gönderilecek yazılar yukarıdaki formata uygun olarak beyaz (AK) kâğıtlara geniş aralıklarla yazılmalı, en az üç kopya olarak ve CD’ye kaydedilerek gönderilmelidir”. Yazarlar, yazılarını AK kağıtlara yazacaklarmış. Bu durum, tam bir ayrımcılık, bölücülük, tefrika ve tarafgirlik değil de nedir lütfen birileri bana anlatsın. Burada vıcık vıcık siyaset kokmuyor da ne kokuyor söyler misiniz? Yoksa sizler, Çankırılıların Beyaz'ın AK anlamına geldiğini bilmeyecek kadar ahmak, salak ve cahil olduğuna mı kanisiniz beyler? Yağcılığı ve yalakalığı kendisine ilke edinmiş beyler, sizi gerçekten de nefretle ve tiksinerek kınıyorum.

Aynı Şartnamenin 3. maddesinde ise şöyle deniliyor;

“3) Dergiye gönderilecek yazı ve makaleler, derginin yayın kurulu tarafından bilimsel kriterlere uygun olup olmadığı tetkik edildikten sonra yayınlanacaktır. Yayın Kurulu yazarlardan yazının bir veya birkaç bölümünün yeniden gözden geçirilmesini veya düzeltilmesini talep edebilir veya düzelttikten sonra yazarının onayını alıp basımına karar verebilir.Yazıların sahiplerine yönetim kurulunun belirleyeceği bir telif ücreti ödenecektir”.

Şimdi söyleyin bakalım; çıkaracağınız derginin yayın kurulunda hangi bilim adamları vardır? Bu bilim adamlarının branşları ve akademik kariyerleri nelerdir? Bu ulema, kendilerine ulaşan makaleleri hangi bilimsel ilkelere ve etik kurallara göre inceleyeceklerdir? Temel bilimsel kural, herhalde gönderilen makale ve yazıların Milli Görüş'ün felsefesine uygun olup olmadığı olacaktır. Çünkü şartnamenin 8. maddesinde bu mesaj açık ve AK biçimde verilmektedir.

Sevgili hocam Ahmet Ünlü ve Sayın İsmail Çam, ÇAYASAD'a üye olmam konusunda yapmış olduğunuz ısrarlı davetlere neden müspet cevap vermediğimi şimdi anladınız mı? İşte bu yüzden. Çankırılıların bilinçaltında saklı bulunan siyasi tortularının debreşip onların hareketlerine yansımasından korktuğum ve bu yüzden Çankırılıların birlikte hareket edip bir şeyleri başaracaklarına inanmadığım için. Bakar mısınız lütfen; adamlar akım derken ....demişler de farkında değiller.

“Değiştik” diyerek sürekli değişimden bahsedenlere kapak olması bakımından şu fıkrayı anlatarak konuya son vermek istiyorum;

Uzun süredir birbirinden ayrı kalan Temel ile Dursun bir gün yolda karşılaşmışlar. Dursun Temel'e demişki;

-Ula Temel, dün seni rüyamda gördüm. Sen bir ot alayisun. İnekler seni yeyiler. Sonra seni sıçayiler. Ula baktım, öyle bir değişmişsun ki.

Bu sözleri duyan Temel hemen atılmış Dursun'a;

-Ula Tursun; ha bu pok yiyenun rüyasını pen de görmişum uşağum. Rüyamda sen bir ot olayisun. İnekler seni yeyiler, sonra da sıçayiler. Ula uşağum baktım da hiç değişmemişsun!”

İyi dileklerimle. 26.10.2005

Ömer Sağlam

Bir süre önce belediyemiz önderliğinde oluşturulan Çankırı araştırma merkezi Çankırı araştırmaları platform toplantısında seçilen yönetim kurulu üyeleri ile ilk toplantısını gerçekleştirmiş ve yapılmasına karar verilen çalışmaları tespit etmiştir. Buna göre oluşturulan çalışma grupları, ilk aşamada faaliyetlerini aşağıdaki temalarda yürütecek ve geliştirerek devam ettirecektir.

Buna göre;

a) Çankırı Araştırmaları Merkezi’nde bir kütüphane ve arşiv oluşturacak ve şehrimizle ilgili her türlü belge-bilgi, görsel ve işitsel malzeme burada toplanarak araştırmacıların bilgisine sunulacaktır. Kütüphanemiz ilk aşamada Çankırı ile ilgili eski-yeni, Osmanlıca-Türkçe ve –varsa- diğer dillerden yayınları tamamlayacak, sonrasında ise tarihsel süreçte ilişkisi olduğu diğer yerleşim birimlerine ait yayınları derleyerek bu konuda bölgesinin cazibe merkezi olmasını amaçlayacaktır.

b) Merkez’deki her türlü kültürel malzemenin derlenmesine başlangıç olarak şehrimizdeki belirlenmiş yaşlı hemşehrilerimizle sohbetler yapılarak onların hafızalarındaki bilgiler kayıt altına alınacaktır. Çankırı Araştırmaları Platformu üyelerinden iki arkadaşımız bu konudaki çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

c) Çankırı hakkındaki bilimsel çalışmaları desteklemek, şehrimiz ve ilimizle ilgili bu türden çalışmaların nitelik ve niceliklerini çoğaltmak, bunları bilimsel alanlara taşımak ve Çankırı’nın sosyal, ekonomik, kültürel, folklorik ve bilimsel değerlerini gelecek kuşaklara taşımak amacıyla adı “ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ” olan bir süreli yayının yayınlanmasına karar verilmiştir.

ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’nin sayfaları yukarıda belirtilen niteliklere ve aşağıda yazılan formata uygun her türden bilimsel yazıya açıktır. Bu çalışmamızda hemşehrilerimizin, akademisyenlerin, araştırmacıların ve meraklıların bizi yalnız bırakmayacağını umuyor ve bizimle irtibata geçmelerini rica ediyoruz.

YAZARLARIMIZA NOT:

1) ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’ne gönderilecek yazıların başka bir yerde yayınlanmamış ya da yayınlanması amacıyla başka bir yere iletilmemiş olması gereklidir.

2) Yazılar Çankırı özneli olmak kaydıyla her türlü bilim disiplinine ait olabilir.

3) Dergiye gönderilecek yazı ve makaleler, derginin yayın kurulu tarafından bilimsel kriterlere uygun olup olmadığı tetkik edildikten sonra yayınlanacaktır. Yayın Kurulu yazarlardan yazının bir veya birkaç bölümünün yeniden gözden geçirilmesini veya düzeltilmesini talep edebilir veya düzelttikten sonra yazarının onayını alıp basımına karar verebilir.Yazıların sahiplerine yönetim kurulunun belirleyeceği bir telif ücreti ödenecektir.

4) Yazarlar –şayet mümkünse- yazılarıyla birlikte birer sayfayı geçmeyen Türkçe ve İngilizce özet göndermelidirler. Şayet İngilizce özet gönderilemiyorsa bu, Yayın Kurulu tarafından yapılacaktır.

5) Yazı ve makalelerde yer alacak olan resim, çizim, grafik, şema vb. görsel malzeme bir CD ile birlikte Dergi’ye ulaştırılmalıdır.

6) Yazarlar isimlerinin başına bir asteriks koyarak makalenin ilk sayfasının altında kendilerini unvanlarıyla tanıtmalıdırlar.

7) Makalelerde diğer kaynaklara yapılacak göndermeler, klasik dipnot sistemi ile sayfanın altında belirtilmelidir. Metin içinde aynı kaynaklara tekrar gönderme yapıldığında da aynı yöntem izlenmeli ve “a.g.e.” ve “a.g.m.” gibi kısaltmalar kullanılmalıdır. Ana metinde ve dipnotlarda atıfta bulunulan tüm kaynaklar yazının sonuna eklenecek “Kaynakça” içerisinde yer almalıdır.

8) ÇANKIRI ARAŞTIRMALARI DERGİSİ’ne gönderilecek yazılar yukarıdaki formata uygun olarak beyaz (AK)kâğıtlara geniş aralıklarla yazılmalı, en az üç kopya olarak ve CD’ye kaydedilerek gönderilmelidir.

Şu andan itibaren Çankırı ilintili veya merkezli her türlü araştırma, inceleme yazılarınızı bekliyoruz.

Yüksel ARSLAN

Çankırı Belediyesi

Eğitim ve Kültür Müdürü

Dr.Rıfkı Kamil Urga

Çankırı Araştırmaları Merkezi

Yön.Kur.Ü.

TEL: 0376.212 14 00

0376.212 52 77

FAKS:0376.213 25 05

Düzenleyen - yksl18 on 26/10/2005 12:06:13

Yüksel ARSLAN

Düzenleyen - derelli on 29/10/2005 22:39:21

sayfa başına git

ekbal
Okur

20 Cevap
Gönderim - 29/10/2005 :  16:49:24       
  8. maddedeki AK ifadesini çıkarıp, akabindeki yazıların tamamını havada bırakmak ve..."Ali ağam söyler, kurukellem dinler" demek yerine, üstteki başlama yazısını aynen bırakıp, sonda bir özür mahiyetinde yazı yazmak daha doğru olmazmıy dı?...Çok şey mi bekliyoruz yoksa?

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü

ankara
154 Cevap
Gönderim - 30/10/2005 :  15:43:05       
  Çansaati sitesi internette büyük İller dışında yayın yapan ve araştırma özelliği olan seçkin bir site. Yiğidi öldür hakkını yeme derler. Ben de önce hakkını teslim ediyorum. Bu sitede çoğumuz hiç bilmediğimiz Çankırıya ait bir çok yeni bilgi öğrendik. Yeni hemşeriler edindik. Bazı zamanlar yazılı atışma ve sitemler olsada bu site bizim ineternete girdiğimizde daima ilk durağımız olmuştur. Buraya kadar iyi hoş. Bir süredir sitenin giderek kan kaybettiğini yani şöyle diyelim özelliklerini kaybetmeye başladığını bende üzülerek görüyorum. Ne belediye camiası nede yazıp çizenlerle bir muhabbetim yoktur. Fakat okuduğunu anlayacak anladığınıda yazabilecek kadar kafam çalışıyor. Bu belediye araştırma olayı ortaya çıktı sitede yerinde saymaya başladı. Bu site artık Çankırıya malolmuştur. Yani bu olay ahmet beyi filan aştı artık. Bugün mübarek Kadir gecesi kim yanlış yapıyosa kendini düzeltsin bu olaylarda kapansın.

Siteyle Çankırı belediye araştırma merkezi aynı ismi taşıyor. Ahmet bey siz bunun farkında değilmisiniz niye sitenize sahip çıkmıyosunuz? Burda eleştiri yapanları hemen topa tutuyosunuz biraz tahammüllü olun. Tek tip insanlarla bir topluluk kuracaksanız bunu çıkıp aslanlar gibi söyleyeceksiniz. Size kimse bişey diyemez. Fakat ki Çankırı adıyla bir şey yapıyosanız bizler de fikrimizi çıkıp söyliyeceğiz. Başka bir problemde manşetler. Niye bu şartnameyi başlık yapıyosun kardeşim. Nerde görülmüş şartnamenin başlık olduğu.Çankırı için çok önemli konular ortadan kaybolurken belediyeyi sürekli tepede tutuyosun böyle tarafgirlik olmaz. Adam doğru yazmış belediyenin kendi sitesi varken niye siz bu yükün altına girip buradaki üyeleride töhmet altına sokuyosunuz. Ben kendi adıma bu belediyeden hoşnut olan biri değilim Fakat belediye doğru şeyler yaptıkça takdir edecek kadarda Çankırılıyım. Bu sitede belediyenin yaptığı güzel faaliyetleri üyeler mesajlarıyla takdir ediyor ve buda ortada. Polemik çok kötü bir diyalog yöntemidir ve bu araştırma merkez olayında belediye tarafı bu yolu seçti. Sorulanlara değil işine gelene cevap verdi. Hatta siteye yeni üeyler katarak bizleri aptal yerine koyarak kendilerine övgü mesajları yazdırdılar. Bir başka hemşerilerine hakaret edilirken susanlar iş arkaşalarına gelince ha babam yazdılar. Yanlış bir işte Çankırı kaybeder. Belediyenin dergi çıkarmasına denecek bir şeyimiz yok ama bu kadar abartıp ortalığa toza dumana boğmayada hiç hakları yok. Yahu kardeşim bu vatan için canını veren bir şehitin yaptığı yanında sen bir milyon dergi çıkarsan nolacak? Kendinizi gubartıp aynı toprağın çocuklarınıda yazılarınızla horlamayın.

Ömer Sağlam siteye çok güzel yazılar yazıyodu bir anda kayboldu. Sonra İlhami Atamaca kayboldu. Sonra Eyüp Tandoğan hatta arada bir iki kişi daha gitti. Sadık beyde yazmıyor.

Amerikanın Beyazsarayı na Aksaray diyecekseniz size söylenecek tek laf yok. Ekbal ın son mesajı çok doğru.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 31/10/2005 :  12:04:40         
  Cansaati.Org hiçbir zaman, hiçbir kurumun bünyesine girmeyecektir. Çünkü hiçbir üyeyi buradan alıp bir yere götürme hakkını kendimde görmüyorum.

Merhaba sayın TORUK,

Önce sizin yazınızın daha iyi anlaşılması için biçimlendirdim, görebildiğim imla hatalarını ikmal ettim. Teşekküre değmez, ben özensiz yazılan bir çok yazıya bu itinayı vakit buldukça gösteriyorum. Çünkü ben bu siteyi ve bu insanları önemsiyorum. Görüşü, makamı, siyasi yapısı, maddi konumu ne olursa olsun. Zaten bunun için burada değil misiniz. Atatürkçü düşünce derneği de, üç aylar doyası da burada yer buluyor. İktidar partisi vekili de, Belediye temsilcileri de, eski nesil solcularları da, yeni nesil cumhuriyetçileri de, liberali de, muhfazakarı da velhasıl Çankırının düşünen insanlarının önemli bir kısmı burada.

Bakın sayın Toruk, onca fikirsel ve teknik saldıralara maruz kaldık, bir kısım üyelerimiz silindi, bir kısım yazılarımız kayboldu vs.. Daha birikimli bir noktada olabilirdik. Bunlarla mücadele de kolay değil. Buna rağmen yola devam azmindeyiz. Hemen müjde vereyim. Sitemiz 2006 yılında yeni versiyonu ile yayına girecek. Yazı yazmanız daha kolay olacak, yazılarda adalet daha kolay sağlanacak.

İltifatlarınız için teşekkür ederim, birlikte yol aldığımız için bu başarıyı elde ettik, enimin olun. Gelelim ithamlarınıza,

Birincisi, üzerinde tartıştığımız Dergi şartnamesi tadile muhtaçtır. Her ne maksatla kaleme alınmışsa ak- kara meselesi de derginin muhtevası üzerinde görüşmeleri gölgeledi. Ben zaten şartnamedeki o yazıyı sildim. Kurum ve dergi konusu daha detaylı işlenecek, tartışmalar devam edecek. en güzel çalışma düzeni sağlanacak. Yapıcı görüşlerinizi eksik etmeyin.

Peki, şimdi merak edilen konu 2002 yılında kurulan ve bu güne kadar Çankırı Araştırmaları Merkezi Sitesi olarak yayın yapan, hatta gönderdiği mail bültenlerine Çankırı Araştırmaları Dergisi adını veren Cansaati.Org sitesi ile Belediyenin tarihi hastane binasında kurduğu Çankırı Araştırmaları Merkezinin ilişkisi nedir?

Yıllardır siz de dahil olmak üzere buradan tüm yetkililere milletvekilleri, valilik, belediyeler, parti teşkilatları, il müdürlükleri vs. ye çağrı yapıp durduk. Şunu şunu şunu yapın. Çankırı’nın geleceği için bunlar elzemdir dedik. Dedik mi, dedik. Peki bugün, şartlar oluşmuş ve Çankırı Belediyesi bize kulak vermiş bir adım atmak istemiş. Yani, arzuladığımız durum gerçekleşmeye başlamış.
Sayın Başkan’a seçim sonrası gönderdiğimiz, site üyelerinin görüşlerinin toplandığı Rapor'da da biz ne demiştik.:

“Başkanlığınızın tabii bir neticesi ile artık çevreniz binlerce sorunla sarılmış, onlarca insan tarafından yönlendirilmeye başlamışsınızdır. Ama bu durumda bile sizden asıl görevinizi ihmal etmemenizi, Çankırı’nın çöpünden, kaldırımından öte sorunlarının da olduğu daima hatırınızda tutmanızı salık veririz.” dedik.
işte O da duyarlı dayranmış, kültüre değer vermiştir. Kültüre duyarlı bir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Partiden bahsetmiyorum, iktidar yada AKP demiyorum, dikkat edin. İktidar partisinden bir gün olsun bize ne demeç veren olmuştur, ne de tekzip eden. Kısacası sayın DİNÇ bireysel olarak, makamınının gereğini kullanarak duyarlı davranmış, bizim çıktığımız yolda belediye imkanları ile bir şeyler yapılabileceğiniz göstermiştir. (Yine söylüyorum belediyenin diğer çalışmaları hakkında elimde bilgi, belge yok, Çankırıya 500 km uzaktan gözlem yapmam da mümkün değil. Dolayısıyla kültür çalışmaları dışındaki işleri için bir görüş beyan etmiyorum.)

Belediyenin kurduğu Çankırı Araştırmaları Merkezi, belediyenindir. Hiçbir hukuki yada organik bağımız yoktur. Biz misyonumuza devam ediyoruz. Daha kuracak çok kurumlar. Yapacak çok işler var. İstersen yine beraber yürürüz, bu yolar bitmez. Biz he zman yeni bir hedef belirlemeliyiz. (Bekleyin yakın bir zamanda yepyeni bir fikrin tartışmasını yapacağız, Çankırı çok şeyler kazanacak.)

Sayın Toruk, Çankırı Belediyesinin tüm çalışmalarını sitemizde duyurması siz ve diğer dostların burada olmasından kaynaklanıyor. Hani istemiyor muyduk, yetkililer gelsin ilk ağızdan görüş beyan etsin diye. İşte belediye sitemizde, Kadın komisyonu başkanı, Basın Halkla ilişkiler müdürü, Kültür müdürü nezdinde temsil ediliyor. Size bir email kadar uzakta duruyor. Burada particilik yapmanın anlamı yok, şehrin belediyesi partisi ne olursa olsun işinin başındadır ve bize bilgi veriyor, sorularımızı cevaplıyor. Darısı diğer kurumlara. Unutmadan Orta İlçe Belediye Başkanı da üyemiz oldu ancak henüz etkin bir tanıtıma başlayamadılar.

Sayın Toruk, tahammül meselesine gelince, aklıma geldi. Rahmetli Adnan Menderesin yakasına Baykal yapışmış özgürlük istiyoruz demiş. Onun cevabını bilirsiniz. Sayın Toruk, size özene bezene cevap yetiştiriyorsam, diğer dostlara cevap yetiştiriyorsam ve bunu hiçbir maddi beklenti içinde olmadan yapıyorsam, tahammül kelimesi sözlüklerde kendini taltiften aciz demektir.

Kıymetli dostlar, Belediye Çankırı Araştırmaları Merkezi ile her ne kadar sitemizden ayrı bir şey olsa da kuruluşunda, çizilen yol haritasında etkimiz vardır. Başkan Dinç bizi arayarak, bayram tatilinde kurumun yapılanması konusunda fikir teatisinde bulunmak istediğini belirtmiştir. Her şey yolunda. Şimdi detay çalışma zamanı. Ancak bilinmeli ki Cansaati.Org hiçbir zaman, hiçbir kurumun bünyesine girmeyecektir. Çünkü hiçbir üyeyi buradan alıp bir yere götürme hakkını kendimde görmüyorum.

“Ömer Sağlam siteye çok güzel yazılar yazıyordu bir anda kayboldu. Sonra İlhami Atamaca kayboldu. Sonra Eyüp Tandoğan hatta arada bir iki kişi daha gitti. Sadık beyde yazmıyor.” Demişsiniz, yeri geldiği için izah edeyim.
Sayın Ömer Sağlam bir üyemizle kendi aralarında kişisel polemikleri siteye yansıtmasından sonra ikazımıza alınarak ayrıldı. Ancak gitim ziyaret ettim, dostluğumuz bakidir. Bu berat kandilinde tekrar gel dedik, davet ettik. Siteden ilan et dedi, çok güzel bir davet yazısı yazdım ancak sonradan yine vazgeçti. Sayın Atmaca ise “köşe yazarlarına yeterince değer verilmiyor, ana sayfada yeterince üstte durmuyor” gibi garip bir bahaneyle ayrıldı ve giderken de bütün yazılarını silip gitti. Helali hoş olsun. Sayın Tandoğan ile defalarca telefonla görüştük, mailleşetik, sayın CIRIK aracı oldu hala yazmıyor. Biz köşesini ve yazılarını silmedik. Yani özetle fazla naz aşık usandırır. Sadık Softa yazıyoor, hatta Çankırıda basın toplantılarına sitemizi O temsil ediyor. Varsa Çankırı için çalışan başımızın üstünde yeri vardır. Ne kimseye bir maddi menfaat verebiliyoruz ne de talep ediyoruz. Siteye gönülle giren, doğru odun taşıyanlarla birliket çorba içmeye hazırım. Yolumuz uzun.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 31/10/2005 :  13:04:26       
  Değerli Yarenler

ÇAM şartnamesi ile ilgili düşünce alışverişi ile belli bir noktaya gelindi. Görüşler beyan edildi. Sayın Ahmet Gülşen de görüşlerini açıkça yazmış.

Bu sitenin yaşaması ve gelişmesi için görüşlerimizi yazalım. Kırmadan, dökmeden yolumuza devam edelim. Vu konuda Sayın yüksel bu beyaz ortama şartnamenin 'ak'lanması için beyaz kağıda veya e- mail ile ..... adresine gönderilmesi şeklinde bir düzenleme yaparsa problem çözülmüş olur.

Değerli Arkadaşlar
Siz bana on satır yazı yazın. Ben size siyaset kokan beş cümle çıkarayım. Bu bizim yapımızda vardır. Herkesin de bir görüşü olmalıdır. Önemli olan doğruya doğru , eğriye eğri diyebilme cesaretini gösterebilmektir.

Değerli üyelerimizn ve siyasilerimizin ve de kamu görevlilerinin bu konuda özen göstereceklerine inancım sonsuzdur.

Parolamız'- Her şey Çankırı'mız için ' olduğundan bu konu da burada güzelce noktalansın.
Görüş beyan eden arkadaşlara teşekkürler.

Selam, sevgi ve saygı ile.

Not: Sayın Tandoğan ile bir kaç kez telefon görüşmesi yaptım. Yazacağını söylemişti. Yazarsa okuruz. Yazmazsa ne yapalım. Çankırı Atasözü ile işi bağlayalım.
' Su testisi koluna, herkes kendi yoluna...

sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 31/10/2005 :  16:30:24       
  Samimi olmadığınız e-devlet listesine eklediğiniz son isimdende belli.İşin açığı bu defa daha planlı ve her şey kılıfına uygun iyi bir ekiple hareket edeceğiz ve bu duruma düşmeyeceğiz diyorsunuz.Konu anlaşılmıştır.Cansaati sitesinin belediye ile iç içe olduğuna inanıyorum.Son olarakta Adem canın katılımıyla bu iyice netleşti.Cansaati sitesinden akparti gölgesi kalkmadan bir daha mesaj yazmıyorum.
En halis duygularla bayramınızı tebrik ediyorum.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

ekbal
Okur

20 Cevap
Gönderim - 31/10/2005 :  19:27:54       
  Sayın Ahmet Gülşen bey'in ya çok samimi, yada tamamen AKPARTİ dümen suyunda gittiğine inanıyorum..Çünkü ikisinin ortası yok.. Sayın Dinç diyerek saygınlaştırdığı zatı şahane ile bir ağabeyimizin bulunduğu bir ortamın paylaşan bir arkadaşınız olarak şunları söylemem izin veriniz.. Bahsi geçen ağabeyim, İrfan Dinç le bulunduğu ortamda, " Bak irfan, çan saati diye bir site var, burada Çankırı adına düşündüğünü inandığım insanlar var, onları davet et, konuş, istişare et, senin çevren çerçeven daralmış, bu arkadaşlardan istifade et." dediğinde o zat aynen şöyle demişti, " boş ver abi, benim entel dantel geçinen adamlarla işim yok, açıktan gazel atmak kolay geliyor onlara, kanırtarak geldim ben buraya kimseye diyet borcujm yok"...
Tabii Ahmet Gülşen bey bunları bilmiyor ve o zatı şahanenin arka planından habersiz olabilir...Şimdi, Çankırı Araştırmaları Merkezi ile ilgili ilgisini önemseyebilir..Bilmeli ki, bu belediyenin başındaki şahsiyet, binmeyeceği atın kişnemesine dayanamaz...Vel hasılı bu siteye gerçekten yazık ediliyor.. Umarız daha duyarlı davranırlar..

b_ayhan
Yetkili Üye

Ankara
143 Cevap
Gönderim - 31/10/2005 :  19:29:06       
  AYDINLIĞA KAVUŞMASI ARZU EDİLEN KONULAR
sayın GÜLŞEN'den üç alıntı. Hani derler ya cımbızla çeker gibi bunları almış diğerlerini almamış.
Birincisi, üzerinde tartıştığımız Dergi
şartnamesi tadile muhtaçtır
Belediyenin kurduğu Çankırı Araştırmaları Merkezi, belediyenindir.
Başkan Dinç bizi arayarak, bayram tatilinde kurumun yapılanması konusunda fikir teatisinde bulunmak istediğini belirtmiştir.
İlk iki maddeyi gönül isterdiki Belediye açıklasın. Fikir teatisinde bulunmak ise kişinin takdiridir, istediğiyle bulunur. Sayın Gülşen konuyu burada herkesle paylaştığına göre bize söz hakkı düşer. İkili arasında kalınan konu deşifre edildiğine göre muhakkak bir amacı vardır. O amacında görüşlerin yansıtılması olduğuna inanmak istiyorum.
Açık ve net yazıyorum.
1.Belediye Kültür Müdürlüğü nün kurulması ve faaliyetlerine kimsenin itirazı yok sanırım. Belediyenin zabıta müdürlüğü, imar müdürlüğü, itfaiye müdürlüğü, mezarlık müdürlüğü gibi müdürlüklerin arasına kültür müdürlüğüd dahil olmuş oldu.Hayırlı uğurlu olsun.
2.Gelelim Çankırı Araştırmaları Merkezine, işte orada durun. Merkezin belediyeye bağlı çalışmasına çoğu kişi karşı buna şahsımda dahil. Nedenlerine gelince böyle bir kuruluşun siyasi iki dudak arasından çıkacak iki sözle yönlendirilmesini etki altına alınmasını istemiyoruz. ÖZERK olsun ve valilik ile belediye olanakları ölçüsünde desteklesin. Kendisi özerk yönetimi özerk kurumda ''Atatürkçü düşünce derneği de, üç aylar doyası da burada yer buluyor. İktidar partisi vekili de, Belediye temsilcileri de, eski nesil solcularları da, yeni nesil cumhuriyetçileri de, liberali de, muhfazakarı da velhasıl Çankırının düşünen insanlarının önemli bir kısmı burada'' bulunsun. Bu heterojenlik içinden çıkacak homojeniteye hiç kimsenin itirazı olamaz. Sayın Gülşen Sayın Dinç le istişarenizde bunu dile getiriniz. Merkez özerk olmalı, katılımcı sayısı dengeli olarak arttırılmalı, yönetim iki kademeli ve syıca arttırılmalıdır. Üst kurul oluşturulmalı ve alınacak diğer uygulanabilir tedbirler hemen tatbik edilmelidir. Eğer merkez sayın Gülşen'in ifade ettiği gibi belediyenin, kültür müdürlüğünün yan kurluşu ise kusura bakmayın destek yönünden güdük kalır. Bu dönem bu görüş, gelecek dönem başka görüş derken kurumsallaşamayan, siyasi kadrolara hizmet eden bir merkez olarak kalır belkide kapatılır. Güzel bir başlangıç yapıldı gelin yönetimde dahil dengeli bir sistem sergileyin. En azından şunu yapın kalsik deyimle bir solcu, bir sağcı, bir muhafazakar, bir milliyetçi, bir ateist yönetimde temsil edilsin. Yok yönetimin böyle olmasında israrlı iseniz yolunuz açık olsun

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 31/10/2005 :  20:50:50         
  sayın Şaban AYDIN bey, biz edevlet temsilcileri bölümünde ne demişiz; "Kimleri bekliyoruz: İl genel meclisi üyeleri, il müdürleri, parti il başkanları, ilçe belediye başkanları ve Çankırı'yı düşünen tüm görevliler." Peki kaç tanesi gelmiş. Burası bir web sitesi, medya şirketi gibi "şu adamı tranfer edelim yazdıkları para eder." diyemeyiz. Dernekler fedarasyonu da görmüş Cansaati.org ile daha çok insana, hedef kitlesine ulaşabileceğini anlamışlar, aradılar talep ettiler, biz de yer verdik. Peki sizin partinin temsilcileri nerede? Onlar seçim zamanı mı gelecekler? Hoş o zaman da başımızın üzerinde yerleri vardır. Bekleriz. Kaç partinin il teşkilatına mail attım, genel merkezlerine mail attım gelin temsil edin kendinizi en azından basın bildirilerinizle anlatın ama gelen yok. Tembeller yada bugün için bir kazançları yok.

Sayın Şaban bey, sizin partiniz bir gün belediyede iktidara gelirse, yada milletvekili çıkartırsa inanın, samimiyetimle söylüyorum yaptıkları hayırlı, güzel, memlekete hizmet yönünde olan çalışmalarını buradan halkımıza duyurmak için sizden daha çok gayret edeceğim. Ama şimdiden partinizden bir kaç görevli resmi bildirilerini buradan yazsın, vatan millet için kafa yorduğunu göstersin. Benim parti takıntım yoktur, zaten nitelik itibariyle hepsi birbirinin aynı. Varsa farklı iş yapanlar buyrun çalışalım.

Yine sizin vesilenizle e devlet temsilcileri bölümü için davet çıkartıyorum, sayın İl genel meclisi üyeleri, il müdürleri, parti il başkanları, ilçe belediye başkanları ve Çankırı'yı düşünen tüm görevliler, lütfen sitemiz de kendiniz, kurumunuz ve/veya görüşlerinizi temsilen yeralın.

sayın Bahattin beyle yine aynı hassasiyette olduğumuz için memnunum. Önerileri yerinde ve isabetlidir.

makav
Çankırı Gönüllüsü

202 Cevap
Gönderim - 01/11/2005 :  05:15:38     
  Ben Ahmet beyin samimi olduğuna inanıyorum.Anladığım kadarı ile belediyedekilerde eski arkadaşı .O yüzden arkadaşlarının bu sitede tepki alan konularda hatalarını telafiye çalışıyor.Partizanlık zarar verir.Bu türden toplumsal işlerde tarafsız olmalı .Herkes bi tarafa yaslanırsa kimse doğruyu göremez ve bulamaz.Eleştiri deyip geçmeyelim insan olupta hangimiz kusursusuzki.Eletiriler olacakki kusurlarımızı görelim ama kusurları burda olduğu gibi değil gece gibi örtmeyide bilmeliyiz çünkü biz aynı ağacın dalıyız yaprağıyız.
Şaban bey gitmek çözüm değil en kolay iş.Yanlış yapan kimse o gitsin .
Ahmet bey Hikmet Özdemir bey kendi sitesini kurdu burda sembolik olarak bulunması anlamsız.Üye olarak kendisine soru yöneltilirse cevap verir illakide sitede adı bulunsun derseniz onuda siz bilirsiniz.
Bir şey daha var .Bu Çankırı federasyon derneğinin kendi sitesi var yani bu siteyi açarken sizemi sordular kendi sitelerinde istedikleri faaliyeti yapamıyorlarmı??
Tabiki yazdıklarım benim şahsi düşüncelerim olup yanlış bile düşünsem gördüğüm budur.Ben Çankırı ansiklopedisinin bir an evvel çıkmasını istiyorum.Şahsi yanlışların bütüne mal edilmesinide doğru bulmuyorum.
Bütün cansaati üyelerinin bayramını sevgi ve saygıyla kutluyorum.

sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 01/11/2005 :  06:17:32         
  Merhaba Yavuz bey, samimiyetimi gördüğünüz için teşekkür ederim.

Belediyedekiler eski arkadaşım değil, Yüksel beyle şahsi tanışmamız bu yaz yıllık iznimde, Çankırı gidişimde oldu. Ben Erciyes üniversitesine başladığımda kendisi de aynı üniversitenin bir başka fakültesinde son sınıftaydı. Ama şahsen tanışmamız olmamıştı. Takii 2005 yılına kadar. Bu yıl Yüksel beyle internet vasıtasıyla sürekli irtibatta kaldık. Yardım ettik, destek olduk.

Site vasıtasıyla bir çok yeni kişi ile tanışıyoruz.

Burada particilik yapmıyoruz, particiliğin Türkiye'de böyle yapılmayacağını herkes gibi siz de biliyorsunuz.

Hikmet Beyi bir kalemde silmek olmaz, hala diğer milletvekillerinin bir satır yazma ve hatta maille beyanat bulunma cesaretine sahip olmadığı bir ortamda yazdı, cevap verdi. Artık bizlerin soruları ile yönlendirmesi gerek. Bakın yukarıda da bahsedildi bazı eski köşe yazarlarımızdan, bizler bir vefa göstermesi olarak yıl geçmesine rağmen yazmayan insanları bile öyle bir çırpıda silmiyoruz. Hikmet beyin görev süresi bitene kadar sitemizde durması benim için bir görevdir.

Federasyon demişsiniz, bu ekip zaten uzun zamandır sitemizde yazıyordu. Sizin gibi onlarda kadim dostalarımızdan sayılır, sayın Adem Can'ın üye numarası 19, sizin ki 59. Yani yeni birşey yok. Ancak talep ettiler, "biz daha çok kitleye ulaşmak istiyoruz, kurumsal olarak yer alamak, haberlerimizi yayınlamak istiyoruz" dediler. İşte bizim amacımız ve görevimiz bu, Çankırı için düşünen, bir sosyal yada (kanuni) siyasal eylem yapan herkese bir özgür tanıtım platformu olmak.

Hala sesleniyorum, seçim zamanı değil, şimdi MHP si, ANAP'ı, DYP'i, Milli Görüşü ne varsa birer resmi temsilci ile aramızda yer alsın. Soracağımızı doğrudan soralım, cevabı doğrudan alalım. zaten seçim de yakın.

Yeri gelmişken bir istatiktik vereyim, nazar değmez inşallah
Kayıtlı üye sayımız 1200 ü aştı,
Siteye günlük giren ortalaması (Visit Average Per Day) 428
Siteye günlük girenlerin ortalama sayfa görüntülemesi (PAGE VIEWS Average Per Day) 3,637. Yani bir günde ortalama 3,637 kez sayfa açılıyor. Çansaati.Org logosu 3,637 kez insanımızın karşısına çıkıyor. Binlerce kez okunan konular var, yazarlar var.

(not:istatistikler şişmeyi engellmek için 1 mart 2005 de sıfırlanmıştı.)

yani diyorum ki, artık çankırı için fikir paylaşan herkes burada görüş beyan etsin. Hedef kitleye ulaşmanın en kısa yolu Cansati.Org'dur. Çankırı'nın seçkin aydın insanları burada buluşuyor. Dostlarınız da aramızda yer alsın. Yelpaze genişleşin.

Ne dersiniz?

makav
Çankırı Gönüllüsü

202 Cevap
Gönderim - 04/11/2005 :  01:41:52     
  Cevabi mesajınız için teşekkür eder sizin şahsınızda tüm cansaati ailesinin Mübarek Ramazan bayramını tebrik ederim.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git