Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ömer TÜRKOĞLU [Köşe Yazıları]
 
Çankırılı Bir Yurtsever: Ömer Fahri Ünsal
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
kebikec
Araştırmacı-Yazar


Ankara
17 Cevap
Gönderim - 07/10/2005 :  23:28:39      
Çankırılı Bir Yurtsever: Ömer Fahri Ünsal

Ömer TÜRKOĞLU

Kesin olan bir şey varsa, o da tarihe not düşmeyi başarabilmiş kişilerin asla unutulamayacağıdır. “Söz uçar, yazı kalır” diyenler ne kadar haklıymış… Tarih denizinden bir damla su misali çıkardığımız küçücük bir kâğıt parçası, bizi O’na ulaştırdı.

Aslında bu yazı, hakkında çok az şey bildiğim bir Çankırılıyı aramanın ilk safhasıdır. O yüzden okuyuculardan yardım istemek, Ömer Fahri Ünsal’ı tanıyanlardan ya da aile fertlerinden bilgi talep etmektir.

Kimdir Ömer Fahri Ünsal? Öncelikle Çankırı’nın evladı olduğunu biliyoruz, sonrasında ise adeta bir macera gibi yaşam sürdüğünü…

Edinebildiğimiz bilgiler maalesef çok kısıtlı, bu yüzden bazı konuları belgeleriyle kesinleştirinceye kadar “muhtemelen” diyerek yazmak sorundayım. Ne olursa olsun bilgileri paylaşmakta yarar var:

Ömer Fahri Ünsal Çankırı Ilgaz’dandır ve burada doğmuştur. Tahsilini İstanbul’da tamamladıktan sonra ve bir ara muhtemelen görevi dolayısıyla ve yine muhtemelen Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin görevlisi olarak Batum’a kadar gider ve tekrar İstanbul’a döner.

Yıl 1336 yani 1920’dir. Ömer Fahri Ünsal İstanbul Çemberlitaş’ta Diyarbakır Kıraathanesi’nin bir odasında emekli Erkân-ı Harp Miralayı Samsunlu Şefik Beyle birlikte Anadolu’daki Milli Mücadele harekâtına silah ve cephane kaçırmak için gizli faaliyet yürütmeye karar verirler. Bu faaliyetleri sırasında İstanbul Polis Müdürü Halil Bey’in yaveridir ve çalışmalarını onun bilgisi dâhilinde yapmaktadır.

Aynı yıllarda Ömer Fahri Beyin çalışmaları yalnızca silah ve cephane sevkıyatıyla sınırlı değildir. Taksim Gümüşsuyu’ndaki kışlada gönüllü nöbet tutan Boşnak ve Arnavut kökenli askerleri kendi parasıyla ve yine kendi ifadesiyle “kandırarak” Kazım Karabekir’in tesis ettiği teşkilatlara teslim etmiştir.

Tam bir Teşkilat-ı Mahsusa üyesi gibi çalışan Ömer Fahri Bey, muhtemelen müthiş ikna kabiliyetiyle İngiliz ve Fransızlara ait kamyon şoförleri ile dönemin ünlü kaptanlarından Kaptan Süleyman ve İlyas’ı da ‘ikna’ ederek Kâğıthane Deresindeki depolarda korunan mühimmatı vapur ve mavnalarla Anadolu’ya sevk ettirir.

Ömer Fahri Beyin Milli Mücadele’ye ve bu mücadeleyi veren kadrolara bağlılığı sarsılmaz derecededir. Savaş bitip de Refet Paşa (Bele) İstanbul’a girdiğinde müstevliler kenti terk etmeye başlarlar. Bu arada ‘elleri boş’ olarak gitmemek için de İstanbul camilerindeki binlerce yıllık halıları gemilerine yüklerler. Ortada aleni bir hırsızlık ve kaçakçılık vardır. Bunu fark eden Ömer Fahri derhal harekete geçerek Dolmabahçe ve Salıpazarı önündeki gemilerden bu halıları indirterek geriye dönüşü olmayan eski eser kaçakçılığına engel olur.

***

Tıpkı film şeridi gibi, Ömer Fahri Ünsal hakkındaki bilgilerimiz maalesef bundan sonra kesiliyor ve 1946 yılında yeniden başlıyor. Aynı yıl Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu dokuz numarada faaliyet gösteren bir avukattır ve memleketi olan Çankırı’dan milletvekili olmak istemektedir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne milletvekili olmak üzere resmi başvurusunu yapar, ne var ki başvurusu kabul edilmez!

Partinin bu başvuruyu niçin kabul etmediğini bilmiyoruz. Belki zamanla bunu anlayabilecek belgelere ulaşabiliriz. Bildiğimiz Ömer Fahri Bey’in mücadelesini devam ettirme konusundaki kararlılığıdır. Nitekim çok geçmeden onu, 1950 yılında kurulan Çalışma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında görüyoruz.

Ve film şeridi yine kopuyor…

Şimdi ise biz, Ömer Fahri Beyi daha iyi anlamak ve anlatabilmek için onu tanıyanları arıyoruz…

Bulabilmek ümidimiz hiç eksilmeyecek…

Ömer TÜRKOĞLU

korgun
Çankırı Gönüllüsü231 Cevap
Gönderim - 08/10/2005 :  17:30:40       
  Mason olduğunu bildiğimiz ve Çankırı ile uzak yakın hiç bir alakası bulunmayan Hüseyin Cahit Yalçın Çankırı milletvekili olarak meclise girmiş, (31 Aralık 1938) ilginçtir ; daha sonra İstanbul ve Kars'tan da milletvekili seçilmişti...
Bunu niye yazıyorum ?
Değerli Araştırmacı Yazar hemşehrimiz Ömer TÜRKOĞLU'nun sisli tarih tünelinden cansaati'ne taşıdığı bir kahramanı okurken "milletvekilliği için başvurupta kabul edilmemesi" iç yakıcı ...

 sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye


Ankara
143 Cevap
Gönderim - 08/10/2005 :  21:38:20       
  Sayın Türkoğlu ve Metin
Eski Başbakanlardan rahmetli REFİK SAYDAM'ın da milletvekilliği için müracaatı olmuş ama Kurşunlulular onay vermemişler bu yönde bir yazı okumuştum acaba ne derece doğru bilginiz var ise buraya taşıyalım. Zahmetinize çok teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun sevgili azimli hemşehrilerim.

Bahattin AYHAN  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git