Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık

Çankırı Tarihine Tanık 5: İhsan GAFUROĞLU
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  14:37:17      
ÇANKIRI TARİHİNE TANIK: İhsan GAFUROĞLU
İşadamı İhsan GAFUROĞLU ile Mülakat
Mülakatı Gerçekleştiren: Nurettin DERELLİ
Ankara 01/10/2005

Tanık: İhsan GAFUROĞLU
Doğum yeri: (Çankırı, Merkez)
Doğum tarihi: 01/04/1931

Mesleği: İşadamı
Önemli İşleri: Çağdaş Otobüs İşletmesinin Kurucusu

Sayın İhsan Gafuroğlu kendi anlatımı ile 17 Yaşında iş hayatına atılıp, hiçbir zaman ve hiçbir kimseden yardım almadan işini kuran, kendi alanında işini büyüten ve ömrü boyunca hiçbir zaman mesleğini değiştirmeyen, iş hayatında doğru, dürüst, ailesine bağlı kişilikli, kişiliğini hayatının her basamağında korumasını bilen ender hemşerilerinizdendir. Nakliyeciliği aşağıda okuyacağınız hayat hikayesinden anlaşıldığı kadarı ile baba mesleğinden seçtiği anlaşılmaktadır. Çankırı’mızın taşımacılıktaki duayeni Sayın İhsan Gafuroğlu Beye Çansaati.Org okuyucuları adına kendisi ile yapmış olduğum mülakat fırsatını bana verdiği için kendisine teşekkür ediyorum.

Sayın İhsan Gafuroğlu; Çankırılı hemşerilerimizi (sanal olarak) bir çatı altında toplamaya devam eden Cansaati.org sitesi son günlerde çok yönlü çalışmalar yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Çankırı tarihine yüz canlı tanık bulma ile ilgilidir. Umuyorum siz büyüklerimizin katkıları ile Çankırı Tarihine yüz tanığı temin ederek ulaşabildiğimiz tanıkların Çankırı ile ilgili verecekleri bilgi kaynaklarına göre gelecek nesillerimize Çankırı’mızın gelişim sürecini daha iyi tanımaları yönünde belge bırakmak arzusundayız. İşte bu anlamda taşımacılık ve turizm sektörü yönüyle Çankırı’ya verebildiğiniz katkıları da kapsayan ama daha çok sosyal içerikli geriye dönük olarak, birazda sizi geçmişe götürme adına bu mülakatın sizinle paylaşılmasına izin verdiğiniz için Cansaati Org sitesi okuyucuları adına teşekkür ediyorum.

Nurettin DERELLİ
Sayın İhsan Gafuroğlu, Sizin Çankırı için taşımacılık sektöründe bir duayen olduğunuz bilinmektedir. Bilinen bu tarafınızla Çankırı’nın gelişiminde ön ayak olan kişiler grubunda yer almanız bizleri onurlandırmaktadır. Ancak genç yaştaki hemşerilerimiz sizin isminizi duyduklarında şahsınızı tanımada zorlanmaktadırlar. Bu anlamda sizi tanıtmaya yönelik izin verirseniz birkaç sorum olacaktır.

İhsan GAFUROĞLU
Buyurunuz sizin sorularınızı dinliyorum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, sizi daha iyi tanıyabilmemiz yönüyle sormak istiyorum aslen nerelisiniz? Doğma olarak nerelisiniz? Büyüme olarak nerelisin?

İhsan GAFUROĞLU
Ben aslen Çankırılıyım. Doğma büyüme Çankırı’danım ve Çankırı’nın yerlisiyim.

Nurettin DERELLİ
Doğduğunuz evi hatırlıyor musunuz? Doğduğunuz evi tanımaya başladığınızda eviniz kaç odalıydı, kullanım alanlarının müştemilatı nasıldı?

İhsan GAFUROĞLU
Çankırı’da Tatlıpınar Mahallesinde doğdum. Doğduğum ev iki katlı ahşap, üçer odalı iki katlı müştemilatı da gayet güzel bir evdi.

Nurettin DERELLİ
Babanızın ve annenizin isim ve doğum tarihlerini bahşeder misiniz?

İhsan GAFUROĞLU
Babamın ismi Hüseyin doğum tarihi 1898, annemin ismi Sakine doğum tarihi 1906

Nurettin DERELLİ
İlkokula başladığınızda öğretmeniniz kimdi? Halen yaşıyor mu? Yaşıyorsa görüşebiliyor musunuz?

İhsan GAFUROĞLU
İlkokula başladığımda ilkokul öğretmenim Nebiye öğretmendi, soy ismini bilmiyorum, sanıyorum rahmetli oldu. (Nurettin Dereli; Allah rahmet eylesin, yaşıyorsa ömrü uzun olsun.)

Nurettin DERELLİ
Kendinizi tanımaya başladığınız dönemde Babanız ne işle uğraşırdı, ailenizin geçimini ne ile sağlardı?

İhsan GAFUROĞLU
Babamın mesleği otel işletmekti, kendi mülkü olarak Anadolu Oteli vardı ve geçimini bu otelden sağlardır. (Nurettin Dereli; Bu otel nerede idi.) Bu otel Çankırı’nın merkezinde belediyenin üst kısmında meydanda idi.

Nurettin DERELLİ
Efendim, doğup büyüdüğünüz eve komşu olan diğer evlerde yaşayan kişilerden hafızanızda olanları var mıdır? Varsa komşuluk ilişlerini büyükleriniz nasıl yürütürlerdi?

İhsan GAFUROĞLU
Komşuluk ilişkileri gayet iyi idi. Komşularımız Şeyh Hüseyin, hacı kadınlar, İsmail Hakkı Karadayı, Ethem Ustalardı gayet iyi geçinirdik.

Nurettin DERELLİ
Öğrenim hayatınızla ilgili olarak, ilkokula kaydınızı kimin yaptırdığını hatırlıyor musunuz? Okuduğunuz bu okuldaki arkadaşlarınızın ismini hatırlıyor musunuz? Hatırlıyorsanız birkaç isim verebilir misiniz?

İhsan GAFUROĞLU
İlkokula kaydımı dayımın eşi Ayten Karaavcı yaptırdı. Gazi İlkokulu idi. İlkokul arkadaşım İsmail ÇAM, Mustafa DOLMACI, Hasan KAMBERCİ, İsmail HAKKI KARADAYI, Hikmet KAÇMAZ.

Nurettin DERELLİ
Çocukluk döneminizde oyun arkadaşlarınızla ne gibi oyunlar oynardınız, oyun araçlarınız nelerdi ?

İhsan GAFUROĞLU
Bunlar tellerden yapılmış çemberli arabalar, efendim futbol topu, daha da iki kale arasında maç yapmalar. Bunlardı aşağı yukarı. (Nurettin DERELLİ; Oyun arkadaşlarınızı hatırlıyor musunuz?) Oyun arkadaşlarımızı hatırlıyorum, İsmail Çam efendim, Mustafa Dolmacı oyun arkadaşlarım aşağı yukarı bunlardı.

Nurettin DERELLİ
İş hayatına hangi yaşınızda başladınız ve ilk iş hayatına hangi meslek grubunda başladınız. Size ilk iş veren kişinin ismini biliyor musunuz? Bu kişi halen hayatta mı?

İhsan GAFUROĞLU
İş hayatıma ben, küçük yaşta başladım. O zaman yaşım 17 idi. 17 yaşımda başladım. Kendime bir araba almak suretiyle Çankırı-Ankara arasında yolcu taşıyordum. Ben kendime kendi işimi kendim verdim. (Nurettin DERELLİ; Ben sizi zaman zaman kamyon nakliyesinde de görürdüm. Bununla hangi sektöre hizmet verirdiniz kamyonla?) Evvela kamyonla Toprak Mahsulleri Ofisinin Tahmin tahliyesine başladım ve o nakliyeyi yaptım. Yine askerliğimden sonra da kamyon alarak büyük nakliye yaptık. 1959 yılında da Turizm Otobüs İşletmeciliğine başladım.

Nurettin DERELLİ
Birazda evlilik döneminizden bahseder misiniz? Evliliğinizi görücü usulü ile mi yaptınız ? görücü usulü ile yaptı iseniz evlilik döneminizde bu usul nasıl yapılıyordu? Yenge hanımla anlaşmalı olarak yaptı iseniz daha sonraki dünürlük işlemi nasıl yapıldı?

İhsan GAFUROĞLU
İlk doğumda iki aile arasında nişanlama durumudur. Ben bir yaşımda iken eşim doğmuş, iki aile arasında söz kesilmiş. Bir yaşımızdan bu tarafa 16 yaşımıza kadar söz kesmeli olarak büyüdük. (Beşik Kertmesi) ve eşim Ankara’da ortaokul imtihanlarını bitirdikten sonra Çankırı’ya geldi. 1947 de nişanlı, yıl sonunda da yani 1948 yılında nikah ile evliliğimiz oldu. Yani 17 yaşımda evlenmiş oldum.

Nurettin DERELLİ
Gelin getirme olayı nasıl yapılıyordu? Eşinizle evlendiğinizde ayrı bir ev mi açtınız? Yoksa baba ocağına mı gelin getirdiniz? Bu usuller nasıl oluyordu?

İhsan GAFUROĞLU
Biz iç içe olduğumuz için dünürlük falan olmadı. böyle bir şeyi yaşamadık. O zaman Çankırı’nın yaren ekibi vardı. Sohbet edilirdi o sohbette her iki taraf o yarenlerin baş ağası babamdı, yani oğlan evi, küçük baş ağada eşimin babası idi. Dolayısı ile her ikimiz yarenlerin içinde gelin getirme ile düğün başladı ve düğünü yaptık.

Nurettin DERELLİ
Evlilik döneminizde takı usulü nasıldı? En kıymetli sayılan takı malzemeleri nelerdi?

İhsan GAFUROĞLU
O zamanlar takı usulü beşi biyerde altın dediğimiz altınlarla yapılırdı, gerdanlıklarla yapılırdı ve Bizim Çankırı’ya has cepken dediğimiz o elbiselerle takı usulü yapılırdı.

Nurettin DERELLİ
Aslında rahmetli babanızı bizzat tanıyorum. Zira benim rahmetli babamın işletmiş olduğu dükkana komşu idiler ve babanızın mali durumu ve yürüttüğü işin getirisi iyi olarak görünüyordu, neden meslek seçiminde babanızın mesleğini yürütmeyi düşünmediniz?

İhsan GAFUROĞLU
Babamın mesleği pasif bir meslekti yani ben genç olduğum için o otelde kendimi bağlayıp oturamazdım. Dolayısı ile bir takım araçlar içerisinde nakliyeyi seçmek suretiyle kamyonlarımı çalıştırmaya başladım.

Nurettin DERELLİ
Nakliyecilik sektöründe ilk araç sahibi olduğunuz yılı hatırlıyor musunuz? İlk aracınızın markasını ve bu araçla ne gibi bir nakliyecilik üzerine çalışma yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Hatırlıyorsanız okurlarımızla paylaşır mısınız?

İhsan GAFUROĞLU
İlk aracı 1947 senesinde 1947 model Chavrolet marka 12 kişilik aracımla ben Çankırı/Ankara arasında yolcu taşıyordum. Ve Piyade Atış Okuluna da aracımı Cumartesi-Pazar günleri 2 günlüğüne kiralık veriyordum. Yani ilk aracım 1947 model 12 kişilik kaptı kaçtı dediğimiz bir araba idi. Ondan sonra ben artık 1949 model, 1950 model kamyonlar 1953 model kamyon, 1956/1959 model kamyonlar çalıştırdım.

Nurettin DERELLİ
Yürütmüş olduğunuz nakliyecilik türünü daha sonra değiştirdiğiniz gözlenmektedir. Buna sebep olarak hangi olay sizi etkiledi ?

İhsan GAFUROĞLU
Ben evvela bu 1947 model Şavroleden sonra 1950 senesinde bir kamyon aldım Kamyonla Toprak Mahsulleri Ofisinde nakliye işini aldım. 1953 bir kamyon ve 1956 da bir Çankırı Vilayetine tahsis edilmiş arabalardan bir tane aldın (Sn.Nurettin Ok’un bahsettiği araba kast ediliyor) O zaman Nurettin Ok Belediye Reisi idi. Sonuçta kamyonla nakliye işim 1959 yılına kadar devam etti. 1959 yılında da Çağdaş Otobüs İşletmesini kurduk. (Nurettin Dereli: İhsan ağabey, bu olayı okurlarımızın bilgilenmesi yönüyle biraz daha açabilir misiniz?) Tabii Dereli biraz daha detaylandırayım.

Şimdi Çankırı’da otobüs işletmeciliği, tamamen pasifti. Çankırı Ankara’ya yakın olmasına rağmen Ankara’ya bir yolcu indiremiyordu. Tren ise günde bir defa o da ters saatlerde olduğu için insanlarımızın Ankara’ya gidip gelmesi çok zor oluyordu O zaman Çankırı’da otobüs olarak çok demode olmak suretiyle Mustafa Zencirci diye bir hemşerimiz ve birkaç arkadaşımızla Vahit Açıncı, Mustafa Kıymaz ile birlikte otobüs işletmeciliğini çok daha güzel yapmak istedim. Ve el attım. 1959 model şavrole marka 2 kamyonumla işe giriştim. Bunları Bursa’ya götürdüm orada karöser yaptırdım ve işe başladık. Bunlar devam etti. 2/4/6/10 gibi otobüs sayılarına ulaştık. Bu otobüs sayısını son olarak 19 ‘a kadar çıkarttım. Çankırı/Ankara ve Çankırı /İstanbul hattını da bu şekilde açmış oldum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, sizin otobüsçülük işlerine başlamadan önceki yapmış olduğunuz nakliyecilik işinde Çankırı’dan kaç kişi aynı işi yapıyordu. Hatırlayabiliyor musunuz? Ortalama olarak sizin bu hizmet koluna başladığınızdaki Çankırı’da araç sayısı ne kadardı.

İhsan GAFUROĞLU
Kamyon olarak mı? (N.Derelli; kamyon olarak, büyük ve küçük araç olarak?) O zamanlar Çankırı’da o kadar pek kamyon ve araç sayısı yoktu.

Nurettin DERELLİ
Daha sonra yürüttüğünüz iş koluna başlamadan önce size iş kolunuzu değiştirmenizi etkileyen olayı anlattınız. Ancak, iş çeşidinizi değiştirirken, değişim için kararınızı etkileyen sebepler neydi? Sizden başka kaç kişi aynı işi yapıyordu?

İhsan GAFUROĞLU
Benden önce bir otobüs işletmeciliği demeyeyim de bir otobüs yazıhanesi gibi bir şey vardı. 3-4 tane otobüsle Ankara’ya yolcu taşınırdı. Pek derme çatma bir şeydi. Yolcular 7-8 saatte Ankara’ya zor giderlerdi. Ben bunları gördüğüm için ben bunu yenilemek istedim ve kendime ait kendi çapımda tek başıma 1959 model şavrole ile otobüs işletmesini kurdum.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’da aktif Turizm İşletmeciliği döneminizde firmanızın adı yanılmıyorsam “ÇAĞDAŞ” idi çağdaş kelimesini niçin kullandınız ? işletmeniz bir ortaklık işletmesi mi idi?

İhsan GAFUROĞLU
Çağdaş ismini 1958 senesinde Çankırı’da ileri gelen 5-6 esnaf ile birlikte bende beraber bir gıda toptancılığı yaptık. Gıda toptancılığının ismini de ÇAĞDAŞ koyduk. Gıda toptancılığı 2-3 sene yaşatıldıktan sonra arkadaşlardan ayrılmalar olunca gıda toptancılığı kapandı ve bende o zaman Çağdaş otobüs işletmeciliğini kurmak üzere iken Çağdaş ismini otobüs işletmeciliğine verdim. Yıl 1959

Nurettin DERELLİ
Efendim, otobüs işletmeciliğinizin gelişim süreci içerisinde “YOLAǔ ve daha Sonra “HAVAN” gibi aynı meslek üzerinde otobüs firmaları ortaya çıktı. Bu firmaların ortaya çıkışında sizce hangi etkenler rol oynadı.

İhsan GAFUROĞLU
Aslında işletmede bulunan otobüs sahipleri Çankırı kapsamının içindeydi. Buna rağmen yine Çankırı’nın ileri gelenlerinden 6 kişi sırf bana rekabet olabilmek için YOLAÇ diye bir şirket kurdular. (N.Derelli : Bu şirketin kurucuları kimlerdi?) Bu şirketin kurucuları Selahattin Bayram, Mehmet Evci, Naci Gürakan, Mustafa Yumak, Hüseyin Handırı idi. (N.Derelli: daha sonra da havan vardı.) Ondan Sonra da HAVAN şirketi çıktı. Havan şirketinin de Yol aç ve diğer Ankara firmaları ile bana zarar vermek üzere rakip oldular. Epey bir mücadele verdik bu arada ben Hicaz Yolculuğunu başlattım. 8 senede kara yolundan Haç yolculuğunu N.Derelli: Peki Haç Yolculuğunu açtığınız tarihi hatırlıyor musunuz? 1960 senesinde iki tane otobüsle 60 kişi Çankırı merkezden ileri gelen kişilerden 60 kişi ile kara yolu yasak olmasına rağmen ÇAĞDAŞ OTOBÜS İŞLETMESİ’nin başına geçerek 45 günde hicaza Çölden gittim ve geldim. Böylece bu yolu da açmış oldum. Yani Çankırı’dan ilk karayolu ile hacca giden firma Çağdaş Otobüs İşletmesidir. Ve İlk Türk Otobüsünü Mekke’ye götürendir.

NOT: Sayın İhsan Gafuroğlu’nun benimle yaptığı hac yolculuğuna ilişkin yaptığı söyleşide, şimdiki nesil yoları şimdiki yollar gibi bilebilir. O zaman çölde kum yoldan kızgın güneşin altında ve araçlarımızda şimdiki gibi soğutma tertibatı olmadan 45 günlük bir yolculukla gittik. Demek gençliğin verdiği bir dinamiklikle yaptığım bu işi şimdi bir çılgınlık gibi görüyorum. O kadar insanın ilkel şarta yakın bir teknoloji içerisinde gerçekleştirmeyi gerçekten şimdi bir çılgınlık olarak görmekteyim ama diğer taraftan da mutluyum. Hiç olmazsa hemşerilerimizin haç yolculuğuna gidişlerine bir ufuk açmış oldum. Yoksa daha önce çok gidiş gelişlerinde çok eziyet çekmekte idiler.

Nurettin DERELLİ
Bu belirttiğim otobüs firmaları ticari hayatlarını sürdürmeleri karşısında oluşan rekabet ortamında dahi halktan yine de sizin kurduğunuz ÇAĞDAŞ otobüslerine ilginin eksilmediği görülmektedir. Keza el değiştirmesi uzun yıllara dayansa da halktan aynı ilgiyi görmeye devam etmektedir. Ancak, ÇAĞDAŞ TURİZM OTOBÜS İŞLETMESİ kendi getirisi yönüyle tam üst seviyelerde iken bu şirketin kurucusu Sayın İhsan Gafuroğlu birden ortadan yok oluyor ve ticari hayatını Ankara’da yine nakliyeciliğin başka bir türü ile sürdürmeye başlıyor. Bu olayın sebebi nedir ki? Canlılarda bir güdü vardır. Her canlı dünyaya getirdiği yaratığını korur ve kollar. Bunların içinde en mükemmel yaratık insan olduğuna göre bu örneklemeden yola çıkarsak kurmuş olduğunuz nakliye firması ticari hayatının tam zirvesinde iken neden bu iş kolunu aniden bıraktınız?

İhsan GAFUROĞLU
[Çağdaş otobüs firması 1959 da kurulduktan 3 sene sonra yani 1962 senesinde Yol aç ve Havan şirketlerinin karşımıza çıkması ile birlikte her geçen gün bize zarar verdiler. Bu ticari zararı senelerce büyük bir mücadele ile çektikten sonra ancak 1968 senesinin son aylarına kadar dayandım. Tabii bu hicaz yolculuğu bu rekabetlerin karşısında sıkıntı gördük, tabii bu sıkıntı karşısında da (Kayda alınmayan söyleşide, hicaz yolculuğunun kum yol üzerinde yapılması ile kumun araçlara büyük zarar vermesi sonucu bunların bakımı da oldukça yüksek masraf getirdiği söylenmiştir) bu işin artık devri gerektiğini düşünerek işi devrettim ve Ankara’daki arkadaşlarımla görüşerek Ankara’da başka bir iş kolu kurmak üzere Çankırı’dan ayrıldım ve Ankara’ya geldim.

Nurettin DERELLİ
Çankırı halkının seyahatlerinde bir ilk olmanız dolayısı ile halk sizi hala seviyor ve sayıyor: Ancak, birde size kırgınlıkları var ? siz Çankırı’da Çağdaş Turizm Otobüsleri işletmeciliğinde duayenliğinizi devam ettirirken ve ticaret şeklinizin size iyi para kazandırdığı bir dönemde aniden Çankırı’yı terk ederek Ankara’ya yerleştiniz. Ankara’ya yerleşmenize ticari açıdan bir zorunluluğunuz var mıydı? Ankara’ya kurduğunuz iş düzenini aynı şekilde Çankırı’ya kurmanızın bir sakıncası mı vardı?

İhsan GAFUROĞLU
Biraz öncede söylediğim gibi, bu rekabetlerden dolayı şirket büyük zarar gördü. Bu zararlardan dolayı Çankırı’nın başka kendi gözümle gördüğüm başka bir iş kolu da yoktu. Bu iş kolu olmadığı için Çankırı’da çok küçük bir vilayet olduğundan açılmamın gerektiğini anladım ve Çankırı’yı otobüsleri devretmek suretiyle Ankara’ya yerleşmiş oldum.

Nurettin DERELLİ
Çağdaş otobüslerinin kurucusu olarak, bu sektörü Çankırı’ya ilk yerleştirdiğinizde en büyük desteği kimden gördünüz ve Otobüsçülük işletmesi fikrini size kim verdi. Bu fikri veren kişiyi hatırlıyor musunuz?

İhsan GAFUROĞLU
Ben kimseden destek görmedim. Ben kendi başıma kendim kurdum bu şirketi ve tek başıma çalıştım.

Nurettin DERELLİ
Kurduğunuz işlemenin hedefinde Turizm yatmış olmalı ki Çağdaş otobüsleri Turizm İşletmeciliği tabelası ile bu sektörde iş yapıyordunuz. Ancak, Çankırı Turizminin gelişmesini sadece Ankara/İstanbul /Çankırı arasında insan taşımayı mı o zamana göre turizm olarak algıladınız. Bunun dışında Çankırı’nın bakir yerlerini turizme kazandırarak ayrı bir iş kolunu hayata geçiremeyişinizin sebebi neydi?

İhsan GAFUROĞLU
Çankırı’da başka bir turizm üzerinde bir yer görülmemekte idi. Şu an bile görülmemektedir. O yüzden yalnız ve yalnız turizm olarak bir haç yolculuğunu açtım. İstanbul’un hiç geçmez kenti olan Çankırı’dan İstanbul yolunu açtım. Dolayısı ile de Çankırı'da böyle bir turizm yönüyle de başka bir hizmetim yoktur.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’dan ayrıldığınız günden bu yana Çankırı’ya sık sık gidip gelir misiniz? En son hangi tarihte Çankırı’ya misafir oldunuz ?

İhsan GAFUROĞLU
Çankırı benim toprağımdır. Sık sık gider gelirim eşimin ablası da oradadır. Onu da ziyaret ederiz. Mezarlarımızı ziyaret ederiz, eski arkadaşlarımın hayatta olanları ile teker teker görüşürüm en son Çankırı’ya 2005 senesinin Nisan ayında gittim. Tekrardan yine birkaç gün sonra gideceğim.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’ya gidişlerinizde sıklıkla hangi arkadaşınızı ziyaret edersiniz, En çok nereleri ziyaret edersiniz?

İhsan GAFUROĞLU
Çankırı’da benim emsallerimden az arkadaşım kaldı onları hep ziyaret eder onlarla sohbet ederim. Sıklıkla en çok İsmail Çam, Mustafa Dolmacıya giderim, Selahattin Bayram’a giderim, Ahmet Patat’a giderim, Ali Güzel’e giderim.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’dan ayrıldığınız günden günümüze, Çankırı’nın gelişim sürecini değerlendirmeye alırsanız Tarihi yapıları ile, insanlarımızın sosyal yapıları ile, şehrin gelişimi ile, örf/adetlerimizde bir değişim gözlüyor musunuz? Gözlemleriniz arasında sizi daha çok etkileyen etkenler nelerdir?

İhsan GAFUROĞLU
Ben ayrıldıktan sonra Çankırı’daki tarihi yapılarda çok büyük değişmeler var. Daha önce tanıyamadığımız tarihi yerlerini çıkarıp turizme açılmış olmasını gördüm memnun oldum. Yine gözlemliyorum da bunları bunların daha çok beni etkileyenler arasındaki tarihi eserlerimizden 4-5 tane Çankırı’nın içinde tarihi eserlerimiz vardır diğer yatırlarımız vardır her gittiğimde oraları ziyaret ederim.

Nurettin DERELLİ
Size 2005 yılı içinde Çankırı’da bir iş kurunuz dediklerini varsayarsak önceliği hangi iş koluna verirsiniz? Çankırı’nın coğrafi yapısına, sosyal yapısına, insan yapısına göre;

İhsan GAFUROĞLU
Ben kendi mesleğim olarak ancak nakliyeyi biliyorum. Ama ben bu yaştan sonra da Çankırı’da bir iş kurmasını düşünmüyorum. (N.Derelli: efendim yaş grubunuz olarak bir şey demiyoruz ama bir iş adamı olarak sizin iş hayatı ile ilgili bir gözleminiz vardır sonuç itibariyle şimdi Çankırı’nın mevcut yapısını dikkate aldığımızda Çankırı’nın gelişimi yönüyle iş adamı gözüyle bakarsanız hangi iş kolunun kurulması gerekir diye düşünürsünüz?) Çankırı’da verim olarak bir Pirinç çeltik üzerinde pek iyi bir randıman alınacağını biliyorum. Birde bizim eski dokumalarımızdan yola çıkarak tekstil fabrikasının iş yapacağını sanıyorum. Pek de bunların dışında başka bir şey aklıma gelmiyor.

Nurettin DERELLİ
Efendim, siz Çankırı’dan ayrılalı hayli zaman geçti. Çankırı’ya karşı bir özlem duyuyor musunuz? Duyuyorsanız, daha çok neye özlem duyuyorsunuz?

İhsan GAFUROĞLU
Çankırı kendi doğup büyüdüğümüz memleketimiz. Bu yüzden her zaman özlemini duyuyorum en çok neye özlem duyuyorum. Eski arkadaşlarımla eski günlerin yaşatılmasına özlem duyuyorum. Eski günlerin daha iyi olduğunu bildiğim için onlarla beraber eski günlerimizin devam ettirilmesini özlüyorum.

Nurettin DERELLİ
Ankara’ya yerleştiğiniz günden bu güne yaşadığınız olayları dikkate aldığınızda keşke Çankırı’da kalsaydık diye hayıflandığınız anlar oluyor mu?

İhsan GAFUROĞLU
Tabii oluyor olmaz mı? olacaktır da fakat Çankırı’da kalsa idim Ankara’ya yerleştiğimde Uluslar arası nakliyatı kuramazdım ve onu kurduğuma da çok memnunum. Bütün Avrupa’yı Orta doğuda bu nakliyatın başında durarak yaşadım. .En az 10-12 sene bu uluslar arası nakliyatı çalıştırdım. “Gafuroğlu Uluslar arası Nakliyat) dolayısı ile Çankırı’da kalmadığıma da üzgün değildim. Kalsa idim bu günleri yaşayamazdım.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’nın dünü ile bu gününü karşılaştırdığınızda sosyal-ekonomik olarak hangi alanda gelişmeler ve hangi alanda gerilemeler dikkatinizi çekmekte ?

İhsan GAFUROĞLU
Dünü ile bugünü karşılaştırırsak, Çankırı’mız görünüm olarak çok küçük bir vilayettir. Komşu Vilayetlerden de daha küçüktü. Aslında Çankırı’da daha önceden büyük bir göz vardı. Bu göç daha ziyade Kırıkkale, Karabük, İstanbul, Ankara gibi yerlere gidiyordu. Ama şimdi Çankırı’nın nüfusu 3-5 kat daha arttı. Şimdi Çankırı’da komşu vilayetler ayarına geldi. Gayet iyi bir ortam yaşandı ve dolayısıyla Çankırı şu an yerini bulmuştur diyorum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, Çankırı’ya gittiğimizde bu gün el değiştirmiş olmasına rağmen anılarda kalması adına Çağdaş Otobüsleri tabelası halen yerini korumaktadır. Ancak, Gafuroğlu ismini yaşatacak Çankırı’ya bir eser bırakmayı düşünüyor musunuz?

İhsan GAFUROĞLU
En büyük bir işletme olarak oraya ÇAĞDAŞ’I bırakmıştım. Ve benden sonra çağdaş şu an bile halen çalışmaktadır. Fakat bundan başka bir eser bırakmayı da düşünmedim. Bana göre benim tarafımdan bırakılacak başka bir eserde yoktur. Benim mesleğim olarak otobüs işletmeciliği vardır.

Nurettin DERELLİ
Sayın Gafuroğlu müsaadeniz olursa sizinle birde minik bir siyasi sohbet de yapmak istiyorum. Sayın Gofuroğlu izniniz olursa sizinle minik bir siyaset sohbeti de yapmak istiyorum. Çankırı siyasetinde şöyle sizin Çağdaş Otobüsleri patronluğunuz dönemi de dahil hani bir sözümüz vardır zengine rağbet, bu gün içinde geçerli bir söz aslında, siyasi partilere baktığımızda öncelikle milletvekili ve belediye başkanlığı adaylıklarına aday göstermelerinde öncelikle zenginlik aramaktalar. İşte mevcut siyasi oluşuma bu felsefeden bakacak olursak, sizin otobüsçülükte en popüler döneminiz içinde siyaset mevsimleri geldi geçti. İşte bu döneminiz içinde Size gel bizim partiden aday ol diye bir teklif geldi mi? Geldi ise olayı nasıl değerlendirdiniz geldi ise bu olayı nasıl değerlendirirsiniz.

İhsan GAFUROĞLU
Ben siyasete daha sonra atıldım. Evvela nakliye, nakliyeden sonra otobüs işletmeciliği, otobüs işletmesinden sonra da siyasete girdik ve 1966 senesinde Belediye Reis seçimlerine girdim. Belediye Reis seçimlerinde de o zaman Milliyetçi Köylü Millet Partisi vardı onun adayı idim. Ve benim karşımda da Demokrat Parti adayı Rahmetli Ali İnandık vardı. Dolayısıyla biz ikimiz belediye reisliğine adaylığımızı koyduk. O zaman Sayın Nurettin Ok beyde bizim Köylü Millet Partisinin adayı idi. Bu sırada ikimiz belediye reisliği için uğraş veriyorduk. Seçim aşamasında Nurettin Ok Demokrat Partiye geçti. Bende Köylü Millet Partisinde yalnız kaldım. Seçimlere girdim ben tam kazanmak üzereydim. Köylü Millet Partisinin bir ambleminden dolayı bazı şayiaların çıkması üzerine kapanması gibi laflar üzerine Sandıkların tam kapanması saatinde beni bu olaydan dolayı benim şeylerimi durdurdular o yüzden de ben 186 oyla kaybettim ve sayın Ali İnandık kazandı, ve bundan sonrada ben siyaseti biraz boşar gibi oldum. Ondan sonra Milletvekili seçimlerine girdim. N.Derelli: Kaç yılında Yıl 1987 filan doğruyol partisinden girdim. Bu partiden ben, Nurettin Ok, Gürhan Titrek ve daha birçok arkadaşlarımız girdi fakat o yıl Doğruyol Partisi seçimleri kazanamadı böylece bende milletvekili olamadım. Fakat ben siyaset olarak başka bir atılımlarda da bulunmadım.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’da sizin Çankırı’yı Çankırı olarak tanıdığınız tarihten bu tarafa siyasetle iştigal eden değerli siyasilerimiz layığı veçhile Çankırı’ya beklenen hizmetleri sunabilmişler midir?

İhsan GAFUROĞLU
Evet, bizim Çankırı’ya siyasilerimiz hakikaten ellerinden geldiği şekilde layığı veçhile en güzel şekilde hizmetlerini yapmışlardır. Bunlardan en ileri gelen arkadaşım can ciğer dostum arkadaşım Nurettin Ok’tur. Çankırı’ya yapılmayan şeyleri yapmıştır. Kendisi Türkiye çapında sevilen ve sayılan kişidir. Onun yanındaki arkadaşlarda yine Çankırı’ya büyük hizmetler vermişlerdir. Bunların Çankırı’ya vermiş oldukları hizmetlerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Nurettin DERELLİ
Çankırı’nın gelişiminde siyasilerimizin dönemleri içinde alt yapıları sizce yeterli mi idi? Yani sizin aday olduğunuz dönemlerde dahil

İhsan GAFUROĞLU
Birkaç arkadaşımız hariç diğerlerinin alt yapıları gayet iyi idi. Yeterlilikten de daha fazla idi. Çünkü Çankırı’nın gelişmesinde çok büyük emek veren bir iki arkadaşın demin de söyledim bunlar Nurettin Ok’la Gürhan Titrektir. Bunlar gayet iyi Çankırı’nın hizmetinde güzel hizmetler vermişlerdir. Ama bunların haricinde alt yapıları yeterli arkadaşımız çıkmamıştır.

Nurettin DERELLİ
Son dönemlerde siyasilerimize dönüp baktığımızda, Çankırı’yı hiç tanımayan, il hudutları içinde bildiği 3-5 köyü geçmeyen kişilerin aday olduğu, seçildikten sonra da tanımaya çalıştığı gözlenmektedir. Sizce, Çankırı’nın siyasetine soyunan adaylarımızda ne gibi özelliklerin olmasını beklersiniz.

İhsan GAFUROĞLU
Bu son dönemlerde pek Çankırı ile ilgim olmadı. Ben Çankırı’dan 1969 senesinde ayrıldım. Dolayısı ile 35 senelik bir ayrılığım söz konusudur. Bu 35 senelik ayrılığım sürecinde Çankırı’da duyuyorum ama pek şey yapamıyorum hakikaten köyleri gezmeyen, vatandaşlarla konuşmayan, Çankırı için kendini hizmet için veren olmadığını tanıyorum ve duyuyorum bunları. Çankırı için siyasete soyunan adaylarımız hakikaten kendi özelliklerinin daha iyi olmasını isteyen bir kişiyim.

Nurettin DERELLİ
Efendim, sizi yorduğumuzun farkındayım. Ancak, vermiş olduğunuz bilgiler gelecek neslimizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Buna inanarak 100 tanık projesini hayata geçirmeye çalıştık. Yaptığınız katkıya Cansaati Org üyeleri olarak teşekkür ediyoruz. Son olarak söylemek istediğiniz bir konu varsa lütfen buyurunuz

İhsan GAFUROĞLU
Söylemek istediğim konuların hepsini bana soru olarak sordunuz. Aşağı yukarı bir noksan kalmadı. Ama bunun haricinde eğer, kendi özel yaşantımla ilgili yahut görmüş olduğum tecrübelerden ufak bir şey aktarmak istersem. Onları da ben söyleyeyim. Benim hayatım çok değişik, çok mücadeleli, çok geniş imkanlara sahip bir hayat sürdüm. Bu hayat benim evliliğimden başladı bu evliliğimden sonra askerliğimin devamı ile en yüksek bir komuta veren Kara Kuvvetler Komutanının Orgeneral Sayın Şükrü Kanat’ın yanında olmak üzere 2 sene hizmet vermem, bunun haricinde askerden dönmem, onun askerlikten dönmem sonucu nakliyeye başlamam, büyük bir otobüs şirketi kurmam, Ankara’ya göç etmem, Ankara’da Büyük Tır İşletmesi kurmam, bu tır işletmesiyle beraber Gafuroğlu Uluslar arası Nakliyat ve Ticaret Anonim Şirketini kurmam. Ve bununla beraber 35-40 tane TIR yapmam ve bu filoyu 4-5 sene gibi Uluslar arası nakliyatla tüm Avrupa’yı, dolaşmam, Orta Doğuyu dolaşmam ve oralara nakliye yapmam beni en yüksek bir tecrübenin zirvesine çıkartmıştır. Bunlar benim için yeterlidir. Ben aşağı yukarı 55-60 senedir çalışan bir kişiyim. Şu an yaşım 75 dir. Ve bu yaş süresince de hayatta yapmadığım, görmediğim gezmediğim, yardımda bulunmadığım hiçbir şey kalmamıştır. Çankırı’ya verilen hizmetin haricinde, yapılması gereken tüm yardımları hiç eksiksiz ve geri durmamak suretiyle tüm arkadaşlarımla beraber her şeyi yapmışımdır. Bunun haricinde diyecek bir şey yok ama sorarsanız –ben yine cevap veririm.

Nurettin DERELLİ
Şu anda kaç evlada sahipsiniz?

İhsan GAFUROĞLU
Şu anda iki oğlan iki kız olmak üzere 4 evlada sahibim.

Nurettin DERELLİ
Siz iyi bir baba mısınız?

İhsan GAFUROĞLU
Ben kendimi çok iyi bir baba olarak biliyorum. Eşimin de kendisinin çok iyi bir anne olarak bildiğime kaniyim. İyi bir baba olduğuma inandığım şuradan geliyor bana, her evladın üzerinde yapılması gereken gerek okumaları, gerek geliştirilmeleri yetiştirilmeleri, gerek hayata atılmaları bakımından kendimizi tamamen üzerlerine vermiş onlarla beraber en iyi şekilde yetiştirmişizdir. En iyi baba olarak, en iyi anne olarak bildiğimi gayet iyi biliyorum ve görüyorum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, benim ricamı kırmadınız, beni evinize konuk ettiniz. Öncelikle Cansaati.Org okurları ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Bir gününüzü bizim için ayırdınız. Buna özellikle verdiğiniz bilgilere müteşekkirim. Ayrıca, sizi hayatınız boyunca böyle mutlu, sağlıklı geçirmenizi diliyorum. Saygılarımla.

İhsan GAFUROĞLU
Sayın Derelli, ben de öncelikle size teşekkür ediyorum. Haneme geldiniz konuk oldunuz. Bizleri sevindirdiniz. Ne mutlu ki bana yıllar sonra hatırlanmam inanınız ki beni ve ailemi çok mutlu etmiştir. Vasıtanızla tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu hizmetinizden dolayı sizi tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Nurettin DERELLİ
Değerli okurlarım, kabul edilir veya edilmez, Sayın İhsan Gafuroğlu bey tartışmasız olarak Çankırı Otobüs İşletmelerinin ilk duayenlerindendir.

Sayın İhsan Gafuroğlu beyle Cansaati.Org’un 100 canlı tanık projesi kapsamında yaptığım bu röportajda hiçbir yorum getirmedim. Umuyorum Çankırı’mızın gelişiminde çaba gösteren bu değerli büyüğümüzün hayat hikayesi okurlarımıza bir örnek teşkil eder, Saygılarımla.

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  15:56:11       
  Nurettin Abi Sayın İhsan GAFUROĞLU ile yaptığı mülakatla yine harika bir iş çıkardı.
Bu keyifli söyleşiyi gerçekleştiren Nurettin abiyi tebrik ederken Sayın İhsan Gafuroğlu’na da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.
Kendi ifadesiyle uzun süredir Çankırı dışında olduğundan yeni kuşağın tanıması adına çok önemli bir belge niteliğinde bu söyleşi...
(Çağdaş ismi gibi , firmada çalışan şoförlerden de o dönem ismi öne çıkan sınıf arkadaşımın babası Rahmetli Boduroğlu’nu da burada anmak isterim).

sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  17:13:50       
  Röportajdanda anlaşılıyorki İhsan Beyefendi Çankırı dışına çıkmasa dışa dönük atılımını yapamayacaktı.Demekki yeri ve zamanı gelince sağlıklı iş büyütebilmek için mutlaka aktif ve hareketli bir şehire üslenmek icap ediyor. Gafuroğlu ismi asla unutulmazlar arasındadır . Bende bazen bu aile acaba nerde derdim . Çok güzel bir röportaj olmuş. Nurettin Derelli Beyede tebrik ve teşekkür ederiz. Çankırı dışındada olsa böyle kıymetli ve ciddi iş adamı hemşehrilerimizin çoğalması mutlakaki Çankırı kalkınmasına tesir edecektir.İnşallah İhsan beyin çocuklarıda bu bayrağı başarıyla taşır.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  17:19:46       
  Sayın Nurettin Derelli
Çankırı'nın Tarihin de iz bırakmış büyüğümüz Sayın İhsan Gofuroğlu ile yaptığınız söyleşi her zamanki gibi dört dörtlük olmuş.Elinize kaleminize sağlık.Bizleri anılara, çocukluğumuza götürdünüz. Sayın İhsan Gofuroğlu'na sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.
Aşağıdaki fotoğrafta,Sayın Gofuroğlu'nun yukarda bahsettiği, her ikiside rahmetli olan babası ve kayın babasının bulunmaktadır.

Sol en önde ayaklarını uzatmış Mustafa İPEK, yanında eli tesbihli Hüseyin GOFUROĞLU

Düzenleyen - izencirci on 05/10/2005 17:31:02

sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  20:45:10       
  Adını ilk kez bu görüşmeden öğrendiğim büyüğümüze bende nice uzun ömürler diler ellerinden öperim.Yalnız Gafuroğlumu , Gofuroğlumu ? İlk tanıtımındada Gofuroğlu yazıyordu.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 06/10/2005 :  00:40:54       
  Sayın Derelli
Tebrik ve teşekkürler ile başlıyorum sözüme.
Sayın Gafuroğlu Bey'e de uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.
Çankırımız'da gıda ve otobüs firması ismi olarak kullanılan ÇAĞDAŞ sözcüğünü kazandırdıkları için Gafuroğlu ekibine teşekkür borçluyuz.
Çankırı'lı dilseverlerden Sayın Tahsin Melan'ın uğraşılarında dile verdiği önemde sayın Gafuroğlu'nun katkısı nedir bilmiyorum ama, aynı kaşıktan aş yemeselerde aynı çeşmeden su içtikleri kesindir.
İşyerlerine Türkçe isim koyarak dilimizi koruyan herkese selam, sevgi ve saygılar.

sayfa başına git

Van Basten
Yorumcu

KIRIKKALE
52 Cevap
Gönderim - 06/10/2005 :  16:11:55     
  İhsan amca iyi bir iş adamı olduğu kadar aynı zamanda bu röportajdaki her cümlesindende anlaşılacağı gibi tam bir Çankırı beyefendisi.Otoriter, disiplinli ve bir o kadarda insancıl bir portre.
En çok ilgimi çeken /Birde bizim eski dokumalarımızdan yola çıkarak tekstil fabrikasının iş yapacağını sanıyorum/ cümlesini keşke az daha açabilseydi.
Allah uzun ömür versin kendilerine Nurettin Dereli abiyide röportajı için kutlar saygılar sunarım.

S.G  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 06/10/2005 :  20:56:34       
  Gafuroğlunu Çankırılı olupta bilmemek ayıp olur.Çağdaş ne kadar bilinip bugünde ismen anılıyorsa İhsan beyde Gafuroğlu namıyla biliniyor. Yeni nesil belki tanımayabilir ama bu röportajla onlarda tanımış olacaklardır.
ihsan Gafuroğlu çok düzgün ve karekterli bir adam ve iş konusundada zaten belli başarılı bir Çankırılı kendileri.
Bende diğer arkadaşların temennisine katılıyorum Cenabı Allahtan sevdikleriyle birlikte uzun ömürler diliyorum.Nurettin beyide kutalamak lazım böyle önemli bir Çankırılı büyüğümüzü bulup konuşarak bizlere aktardığı için.
Bakıyorum sitedeki bazı insanlar buraya görüş yazmıyor sebebi açık Çankırıyı ve Çankırılıyı doğru düzgün tanımıyorlar.
Ahmet bey resim istemişti nihayet dün yolladım , arkadaşlarım uyardı benim kimlik bilgilerimde yaşım 34 geçiyor onuda düzeltemedim ben 49 yaşındayım. Bütün hemşerilerime selamlar.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü

202 Cevap
Gönderim - 07/10/2005 :  05:13:15     
  Emin olun benimde aklımdan geçiyordu zaman zaman ve bu röportajı görünce çokta sevindim. Keyifle bir çırpıda okudum ve yine bir kaç kez okurum bu güzel roportajı.İhsan Beye hürmetler Nurettin beye teşekkürler.

sayfa başına git

canbazoğlu
Yetkili Üye

Bilecik
41 Cevap
Gönderim - 09/10/2005 :  21:00:08     

Sayın Nurettin' Ağbi bu güzel ve başarılı röportajınız için teşekkür ederiz sayenizde geçmişimizi daha iyi ögreniyoruz inşallah ''Çankırı tarihine 100 canlı tanık''da İlçelerden de katılım olursa daha renkli olacağı kanısındayım çalışmalarınızın devamını bekleriz saygılar.

Ali CANBAZ

Düzenleyen - canbazoğlu on 09/10/2005 21:03:27

sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 09/10/2005 :  21:54:12     
  Nurettin abi, bu güzel röportaj için size teşekkürlerimi sunuyorum; Sayın İhsan GAFUROĞLU'na da omuzlarında taşıdığı Çankırı'nın manevi yükü ile bundan sonraki yaşantısında da mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmesini Yüce Allah'dan temenni ediyorum.

En derin selam ve saygılarımla.

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

sayfa başına git

nuri lafci
Yetkili Üye

Ankara
153 Cevap
Gönderim - 10/10/2005 :  00:44:24     
  Tarih,Kültür bu gibi yazılı, görüntülü ve sesli belgelerle ayakta durur.Sayın İhsan GAFUROĞLU abimize hayırlı ve sağlıklı ömürler diler, sayın Nurettin beyede, bu Mülakatını bizlerle paylaşdığı için teşşekkür ederim.
Saygılarımla.

lafcigil  sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 07/11/2005 :  20:45:05       
  Bende kendisine Allahdan sağlıklı nice ömürler diliyorum.

sayfa başına git

tahir
Üye

izmir
2 Cevap
Gönderim - 16/11/2005 :  16:42:52       
  “ANADOLU OTELİ”
YUKARIDAKİ BAŞLIK ALTINDA YAPILAN RÖPORTAJI İNCELERKEN, SAYIN İHSAN GAFUROĞLU'NUN BABASININ BİR ZAMANLAR ÇANKIRI'DAKİ "ANADOLU OTELİ"Nİ İŞLETEN KİŞİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM VE BİR YURT DIŞI GEZİSİ SIRASINDA, BİR OTEL ODASINDA UYKUMUN KAÇMASI İLE CANLANAN ANILARA DALDIM. LİSE 2 VE 3'Ü ÇANKIRI'DA OKUMUŞ VE ARKASINDA BİR SÜRÜ ANI BIRAKMIŞ BİR ATKARACALAR'LI OLARAK, BU SEYAHAT SONRASI KALEME ALDIĞIM ANILARIMDA YER ALAN KISA BİR ANIMI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

HERKESE SELAM VE SAYGILARIMLA,
TAHİR KANLIKUYU/İZMİR

" Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeyiz bir görev nedeniyle. Üç yıldızlı, geceliği 80 Riyal olan Attlas oteline uzun bir yolculuktan sonra geldik. Küf kokusunu andıran bir koku eşliğinde yedinci kattaki odamıza çıktık. Dışarının yoğun sıcağına karşılık otel oldukça serin, oda da. İşlerimizi tamamlayıp, yattık, oldukça da yorgunuz.. Aynı odada kaldığım arkadaşım, daha başını yastığa koyar koymaz başladı horlamaya. Balkon’a çıktım. İçeriden pek anlaşılmayan bir gürültüyle ve sıcaklıkla karşılaştım. Binanın bizim oda tarafına bakan 5 kat altında onlarca soğutucunun çıkardığı gürültünün yanında, Necdet’in horlamasının fısıltı olduğuna kanaat getirerek yatağa geri döndüm ve artık horlama sesi, dışarıdaki makinaların sesi ve inanılmaz derecede rahatsız kuştüyü yastık yüzünden döndüm durdum sabaha kadar. Ve geçmişi anımsadım bir an, lise yıllarında kaldığım Çankırı’daki “Anadolu Oteli’ni.
Zaten otel odalarını sevmem. İçimi bir garip yalnızlık kapladı. Okul yıllarında da böyle olurdu hep. Rahmetli babamın Ankara Kurtuluş Lisesi’ne yazdırdığı günlerde de, ablamın yanında kalırken de. Lise 2 ve 3’ü Çankırı lisesi’nde okuduğum Çankırı’daki okul yıllarımda da. Her yeni şehir bana bir hüzün verirdi. Hele ilk günler. Üçüncü sınıf, halk tipi otellerde kaldığımda, ya da sıkış tepiş öğrenci hemşerilerimin tuttuğu bekar odalarında geçici kalışlarımda. Aradan onca zaman geçse de, o nedenledir ki, otel odalarını sevmem. Ucuz olsun diye kalınan 3-5 kişilik odalarda, ne ders çalışılır doğru dürüst, ne de uyunur. En ucuz ve güvenilir olanı da “Anadolu Oteli” idi o tarihlerde. Çankırı gibi tam da Anadolu’nun göbeğinde sayılabilecek bir Kent için uygun bir isim diye düşünmüşümdür hep. Normal günlerde sakin olan ve fazla müşterisi olmayan, tahtadan yapılı kapı ve pencereleri maviye boyalı otel, haftanın en büyük pazarı olan Çarşamba pazarı öncesi, pazar için gelen pazarcılarla veya kasaba tüccarlarıyla dolar taşardı. Girişe 4-5 tahta merdivenle çıkılan otelin, hemen sağında içeride bir büro bulunurdu. Müşteri kabul işlemlerinin ve ödemelerin yapıldığı yerdi burası aynı zamanda. Diğer taraflarında ise yan yana dizilmiş ve genellikle hububat- bakliyat ürünlerinin ve atlar için koşum takımlarının satıldığı dükkanlar ve girişi dışarıdan olan büyükçe bir kahvehane bulunurdu. Birinci kata, tahta merdivenlerle çıkılır, yine tahtadan yapılmış geniş ve büyükçe bir hol (hayat/salon) karşılardı sizi. Sağlı sollu ve yan yana dizili bir çok oda vardı hole bakan. Havanın sıcak olduğu Eylül ayında gelen pazarcıların büyük bölümü işte bu holde, yerlere serilen yer yataklarına yatırılırdı.
Gecenin bir saatinde tepende yakılan bir lamba ile uyanır, iki yabancı göz “bu da kim ?” dercesine birbirine bakar, sonra umursanmaz yatılır. Horlamalar arasında uykun kaçar, isteksizce tuvalete gidersin ve kimselere basmadan geriye dönersin. Dönüşte ise horlamanın şiddetinin arttığını görür, daha bir uykusuz yatar, sonra da sızarsın. Ya da akşamın bir saatinde, yanındaki erkekle kavga eden karşıdaki otelde kalan bir kadının bağırışlarını dinler, meraklı gözlerle dışarıya kafanı uzattığında aynı kadının “Ulan, ....” diye başlayan küfürlerini işitir, korkak ve şaşkın bir tavırla başını yeniden içeri çekersin meraklı meraklı..........

Tahir KANLIKUYU  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git