Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Tahsin MELAN [Köşe Yazıları]

AB - TÜRKÇE ve ONUR Mücadelesi
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 04/10/2005 :  21:23:54      
AB ve TÜRKÇE

Dün gece büyük bir merak ve heyecanla AB toplantı sonucunu bekliyordum. Toplantı bitiminde Sayın Abdullah Gül’ün basın açıklaması yapacağı söylendi. Heyecan dorukta. Çünkü çok büyük ikilem içindeyim. Sanki iki ruh tek beden olmuş, beynimde fırtınalar kopuyor. Mantığım bu işin mutlaka “evet” sonucuyla olurlanmasını isterken, duygusal kimliğim sanki beynimin diğer tarafını söküp atmayı düşünüyor ve inşallah “hayır denilir” diye olumsuzluğu bekliyordu.

Aslında uzun süredir bu ikilem içinde bocalayıp duruyordum. (Bunu yurt dışında yaşayanların daha iyi anlayacağını sanıyorum.) İşte bu ruh hali ve çelişkiler içerisinde Sayın Gül’ün diyeceklerini şöyle veya böyle sindirmeye çalışacaktım. Derken konuşmalar başladı. Söz Sayın Gül’e verildi. İşte ne olduysa an oldu. Bende ikilik yaratan mantığım ve duygusallığım bir anda bütünleşmiş aynı noktada birleşmişti. İnanamıyordum. Sayın GÜL konuşmasını Türkçe yapıyor ve yanındaki İngiliz bakana kulaklıklarını takmasını, Türkçenin bir Avrupa dili olacağı gerçeğini kabul etmesini söylüyordu. “İşte” dedim “Şimdi oldu. İşte biz buyuz.” Eğer bu şekilde AB yolunda gidilecekse tüm bedenim, mantığım ve duygularımla ben de varım. Dilim, benim onurumdu. Millet olarak onurumuzu sergileyen sayın Gül’e teşekkür ediyorum. Bu hasletlerimize sahip çıkmasını bilirsek bizi hiç bir AB gücü yozlaştıramaz. Üstelik saygınlığımız artar. Önce biz kendi onurumuza, kişiliğimize saygı duymalıyız ki karşıdan da bunu beklemeye yüzümüz olsun. Allah sonradan görme, kökünü inkâr edenlerden etmesin.

Evet, canı gönülden evet AB. Ama beni ben yapan değer yargılarımla. Bana terk ettiremeyeceğin, böyle bir beklenti içinde olmayacağın hasletlerim, imanım, kültürüm, gelenek, göreneklerimle onurlu bir birlikteliğe EVET. Zaman içerisinde bunlardan ödün ister, onurumu gölgelemeye niyet edersen bil ki içime hapsettiğim duygusallığımın şahlanıp mantığıma baskın çıkacağı kesindir. Senin aklının uçundan bile geçiremeyeceğin, ne demek istediğimi bile yorumlayamayacağın bu onur mücadelesinde sensiz ama mutlu sona razıyım.Onursuzca sığıntı olacağıma onurluca yok olmayı yeğlerim.

Umarım sadece dilde değil her konuda onurlu bir yolculuk olacaktır.

Bu vesileyle tüm hehşehrilerimin mübarek RAMAZAN ayını kutlar, sağlık ve mutluluklara vesile olmasını temenni ederim.

Sonsuz saygılarımla

Tahsin MELAN

www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü

ankara
154 Cevap
Gönderim - 04/10/2005 :  21:29:30       
  Tahsin bey sizi tekrar burada gördüğümüze sevindik.AB konusunda yazdıklarınıza katılıyorum fakat hep aklımda demek lazım bu adamlara asla güven olmaz tarihten biliyoruz.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  01:25:25     
  Tahsin Bey sitenizi inceledim . Türk Diline bu denli sahip çıkarak verdiğiniz hizmet için bir hemşehrim olarak gurur duydum ve teşekkür ederim.Siteye paralel buradada Türk Dili adına yazılar yazmanızda ayrıca çok değerli ve çok güzel.Bizde siz yurt dışındaki hemşehrilerimize hayırlı ramazanlar dileriz.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

Recep Gülşen
Yönetici

Konya
76 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  09:28:28       
  Sayın Tahsin Melan,
Son derece önemli bir ayrıntıyı yakalamışsınız. Tebrik ederim.

Her yerde olduğu gibi devletler arası ilişkilerde de onurlu davranmak, basiretli hareket etmek, sağlam temellere ve kültür birikimine sahip bir millet olarak, devlet olarak bize yakışan bir davranıştır. "Umarım sadece dilde değil her konuda onurlu bir yolculuk olacaktır" dileğinize tamamen katılıyorum. Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkarsak, bizi biz olmaktan kim uzaklaştırabilir ki?

Recep Gülşen  sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  17:20:22       
  Kazandığından önce kaybettiğine bakacaksın !!

Şaban AYDIN  sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  19:31:10       
  Değerli büyüklerim 3 ekim kesinlikle bir zafer değildir.

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 06/10/2005 :  21:01:00       
  Çok muhabbet tez ayrılık getirir ve bunun türküsü vardır biliyosunuz Demedimmi nazlım yarim ben sana diye başlar . Gaza gelmeyelim daha resim yok ortada çerçevesi var ve Kıbrıs olayında bu işin rengi belli olacak . Bu avrupa varya bu avrupa Türk adının geçtiği her şey karşıdır dolayısıyla Türkçeyede karşıdır.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 07/10/2005 :  00:26:42       
  Sevgili hemşehrilerim, umarım dilimiz adına sergilenen bu olayın coşkusuyla yanlış anlaşılmamışımdır. Sizin de belirttiğiniz kaygıları aynen taşıyorum. Bunun nasıl bir zafer veya hezimet olabileceği ikilemi içerisinde bocaladığımı satırlar arasında yansıttığımı sanıyorum. Tüm olumsuzluklara rağmen ulusumuz ve tüm değer yargılarımız adına "İnşallah hayırlısı olur." demenin gayrısında diyecek söz bulamıyorum.

Saygılarımla

www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git