Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Resimlerin size hatırlattıkları
 
ZEKİ MÜREN ÇANKIRI'DA...!
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Önceki Konu  
izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 23/09/2005 :  13:19:17      

(Soldan sağa)Nazmi DEMİRSU(Boyacı Nazmi)Ahmet YAZIHAN(Tekelci Ahmet),Zeki MÜREN,...,....,

(Soldan sağa üst sıra)Astsubay İbrahim,Kahveci Mustafa YANIK,...,....,...,...,Ahmet DEMİROK,Şoför Mehmet,(en üst sıra)7.kişi tamirci Abdullah (Koca Abdullah)Osman BAŞBUĞ,PTT den emekli Selahattin KIYISIN. Metin MERZİ(İ.Z.)


24 Eylül 1996 da vefat eden Zeki MÜREN'in anısına.

Zeki Müren 1958 yılında Çankırı'da askerlik yaparken,hafta sonları da piyade okulunun gazinosunda konserler vermektedir.Konserler için her hafta sonu uçakla saz ekibi İstanbul'dan Ankara'ya oradan da karayolu ile Çankırı'ya gelir.Bir hafta sonu ekip gelemez.Zor durumda kalan Zeki Müren Şerefin Ahmet'ten, kendisine eşlik etmesini ister.Şerefin Ahmet Çankırı'da o dönemde sazlı sözlü eğlencelierin mimarıdır.Zeki Müren'in bu teklifine çok şaşıran Şerefin Ahmet,"Zeki bey siz sanat güneşi olarak anılan bir insansınız.Biz ise karadüzen müzik yapan insanlarız.Size nasıl çalarız.Bizler nota bilmeyiz." diyerek karşı çıkar.Bu itiraza Zeki Müren,"Ahmet bey siz melodiyi tutturun,ben size uyarım.Merak etmeyin durumu idare ederiz." diyerek karşı itiraz da bulunur.Zeki Müren'in teklifinin ciddi olduğunu anlayan Şerefin Ahmet,büyük sanatçıyı kırmak istemez ve birlikte Piyade Okulu'nun gazinosunda program yaparlar.Progran esnasında Zeki Müren,Şerefin Ahmet'in oğlu Atilla'ya da birkaç solo parça söyletir.O günden sonra Zeki Müren İstanbul'daki saz ekibini arayarak,"Sizler bir daha Çankırı'ya gelmeyin.Burada ben saz ekibimi kurdum.Size ihtiyacım yok." diyerek Çankırı'daki tüm konserlerini Şerefin Ahmet ve ekibiyle yapar.
Teskere alan Zeki Müren Şerefin Ahmet ile vedalaşırken,
"Ahmet Bey Çankırı'dan gidiyorum.Yalnız Atilla'yı da kendimle götüreceğim.Sesi çok güzel, O'nu kısa sürede Türkiye'nin en meşhur sanatçılarından biri yaparım."
Bu konuşma karşısında Şerefin Ahmet, uzun süredir birlikte program yaptıkları ve birbirlerini yakından tanıdıkları Zeki Müren'e, "Atilla'yı verirsem kendine benzetirsin, olmaz." diyerek karşı çıkar.Yalnız bu kez Şerefin Ahmet itirazında inat eder ve Atilla'yı Zeki Müren'le göndermez.İtirazlar karşısında Şerefin Ahmet'i ikna edemeyeceğini anlayan Zeki Müren,adres ve telefonlarını bırakarak,"Çankırı'dan çok güzel duygularla ayrılıyorum.Burası çok samimi ve sıcak bir yer.Ne zaman İstanbul'a gelirseniz,mutlaka uğrayın.Bu günleri birlikte yadederiz."
Bu konuşma Şerefin Ahmet ve ekibinin Zeki Müren'le son konuşmasıdır.
Zeki Müren'in Çankırı'da bulunduğu süre içinde halkla sıcak ilişkiler kurduğu,her fırsatta Çankırı düğünleri,eğlenceleri ve yaran gecelerine katıldığı,hem eğlendiği hem de insanları eğlendirdiği bilinmektedir.(Çankırı cezaevinde de konserler verdiğini büyüklerimden işittim.İ.Z.)
Fotoğrafta Zeki Müren,sıkça birlikte olduğu Boyacı Nazmi ve Çankırılılarla görülmektedir.
Şerefin Ahmet'in saz ekibi şu isimlerden oluşmaktadır.Keman Şerefin Ahmet-Adnan Timurel,cümbüş Teksaz Zeki(Zeki Babadağ),ud Mehrican İsmail(İsmail Eröktem)darbuka Kabak Ahmet(Ahmet Keyifli)

(Aydın Demiröz'ün Fotoğraflarla Çankırı albümünden)


Yukardaki Şerefin Ahmet ve Zeki Müren arasında geçen konuşmalar; Çankırılı'nın ne kadar "DÜRÜST" ve de "TOK SÖZLÜ" olduğunun göstergesidir.
Taksici Hacı Atilla Timurel Ağabeyime Saygılarımla.
İbrahim Zencirci

Meraklısına not:
1-Hacı Atilla Timurel belediye binasının karşısındaki birlik takside taksicilik yapmaktadır.(Son gidişimde Lütfü Tarhanacı emekli olduğunu söyledi.)
2-Zeki Müren tüm mal varlığını, Mehmetçik Vakfına ve Eğitim Vakfına bağışlamıştır.

Düzenleyen - izencirci on 23/09/2005 13:37:22

Düzenleyen - izencirci on 23/09/2005 16:38:15

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 23/09/2005 :  17:25:59       
  Sayın Zecirci
Bu yazınız ile gerçekten Türkiye'nin sanat güneşi olan Zeki Müren'i rahmetle anıyoruz. Kendine özgü stili, kullandığı dil ile gönülleri fetheden bu sanatçımızı şimdiki zıpçıktı ve hatunvari beşyıldızlı nonoşları ile aynı kefeye koymamak gerekir. Çankırılı doğru sözlü ve kanaatkar insandır.

Özentilerinden başka hiçbir şeyi olmayan nonoşlar askerlik bile yapamazlar. Bu yeni yetmeler, medyanın bize sunduğu ve kültürümüzü mahveden, gençliğimizi kahreden insanlardır. Hele bir de son zmanlardaki magazin şeh(İT)leri olarak algılanmasına ne demeli ?
Ah medya, vah medya.. Bir gün de sen gazi mi,niyazi mi olursun bilmem ?
Gerçek şu ki: olan gençliğimize oluyor.

 sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 23/09/2005 :  19:38:32       
 
Zeki Müren şahsi tercihlerini bi kenara bırakırsak büyük sanatçıydı ve bugünün zibidilerinin hiç biriyle kıyaslanamaz.Çankırıda askerlik yaptığını duymuştum fakat fotoğrafı ilk kez görüyorum İbrahim beye teşekkür.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü


ankara
129 Cevap
Gönderim - 24/09/2005 :  13:04:13       
  Zeki Müren çapında Türk sanat müziği icracısı gelmez bir daha. Şimdikilere bakınca onun kendine has bazı meziyetlerinide yadırgamıyorum açıkcası.
Benim duyduğum "kehrol düşman" diye talim yaparken bomba atma mevzusu var. Doğrumu eğrimi bilmiyorum.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

isa cicek
Yetkili Üye


Ankara
120 Cevap
Gönderim - 26/09/2005 :  17:39:06       
  Doğru olduğunu sanmıyorum,
büyük ihtimalle uydurmadır.

Bide onun aslı şöyle;

Kahrol düşman, al sana bomba. :)))

Saygılarımla

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git