Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Sezen D KONYALI [Sağlık Köşesi]
 
KIRIM KONGO HASTALIĞINI DUYDUNUZMU ?
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
sezen
Yetkili Üye102 Cevap
Gönderim - 22/09/2005 :  10:47:17    
Bundan birkaç yıl öncesine kadar konunun uzmanları dışında bilinmeye bir hastalıkken şuanda birçok ünle ile birlikte ülkemizide tehtit etmekte olan bu hastalık birkaç gün bibi kısa bir sürede insanların ölümüne sebep ola biliyor.
İlk olarak kırım da ve konko da görüldüğü için hastalığa bu isim verilmiştir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

•Hastalık ateş,
•Ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı
•Kırıklık, halsizlik
•İştahsızlıkla başlar
•Bunlarla birlikte bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetler de görülebilir.
•İlk günlerde yüzde ve göğüste kızarmalar ve gözlerde kanlanmalar görüle bilir. Göğüs ve karından başlamak üzere vücuda yayılan küçük nokta şeklinde kanamalar olabilir ve bu kanamalar daha da büyüyerek vücuda yayılır.
•Burun ve dişeti kanamalarıda görülür.

HASTALIĞIN BULAŞMA YOLLARI

Hastalığın bulaşmasında ençok kenelerin ısırması ile bulaştığu bilinmektedir. Bilindiği kadarıyla yüzlerce çeşidi olan kenelerin sadece bir kaçının bu hastalığı bulaştırdığı bilinmektedir.
Virüs, sığır, koyun, keçi, yabani tavşan ve tilki gibi hayvanlardan tespit edilmiştir. Güney Doğu Avrupa ve Güney Afrika arasında göç eden göçmen kuşlar üzerinde bulunabildiği gösterilmiştir. Bu kuşların virüsün iki kıta arasında taşınmasına yol açabildiği düşünülmektedir.
İnsanlar virüsü ya enfekte kenelerin ısırması ile, yada viremik hayvanların kesilmesi sırasında hayvana ait kan ve dokulara temas ile almaktadır.

HASTALIK VİRÜS BULAŞTIKTAN NE KADAR SÜRESİ SONRA ORTAYA ÇIKAR?

Kuluçka süresi: kuluçka süresi virüsün alınma şekline bağlıdır. Kuluçka süresi kene ısırmasından sonra 2-12 gün arasında değişmekle birlikte genellikle 1-3 gündür. Virüsü içeren kan ve diğer doku ya da atıklar ile temastan sonra genel olarak bu süre 5-6 gündür ve 13 güne kadar uzayabilmektedir.

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

•Tarımla ve hayvancılıkla uğraşan insanların kenelere karşı ilaçlama yapması
•Kenelerin buluna bileceği ortamlara gidildikten sonra kişinin soyunup tüm vücunu özelliklede saçlı deriyi muhakkak konturul etmesi
•Kene görüldüğü taktirde hemen doktora baş vurulması
•Eğer kene yapışmış ise kopartılmaması gerekir çünkü eğer koparılır ise kenenin kançalerı deri içinde kalır.
•Eger kenelerin bulunduğu bir ortama girecekseniz pantolununuzu çorabınızın içine sokun yada uzun çizmeler giyinin.
Hayırlı günler.Sağlıcakla kalın.


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git