Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

ÇANKIRI'DA NELER OLUYOR
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 21/09/2005 :  15:45:22      
ÇANKIRI’DA NELER OLUYOR

Son zamanlarda bizlere gelen şikayetleşmeler ve taleplerden anlıyoruz ki Çankırı’da bir şeylerin doğru gitmediği yönünde izlenimler bırakmaktadır. Uzunca bir süredir gerek bilgisayar ortamındaki Çankırı içerikli Web sayfalarında ve gerekse Çankırı’da yayımda bulunan yazılı medyada köşe yazarları tarafından birçok olumsuzluklar gündeme taşınmış olmasına rağmen konulara ne siyasi oluşumlar ve ne de Devlet kuruluşları bir açıklama ile de olsa halkı aydınlatma yoluna gitmemektedir.

Bunlardan birisi büyük otelin öğretmen evi olarak veya Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri için uygulama oteli olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesi, kiralanması gibi talepleri karşısında hala halkın neden satılması gerektiği yönünde yeteri kadar aydınlatılmadığı, buradan sağlanacak paranın hangi alanlarda kullanılması gerektiği her iki yönünün Çankırı’ya getirisinin ne olabilirliği üzerinde en ufak bir tartışma ortamının oluşturulmadan satışına karar verilmiş olması,

İkincisi, Sayın İbrahim Zencirci’nin Cansaati.org sitesinde gündeme getirdiği 100 yıllık Çankırı’nın eski hükümet konağı olarak bir bir abidesinin şeklini bozma gayreti ile üstüne bir kat daha çıkma eylemine geçilme girişimleri,

Üçüncüsü, Çankırı Ticaret Lisesi binası önünde genç öğrencilerin dinlenme bahçesi içine dışarıda bulunan bir elektrik trafosunun alınma gayretleri.

Şimdi bu yapılmak istenen gayretler hangi fikirlerin ürünüdür bunu bilmemekle beraber uygulaması halinde Çankırı neler kazanacaktır neler kaybedecektir. Şimdi bunları sizler halkla paylaşmazsanız da halk oluşturduğu sivil toplum oluşumları arasında pek ala enine boyuna paylaşmaktadır. En azından Çankırı web sitelerini inceleme zahmetine girebilenler bunu pek ala göreceklerdir. Yapılan bu yanlış iş ve işlemler şimdiki yönetimde olanlar tarafından gerçekleştirilecektir. Durum en azından şimdilik böyle izlenim vermektedir..

Bir defa Büyük Otel Milli Eğitim Bakanlığına yukarıda belirtilen hizmetlerin görülmesi devredilmesi halinde Çankırı ve Çankırı’lı neler kazanacaktır. Birincisi Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde ortalama bu gün için 90 öğrenci eğitim/öğretim görmektedir. Bunlar yönetmelikleri gereği dünya turizmine uyum sağlama adına alanları ile ilgili uygulama yapmak durumundadırlar. Bu otele işlerlik kazandırılmadığı sürece bu ihtiyaçlarını Çankırı dışındaki alanları ile ilgili kuruluşlarda gidermek durumundadır. Sonuç olarak her anne baba her yıl bu dönemlerinde evlat hasreti çekeceklerdir. Ayrıca otelin Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesi demek içerdeki mevcut işçilerin işine son verme anlamı taşımadığı gibi en az üç yıldızlı otel statüsüne kavuşacak ve daha kaliteli hizmetle tüm halkın hizmetinde olacaktır.

İnternet ortamında Cansaati.Org sitesi köşe yazarı Sayın İbrahim Zencirci köşesinde tarihi eski Hükümet Konağı ile ilgili yazısında bakınız ne diyor;
ESKİ HÜKÜMET KONAĞI (ADLİYE BİNASI)
Binayı Kör Efe adıyla anılan İsmail Kalfa 23 Temmuz 1321 (1905) yılında yapmıştır.
Kastamonu Valisi Enis Paşa zamanında hükümet binası olarak yaptırılmıştır. (Ziya Demircioğlu-Kastamonu Valileri)
Fotoğrafta görülen sebil/şadırvan şu anda yerinde değildir. Akibeti de bilinmemektedir.(Çankırı Belediyesi Kültür Yayınları II. Hazırlayan Aydın Demiröz 1893-1969 Fotoğraflarla Çankırı)
TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM..!
YÜZYILLIK eski hükümet konağına(adliye binasına) Adalet Bakanlığı, binanın yetersizliğini gerekçe göstererek, bu tarihi binaya 3.kat "KAÇAK KAT" çıkacakmış.
Türkiye'nin dağını,taşını, tarihi yapılarını "KORUMA KOLLAMA..!" işlerinden sorumlu, anlı şanlı KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA KURULU'DA bu KIYIMA izin vermiş. "Yazıklar olsun...!"
Adalet Bakanı söz vermiş, para bekleniyormuş. Adliye belediye'nin imaret'deki binasına taşınacakmış.
"GARABET", " KİSCH" eserler meydana getirme heveslileri buyursunlar yapsınlar. Elbet tarih onları affetmeyecek.
Yetkili ve sorumlulara sesleniyorum; Tarihi emanete yapacakları bu hıyanet sonunda, bilsinler ki, zaman onları iyi olarak anmayacaktır.
Ve bilsinler ki;
"SİZ ÇANKIRI'DA YAŞAMAYA LAYIK DEĞİLSİNİZ"
Çankırı’ya bu kadar hakareti, bünyem kaldırmıyor.
Saygılar bizden...
İbrahim Zencirci
Üçüncü ve önemsiz gibi görülmeye çalışılan Çankırı Ticaret Meslek Lisesi bahçesine kaydırılmaya çalışılan Yüksek Voltajlı Elektrik Trafosunun konusuna, Bilmiyorum hangi vilayetimizdeki okul bahçesinde görmüşler okul bahçesi içinde trafo olduğunu, bir defa bu trafo okul bahçesinde en azından çevre düzenlemesi ile ortalama 150 metre kare yer kapatacağı muhtemeldir. İkincisi bu okullarda öğrenim gören öğrenciler gençlik dönemine girmiş hareketli gençlerdir. Yedikleri enerjilerini bir şekilde yakacaklardır. İşte bu delikanlılık dönemi dediğimiz bu dönemde bilinçsiz bir hareketle yapacakları bir fiili hareket olumsuz sonuç getirirse sorumlu kim olacaktır. Veya bir telin koparak istirahat veya sportif bir faaliyetleri sırasında üzerlerine düşse kim sonucu üstlenecektir.

Evet ilimiz insanının gelişmesi yönünde gayretler gösterilmesi gerekir. Mevcut tesislerimiz kapasitelerini tadilatlarla, eklentilerle bir yerlere getirilmek istenmesi sorunları dar kapsamda mevcutla çözüm üretilme çabası günü idare etmekten öte gitmeyecektir.

İlimizin bir okula ihtiyacı varsa, bir adliye binasına ihtiyacı varsa, bir müzeye ihtiyacı varsa, bir kütüphaneye ihtiyacı varsa neden standartlarına uygun müstakil bir tesis inşa edilme yoluna gidilmez bunu anlamak mümkün değildir.

Devletin ilgili kurumlarında Çankırı için ihtiyaç duyulan yapılması dtüşünülen tesislerimizi yapacak mali imkanı yoksa bu Türkiye geneli içinde olmalı . yoksa dün olduğu gibi Çankırı’nın bu günde ihtiyaçlarına cevap verilmeyecekse o zaman bırakınız mevcut tesislerin ilk halini olsun bozmayınız çünkü halk bu binaları şimdiki fiziki durumu ile sevdi. Hiç olmazsa onları geleceklerimizin adına restore etmeye devam edin.

21/09/2005.

Not: Bu yazım Çankırı Karatekin Gazetesinde de
Yayımlandığı için İbrahim Zencirci beyin yazısını
Aynen almak durumunda kaldım.

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 21/09/2005 :  15:57:30       
  Sayın Derelli
Çankırı'nın otantik yapısın korunması için uğraşılırkenortaya atılan ve ilmizin özel ve güzel yapısının bozulmasına izin vermeyelim.
Bu yapıyı bozmak isteyenlere içimden gelen kelimeyi söyleyeyim mi ?
Kültürel değerlerine sahip çıkmayanlar tarihin sayfalarında kaybolup gideceklerdir.
Eğer bir eser bırakmak istiyorlarsa en azından yapılan bir işi yıkmadıklarında bile onlara teşekkür edeceğiz.
Ola ki Çankırımızın doğal yapısını bozmaya kalkanları bu sayfalarda Fani ve Cani .... Bey diye mezarında bile rahat vermeyeceğiz. Bu böyle biline.

Lütfen tarihi eserlerimize sahip çıkalım.
Onları korumak ve kollamak biz Çankırılıların görevi olsun.

sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye

Ankara
143 Cevap
Gönderim - 21/09/2005 :  18:46:43       
  SAYIN İLGİLİLER
Üniversite gerçekleşmedi, siyasi bir karar beceremediniz
Şimdi önünüzde becerebileceğiniz iki konu var birincisi yapmak ikincisi ise yıkmak. Hangisisni tercih edeceğinize gelince mutlaka yıkmaktan yana olacağınızı tahmin ve yanılmak istiyorum
TAŞ MEKTEBİ ''MÜZE''
HÜKÜMET KONAĞINI ''ETNOĞRAFYA MÜZESİ'' olarak görmek istiyoruz. Eskisi olmayanın yenisi olmazmış.

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 21/09/2005 :  21:46:45     
  Çankırıdaki Bürokratlarla ilgili seviyeli ve hassasiyetler korunarak çok önemli eleştiriler yapıldı. Ben beklerdimki bizleri ferahlatacak ya da bilmediklerimiz varsa aydınlatacak bir yetkili ağızdan bilgilendirelim.Ve görevini yapamayan varsa medeni bir şekilde ben bu işi yapamıyorum desin.
Tek kelime açıklama yapılmadı ...?
Sonrası , sayın Nurettin bey çok açık bir şekilde meseleyi masaya koymuş.
Evet son duyumlarımızın yanlış olmasını diliyorum ve yinede bekliyorum bakalım Yetkili ağızlar ne diyecek ?

Cengizhan Savul  sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 21/09/2005 :  23:13:59     
  Çankırı'yı yönetenlerden ricamız, Lütfen tarihi ve kültür mirasımız ile oynamayalım. Ben Çankırı'ya çocuklarımı ve dostlarımı getirdiğim zaman o güzelim tarım alanını konut alanına çevirmek suretiyle diktiğiniz beton yığınlarını mı göstermemi bekliyorsunuz?. İmaret Meydanına "TANSUĞ SİTESİ" diye bir beton yığını diktiniz hiç yakışıyormu o bina o mahale, onu örnek alın da Çankırı'nın kültür mirasına bundan sonra yabancı olacak girişimlerde bulunmayınız lütfen...
Akıl sahibi insanlara en derin selam ve saygılarımla.

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

Düzenleyen - husnuekizceli on 21/09/2005 23:15:30

sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 22/09/2005 :  02:00:33       
  Enformasyon akışı yok . Hal böyle olunca ; neyin niye yapıldığını (ya da yapılmadığını) anlamakta güçlük çekiyoruz.
Gerek Nurettin abinin , gerekse İbrahim Abinin görüşlerine iştirak ediyorum.
BAŞKA ÇANKIRI YOK ve bizler sonuna kadar Çankırı adına zuhur eden her türlü olumsuzlukla mücadele edeceğiz. Çankırı için yapılan her hizmeti de küçük-büyük ayırt etmeden alkışlayacağız .

sayfa başına git

imge
Yetkili Üye

ankara
31 Cevap
Gönderim - 22/09/2005 :  11:24:13       
  Çankırı'da olmaması gereken şeyler olurken insanların uyumadığını görmek sevindirici. Dilerim bu site aracılığıyla olaylar oldu-bittiye gelmez.  sayfa başına git
Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 22/09/2005 :  13:48:58       
  Bundan yıllar önce eşim ve çocuklarımla Ankara'ya gelmişken şuradan mezun olduğum okulumu da ziyaret edeyim diye Hasanoğlan'a Gittik.
Okulum, okul olmaktan çıkmış.Otomatiğe bağlanmış diplomalı robot üretimine başlamış gibi geldi.
Yakalşık yirmiiki yıl oldu bir daha o tarafa yönümü çevirmedim.
Yozlaşmış ve kültürel değerleri kaybolmuş bir ile uğramıyacağım gibi , bizde acı, tatlı bir anısı olan bu yerlerin göz göre göre ve bilinçsizce yokedilmesine karşı çıkmacağım.
Hatta elimden ne geliyorsa onu yapacağım.
Kimsenin tarih ve kültürel değerlerimizi yoketmeye hakkı yoktur.
Bunun için bütün Çankırılılar memleketine sahip çıkmalıdır.

sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 25/09/2005 :  10:46:49       
  Çankırı'da neler oluyor başlıklı yazımda Çankırı Ticaret Lisesi Bahçesine kondurulmak istenen yüksek gerilim hattı trofosu hakkındaki yazım Çankırı Karatekin Gazetesinde yayımlanması üzerine 23 Eylül 2005 günü Çankırı Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Sami Zeybek beni telefonla arayarak böyle bir oluşumun olduğunu ancak henüz kesinleşmediğini, bu teklifin trofonun eski yerinden kaldırılması ile boşalan yerin oto parkı olarak belediyece değerlendirilmek istendiğini söylediler. bende park yapılacaksa iş merkezlerinin bulunduğu yerlere yapılması daha uygun olur ifadesinde bulundum. bu konuya hiçbir vatandaşın rıza gösteremeyeceği gibi, ilerde doğabilecek hayati tehlikelerinde sorumlusu olmak istiyorsanız izin veriniz. dedim. Gelişmelerden siz okurlarımı bilgilendirme adına bu aldığım bilgiyi paylaşmak istedim. yoksa sonradan yazıma bir çıkma olsun düşüncesini hiçbir zaman düşünmedim.

sayfa başına git

durmaz1800
Okur

ÇANKIRI
16 Cevap
Gönderim - 26/09/2005 :  08:54:51       
  Memleketimizin tarihini yansıtan gelecek nesillere Çankırımızın geçmişi, tarihi hakkında ışık tutacak mekanlarımıza sahip çıkalım, bir varlığı yok etmek çok kolay, ancak yerine onun gelmişini, geçmişini anlatacak bir varlık koyamazsınız. Yetkililerden Çankırı'nın bir evladı olarak bugüne kadar tarihimizi anlatan mekanlar bugünden sonrada anlatmaya devam etmeli diyor yetkililere saygılar sunuyorum.

Hüseyin DURMAZ
Y.Y.Ayrılanlar Gönüllü Başkanı

Hüseyin DURMAZ  sayfa başına git

haruncanbaz
Orta İlçe Habercisi

Orta/Çankırı
151 Cevap
Gönderim - 07/11/2005 :  16:48:42       
  Haberim Bu konu ile İlgisi Yok.Ben Konumu Buraya Yazmaya Karar Verdim.
Kaç ay önce Süleyman Demirel Lisesi Hakkında yazı yazdım.Bugun Çankırı'daydım.Orta'ya gelirken Süleyman Demirel Fen Lisesine baktım ve beni sevin diren bi gelişme yaşandı.Sonunda okulun tamir işleri başlamış.İlk etapta okulun taban bölümü kepçelerle kazılarak yenilenme işlemi devam etmetedir.Dilerim ki O lisenin her tafaı tamirden geçirilir ve gelen egitim ve ögretime yetiştirilir.
Bu okulun yapımında emegi geçen herkese çok teşekkür ederim.
BU ÜLKEYİ SOYMAYIN!!!
harun_canbaz@hotmail.com

Harun CANBAZ  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git