Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 M. Niyazi YILMAZ [Köşe Yazıları]

ÇANKIRI'DA RAMAZAN
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
MNiyazi
Yetkili Üye

Ankara
9 Cevap
Gönderim - 16/09/2005 :  10:49:23      
ÇANKIRI’DA RAMAZAN

On bir ayın Sultanı Ramazana kavuşmamıza az kaldı.
Nerede olursanız olun değerini bilen için Ramazan Güzeldir.Aydınlıktır.Ferahlıktır.
Ben hayatımın en güzel ve huzur dolu Ramazanlarını Çankırı’da yaşadım.
Kaleden atılan iftar ve sahur toplarının ayrı bir renk kattığı Ramazanın kış aylarına rastladığı 1960’lı yıllarda televizyon esareti henüz başlamadığından teravih namazı sonrası yapılan ziyaretlerin sohbetlerin keyfine doyum olmazdı.
İftar öncesi fırınların önünde pide kuyrukları uzadıkça uzar sıcak pidesini alanlar Büyük Cami yanındaki akşam pazarından yeşilliklerini de alarak evlerinin yolunu tutarlardı.
Karatekin mahallesi,Damlamca caddesindeki Rahmetli Ali ÇAVUŞOĞLU’nun evinde kiracı idik.Evimizin karşısındaki Recep Hocanın büyük gayretleriyle yeniden yapılan mescidden başlamak üzere 30 Ramazan 30 ayrı camide teravih namazı kılardık.
O yıllarda yeni camide meşhur bir jet imam vardı ve gençler çoğunlukla teravih namazını onun camisinde kılarlardı.
Bu hızlı kılma işlemi bazen öylesine abartılırdı ki es kaza cemaatte yaşlılar varsa yarışta tur bindirilen atletler gibi gençler secdeden kalkarken yaşlılar secdeye ancak inebilirlerdi.
Teravih namazından sonra kahvehaneler dolar ve bazılarında tombala çekilirdi.
Sahur ayrı bir keyif idi.Davulcular,maniler söyleyerek dolanırken hemen her evde sahur için hazırlanan gözleme ve değişik ekmeklerden davulcuya ikramda bulunulurdu. Ramazandaki tek mekanik unsur iftar ve sahur saatlerinde özel programlar yapan radyo idi.
Zaman zaman şimdi ilçe olan Korgun’da geçirdiğimiz Ramazanlarda mahalle fırınlarında özel olarak pişirilen keşkek ve ekşili aşı iftarda yemek ayrı bir keyifdi.
Ne yazık ki her şeyin fazlasıyla bol ve kolaylıkla teminedilebileceği günümüzde ben o günkü tatlara hala hasretim.
Teravih namazlarında zaman zaman bizlerin de katıldığı muzurluklara cemaatin hoşgörüsü mükemmeldi.
Amaç cami ile bağımızın kopmamasıydı.
Yanlış hatırlamıyorsam Alibey mahallesinde teravih namazı kılmak için gittiğimiz bir mescidde bizleri farkeden bir büyüğümüzün elimizden tutarak bizi en ön safa çekmesi ve bize ilk defa gittiğimiz o mescidde imamın arkasında namaz kılacak kadar önem vermesi unutamayacağım bir teşvik ve hoşgörü örneği idi.
Büyük cami her zamanki gibi Ramazanda da ayrı bir yere ve öneme sahipti.
Sevgili Müftümüz Seyfullah KOTANOĞLU’nun gönülden sohbetleri, irşatları bizleri bambaşka bir alemin huzurlu iklimine sürükler coşturur bazen gözlerimiz yaşarır, Ramazanı iliklerimize kadar hissederdik.
Yer sofrasında tek kaptan yediğimiz yemeklerin tadını hala bulabilmiş değilim.
İftar davetlerindeki coşkuyu, huzuru şimdi yaşayamıyorum.
Ramazan yine güzel...
Belki de bulunulan yer ve yaşanılan ortam bu güzelliklerin ve bereketin farkına varmamızı önlüyor
Ve belki de yaşlandığımız için geçmişe böylesine özlem duyuyoruz.
Yaşanacağı konusunda garanti bulunmayan bir sonraki Ramazan’a hiçbir güzelliği ertelemeyelim.
Ramazanın ruhunuzda yeni tomurcuklar açmasını vesile olmasını büyük buluşmaya açık alınla gitmemizi sağlayacak gönül temizliğini sağlamak dileğiyle

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 16/09/2005 :  21:08:47     
  Seyfullah KOTANOĞLU Hocamız Keçiören Mecidiye Camiinde vaazlarına devam ediyor.İşlerim icabı Ankara'da çok fazla kalamasam bile Kotanoğlu Hocamızı senede bir kaç kez dinliyorum.Gerçekten enfes bir hitabeti ve sohbet dili var. Allah uzun ömürler versin .

Cengizhan Savul  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 25/09/2005 :  21:52:36       
  Sayın Niyazi Yılmaz
"Çankırı'da Ramazan" yazınızın başlığını görünce ilk aklıma gelen "JET İMAM" oldu acaba ondan bahsettimi diye düşünürken,gördüm ki bu konuya da değinmişsiniz. İsmini hatırlamadığım jet imam'ın mescidinde, bir iki teravih'i 15 dakika da kıldığım hala benim de aklımda. Jet İmam sizin de bahsettiğiniz gibi o dönem gençlerin sevdiği bir kişi idi.
Geçtiğimiz aylarda, TV den öğrendiğim kadarı ile yanılmıyorsam Malatya da Şeker Hoca tabir edilen bir hoca, sizin ve bizim gençliğimizin JET İMAM'ını hatırlattı.
Şeker Hoca'nın hikayesi;
Bu Şeker Hoca bizim JET İMAM gibi gençlere verdiği sözle rekor kırarak 14-15 dakikada teravih'i bitirirken, bir seferinde sözünde durmaz ve normal süresinde namazı kıldırır. Gençler nedenini sorunca; "RADARA YAKALANDIK" der. Meğer o akşam müftü varmış.
Bizim JET İMAM'ın da daha sonradan bu rekor denemelerinden vazgeçtiğini hatırlıyor gibiyim. "Acaba o da Sayın KOTANOĞLU'nun radarınamı yakalandı?"
Şaka bir tarafa o yıllar sizinde hatırlattığınız üzere çok güzel günlerdi.
Sayın Kotanoğlu'nu ortaokul dönemlerinden bende iyi hatırlıyorum. Çankırı da namazla niyazla çok alakaları olmayanlar tarafından da çok sevildiğini, sayıldığını iyi biliyorum. Ankara'daki cansaati üyelerinden özel ricam; Sayın KOTANOĞLU ile cansaati için özel bir söyleşi yapmalarını istirham ediyorum.
"Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık" projesinine Sayın Kotanoğlu'nun önemli bir tanık olacağı kanaatindeyim. Görev yaptığı dönemde Çankırı hakkında söyleyeceği çok şeyin olduğuna inanıyorum.
Sayın Kotanoğlu'nu çocukluğunda tanıyan, Çankırı dışında yaşayan ve onu unutmayan Çankırılılar adına, Selam,Saygı ve Hürmetlerimizi iletmenizi de rica ederim.
Saygılarımla.
İbrahim Zencirci

sayfa başına git

Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili

Ankara
308 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  12:46:57       
  Değerli M. Niyazi Yılmaz,

Ramazan konusunda yazdığınız yazı ile ortaokul-lise yıllarımızı hatırlattınız. Şimdi hâlâ şunları söyleyen "Ramazan Davulcuları" var mıdır?

“Büyük cami direk ister
Söylemeğe yürek ister
Benim karnım toktur emma
Arkadaşım börek ister

Çankırı’nın Ulu Camisi
Yetmiş ikidir pençiresi
Hanım pençireden bakarken
Yandı pilâv tenciresi
” (Çankırı Tarih ve Halkıyatı’ndan)

1960-67 yılları arası yaşadığım Çankırı’da değişik camilerde teravihe giderdik. Meşhur jet imamın ardında bir defa teravih kıldım. Onun camisi, ayakkabılığına kadar- tıka basa dolu oluyordu. Hiç kimsenin tahiyyat dualarının yarısını bile okuyabildiğini sanmıyorum. Secdede bir kez (Subhane Rabbiyel-âla) diyebiliyorduk. Jet imam 12 dakikada teravihi bitirir, Büyük Cami’de 30-35 dakika sürerdi. Bir defa da İmaret Camii’ne gitmiştik, hatimle kılınıyormuş. Bir buçuk saat sürmüş, sabrımızın sınırlarını zorlamıştık. Müftü Kotanoğlu'nu elbette bir çok defalar dinledim.

Ramazan bugün de değişik güzelliklerle gelmektedir. Başarılı TV programları, iftar çadırları, makamına uygun ve iyi icrâ edildiği taktirde Tasavvuf ve Cami Musikîsi, tarihî yemek ve tatlılarımız vs.gibi çok büyük kıymetlere sahibiz. Yeter ki zevkine ve farkına varabilelim.

Şahsınızda bütün site mensupları ve okuyucuların Ramazan’ını tebrik ederim.

Hakkı DURAN  sayfa başına git

aliyildirim
Yetkili Üye

NİĞDE
185 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  17:09:32     
  ÇANKIRIDA RAMAZAN BAMBAŞKA KİM NE DERSE DESİN BEN BUNA YÜREKTEN İNANIYORUM HANGİ İLE GİTTİMSE AYNI HAVAYI HİSSETEMEDİM

civiky@hotmail.com
YILDIZHAN YARAN EKİPİ  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  22:03:27       
  Çankırı'da Büyük Cami'den okunan akşam ezanıyla ve kaleden patlatılan topla oruç açmanın tadı ve mutluluğu bambaşkadır.
Bizim çocuk olduğumuz o yıllarda teravih saatinde hemen hiç himse kalmazdı dışarda, tam kadro camileri doldururdu çocuklar.Çocuk işte arada bir muzurluk edecek illaki ; büyükler bunu bildiklerinden özellikle birer ikişer saflarda yanlarına alırlardı bizleri..
Jet İmam'ın arkasında bende çok teravih kıldım hatta iki defa da tespih namazı kıldım.Çocukluk arkadaşlarımızla uzak yakın demeden Ramazan boyunca Çankırı'daki tüm cami ve mescidleri dolaşırdık...
Seyfullah Kotonoğlu ile karşılaştık sizlere selamları var , İnşallah uygun bir zaman aralığında kendisiyle görüşerek Çankırı üzerine konuşmayı umuyorum. Çankırı'nın hayatındaki yerini ,önemini ve kıymetini bilhassa belirtmemi istedi..
Çankırı'ya son gidişimde Balıkçı Hüseyin Abiyi gördüm , Maşallah iyi de gördüm . Zaten şehrin tek balıkçısı oydu , o yıllarda .
-Hay Maşallah derya kuzusu bunlar !nidası hep kulaklarımdadır .
İlk ve ortaokul yıllarında tatil döneminde rahmetli İsmail Amca'nın (Soyaslan) manavında çalıştığımdan ; Ramazanlarda bağırarak sebze meyve satmak adettendi .
-Marullar Yedikuleee..
-Salatalık Çengelköyyyy...
-Kınalı kuzuuuuu (üzüm için)...vs.
...
Hele o ramazan pidesinin kokusu yazarak anlatmanın imkanı yok!
...
Rahmet , bereket ve güzellikler ayı Ramazanı Şerif hemşehrilerimize , milletimize ve bütün İslam alemine mübarek olsun ...

sayfa başına git

cenk
Yorumcu

istanbul
48 Cevap
Gönderim - 04/10/2005 :  19:49:27     
  Sıla- rahim için Ramazanın iyi bir vesile olduğuna inanıyorum. Hatta bizler gibi Çankırı dışında olanlar grup halinde 1 günlüğüne Çankırıya giderek iftarını açabilir ve büyük camide teravih namazını kılarak sahuruda Çankırıda yapabilir.Böylece her birimizin bir günlükte olsa Çankırıda yaşanmış ramazan hatıramız olur.

sayfa başına git

akinbalik
Okur

istanbul
15 Cevap
Gönderim - 05/10/2005 :  18:48:03     
  sana yürekten katılıyorum... nerde o eski çankırı ramazanı... nerdeeeeeeeeee....

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 06/10/2005 :  21:36:13       
  Çankırıdaki ramazanın tadını dünyada hiçbiyer tutamaz.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 19/10/2005 :  11:31:04     
  Lise yıllarımızda ve daha sonraki kimi zamanlarda bahsettiğiniz güzellikleri yaşadık. O günleri şimdi hem gıpta ile hem de üzülerek anıyoruz. O zamanlar babamız, annemiz, bir çok sevdiklerimiz ve akrabalarımız yaşıyorlardı ve bizimle birlikteydiler. Tüm Allah'a inananların ve onların da toprağı bol ve ruhları şad olsun.

İlkokul yıllarında Aşağıovacık Köyünde de Çankırı merkezinde oruçlarını açmak için bekleşen büyüklerin ve çocukların ezanın okunmasını sabırla beklerken hissettiği o manevi havasının aynısını ve ezan sesinin duyulmasıyla birlikte yaşanan sevinci biz de köy yerinde yaşardık.

Şimdi diyebilirsiniz ki; Çankırı nire, Aşağıovacık Köyü nire?
Kış günlerinde Çankırı Kalesinden atılan Ramazan Topunun sesi Çankırı-Kızılırmak vadisi boyunca yayılır ve taa bizim köyden rahatlıkla duyulurdu. Çoğu zaman biz orucumuzu Çankırıda atılan iftar topunun sesi ile açardık. O aradaki mesafeyi hiç hesaba katmadan. Çünkü o yıllarda köyümüzde cami yoktu. Evin küçük çocukları, evlerin damına veya küllük (ocak ve sobalardan çıkan küllerin döküle döküle oluşturduğu kül yığını)başlarına çıkarak ezanı beklerlerdi.Sesi duyar duymaz;
" Okunuyo!... Okunuyo!..." diyerek hem diğer köylülere haber verir, hem de evdaki büyüklerimize ezanın okunduğunu duyururduk.
Keşke anılar eski ramazan günlerindeki güzel anılarımız gibi kalsa!.. Olmuyor... Hayat.. işte ne dersiniz?....

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

Düzenleyen - husnuekizceli on 19/10/2005 11:33:11

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git