Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Fatih BAYRAM [Üniversiteden]

Güz Manzaraları
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Fatih Bayram
Yetkili Üye

Çankırı / Orta
311 Cevap
Gönderim - 02/09/2005 :  21:10:08    

Yaklaşık iki aydır yazamıyordum,bu kez farklı bir konu yazmak geldi içimden;Köyümden Güz Manzaraları...

Haziran sonu üniversiteyi bitirip köyüme geldiğimde henüz güz başlamamıştı..
Köylülerin kışlık yiyeceği için önemli olan güz mevsimi temmuz başı başladı..
İlk olarak ot birçiyor köylüler tırpanlarla çayırlardan...Samanın yanında kışın hayvanlara ot vermek yararlıymış,öyle diyor köylüler..
Birçtikleri otu evlerinin önüne,ahırlarının yanına yığıyorlar..Köyde yaramaz bikaç çocuk varsa koskoca otluk,köylünün günlerdir emeğini verdiği o yığın yarım saatte kül olabiliyor..!
Ardından fiye geçiliyor.Fiy de hayvanlara yem yapmak için ekiliyor.Samanı da en değerli saman oluyor..Mercimek eken nadir köylerde..Ekenler de diğer tahıllardan daha çok para ettiği için ekiyorlar.Ama yolması zor,el yordamıyla görülen tek güz işi o kalmış köyümde zaten...
Arpa,buğdaya hazırlık aşaması gibi..Ona benziyor ama onun kadar güneşe benzemiyor rengi..O daha çok güneşin ışığını yansıtıyor çiftçinin yüzüne,köy solaryumu görevi yapıyor :)

Buğday çiftçinin umudu...
Tarladan kaldırıp fabrikaya götürcek satacak..Borçlarını ödeyecek onunla.Kış yiyeceklerini alacak.Kim bilir çocuklarının okul giderleri bile buğdayın satılmasını bekleyecek..!
Artık biçerdöverler yutup gidiyor tarlaları..5-10 yıl evvel ne biçerdöver ne traktör biçeri vardı köylerde..Tırpanlarla biçilirdi tarlalar,"anazutlarla" yüklenirdi traktör römorklarına,"tırmık"larla toplanırdı yerde kalan..Buğdaydan sonra nohutlar yolunurdu eskiden ama artık eken yok,pazardan almak daha kolay geliyor..Çocukluğumuzda yeşil nohut tarlalarından izinsiz aldığımız nohutların tadını asla unutamam...Ah çocukluğum... :(
Yağmur bu yıl yeterli düzeyde yağmış,rahmeti bol olmuş köylüye göre ekinlerin...
Köylüye soruyorum "nasıl hasat?" diye..
"Ehh,hamdolsun" diyor...
"Kellesinde dene yog emme saman iyi" diyor...

Ve fabrikaya götürülen buğdayın kilosuna 26-27 kuruş verilmesi çiftçiyi kara kara düşündürüyor..!Geçen yıl da aynı fiyata sattıklarını söylüyorlar...!
güzden manzaralar böyle..

Çiftçi kara kara düşünürken Türkiyem hala buğday ithal ediyor,Rusyadan şurdan burdan..!
Mazota yapılan zamlar belini büküyor köylünün..!

"Çiftçinin ülkesinin sınırı,tarlasının sınırıdır" diye bir söz duymuştum,ben bu sözü çiftçime yakıştıramıyorum,üzerine almıyorum...

Ne demişti Ulu Önder;"Köylü,milletin efendisidir!"
Çiftçiye hak ettiği değeri vermenin zamanı geldi de geçiyor bile..!

Saygılarımla...

canbazoğlu
Yetkili Üye

Bilecik
41 Cevap
Gönderim - 03/09/2005 :  12:33:47     
  Evet Fatih bey gerçekten köylü vatandaşın yarasına parmak bastınız tarımda girdiler artıyor ama üretilen ürünün fiyatı düşüyor ,bunun başka yerde örnegi varmıdır bilinmez mesala bugday fiyatları geçen yılların çok altında ama ekmek fiyatları artıyor tarımda girdiler mazot,gübre,ilaçlar,makina ekipman fiyatları sürekli artıyor.
Çiftçiye mazot desteği yapılıyor ama yükselen girdilerin yanında eriyip gidiyor,tarım politikasının da acilen reformlar yapılması gerekli zararına üretim yapan köylüye acilen sahip çıkılmalı.

ali canbaz

sayfa başına git

Beyzade
Okur

ankara
5 Cevap
Gönderim - 03/09/2005 :  13:03:28       
  mrb. Fatih bey gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Çiftçilerimizin bu tür olaylarına en kısa zamanda bir çözüm getirilmesi bizleri mutlu edecektir. İlginizden dolayı teşekkür ediyorum ilgililere bir an önce ulaşmasını temenni ediyorum.
Saygılarımla
Mustafa KIRATOĞLU

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git