Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 M. Niyazi YILMAZ [Köşe Yazıları]
 
ANKARA’DA ÇANKIRILI OLMAK
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
MNiyazi
Yetkili Üye


Ankara
9 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  22:16:27      
Ankara'da Çankırılı Olmak

Çankırılı olmak zordur.Hele Başkent Ankara’da Çankırılı olmak , daha bir zordur.

Nedeni mi? Gayet basit.

Üç beş güzel söz gönlümüzü almaya yeterde artar bile...
İcraata bakmıyoruz.

Gittiğimiz kapılardan kibarca geri çevrildiğimizde bile geri çevrilmeyi takmıyor, kibarlığı öne çıkartıyoruz.

Takipçi ve ısrarlı olmuyoruz. Yılın belirli günlerinde bir araya gelen hemşehrilerimiz de Çankırı eksenli, Çankırı gündemli tartışmalar yerine sosyal etkileşimlerle meşgul olduklarından kısır döngü devam ediyor...

Otuz sene önceki sorunlar, otuz sene sonra aynen sürüyor. Çözüyormuş gibi yapmak bizim için yeterli oluyor. Ancak sorunlar, daha doğrusu Çankırı’nın sorunları azalmıyor artıyor.

Başkent Ankara’nın burnunun dibinde sığıntı gibi duruyor Çankırı.
Ve bu durum bizi incitmiyor. Özel kalem bürolarında dakikalarca bekletilebiliriz. Bunca uzun bekleyişin sonunda 2 dakikalık görüşme
bile bizi mutlu eder. Hep küçük ikramiyelerle mutlu olduğumuzdan büyük ikramiyeyle uğraşmaz şehrimiz. Zaten kimsenin de bize büyük ikramiye vermek gibi bir derdi yoktur.

“Çankırı verirken alacağını hesaplamaz. Çabuk unutur. Geç hatırlar”.

Zaten hatırladığında da çoğu kere atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur.
Bana katılın, katılmayın ancak Çankırı fotoğrafı Ankara’dan böyle gözüküyor. Ve Çankırılı olmak Ankara’da prim yapmıyor. Çünkü, Çankırı etkin bir lobi oluşturmamış. Onun için ağırlığı da yok.
Hani bazı cici çocuklar vardır. Konu komşu takdir eder eş dost sever yanağını sıkar, saçını okşar. Ancak ailesinin bu çocuğu yetiştirmek için neler yaptığını hangi zorlukları yaşadığını kimse bilmez.
Biz Çankırılılar da öyleyiz işte. Dışardan bakıldığında bir cici çocuk. Cici çocukluk tamam. Devletiyle barışık ve ona sadık kalmak tamam. Ancak hakkını arayan, sorumluluklarını yerine getirmeyenlere karşı demokratik çerçevede sorgulayan,
yorumlayan, değerlendiren bir cici çocuk olsak fena mı olur?

Çankırı’da refahtan, gelişimden, zenginlikten payına düşeni almalı, hakkını aramasını bilmeli bunu sağlayabilmek için de her türlü iletişim ve etkileşim araçları ile sistematik bir seferberlik başlatılmalıdır. Çankırılının ağırlığı hissedilmeli, palyatif çözümlerle göz boyanamayacağı anlaşılmalıdır. Elbette her şey devletten beklenmemelidir. Ancak; devletimizde asgari katkıyı, desteği vermelidir.

“Ben” “Biz’in” gerisinde kalmadıkça
Sorular; “Benim” için değil “Bizim” için ne yaptınız, diye sorulmadıkça icraat yapmak için her fırsatın
değerlendirilmesi icraat yapmamak için gerekçe aramaktan üstün tutulmadıkça, Otuz sene sonra konuşulan sorunlarla bugünküler arasındaki tek fark ifade biçimi olacaktır.
----
Devlet Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU’nun Danışmanlığına atanan değerli hemşehrimiz Bekir TÜRKMEN’e sitemiz aracılığıyla hem başarılar diliyor, hem de hayırlı olsun diyorum.

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  22:44:31       
  Size hoşgeldiniz diyorum. Haklısınız.
Bekir Türkmen Bey'e de başarı diliyoruz. Umarım yapacağı çalışmalar ile bu sayfalarda bir de teşekkür yazısı yazmamıza vesile olur.

 sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü


İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  22:53:24       
  BU SİTE SAYESİNDE İÇİM AÇILDI.BEN HEP YAHU BİZDEN KİMSE YOKMU DERKEN SİTE SAYESİNDE YENİ YÜZLER VE DEĞERLİ İNSANLAR TANIYORUM.SHÇEK TEFTİŞ KURULU BAKŞANI OLMANIZ GURUR VERİCİ VE BURDA YAZMANIZDA ÇOK GÜZEL.BENDE HOŞGELDİNİZ DİYORUM:AYRICA YAZINIZDA VURGULADIĞINIZ KONULAR İSTANBULDAKİ ÇANKIRILILAR İÇİNDE GEÇERLİ.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye


DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  23:36:26     
  Mustafa Niyazi YILMAZ Bey,
Aramıza Hoş geldin diyorum.
Maalesef bende yıllarca Ankara'yı ve Ankara Bürokrasisini ve siyasetini iyi bilen birisi olarak, Çankırı ve Çankırı'lı olarak hem Ankara içerisinde ve Hem de Ankara dışında Türkiye'de bile yerimizi ve hakkımızı tam olarak alamadık. Türk Milli Eğitimi'nin suçu mudur bilemiyorum, Bizler dışarıda ÇANKIRI'LIYIZ dediğimizde; Tanıyan pek yok. Tanıtmakta zorlanıyoruz ama günden güne de başardığımıza inanıyorum. "ÇANKIRI VİLAYETİ" Daha Halen; (bunu okur-yazar dediğimiz, Üniversiteler bitirmiş, kültürlü saydığımız insanlarımızdan bile duyuyoruz.) HAAA.. TANIDIM..ANKARA'NIN ÇANKAYASI... Çankaya olarak anılagelmektedir. Vahim değil mi?

Çankırı Araştırmaları Sitesinde gündemini koruyan; geçmişe tanıklık etmiş, "Çankırı Tarihi'ne Tanık 100 Kişi"nin kulaklarını çınlatıyor, selam ve saygılarımı gönderiyorum. 01.09.2005

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

Düzenleyen - husnuekizceli on 01/09/2005 23:37:36

 sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü


ankara
129 Cevap
Gönderim - 02/09/2005 :  10:47:01       
  Hayırlı olsun yazılarınız Niyazi Bey.Ben Türkiye'nin her vilayetinde Çankırılı olmanın zorluğunu çok iyi biliyorum.Emekli oluncaya kadar 13 vilayet gezdim.
Hadi diğer iller neysede bilhassa Ankara'da mutlaka lobimiz olmalı.Milletvekillerimizden Bakan seçili olduğu dönemlerde biraz daha hizmet alıyoruz fakat normalde Çankırı hatırlanmıyor.Tutkun değiliz bir araya gelip güç oluşturmayı beceremiyoruz.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü


ankara
108 Cevap
Gönderim - 02/09/2005 :  19:59:26     
  Çankırı'nın tanıtım ve temsilinde başarılı bürokratlarımızın mutlaka büyük payı var.Sizler gibi devlet adına ciddi görevler üstlenen insanların sitede ve başka platformlarda Çankırı adına ve Çankırı ile ilgili yazılar kaleme almaları çok faydalıdır.
Siteyi genellikle dışarıdan uzun süredir izleyen bir Çankırılı olarak sizler gibi şahsiyetleri gördükçe memnun oluyorum.Yeni yazılarınızı bekler Saygılar sunarım.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 03/09/2005 :  23:30:12     
  Siteye hoş geldiniz Sayın Mustafa Niyazi Bey.

 sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye


Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 04/09/2005 :  02:16:02       
  Nerdennnn nereye? Sevgili Niyazi abi, kısmette burada karşılaşmak varmış. Saygılarımı sunuyorum. Umarım bir gün Adil de aramıza katılır.

Sevgilerimle


www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)  sayfa başına git

ismailsenturk
Okur


ankara
28 Cevap
Gönderim - 05/09/2005 :  16:37:19       
  BİR ANKET YAPIYORUM ANKARADAKİ ÇANKIRILILAR ÜZERİNE VE BİZİM ANKARADAKİ ÇANKIRILI HEÇŞERİLERİMİZ KORKUYOR SORULARA TEMKİNLİ DAVRANIYORLAR VE ANKETLERE KATILMAK İSTEMİYORLAR BİZİM HALKIMIZIN BİR ÖZELLİĞİ SANIRIM ANKARADA OLMAK ZOR GELİYORMUŞ birde buradan çankırıya yolcu taşıyan seyahat acentelerine duyuru ankara çankırı arası ücret çok pahalı 9 ytl olur mu insaf yok mu
2 saatlik yol

www.laffla.com www.burdaa.net www.hostcunuz.com  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 05/09/2005 :  17:15:53       
  BİLGİ NOTU:
Çankırı Ankara arasındaki seyahat acentelerinin 1-2 güne kadar rekabete başlayacağını, ilk gün bedava daha sonra 2,5 YTL ye yolcu taşıyacaklarını geçen hafta Çankırı'dan Ankara'ya giderken duydum.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi on beş gün sonrada 9 YTL üzerinde bir fiyata Çankırılılar hazır olsun. Yıllarca hep böyle oldu.

 sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 07/09/2005 :  20:54:16       
  Niyazi Abi hoş geldiniz diyorum. Baba İsmail yazınızla bizi mutlu ettiniz. Yazılarınızın devamını dilerim saygılar sunarım.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

turgut_reis
Yetkili Üye


ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 07/09/2005 :  22:18:05       
  Evet Sayın Şentürk şu an Çankırı-Ankara arası AVRUPA TURİZMİN sefere başlamasıyla 5 YTL düştü ama İbrahim abinin dediği gibi1 kaç hafta sonra tekrar 9-10 YTL ye çıkar fazla sevinmemek lazım ayrıca ANKARA-ÇANKIRI arası geri dönüş ücreti meçhul.
Saygılar

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

ifp
Üye


ankara
1 Cevap
Gönderim - 06/12/2005 :  15:24:27     
  memleket hasretiyle yanıp tutuşan insanların çankırı dışında bile olması onlara engel değil, çankırıya nasıl katkıda bulunabilirim diye çaba göstermeleri gerçekten çok ama çok çalışkan bir toplum olduğunu gösteriyor. sayın niyazi bey bu gayretlerinizden dolayı sizi tebrik ederim

 sayfa başına git

SALİHA
Okur


ANKARA
6 Cevap
Gönderim - 06/12/2005 :  17:06:15     
 


Konu komşu takdir eder eş dost sever yanağını sıkar, saçını okşar. Ancak ailesinin bu çocuğu yetiştirmek için neler yaptığını hangi zorlukları yaşadığını kimse bilmez.
Biz Çankırılılar da öyleyiz işte. Dışardan bakıldığında bir cici çocuk. Cici çocukluk tamam. Devletiyle barışık ve ona sadık kalmak tamam. Ancak hakkını arayan, sorumluluklarını yerine getirmeyenlere karşı demokratik çerçevede sorgulayan,
yorumlayan, değerlendiren bir cici çocuk olsak fena mı olur?

OKUDUĞUM ZAMAN
İŞTE BU DEDİĞİM CÜMLELER....
UYANMAK LAZIM
UYUYANLARIDA UYANDIRMAK LAZIM....
ANKARADAN ÇANKIRIMA SELAMLARR....

 sayfa başına git

yamanoglu
Yetkili Üye16 Cevap
Gönderim - 07/12/2005 :  09:27:30     
  İnsana yatırım yapılmaması, Çankırımızın en önemli eksikliği diye düşünüyorum. Konunun çözümü burada.

Kıymetli hemşehrilerimizden o kadar değerli ve kendisini yetiştirmiş insanlar varkı, bürokrasinin hangi kademesinde görevlendirseniz,layıkıyla gereğini yerine getirir.

Ama bu güne kadar böyle bir uygulama göremedim. İnşallah bundan sonra bu eksiklik giderilir. Selamlar

 sayfa başına git

isa cicek
Yetkili Üye


Ankara
120 Cevap
Gönderim - 07/12/2005 :  09:51:58       
  Ankara da Çankırılı Olmak.

Ankara da yeni tanıştığım veya beni tanıyan kişilerle sohbet bi noktadan sonra o ünlü soruya gelir.

Memleket neresi.

Çankırılıyım dediğim zaman şu cevapla çok karşılaşmışımdır.

Sen hiç Çankırılıya benzemiyorsun.
Neden dediğimde ise, doğrusunu söylemek gerekirse tatmin edici bir cevap alamıyorum.
Çünkü insanların kafasında oluşan bir imaj var ve o imaja ve önyargıya göre düşünüyorlar. Çankırılı onlara göre sessiz sakin, oturmasını, kalkmasını, konuşmasını bilmez, kısacası iyi bir imaj yok insanlarda.

(Tabi bu sadece Çankırı için geçerli değil, Çorum, Kastamonu, Yozgat gibi anadolu şehirleri içinde böyle bir düşünce var maalesef.)

Bunu yıkmak için kendimizi iyi tanıtabilmeli ve anlatabilmeliyiz. Ve herşeyden önemlisi çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz.

Saygılarımla,

Düzenleyen - isa cicek on 07/12/2005 09:55:48

 sayfa başına git

5mustafa
Üye


çankırı
1 Cevap
Gönderim - 07/12/2005 :  15:50:39     
  Çankırılıyım demeğe utananlar istediği memleketi gendine vilayet seçebilir.

 sayfa başına git

yamanoglu
Yetkili Üye16 Cevap
Gönderim - 08/12/2005 :  16:27:16     
  Hiç kimse memleketinden ayrılıp, gurbette görev yapmak istemez. Malumlarınız Çankırı'mızın göç vermesinin en önemli nedeni istihdam imkanının çok az olması ve geçim kaynaklarının sınırlı olmasıdır.

Çankırı nüfusuna kayıtlı olup, Ankara'da yaşayan kişi sayısının 500 binin üzerinde olduğu ifade ediliyor. Bu sayı aslında muazzam bir gücü de yansıtıyor. Bu kadar insanla bırakın bir kenti, ülkeler bile fethedilir. Yeterki birlik ve beraberlik olsun. Yeterki, düzenli iletişim, menfaatten uzaklık ve gerçek dostluk olsun. İyi akşamlar

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git