Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Erhan METİN [Köşe Yazıları]
 
Okumadan Düşünenler
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Erhan Metin
Yetkili Üye


Çankırı
30 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  19:59:36      
OKUMADAN DÜŞÜNENLER

Erhan METİN


Bazen düşünüyorum da insan hiç okumadan; yeni şeyler öğrenmeden, düşünebilir mi? Hani; “düşünüyorum o halde varım” diyen filozoflar; bu sözü okuduktan sonra mı söylemiştir? Yoksa, hiç okumadan mı? Okumadan filozof olunmayacağına göre, mutlaka okuduktan sonra söylemiş olmaları gerekir. Günümüzde bu önemli melekeyi (okumak ve öğrenmek) yerine getirme zahmetini gösteremeyen bazıları niçin düşünür gibi görünmeye çalışmaktadır. Dünyanın gerçeklerinden soyutlanmış ve yenilikleri takip edemeyen bir beyin, nasıl olurda düşündüğünü iddia ederek; beyninden önce dilinin emrettiği doğrultuda yorum yapmaya çalışır. Bu tür insanların, alacakaranlıkta, Zümrüd-ü Anka taklidi yapmaya çalışan kargadan ayrılan yönleri var mıdır? Acaba bu güzel ülke sınırları içinde yaşayan- en az lise düzeyinde- öğrenim görmüş her vatandaş “kitap okumayan bir millet olduk” eleştirisini yaparken; ufakta olsa, yüreğinde bir şeylerin kıpırdadığını hissedebiliyor mu? Yine öğretmenlerimiz, öğrencilerine kitap okumalarını tavsiye ederken; hastasına sigaranın zararlarını anlatan, sigara tiryakisi bazı doktorlardan farklı olduklarını gösterebiliyorlar mı?
Okumak: okyanuslara açılmak, farklı kıtaları keşfetmek ve yeni, yeni yerler görmek. Diye bir tanım her halde yanlış olmaz. Okumanın, insanı farklılaştırdığını ve düşünce gücünün etrafını çevrelemiş kalın duvarları parçaladığını söylemek gerekir. Bu aziz millet hep okumamanın acısını çekti ve hep başkaları, bu işi bizim yerimize yaptı. Onlar bu işi, bizin yerimize yaptıkça yükseldiler. Biz ise üzerimize aldığımız böylesine bir vazifeyi, başkalarına yaptırmayı marifet bildik. Başkaları bizim yerimize okudukça, biz seyrettik; biz seyrettikçe başkaları ilerledi, ilerledi, ilerledi... Aslında Hz. Muhammed’ e gelen ilk vahiy niçin “oku” dur bunu bile düşünemedik.
Okumak; bizim için ihtiyaçtan çok bir lüks oldu. Ama Son model arabamızdan, yeni aldığımız 140m dairemizden çok daha sonra gelen bir lüks. Kimilerine göre kitapçıya kitap siparişi verirken, evine yeni aldığı eşyanın rengini ve kitaplık rafının uzunluğunu hesap ettirebilecek bir lüks. İçeriğinden çok şekli ve şemali önemli olan. Misafirler rafları dolu görsün ve ansiklopedinin rengi, koltuk takımlarına uyum sağlasın. Okumanın tanımı; bu oldu kimi zaman. Kitap; kitaplık ve salon talkımlarının ahenkli bir senfonisi. Kimilerine göre okumak; gazetelerin arka sayfasından ibaretti. Ya içersinde ki köşeler.! “Çok uzun, resim de yok zaten, çok sıkıyor kimi zaman”. Kimlerdir bu yorumu yapanlar ve bu şekilde bakanlar? Kısaca… okumadan düşünenler.
Sonuç mu?
Sonuç ortada değil mi sizce? (hala birbirinin fikrine saygı duymayan bir toplum, hala bir şeyler üretmekten çok, üreteni eleştiren bir sistem)
Üretmeyen ruhun mahkumiyetiyle yaşamaya alıştırılan bir nesil.

AB Dereli
Yetkili Üye


ÇANKIRI
95 Cevap
Gönderim - 02/09/2005 :  12:12:25       
  DEĞERLİ ERHAN BEY,
MADDİYATIN ÇOK ÇOK ÖNE ÇIKTIĞI BİR ZAMAN DİLİMİNDE YAŞIYORUZ. MANEVİYATIMIZ UNUTULUP YADA UNUTULMAYA YÜZ TUTTUĞU VAKİT İŞTE O ZAMAN SONA YAKLAŞTIK DEMEKTİR. MANEVİYATIMIZI AYAĞA KALDIRMANIN TEK YOLUDA SİZİN YAZINIZDA BAHSETTİĞİNİZ GİBİ OKUMAKTAN GEÇMEKTEDİR.
GENÇLERİMİZİ, ÇOCUKLARIMIZI, KARDEŞLERİMİZİ OKUTMALIYIZ, ONLARA KİTAP OKUMANIN ENGİN UFUKLARINI AÇARAK GÖNÜLLERİNDEKİ MANEVİ IŞIĞI DAİMA YAKMALARINI SAĞLAMALIYIZ.
TEŞEKKÜRLER.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE,

ALİ BÜLENT DERELİ ILGAZ....

 sayfa başına git

Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili


Ankara
308 Cevap
Gönderim - 07/09/2005 :  14:24:53       
 

“Gör zâhidi kim sahib-i irşâd olayın der

Dün mektebe geldi, bugün üstâd olayın der”

............................. Bağdatlı Rûhî

Hakkı DURAN  sayfa başına git

metamer71
Okur


Çankırı
23 Cevap
Gönderim - 15/09/2005 :  14:04:02     
  Sevgili Erhan: Merak ediyorum bu yazın kaç kişi tarafından okunacak;unarım bu siteye giren herkes tarafından okunur;ve okuma alışkanlığına bir adım olur.Hep arzumuz bir şeyler okumaktır; ancak zorlanırız bu okuma işinde nasıl aşılacağını bir türlü çözemedik.Bizim için önemli bir konuyu hatırlattığın için teşekkürlerimi sunuyorum.

Dost
 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git