Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Ali KÖR [Köşe Yazıları]

Çankırı’nın hakkı verildi…
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ali Kör
Bizim Çankırı Gazetesi Sahibi

Çankırı
18 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  09:03:33      
Çankırı’nın hakkı verildi…

1960-1980 yılları arası Çankırı basını ile Kastamonu basını Şapka İnkılabını Atatürk Çankırı’da başllattı, Şapka İnkılabını Kastamonu da başlattı sürtüşmesi epeyce uzunca bir süre deva etti.

Silah Fabrikasının açıldığı yıllarda yine alevli bir şekilde giderken, Çankırı’ya açılışa gelmiş olan Cumhurbaşkanı Kenan Evren bu sürtüşmenin devam etmesini istemeyerek “BÖLGEDE” başlatmıştır diyerek bağlamıştı.

25 yıla yakındır sürtüşme olmamış, Kastamonu İli Ilgaz’a sahip çıkarak yeni bir sürtüşme başlattı.

Çankırı’ya Vali olarak atanan Vali Halil Ulusoy, bu konuya ağırlığını koyarak Kastamonu’nun sesini kesmişti. Hele, hele Ilgaz Festivali’nin (ILGAZ/ÇANKIRI) olarak yapılması ile Türkiye’nin Ilgaz’ın Çankırı’nın bir ilçesi olduğunu görmesi olayı bitirmiştir.
Geçtiğimiz günlerde kutlanan Şapka ve Kıyafet İnkılabının 80. Yıl dönümü kutlamaları içerisinde bölgede konferans veren Atatürk Araştırma Merkezi bilim adamlarının gerçeği ortaya koyarak, Çankırı’nın hakkını iade etmeleri Kastamonu’da tepki alırken, Çankırı’da çok az sayıda bir alkış aldı.

Bilim adamları Prof. Dr. Mehmet Saray, Prof. Dr. Hale Şıvgın, Doç. Dr. Selma Yel cesurca konuşarak “Çankırı, Osmanlı döneminden beri ve İstiklal Şavaşı dönemi, Terörle Mücadele döneminde bu vatan için vazife alarak, vatan için ölmeyi millete göstermiş, yapılan istatistikler Çankırı’nın şehit sayısını ortaya koyuyor. Çankırı insanı bu vatanı canından daha çok seviyor.

Cephe gerisinde hizmet veren Çankırı kadını, cephede savaşanlara moral vererek cephaneyi Ankara’ya ulaştırmıştır.
Çankırı kadının böylesi hizmeti milleti ve vatanı için yaparken verdiği örnekler ise hep takdire şeyandır. Çeşitli köylerin ismini ortaya koyan bilim adamları, bunlardan KARA FATMA’nın unutulmadığını, Atatürk’ün emri ile ULUS ANITINDA sembolize edildiğini, Çankırı için gurur kaynağı olan daha çok kişilerin bulunduğunu hiç çekinmeden ortaya koydular.

Bizim Çankırı Gazetesi olarak, Çankırı’nın tarihini savunmada her zaman duyarlılık gösterdik, bizimle birlikte olanları hiçbir zaman göremedik.

Bizim Çankırı Gazetesi olarak biz, Sezarın Hakkını Sezar’a veren bilim adamlarımızı candan kutluyor, Çankırı halkı adına kendilerine teşekkür ediyoruz.

Tarih böyle yazdığına göre, artık Çankırı tarihine sahip çıkmalıdır.
Bilim adamlarının söylediği gibi, ANKARA ÇANKIRI’YA BORCUNU ÖDEMELİDİR. Basın olarak biz talep ediyoruz. Tahsilatı yapmakta siyasi otoritemize düşüyor.
Bizim olaya bakış açımız böyle!..
Efendiliğimiz hakkımızı bize geri getirdi.
Dünyaya seslenebileceğimiz bir günümüzde bizim oldu.
HAKKIMIZI KULLANALIM!...
İŞİ LAFLA DEĞİL, İCRAATLA YÜRÜTECEK BİR EKİP GEREKİYOR!...

Ali Kör
Bizim Çankırı gazetesi Sahibi

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  10:43:01       
  Şapka devrimini kim isterse alsın...

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  10:50:32       
  Kastamonu Çankırı çekişmesine gerek yok eğer güçlü siyasileri meclise gönderisek olay biter.
Evet doğru vatan millet denince Çankırılı için akan sular durur ama acaba hal böyleyken niye bizim bakanımız yok?

Hasan BAKIR  sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  18:27:27       
  Şapka devrimini kim isterse alsın...diyen arkadaş üstelik kimliğne şair ve yazar ünvanlarıda ekli aç bakalım o cümleyide meramını bilelim ?

Şaban AYDIN  sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 31/08/2005 :  09:44:55       
  Böyle tartışmalara girmek hoş olmayacak ama siz şapka devrimine uyan kaç kişi görüyorsunuz, uyulmadığı için insanları hapse atan kaç mahkeme görüyorsunuz.
Çankırı'nın adını böyle konularda gündeme getirmek hiç hoş olmayacak.

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

Mehmet Soycan
EĞİTİMSEN İl Temsilcisi

Çankırı
10 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  02:58:09       
  Şapka devrimi kafanın dışında değil içinde yapılan bir devrimdir. Fesi islamın olmazsa olmazı sananlara yanıldıklarını anlatmayı hedefleyen bir girişimdir. Hiçbirimiz artık islam diye fese, şalvara yapışmıyoruz. Falih Rıfkı Atay "Çankaya" adlı kitabında bunu çok güzel anlatmıştır. Okunmasını öneririm.

sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  09:13:00       
  Şapka devrimi başta fese veya eski şapkalara göre dizayn edilmiştir. Ben fes giymiyorum ve savunmuyorum(ilgilenmiyorum, daha önemli şeyler olduğu için..meleklerin cinsiyetini de tartışmayacağım). Beni rahatsız eden hala geçerli olan yasaya göre başı açık olmak da, yani fötr şapka takmamak da cezalandırılması gereken bir suçmuş. O günlerdeki açık oturumda (zannederim ceviz kabuğu) yasa şimdi uygulansa Süleyman Demirel dışında çoğumuzun devrime karşı olduğumuz için hapse atılmamız gerekiyormuş. Ben o nedenle şimdi uygulanmayan ve de uygulanması mantıklı savunulamayan bir şeyin Çankırı ile anılmasını istemiyorum. Yoksa devrimin ilk zamanlarında 3 Ali'lerin yaptıkları işin başka açılımları. Fakat bazı kişilerin olayları basite indirip, kişileri (başta beni) kategorize etmeye çalışması çocukça. Atatürk'tende, bu ülkenin kurtuluşunda emeği olan herkestende Allah razı olsun.
İnsanları tanımak, kişiliğini veya fikirlerini anlamaya çalışmak yerine, "-Önce asalım, sonra yargılarız." fikrinde olanlar illa beni bir kategoriye koymak ta ısrar ederse milliyetçi ve Türk'üm, Türk-İslam. Fakat ne milletim için başka milletleri, ne de dinim için başka dinden insanları hakir görecek bir tabiyatım var. Yaratılanı severim, yaratandan ötürü.

Düzenleyen - ozanyazar on 01/09/2005 09:15:05

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

Mehmet Soycan
EĞİTİMSEN İl Temsilcisi

Çankırı
10 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  17:27:19       
  Açıklamanız için teşekkür ederim. Kasdettiğiniz bensem asla katagorize etmek, sizi bir kalıba yerleştirmek gibi bir amacım yoktu. Tanımadığım, düşüncelerini bilmediğim biri için yorum yapmam da doğru olmaz. Ben sadece kendi görüşümü dile getirdim. Sizin düşüncenize de saygı duyuyorum. Şapka o dönem için bir sembolden ibarettir. Bu sembolle başlatılan devrim sayesinde kıyafet konusunda ciddi bir değişim yaşadık. Hatalar olmamış mıdır? Tabiki olmuştur. Her zaman olduğu gibi kraldan çok kralcılar çıkmıştır. Ama şimdi Ortadoğu halkları içinde en cağdaş görünüme sahip olan biziz. Sıradan bir olay değil bu. Çankırı bununla ne kadar övünse yeridir diye düşünüyorum.

sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  17:46:47       
  Teşekkür ederim,

huzurlu günler dileklerimle

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git