Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Çankırı Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi

ÇANKIRILI SANATÇILAR
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
zeynep dinç
Yetkili Üye

çankırı
19 Cevap
Gönderim - 27/08/2005 :  15:35:01    

Bir Sanatçımız; ŞÜKRAN PEKMEZCİ
Sayın ŞÜKRAN PEKMEZCİ ile kısa bir süre önce, ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla tanışmıştım. Çankırıya dair ilginç pek çok hatırası var.Sayın Pekmezciyle tarihi mekanlarımızı gezmek, kendisini biraz daha yakından tanıyabilmek üzere sadece bir saat için bir araya gelmiştik fakat eski ÇANKIRI ve sanatla dolu, nasıl geçtiğini anlayamadığımız beş buçuk saat süren bir sohbetimiz oldu. Şükran Hanımla sohbet ederken yanımda bir ses kayıt cihazı olmamasına ne kadar üzüldüğümü söylemek isterim. Kendisinden bu sohbeti tekrarlamak, tekrar ağırlamak üzere söz alarak ayrıldık. Tüm samimiyetimle şunu söylemek isterim ki sanatçılar, bilim ve ilim erbabı, bir toplumun en değerli hazineleridir. Bunu hiç bir zaman unutmamak ,hak ettikleri değeri vermek gerekir. Kısacık insan ömrünü sıradanlaştırmayıp, baki kalacak eserlere imza atan,gerçek ölümsüzlüğün ancak, emek ve sevgiyle yoğurduğu güzellikleri toplumla paylaşıp onlara miras olarak bırakmaktan geçtiğine inanan bütün sanatçı ve bilim adamlarını saygıyla selamlıyorum. İzniniz olursa da Sayın ŞÜKRAN PEKMEZCİ ile ilgili yukarıda verilmiş olan bilgilere bir şeyler eklemek istiyorum.

GÜNÜMÜZ ÇAĞDAŞ RESSAMLARINDAN ÇANKIRILI ŞÜKRAN PEKMEZCİ

Şükran Pekmezci, 1981 yılında milli eğitim bakanlığının düzenlemiş olduğu Türkçe kitabı yazma ve resimleme yarışmasına yazar Beşir Göğüş ve eşi Hasan Pekmezci ile katıldı. 14 yazar ve ressam ekibin katıldığı bu yarışmada birinci oldular. Hazırlanan bu kitaplar,ders kitabı olarak tüm Türkiye okullarında yıllarca okutuldu. Ayrıca çocuk kitapları resimledi.TRT'de uzun süre yayınlanan, çocuklara yönelik sanat programlarında hazırlayıcı ve sunucu olarak görev aldı. Şükran Pekmezci, İzmir'de öğrencilik yıllarından itibaren DYO 1968 gibi jürili yarışmalı sergilere seçildi. İki çocuk annesi olmasına rağmen sanat çalışmalarını aksatmadan sürdürdü. 1970'lerden itibaren Devlet Resim Sergilerine kabul edildi. O yılların en önemli jürili sergileri sayılan DYO ve Devlet Resim Sergilerine seçilmek bir sanatçı için önemli sanatsal etkinlik sayılırdı.Fırsat buldukça yurt dışındaki müzeleri ve sanat merkezlerini gezdi.
Atina, Selanik, Kavala, Roma, Floransa, Milano, Siena, Venedik, Münih, Londra,Brüksel, Amsterdam, Volendam,Viyana, Budapeşte, Moldova, Monako, Paris, Nis, Cannes, Madrid, Toledo, Barselona'da önemli müze ve sanat eserlerini görme imkanı buldu.

KİŞİSEL SERGİLERİ
1989 Leonardo Sanat Galerisi
1990 Maya Sanat Galerisi -Ankara
1992 Şekerbank Sanat galerisi -Ankara
1993 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi-ÇANKIRI
1994 Sakarya Sanatevi -Adapazarı
1996 Desti Sanat Galerisi- ANKARA
1996 Esbank Sanat Galerisi-ANKARA
1997 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi- ÇANKIRI
1998 Anatolia Sanat Galerisi-ANKARA
1998 Çankırı Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
1999 Atatürk Kültür Merkezi-ZONGULDAK-EREĞLİ
2001 Altamira Sanat Galerisi- MERSİN
2003 Galeri Sans- ANKARA
Ayrıca Sayın Pekmezcinin saygın otuz dokuz adet karma ve gurup sergisinde eserleri bulunmuştur.Tüm sanat dostlarına ,Çansaati ailesine saygılarımla

alıntı:
ŞÜKRAN PEKMEZCİ

1946 Çankırı’da doğdu. 1962 Ortaokulu bitirince Konya Kız Öğretmen Okulu sınavlarını kazandı ve resme ilgisi nedeniyle İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi. 1965 yılında mezun olarak Çankırı İli Orta Nahiyesinin Kalfat Köyü’nde 2 yıl ilkokul öğretmenliği görevinde bulundu. 1967 İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü sınavlarını birincilikle kazandı ve 1970’te mezun oldu. Arifiye Öğretmen Okulu resim öğretmenliğine atandı. 1975-78 Çankırı, 1978-86 Ankara Yeşilevler, 1986-1994 Ankara Namık Kemal Ortaokulu’nda resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1994-2000 yılları arasında ek ücretli olarak Gazi Üniversitesi Meslek ve Yaygın Eğitim Fakültesi’nde baskıresim desleri verdi.
Folklöre olan ilgisi yönlendirmiş sanatını. Çocukluğunun geçtiği Çankırı’daki düğün gelenekleri, adak ağaçları, kına geceleri ve yaşamdan gözlemleri onu bugün resimleri ile sanat ortamında haklı bir yere getirmiştir.

Bir Söyleşiden :
"Sanata, 1960’lı yıllarda Çankırı’da, Ortaokul öğrencisiyken, resim öğretmenim Hüsnü Tekin’in yönlendirmesi ile ilgi duymaya başladım diyebilirim. Ortaokuldan sonra gittiğim Konya Kız Öğretmen Okulu’nda da bu ilgim anlaşıldı ve İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne seçildim. Bu seminere seçilebilmek ve seminerin kendine özgü ağır sınavlarını kazanarak, bu okulun öğrencisi olabilmenin bir öğrenci için önemini vurgulamak isterim. Seminerde, İlhami Demirci, Selahattin Hüsnü Taran, Enver Naci Gökşen, Ekrem Zeki Ün ve Hidayet Gülen gibi önemli isimler olan sanatçı - eğitimcilerin, Emin Oktay, Meziyet Çağlayan gibi eğitimci - yazarların öğrencisi olma şansını buldum. Öğretmenlerimizin önderliğinde ve İstanbul’un sanat ve kültür ortamından beslenerek 1965 yılında mezun oldum. Çankırı’nın köylerinde iki yıl yaptığım ilkokul öğretmenliğim, eğitimciliğimin ve sanatsal çalışmalarımın köklü ve tutarlı bir deneyimi olarak, hem toplumu tanımamda hem eğitim birikiminde hem de sanata bakış açımda önemli bir yer tutar.

Bireyin içinde yaşadığı toplumdan, toplumun sosyal kültürel yapısından, doğasından, mimari dokusuna kadar her şeyden etkileniyorum. Ben de resim yaparken doğrusu çok belgesel nitelikte olsun diye bakmıyorum.

Folklöre karşı bir ilgim var, ayrıca çocukluğumda çok iyi gözlemlediğim ve etkilendiğim için Çankırı ve yöresi düğünü, kına gecesi, damat tıraşı ve gezdirmesi, adak ağaçları gibi konulardan etkileniyorum. İnsanın içinde olduğu konuları seviyorum. Düğünler bir nevi deşarjdır. İnsanlar önce nazlanır oyuna kalkmaz, daha sonra herkes dökülür ortaya. Bu bir coşku boşalması".
Şükran Pekmezci 13'i kişisel 52 sergi açtı.

Eklenme Tarihi: 21/06/2004
Yazan/Kaynak: Keçiören Çankırı Haber Arşivi / Metin YILMAZ
http://www.cansaati.org/article_read.asp?id=2183

Zeynep DİNÇ

AB Dereli
Yetkili Üye

ÇANKIRI
95 Cevap
Gönderim - 27/08/2005 :  17:01:45       
  DEĞERLİ ZEYNEP HANIM,
ÇOK KIYMETLİ VE ÇOK ÖZEL BİR AİLE OLAN PEKMEZCİ LERİ ANLATMAYA İNANIN KELİMELER YETMEZ. BEN BU NADİDE İNSANLARLA 1976 YILINDA MERKEZ ORTA OKULU SON SINIFTA TANIŞTIM.ŞÜKRAN HANIM RESİM ÖĞRETMENİMDİ, HASAN BEY DE İŞBİLGİSİ ÖĞRETMENİMDİ. RESME OLAN İLGİMİ GÖRDÜKTEN SONRA EVLATLARI GİBİ BAĞIRLARINA BASTILAR. BENİM GİBİ O DÖNEM SEKİZ YADA ON ARKADAŞA VE DİĞER ÖĞRENCİLERLE ÇOK YAKINDAN İLGİLENDİLER. AMA BU İKİ EŞSİZ İNSANIN KIYMETİNİ BİLEMEDİĞİMİ YILLAR SONRA ÇOK DAHA ACI BİR ŞEKİLDE ANLIYORUM.

ŞU ANDAN İTİBAREN ŞÜKRAN HANIM VE HASAN BEYİN İNSAN, SANAT VE ÇANKIRI SEVGİLERİNDEN FAYDALANMAK FAYDALANDIRMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİR. GEÇ DE OLSA YETENEKLİ GENÇLERİMİZİ BU YÜREĞİ SADECE SEVGİ DOLU İNSANLARLA KAVUŞTURMALIYIZ.

SAYGILARIMLA,

ALİ BÜLENT DERELİ ILGAZ....

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 27/08/2005 :  22:21:43       
  Şükran Hanımın Çankırıda sergi açmasını isteriz ve kendisinin ve eşinin ellerinden öperiz.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 28/08/2005 :  02:05:08       
  ŞÜKRAN ABLAMIZA SAYGILAR.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 28/08/2005 :  18:56:55     
  Şükran PEKMEZCİ hanımefendiye Çankırılı bir hemşehrisi olarak mesleki hayatında başarılar dilerken, Çankırı'nın bu değerli insanlarını; Rahmetli aslen,Kızılırmak Tımarlı Köyünden, Hüseyin ŞARKLI'nın yeğeni olan Şükran PEKMEZCİ ve eşi Hasan PEKMEZCİ'yi meslek hayatını ortaya koyarak Çankırı'ya kazandıran Sayın Nurettin DERELLİ Beyefendiye de şükranlarımı sunuyorum.

Çünkü; Büyük kızları henüz 7 aylıkken, Bir sürgün olayı sebebiyle onların tayinlerinin Çankırı'ya çıkması için mesleki hayatını göze alarak onların tayininin Çankırı'ya çıkmasını sağlamıştı. Sonuçta onlar Çankırı'lı idiler ve çankırıda görev yapmaları Çankırı açısından yararlı olacaktı.

Şimdi Çankırı güzelsanatlardan mezun olan kaç tane çocuğumuzu (Resim bölümü) Prof.Dr. Hasan Pekmezci, ve İzmir'de 9 Eylülde resim Prf. Mehmet FIRINCI'ya kaç tane çocuğu aldırdığını bir tek kendisi bilebilir. Daha nice Şükranlar, Hasanlar Çankırı'nın adını duyuracaklardır.

Herkes Çankırı'ı için bir şeylerin ucundan tutsa inanın Çankırı çok kısa bir zamanda bulunduğu yerin çok üzerine çıkması hiç uzak bir ihtimal değildir.

Çankırı'ya gönülden bağlı dostlara en derin selam ve saygılarımla.

Hüsnü EKİZCELİ 28.08.2005 - DENİZLİ

sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 28/08/2005 :  19:11:20       
  Değerli Ressam ablamızı saygıyla selamlıyorum ve Hüsnü Beyin notunda belirttiği Nurettin Beyide tebrik ediyorum.

sayfa başına git

turgut_reis
Yetkili Üye

ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  11:34:05       
  Böyle güzide bir sanatçımızın bizlere ve Çankırılıya tanıtılmasında emeği geçen değerli Zeynep hanım efendiye teşekkür ediyorum...
Şükran PEKMEZCİ hanımefendiye en kısa zamanda tekrar Çankırı'da sergi açması dileklerimi iletiyorum.

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  15:17:55       
  Bir sanatçımızı tanımamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederiz.

Şükran Pekmezci tanıtım

Resimlerinden örnek
http://www.galerisans.com/sp03.jpg

http://www.galerisans.com/sp05.jpg  sayfa başına git

Van Basten
Yorumcu

KIRIKKALE
52 Cevap
Gönderim - 30/08/2005 :  20:09:13     
  iletişim çok önemli çağımızda.Hiç bir bilgim yoktu bu konudan ve siteden öğrendim.Bize bu değerli ressam ablamızı tanıtanlara teşekkür . Şükran ablayada sağlıklı nice sanat yaşamı dilerim.

S.G  sayfa başına git

Fatih Bayram
Yetkili Üye

Çankırı / Orta
311 Cevap
Gönderim - 02/09/2005 :  21:21:05     
  Sitemiz vasıtasıyla Çankırılı Değerli bir sanatçıyı daha tanımanın mutluluğu içerisindeyim..
Sanata gönül veren hemşehrilerimizin tanıtımlarının devamını dileyerek Sayın Zeynep Dinç hanımefendiye teşekkürlerini sunarım..

Düzenleyen - fatihbayram on 02/09/2005 21:23:04

zeynep dinç
Yetkili Üye

çankırı
19 Cevap
Gönderim - 19/11/2005 :  15:17:44     
  DEĞERLİ SANATÇIMIZ SAYIN ŞÜKRAN PEKMEZCİ RESİM SERGİSİNE DAVET

Çan saati ailesini ve tüm sanat dostlarını değerli sanatçımız sayın Şükran Pekmezci Hanımefendinin ,Çankırı Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi organizasyonunda gerçekleştirilecek olan kişisel resim sergisine davet ediyoruz.Sayın Pekmezci ile halkımızı biraraya getirecek olan resim sergisi vesilesiyle birkez daha vurgulamak isteriz ki bilim ve sanat erbabı, bir toplumun en değerli hazineleridir.Yoğun programına rağmen bizleri kırmayan değerli hemşehrimiz Sayın Pekmezci'ye teşekkür ediyoruz ve sanatsever halkımıza açılış davetimizi yineliyoruz.

YER: 100.YIL KÜLTÜR MERKEZİ GÜZEL SANATLAR GALERİSİ

TARİH : 28 KASIM 2005 PAZARTESİ
(sergi cuma akşamı mesai saati bitimine kadar devam edecektir)

AÇILIŞ : 28 KASIM 2005 PAZARTESİ SAAT:17
SAYGILARIMIZLA

ÇANKIRI BELEDİYESİ KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ

Düzenleyen - zeynep dinç on 19/11/2005 15:25:26

Düzenleyen - zeynep dinç on 19/11/2005 18:43:27

Zeynep DİNÇ  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 19/11/2005 :  18:41:15       
  Sayın Dinç
Değerli Sanatçımız Şükran Pekmezci'nin sergisine uzakta olmam nedeniyle katılamadığımiçin üzgünüm.
Kendim adıma şahsen, Yurtdışındaki Çankırılılar adına vekaleten selam ve saygılarımızı iletiniz.
Resim çalışmalarında Çankırı evlerini ve insanlarını naif tarzda çalışabilecek bir sanatçımız. Çankırıdaki tarihi yapılarımızın tuvalinden renk armononisini yansıtmasından mutluluk duyacağın.
Sağlık ve mutluluk dileklrimizle...

sayfa başına git

zeynep dinç
Yetkili Üye

çankırı
19 Cevap
Gönderim - 30/11/2005 :  12:01:08     
  SANATSEVER HALKIMIZIN YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ -ÇANKIRILI RESSAM ŞÜKRAN PEKMEZCİ -RESİM SERGİSİ HAFTA İÇİ ÇALIŞAN SANATSEVERLERİN TALEBİ ÜZERİNE CUMARTESİ GÜNÜ DE AÇIK OLACAKTIR.
SAYGILARIMIZLA
KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ

Zeynep DİNÇ  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git