Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

ÖĞRETMENEVLERİNİN TANITIM SERGİSİNDE ÇANKIRI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 26/08/2005 :  09:45:01      
ÖĞRETMENEVLERİ TANITIM SERGİSİNDE
ÇANKIRI

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmen evlerinin kuruluşundan beri ilk defa Türkiye’deki Öğretmen evlerinin tanıtımı ile ilgili 24-26 Ağustos 2005 tarihinde Ankara Başkent Öğretmen evinin bahçesinde stand düzeninde sergi düzenlenmiştir. Bu sergiye 81 Vilayetimizden katılım sağlanmıştır. Her ile ayrılan standtlarda ilin öğretmen evinin tanımının yanı sıra o illerin el sanatları, tarım ürünleri, fabrika imalatlarının da tanımının yapıldığı güzel bir etkinlik sergilenmektedir. Çeyrek fuar anlayışının hakim olduğu bu standları tek tek gezme ve gözlemleme şansını elde edebildiğim için mutluyum. Mutluyum çünkü benim de memleketimin standı bu grup içinde yer almış, güler yüzlü görevli öğretmen hemşehrilerimizin misafirperlikleri beni ve beraberimde davet ettiğim diğer arkadaşlarımı mutlu etmişti.

Tabii misafir olarak götürdüğüm arkadaşlarıma çaktırmadan beni mutsuz eden ve Çankırımızın tanıtımında kullanılması gereken eksik meteryaller de vardı. Her ilin standına gittiğimizde elimize tutuşturulan ilk broşür kendi öz varlıkları olan müstakil öğretmen evlerinin binasının dış fiziki durumu, iç mekan düzenlemeleri, bahçe düzenlemeleri bu bahçelerde öğretmenlerimizin aileleri ile dinleniş fotoğrafları yer alıyordu. Daha sonraki tanıtımlarında kendi yörelerinin mahalli türkü, oyun,havaları CD’lere çektirilmiş ve standlarında sesli olarak çalındığı gibi her ziyaretçiye de birer CD ve yayında öğretmen evlerini tanıtıcı CD’ler memleketlerinin turistik yerleri ve yine aynı karelerle bezenmiş poşetler eşliğinde ikram edilişleri, zaman zaman standlarının önünde mahalli oyunlarından ufak çaplı gösterilerde bulunup ilgi odağı haline gelmeleri bizim bir eksikliğimiz olarak oldukça mutsuz etmişti.

Mutlu eden bölümler ise, Çankırı tuzunun bu stand’da tanıtılmış olması ancak, onunda ilk gün bitmiş olması geriye kalan iki günü tuzun ikram edilememiş olması da olsa, genelde mutlu bir olay, mahalli giysilerimizin vitrin mankenleri üzerinde sergilenmiş olması ( bu uygulamanın sadece Çankırı standında olması) , el sanatlarımızın sergiye alınması, tarım ürünlerimizden Kızılırmak Kavununun tanıtımı ve ziyaretçilere ikram edilmesi, yaren köşesinin düzenlenmesi ve yine misafirlerin bu köşede dinlenmeye almaları, Eldivan ilçemizde yeni açılan fabrikada imal edilen küçük bir ürünün sergiye alınması.

Bu tip etkinlikler illerin tanıtımında çok büyük etkilerinin olduğu muhakkaktır. Okurlarım arasında diğer illere ait standları gezenler oldu ise, Çankırı standının materyal eksikliği göze çarpan unsurlardan birisinin olduğuna tanıklık edeceklerdir. . Bu standlarda görev yapan öğretmenlerimiz sonuçta kendilerine verilen görevi ve bu görev içinde ellerindeki materyalleri en iyi teşhir etme çabası içinde oldukları muhakkak. Ancak, bu tip etkinliklere katılmadan önce buralarda hangi ürünlerimizi ön plana çıkartmamız gerektiği üzerinde önemle durulması durulması gereken çok önemli bir detaydır. Diğer standlara baktığımızda, çoğunda o ilde hizmet ve ürün üreten firmalar bizzat temsilcilerini göndererek malzemelerinin tanıtımını dahi yapmaktalar. Ama bizde bu işi Halk Eğitimi Merkezinin üstüne sararak işimiz bitti anlayışı çok yanlıştır. Gelişen teknoloji, gelişen sosyal yapı, işin reklama tik boyu konusunda kendinizi yenileyemezseniz ve içinde nemelazımcılık da varsa alacağınız sonucun getirisi sizi ne derece mutlu edecektir.

Hani turizm ,turizm diyoruz ya, işte bu ve buna benzer etkinlerde dahi yalın kalırsanız. O nedenle turizm hakkında nerelerde olduğumuzu oturup birlikte değerlendirmemiz bir defa daha değerlendirmemiz gerekir.
Konuyu özetleyecek olursak, bu işlerde görevli veya görev almak isteyen hemşehrilerimizin önceden bir araya gelip yurdun değişik yörelerinde düzenlenen buna benzer etkinliklerde hangi ürünlerimizi ön plana çıkarmamız gerektiğini ve sunumlarının nasıl yapılması gerektiğini, albenilerini nasıl özendirici yapabilirizleri çok iyi planlamamız gerekir.

İşte bu güzel düşüncenin bir ürünü olarak düzenlenen öğretmen evleri tanıtım sergisinde müstakil öğretmen evi yokluğumuz diğer illerin öğretmen evlerini gördüğümde yüregimi ezmiştir. Bu nedenle lütfen bir daha oturup düşününüz Büyük Otel üzerinde satış için verdiğiniz kararı bir daha değerlendiriniz. Ya Otelcilik okuluna veya öğretmen evine devreniz bu işi yaparsanız, yaptığınız en hayırlı işlerden birisi de Büyük oteli öğretmen camiasına ve halka kazandırmanız olacaktır.

Büyük Otel Satılmalı mı başlıkla yazıma bu güne kadar yetkililerden düşünceleri hakkında hiçbir tık çıkmamıştır. Sükut ikrardan gelir diye düşünmek istesek de buna aitte en ufak bir işaret verilmemektedir. Diğer bir deyişle, Buyuk Otelin devri konusundaki önerileri sanki kimse okumamış, duymamış.gibi davranarak tıpkı İsveç atasözü : görmedim, duymadım, komuşmadım. Sorumsuzluğuna mı bürünülmek istenmektedir. Şimdi bu tutum içinde olanlara seslenmek istiyorum. Kulak üstüne yatmanın var olan bir problemi çözdüğü nerede görülmüştür. ? Bu otelin devri mümkün görülemiyorsa 5 yıllığına, 10 yıllığına işletmesinin devri de mi mümkün görülememektedir.

Düzenleyen - derelli on 26/08/2005 22:17:49

yamanoglu
Yetkili Üye

16 Cevap
Gönderim - 26/08/2005 :  12:03:19     
  Sayın Derelli konuyu haklı olarak tekrar gündeme getirdiler. Mülkiyeti İl Özel İdaremize ait Büyük Otel'in, doğrudan Öğretmen Evi olarak işletilmesi belki mümkün olmayabilir. Ancak, Uygulama Oteli olarak faaliyetini sürdürmesi halinde, mülkiyeti İl Özel İdaresinde kalacak, öncelikle diğer oteller gibi özel şahıslara gerçek ücreti ile hizmet verecek, öğretmenlerimize ve diğer kamu personeline de açık olacak, böylece otellere ve turizm işletmelerine örnek olacaktır diye düşünüyorum. Selam ve saygılarımla.

sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 28/08/2005 :  18:49:24       
  Sevgili Öğretmenler, Sayın Öğretmen Sendikaları yöneticileri,

Uzun zamandır satışa sunulduğu bilinen BÜYÜK OTEL'in eğitim-öğretim hizmetlerine verilmesinin memleketimiz açısından büyük yararının olacağını bu siteden ve Çankırı'mızda yayım yapan Karatekin Gazetesindeki köşemden dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Ancak, ne bir öğretmen camiasından ve ne de bir eğitim sendikasından olumlu veya olumsuz tepki alabildim. Demek ki ben bu düşüncemde yanılmışım. Siz değerli eğitim camiasında hizmet veren hemşehrilerimden özür diliyorum. Bazen yorum yapan insanlarda yanılabiliyor. Eh bende bunların içinde zaman zaman yerimi almalıyım ki birileri daha güzelini düşünsün ve hayatiyete geçirme imkanı varsa geçirsin ve mutlu olsun. Saygılarımla.

sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 28/08/2005 :  19:07:10       
  Nurettin Bey bakın sizde gerçeği gördünüz .Siz benim büyüğümsünüz akıl vermek haddim değil.Ne acıki Çankırıda bunca öğretmen varken içlerinden biri veya birkaçı çıkıp sizin seslendirdiğiniz konuda destek olmuyor.Çankırıda çalışanlar rahatı bulmuş Kızılırmak kavunu gibi yatıyor.Büyük otel öğrenci pansiyonu olsun.

sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye

DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 28/08/2005 :  19:15:36     
  Saygıdeğer Hocam,

Resimler çok harika.Lütfen, Eğitim camianın olumlu veya olumsuz tepkilerinin beklentisi içerisinde olmadan görüşlerinizi ortaya koymaya devam ederseniz, sonuçta birileri bir gün olur dikkate alır diye düşünüyorum. Hani geçen aylarda televizyon kanallarının birisinde "Biri Bizi Gözetliyor" diye bir proğram vardı. Çok da eleştiri almıştı ya...

Bizler sizleri yakından takip ediyoruz, hiç merakınız olmasın.

Sizler lütfen, fikirlerinizi bizimle ve ilgi duyanlarla paylaşmaya devam ediniz. Muhakkak bir gün birileri çıkar da "Yahu bu adam, ne diyor? Nelerden bahsediyor? Bir gözden geçirelim; Bir dikkate alalım diyeceklerdir."

Öğretmenler, karşılıksız olarak sürekli vericidirler. O yüzdendir ki, Yüce Atatürk yetişen yeni nesli öğretmenlere emanet etmiştir. Onlara aynı zamanda sorumluluk da vermiştir. "Yetişen yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!.." diye.

En derin saygılarımla. 28.08.2005 - DENİZLİ

Hüsnü EKİZCELİ

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  10:52:54       
  Nurettin Bey sizin şansınızdan yazdığınız yazıya tık çıkmıyor ))) Daha önce Ericekli bey içinde tık çıkmamıştı.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

turgut_reis
Yetkili Üye

ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  11:00:07       
  Kıymetli Nurettin abi ağzına eline sağlık Çankırı Büyük otelin Çankırıya öğretmenevi olarak mutlaka tahsis edilmedir.
Çalışmalarında başarılar dilerim.

Ayrıca Öğretmenevleri tanıtımı standında Çankırı Öğretmenevinin ve Çankırının tanıtılması ziyadesiyle bizleri memnun etmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 29/08/2005 :  18:23:20       
  Çankırımızı Ankarada tanıtmayı amaçladığını siteden öğrendiğimiz bu sergiden burdaki Çankırılıların hiç haberi yok. Yani yine yarım iş yapıldı.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

Mehmet Soycan
EĞİTİMSEN İl Temsilcisi

Çankırı
10 Cevap
Gönderim - 30/08/2005 :  02:10:56       
  Saygıdeğer Büyüğüm,
EĞİTİMSEN İl Temsilcisiyim. Eğitim sendikası olarak çağrınıza yanıt vermek için düşüncelerimi sizinle paylaşıyorum. Bütün yazılarınızı dikkatle okuduğumuzdan ve yakından takip ettiğimizden kuşkunuz olmasın.
Standın düzenlendiği gün Başkent Öğretmen evindeydim. Tanıtımın nasıl geçtiği konusunda arkadaşlarımdan bilgi de aldım. Ayrıca Karatekin’deki yazınızı okudum.
Çankırı standına ziyarete gelenlerin sayısı çok düşük oldu. (Özellikle sizin ziyaretinizin oradaki görevlileri çok sevindirdiğini biliyorum.) Sayın Şaban Aydın’ın “Çankırılıların hiç haberi yok.” Eleştirisi de çok doğru ve yerinde. Sizin eleştirilerinizde. Beni üzen önemli bir nokta diğer illerin milletvekilleri, bürokratları kendi standlarını ziyaret ediyor, destek veriyor, bizim millet vekillerimiz, bürokratlarımız neredeydi? Dilerim çok geçerli nedenleri vardır.
Bir ildeki eğitimin kalitesinin, niteliğinin önemli göstergelerinden biri de öğretmenine verdiği değerle ilgilidir. İlçelerde bile bağımsız öğretmen evlerimiz varken yıllar yılı il merkezi bundan yoksun kalmıştır. Son günlerde akşamları gidenler mutlaka görmüştür. Güneş İlköğretim Okulunun arkasında düzenlenen öğretmen evine bağlı lokal kısmının bahçesi bayan öğretmenlerimizden, küçük çocukları olan öğretmenlerimizden, ailecek tüm öğretmenlerimizden akşamları yoğun ilgi görmektedir. Küçücük bir şey bile ciddi sosyal hareketliliğe yol açabiliyor.
Büyük Otelin öğretmen evi olarak devrinin biz öğretmenlere büyük onur vereceği kuşkusuz. Çok sayıda etkinliği gerçekleştirdiğimiz Büyük Otelin fiziki yapısını iyi bildiğim için de böyle bir devri heyecan verici buluyorum.
Tereddüt ettiğim sadece iki konu var. Büyük Otelin ilimizdeki turizm faaliyetine karınca kararınca katkı sağlayan bir yapısı vardı. Bu devir bu katkıyı ortadan kaldırır mı? İkincisi milli eğitime yıllar yılı egemen, işi gücü kadrolaşma, adam kayırma olan zihniyet bu işi başarabilir mi? Yanılmayı çok istiyorum.
Bu karamsarlığımın dışında eğitimcilere ve eğitime verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyorum. EĞİTİMSEN olarak konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapacağımızı saygıyla bildiriyorum.

sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 30/08/2005 :  21:51:04     
  Yani olaya bakınız böyle bir tanıtımda Milletvekilleri bulunmuyor ve orda mutlak olması gereken bürokratlar yok (tabi siteye yazılana göre) . Eeeee.. belkide haberleri yoktur! Varsa ?

Cengizhan Savul  sayfa başına git

imge
Yetkili Üye

ankara
31 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  11:22:23       
  Sayın Derelli'yi Çankırı'ya Öğretmenevi kazandırılması yönündeki çabalarında destekliyor ve çalışmalarının devamını diliyorum  sayfa başına git
Mehmet Soycan
EĞİTİMSEN İl Temsilcisi

Çankırı
10 Cevap
Gönderim - 01/09/2005 :  16:48:27       
  Tekrar merhaba,
Dün Büyük Otelde çalışanlarla konuştum. Moral olarak büyük bir çöküntü içindeler. İçlerinde 12-18 yıl orada emek veren çalışan var. Şu anda 30 kişiler dörder kişiye ekmek götürseler 120 kişi eder. Yani Çankırı'da 120 kişi buradan ekmek yemiş. Gerçek patron ölmüş. Şirketin maliyeye, sigortaya ve piyasaya 400 milyar lira civarında borcu var. Gerçek patron vefaat etmiş. Şirket bu nedenle zor durumda. Çalışanların söylediği çok önemli bir şey daha var. Açıldığı günden bugüne 2 bin insana okul görevi yaptı Büyük Otel. Kimini muhasebede kimini resepsiyonda yetiştirdi. Kirli hiçbir dedikoduya adı bulaşmadı. Çoğu insan düğünü, baloyu, dansı burada öğrendi. Özel bir kişinin alması terih ettikleri bir durum. En azından işimizi kaybetmeyiz diye düşünüyorlar. Kapısına kocaman satlık tabelası asılmış, bu nedenle işleri daha da durgunlaşmış. Çoğu maaşını alamaz duruma gelmiş. Yine de umutla, özveriyle çalışıyorlar. Büyük Otel Öğretmen evine devredilirse burada çalışanların hakları mutlaka göz önüne alınmalı. Zaten Öğretmen evinin personel sayısı Büyük Oteli yönetmek için yeterli değil. Ramazan geliyor, birazcık vicdanı olan hiç kimse bu insanları sokağa atamaz.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git