Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

ÖNEMSİZ GÖRDÜKLERİMİZ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 14/08/2005 :  11:46:47      
ÖNEMSİZ GÖRDÜKLERİMİZ[/red]

ÖNEMSİZ GÖRDÜKLERİMİZ

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için birden çok zorunlu ihtiyacının bulunduğunu hepimiz bilmekteyiz. Su içmek, hava almak, beslenmek ve beslenmeden arta kalan kısmının dışarı atılması gibi.

Çankırı cadde ve sokaklarını gezmeye devam ediyorum. Birden çok hemşerilerimizin sıcakkanlılığının getirisi ile daha içten sohbetlerimiz bazen ayak üstü de olsa geçebiliyor..bu gezimde görüp izlediğim birçok olumsuz izlenimler aldımsa da çoğunun siz okurlarımla paylaşma ihtiyacını duymadım. Ama paylaşılması zorunlu olan Büyük Otel’in satışı idi bununla ilgili çok önceleri yapmış olduğum önerilerde çok detaylı bilgiler arz ettiğim için son yazımda ufacık olarak değindim ama okurlarımdan birisi olayı oteli satmaya kıyamadığım anlamını çıkartmış tabii bu okurumun düşüncesine de saygılıyım. Yorum yapmayacağım. Zaten köşe yazarlarının bana göre asli görevi okurlarını düşündürebilme ve yorumlarına yorum kattırabilme. İkinci konu Çarşamba Pazarının düzensizliği idi. Bu yazıma sağ olsunlar Belediyeden güzel anlatımlı bir cevap verildi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Verilen cevapta kısaca yazımda belirtilen ve kendilerinin de eksik gördüğü kısımların süratle telafi edileceği yönünde idi. Ama konunun peşini bırakmış değilim. Sözlerinde ne kadar samimi olacaklarını zaman gösterecektir. Çünkü değindiğim konular pazarın yeniden projelendirilmesi olayı değil, sadece palyatif tedbirlerle giderilebilecekleri bir konu idi.

Çankırı ile ilgili geçmiş iki yazımı böylece özetledikten sonra geliyorum üçüncü konuya; bu konuyu Sayın Ahmet Bukan’ın başkanlığı döneminde, Sayın Namık beyin başkanlığı döneminde gündeme getirmiş ve Turizme hazırlandığı söylenen ilimizde insanların doğru dürüst hacet yapacak yerlerinin olmadığına değinmiştim. Ama maalesef bu çeşit yerlerin düzenlenmesinden sorumlu olmalarına rağmen lütfedip cevap da vermemişlerdi. Demek ki buna benzer sorunlar şehrimizde birikmiş ve giderilmemiş olmalı kı halk zamanı geldiğinde gerekeni yaptığı için yeniden seslenmenin bir anlamı kalmamıştır. Ancak, yeni dönemde yeniden yeniden konuyu gündeme getirme ihtiyacını hissettim. . Cankirininsesi sitesinde Sayın Ethem Gürbüz beyin kendi köşesinde halkı bilgilendirme adına gayet özveri ile yaptığı bir çalışma ve bu çalışmasını biz okurlarla paylaşması gerçekten güzel bir örnek kendisini tebrik ediyorum. İşte bu bilgilendirme yazısından bir paragrafı aynen geçiyorum. “Kent merkezinde Çankırı Belediyesinin son dönemde üzerinde yoğun biçimde durduğu Kentsel Tasarım Projesi Çankırı'nın turizme açılmasını tetikleyecek önemli bir projedir. Belediye Başkanımız Sayın İrfan Dinç'in kente kimlik kazandırma projesi olarak adlandırdığı bu proje şu an için bitmek üzere. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan önümüzdeki aylarda geçirilmesinden sonra projeye start verilecektir. Bu proje beklenmeksizin Çankırı Belediyesi kendi mülkiyeti olan Çamaşırhane, Karataş Hamamı ile 3 milyar liraya kamulaştırdığı eski Çankırı Hastanesi olarak kullanılan tescilli yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırlatmış ve çalışmalara başlamıştır. İçme suyu, tatlı çay düzenleme projesi, mezarlık ıslah projesi, kale altı şelale, yatay asansör ve rekreasyon projesi, Çarşamba Pazarı otopark ve Pazar yeri düzenleme projesi gibi çok sayıda projenin önümüzdeki dönemde start alması bekleniyor. Çankırı Belediyesinin son dönemde yaptığı sosyal, kültürel ve özellikle de eğitim çalışmaları bilinçli toplum oluşturulması adına oldukça yararlıdır.” Belediyemizin yaptığı bu çalışma henüz meyvelerini verememiş olsa dahi mutlaka güzel bir çalışmadır. Sonuçta bu çalışmaları yapanlar da kendi memleketimizin öz çocuklarıdır. Ancak, bahsedilen projelerde şayet unutulmamış ise hiçbir tuvalet düzenlemesine yer verilmemiştir.

Bir tarafta kentsel proje diyeceğiz, diğer taraftan proje dahi gerektirmeyen bir iki tane adam gibi tuvaleti memleketimize kazandırmayı aklımızın köşesinden dahi geçirmeyeceğiz. O nedenle, sayın belediye yetkililerine bir defa daha sesleniyorum. Lütfen öncelikle mevcut tuvaletleri insanımıza yakışır şekilde onarınız, bu da yetmez, şehre yüzümüzü güldürecek tüm donanımları günümüz şartlarına uyarlanmış tuvaletler kazandırınız. Bunlar en baştan ilimize ziyarete gelen insanlar için çok büyük önem kazanacaktır. Bu arada tuvalet demişken geçmişte uyardığım eski cezaevi bahçesi içinde bulunan erkekler tuvaletine lütfen bir iki tane psivar koyunuz. Biliyorsunuz aynı durumdaki İskilip teki erkekler tuvaletinin bizimkine benzer hali epey medya ve hükümet yetkililerini meşgul etmişti. .

Düzenleyen - derelli on 15/08/2005 15:07:18

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 14/08/2005 :  14:48:55       
  Nurettin Bey görüş ve tespitlerinize katılıyorum. Çankırıyı bilen adam hemen belli oluyor. Öyle ne var bunda altı üstü tuvalet falan demeyin gerçekten bu konuyu hemen acilden çözmeli yetkililer. Ben sadece belediye diyin bakmıyorum bisürü ilgili var ya nolur bu şehre hak ettiği değeri verin.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü

ankara
108 Cevap
Gönderim - 14/08/2005 :  15:34:22     
  Hiçte önemsiz değil Nurettin Bey.Çıkıp açık yüreklilikle yanlışları söylemek lazım. Söyleyen biz Çankırılılar olalımki düzeltelim. Bunu yabancı söylerse ağır olur ve gülünç olur.
Temizliğin imandan olduğunu bilip yaşayan bizler düne kadar sokağa pisleyen Avrupayı örnek alacak değiliz.
Lütfen bu tür ayrıntıları gözden kaçırmasın konunun ilgilileri sinek küçük ama mide bulandırıyor.

Cengizhan Savul  sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 05/09/2005 :  11:15:13       
  Otogarın ordaki WC tek kelimeyle iğrençççç!

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git