Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Yüksel ARSLAN [Köşe Yazıları]
 
TARİH - DUVAR VE TAŞ İLİŞKİSİ
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
yksl18
Yetkili Üye


Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 29/07/2005 :  23:26:45    
Bir ülkedeki, şehirdeki (türü ne olursa olsun) tüm tarihi eserleri o ülkenin birer tapusu olarak görmekteyim. Bu açıdan sahip olduğumuz her şey değerlidir. İlimiz bu tarihi değerler, vesikalar,tapular açısından maalesef çok büyük bir talana sahip olmuştur ve bu eserler ilimiz dışına çıkarılmış, satılmış veya bilinçsizce yok edilmiştir. Tarihi halı, kilim, seccadelerimizin birer halıfilekse değiş tokuş yapılması, o güzelim bakır işlemeciliği olan mutfak eşyalarımızın bir iki melamin veya plastik tabaklarla değiştirilmesi gibi. Buna rağmen elimizdekilere sahip çıkma ve koruma altına alınması konusunda tüm insanlarımızın biraz daha hassasiyet göstermesi gerekiyor. Geçenlerde gördüğüm bir manzara bu konuya ne kadar önem vermemiz gerektiğini daha iyi anlatacaktır. İlimiz merkezdeki Alibey camisinin sağlıklaştırılan sokağa bakan duvarında cami haziresine ait bir mezartaşı. Ustam herhalde taş sıkıntısı çekmiş olacak ki mezar taşını bir güzel yerleştirmiş duvara. On metre kadar ilerleyince bir duvartaşı daha. Buda bir kitabe. İlginç bir hat kullanılmış. Oldukça deforme olmuş. İnşallah resimlerini bu yazıya ekleyeceğim. Haydi diyelim ki ustamız cahil, bilmiyor. Bu cami tarihi değeri olan bir cami. Bu inşaatlar yapılırken hiçbir resmi görevli yokmuydu? Cami görevlisi yokmuydu? O dönemin kültür müdürü acaba ne yapıyordu? Mevcut camilerimizin hazirelerindeki, makberelerindeki bu eserlein bânilerine ait mezarların durumunu söylemeye dilim varmıyor bile. Biraz daha dikkat, biraz daha duyarlılık, biraz daha sorumluluk.
insanımızı aydınlatmak amacı ile tüm site üyeleri dostlarımızı zaman zaman yazılarında bu konudan bahsetmeye veya site yöneticimizden belirli dönemlerde ana sayfaya konu ile ilgili afiş yazmasını bekliyorum.

Düzenleyen - yksl18 on 29/07/2005 23:33:58

Yüksel ARSLAN

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 30/07/2005 :  22:18:26     
  Ecdadımızın yadigarlarını koruyan sahip çıkanlardan Allah razı olur İnşallah. İlgisiz bilgisiz ve bilinçsiz olanlarada Allah akıl fikir versin.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git