Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

ÇARŞAMBA PAZARI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 25/07/2005 :  11:39:31      
ÇARŞAMBA PAZARI

İçinde bulunduğumuz Temmuz ayı mevsimin en bereketli aylarından birisi, memur işçi grubu için sahillerde ekonomik durumuna göre tatil ayı, çiftçimize göre ektiklerinin bereketini toplama ayı.

Her türlü mahsulün bereketini sunduğu bu aylarda sağlığımızla ilgili kuruluşlardaki yetkililer devamlı halkı uyarmakta. Bu uyarılarda aman bol bol meyve sebze yiyiniz. Şu meyveler sağlığımıza daha faydalı bu meyveler sağlığımızın şu alanında daha faydalı! Ama bir konuda da sağlığımızın etkilenmemesi yönünde çok önemli duyurular yapılmaktadır. Bunların içinde de çok önemli gördükleri husus meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanarak kullanılması yönünde. Malumunuz olduğu üzere, günümüzde meyve ve sebzelerin sulanmasında kullanılan suyun içeriklerinin ne olduğunun bilinmeyişi, kullanılan ilaçların insan sağlığına da zararlı olabileceği yönünde.

İşte bu düşüncelerle Çarşamba günü Çankırı’da kurulan pazarı gezmeye başladım. Pazarın hijyenik ortamı nedir, Pazar kurulması için azami gereken fiziki mekanı nasıldır, yerleşimi nasıldır, pazarcılar pazarladıkları ürünlerde ne gibi hijyenik kurallara dikkat ediyorlar, belediye ve diğer sağlık kuruluşlarının denetimleri ne durumdadır vs.vs.....

Bu konuda üzülerek ifade edeyim ki! Gördüğüm manzara hiçbir vilayette uygulama alanı bulmuş olan kuralların burada olmadığı yönündedir. Bunlar nelerdir ? birincisi Belediyemiz sembolik olarak Pazar girişine bir zabıta bürosu kurmuş içine bir masa atmış bir sandalye ve kapının üstünde bu barakanın bir zabıta ofisi olduğu yazılmış,.ancak içinde bir görevlinin bulunduğu hak getire, bu bir iki defa bu barakanın önünden geçilmesinden kaynaklanan bir görüş değildir. Bu pazarda en az iki saat süre ile yapılan bir gözlemdir. İkincisi, halkın aldığı ürünü kontrol edebileceği bir terazi veya kantar bulunmadığı, halka bu yönde nabız yoklama adına soru soruyorum verilen cevap kısmen aynı noktada odaklanıyor. Efendim belediye buraya terazi koydu ama kimse gelip tartı işlemi yapmadığı için kaldırıldı. Doğrusu bu uygulamaya böyle oldu ise bu mantığa göre işlem yapılmasının takdirini siz okurlarıma bırakıyorum. Üçüncüsü, burada Pazar yapan esnafın ve tüketicilerin elini yüzünü yıkayabileceği bir çeşmeye rastlamış değilim. Esnafa satış eldiveni uygulaması da yaptırılmadığı için hijyenik ortamın ne durumda olduğu kendini gösteriyor. Dördüncüsü ise hiçbir pazarlamacının üzerinde önlük uygulaması olmadığı gibi satıcıyı tanıtır bir satıcı kimlik kartının bulunmadığı yönündedir. Tüketici ticaretten doğan veya başka bir olaydan doğan olumsuz bir durumda satıcıyı nasıl tanıyacaktır. Beşinci konu ise pazarda tüketici ve üreticiler arasında iletişim kuracak techizatın olmayışıdır. Varsa da umuyorum iki saat içinde hiçbir duyuruya (anons) ihtiyaç duyulmamıştır.

Bunları gündeme taşımakla belediyemizi eleştirmeyi düşünmedim. Ancak, belediye basın müşavirliği ile yaptığı çalışmaları tanıtımlarında hatırımda kaldığı kadarı ile Pazar esnafı ile ilgilide bir çalışmasını halkla paylaşmıştı tanımdaki yapılan çalışma hepimizin takdirini kazanmıştı . Ama bu gözlemimde tanıtımla uygulama süreksizliği bir biri ile tezat teşkil etmektedir. Bu olumsuzlukların biran önce giderilmesi yönünde Belediye Başkanlığımızın yapacağı çalışmaya etkili bir maliyet getirmeyeceği ortadadır. Önemli olan bir yere bir tesis kuruluyorsa tüm lazım gelen mekanizmaların (ekipmanların ve görevli bireylerin) uyumlu çalışması halinde bu yere tesis denildiği de unutulmamalıdır. Aksi takdirde halkın doğrudan sağlığı ile ilgili bir kuruluşun asli görevini de ihmal etmesi karşısında halk, sağlığı yönüyle sıkıntıya düşmüş olacaktır.

Diğer Çankırı hakkındaki gözlemlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmaya devam edeceğim.

Belediye Basın
Yetkili Üye

Çankırı
24 Cevap
Gönderim - 27/07/2005 :  16:45:04       
  Sayın Derelli,
Öncelikle konuyla ilgili duyarlılığınız için teşekkür ediyoruz. Çarşamba Pazarı ile ilgili olarak Belediyemizin yapmış olduğu düzenlemeler geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulmuştu. Pazar yerlerine belirli bir disiplin getirmeye yönelik Pazarcılara tek tip kıyafet ve kimlik kartı konusundaki çalışma devam etmektedir. Ancak havaların aşırı sıcak gitmesi nedeniyle uzun kollu önlüklerin kullanımı konusunda esnafımızın da talebi ile esneklik gösterilmektedir. Ancak kimlik kartı uygulamasındaki ve diğer konularla ilgili uyarılarınız dikkate alınacaktır. Çarşamba Pazarının fiziki ortamının şu an için yetersiz olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu nedenle 8500 m2 olan bu alanda bodrum katı otopark, zemin katı modern halk pazarı olacak şekilde projemizi hazırlattık. Proje hayata geçirildikten sonra bahsetmiş olduğunuz tüm aksaklıklar giderilmiş olacaktır. Proje gerçekleşinceye kadar yazıda belirtilen konuların da çözümü için gereken yapılacaktır. Duyarlılığınız için tekrar teşekkür ediyoruz.

Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 27/07/2005 :  17:01:42       
  Evet işte sivil toplum kuruluşları ile yönetim birimleri arasındaki diyaloğa güzel bir örnek teşkil edecek girişim.
Sayın Derelli'nin sorunu ele alması ve Belediyemizin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiyi sitemiz aracılığı ile toplumumuza ulaştırması biz uzaktaki Çankırılıları da memnun etti.
Belediyemizin çalışmalarında olumlu yönleri takdir ettiğimiz gibi göze batan olumsuzlukları da sitemiz aracılığı ile ilgili makamlara ulaştırılmasında başta cansaati.org yöneticileri olmak üzere bütün üyelerin duyarlılığına teşekkür ediyoruz.
Daha güzel bir Çankırı için geç kalmış değiliz.

sayfa başına git

hilmi
Okur

çankırı
21 Cevap
Gönderim - 28/07/2005 :  12:18:11     
  SAYIN YETKİLİLERE: ÇARŞAMBA PAZARI İLE İLGİLİ BİRÇOK YAZI VE ELEŞTİRİ OKUDUK ŞİMDİYE KADAR, ANCAK SADECE ÇARŞAMBA GÜNLERİ SATIŞ YAPILMIYOR ÇARŞAMBA PAZARINDA NORMAL GÜNLERLDEDE YAPILIYOR. GEL GELELİM PAZARIN NE KONTROLU VAR NEDE MAHALLE SAKİNLERİNE SAYGI, GÜN GEÇMİYORKİ KAVGA OLMASIN . TERBİYE VE AHLAK KURALLARI HİÇE SAYILARAK AĞIZA ALINMAYACAK KÜFÜRLER EDİLİYOR. ADI ÇANKIRININ EN LÜKS MAHALLESİ GEÇİYOR, VERGİLERNİDE ONA GÖRE YÜKSEK ÖDÜYOR, LAKİN BİRGÜN OLSUN AKŞAM BALKONA ÇIKIPTA OTURAMAZ OLDUK . NE OLUR ALLAH RIZASI İÇİN PAZAR YERİNE BİR ÇEKİ DÜZEN VERİN. BİR DELİ BAYRAMA GÜÇ YETİRİLEMEZ HER GELEN İKTİDAR ONU HEP PAS GEÇİYOR ÇOLUĞUMUZLA ÇOCUĞUMUZLA AİLE İLE OTURULAMAZ DURUMDADIR. PAZAR İÇLERİ İÇKİ İÇENLERİN MEKANI SONRADA TUVALET OLARAK KULLANDIKLARI BİR MEKAN HALİNE GELDİ.İKİNCİ BİR DURUM PAZAR ORTASINDAN GEÇİLEMEZ HALE GELDİ GELE GELE NEREDEYSE TEZGAHLAR BİRLEŞTİ BEDAVADAN PAZARIN İÇİNİ HEM İŞGAL EDİYORLAR HEMDE TOPLUMU RAHATSIZ EDİYORLAR. AYNI DURUMDA BİR MANAV DÜNYANIN KİRASİNI ÖDERKEN PAZARCILAR SELESERPE DAVRANIP HEM TİÇARETİNİ SÜRDÜRÜP HEMDE HALKA KÜFÜR DİNLETTİRİYORLAR. ÜÇÜNÇÜSÜ İŞBORTACILARIN DÜZENSİZLİĞİ DOLAYISIYLE ARABA PARK EDECEK YER BULMAKTA ZORLANIYORUZ. DÜKKANLARIN ÖNÜNE DÜKKANCILAR BIRAKTIRMIYOR KARŞISINA İŞBORTACILARDAN YANAŞILMIYOR. SALI VE ÇARŞAMBA GÜNLERİ KÜLLÜYEN KEPAZELİK MİLLETİN PAÇASINDAN AKIYOR GECE SABAHA KADAR TEMİZLİKÇİLERİN TEMİZLİK GÜRÜLTÜLERİ VE KONUŞMALARI DAĞDA KONUŞUR GİBİ SABAHA KADAR BAĞIRIYORLAR UYKU YOK NE HALT EDECEĞİMİZİ BİLEMEZ OLDUK . BİRAZ DAHA BÖYLE DEVAM EDECEK OLURSA BİRİLERİ BİR HALT İŞLEYECEK YETKİLİLERE DUYURULUR

şanteknik  sayfa başına git

AYHAN ESKiKALCI
Okur

iZMiR
8 Cevap
Gönderim - 09/12/2005 :  15:09:04     
  Yaklaşık 13 Yıldır İzmir'de yaşıyorum. Ailemin geri kalanı halen Çankırı'da yaşıyor. Bu vesile ile fırsat buldukça her bayram ve tatili Çankırı'da geçiriyorum..Ailem Buğday pazarı mahallesinde, Çarşamba Pazarı'nı gören bir mevkiide oturuyor.
Hiç o büyük Pazar meydanını kuşbakışı izleme imkanınız oldu mu bilmiyorum. Dört tarafı 6 katlı binalarla çevrili kendisi de beton yığınından oluşmuş dev bir kitle..Çankırı'nın belkide en merkezi sayılabilecek bölgesindeki hakim beton görüntüsü ininın beni çok rahatsız ediyor..Üstelik aynı bölge kurban bayramında et kesim alanına dönüştürülüyor ki o da ayrı bir sıkıntı. Beton alanın üzerinde günlerce bekleyen İşkembe artıkları. İnanır mısınız, kokuyu bir hafta soluduğumuz oluyor.
Benim kişisel düşüncemse şöyle:
1.) O bölgeye -imar yapısı ve jeofizik unsurlar elveriyorsa- yeraltına gizlenmiş 2 yada 3 katlı bir otopark yapılmasıyla pazarı çevreleyen apartmanların park yeri sorunu çözülür.
2.) Yeraltına yapılmış otoparkın üst kısmını da peyzaj mimarisinin en güzel motifleriyle bezeli türlü ağaç ve bitkilerle donatılarak yeşil alan olarak düzenlenirse de çevredeki hakim beton görüntü -bir ölçü de olsa- kırılmış,yumuşatılmış olur..
belediyenin bu yönde bir plan hazırlığı içerisinde olduğunu biliyorum..ancak detayları hakında yeterli bilgiye sahip değilim..Ancak Zeminin altına yapılması düşünülen otoparkın üst bölgesinin yine açık pazar olarak kullanılması düşünülüyorsa, bunun tartışmasız çok açık bir yanılgı olacaını düşünmekteyim..ÇÜNKÜ O BÖLGENİN BETON GÖRÜNTÜSÜNDEN KURTARILMASININ TEK YOLU REKREASYON ALANI YAPMAKTAN GEÇİYOR..KALEYE ÇIKIP BAKARSANIZ ŞEHİRDE YETERİNCE BETON GÖRÜNTÜSÜNÜN OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ,ŞEHİR BETONA DOYMUŞ DURUMDA...(GEÇMİŞTE GERÇEK ŞEHİRCİLİĞİN ÇOK KATLI BETON BİNALAR YAPMAKLA GERÇEKLEŞEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNENLERİN YANILGISI ORTADADIR..)MEVCUT BELEDİYEMİZ VE BAŞKANININ DA AYNI YANILGIYA DÜŞMEMESİ TEMENNİSİYLE HERKESE SONSUZ SELAMLAR..
Ayhan Eskikalcı
0542 4267667

sayfa başına git

hilmi
Okur

çankırı
21 Cevap
Gönderim - 10/12/2005 :  16:06:26     
  Sayın Ayhan kardeş:
:Çarşamba Pazarı ile ilgili yazmış olduğunuz eleştiriler yerinde Siz bayramlarda çektiğiniz cefayı biz 365 gün çekiyoruz. Ancak tavsiyelerinin yerine gelebilmesi için o semtin toplu olarak dile getircekleri bir imza kampanyası yapıp dile getirmek lazım halihazırdaki düşünceleri Yüzeyden yukarıya 3 kat birinci katı gene pazar olarak 2 katı köylü pazarı 3 kat park olacağını söyleniyor ama ne olur sonucu bilemiyorum hayırlısı bakalım .İstenirse çokta güzel bir park olabilir ama birilerin önder olması lazım . altı otopark olabilir hayırlısı olsun çankırı dan selamlar

AYHAN ESKiKALCI
Okur

iZMiR
8 Cevap
Gönderim - 11/12/2005 :  10:31:18     
  HİLMİ BEY BU KONU "HAYIRLISIYLA OLSUN"LA KAPATILACAK BİR KONU DEĞİL..İMZA KAMPANYASI ÖNERİNİZ ÇOK YERİNDE..BEN ÇANKIRI DA YAŞIYOR OLSAM BUNU BAŞLATIRDIM..ORADA YERALTINA NE YAPILIRSA YAPILSIN AMA YÜZEYDE YEŞİL İN DIŞINDA BİR GÖRÜNTÜ OLMAMALIDIR. BU FACİA OLUR..ÇANKIRI ZATEN BETON KİRLİLİĞİNE DOYMUŞ. HER YENİ YONETİM KENTİ GÜZELLŞTİRME ADINA BİNALAŞTIRMA YÖNÜNDE İMAR PLANLARI YAPTI..BUNUN GELECEKTEDE SÜRECEĞİNDEN HİÇ KUŞKUNUZ OLMASIN..BİZİM KARATEKİN PARKI GİBİ YEŞİL ALANLARA İHTİYACIMIZ VAR..KARATEKİN PARKININ, BULUNDUĞU BÖLGEYE ETKİSİNİ DÜŞÜNÜN NE DEDİĞİMİ ANLAYACAKSINIZ..TEKRAR EDİYORUM
ZEMİN ALTININ NE YAPILACAĞI UMRUMDA DEĞİL.(OTOPARK YAPILSA İYİ OLUR)
AMA ZEMİN ÜSTÜ İÇİN REKREASYON DAN BAŞKA DÜŞÜNÜLECEK TÜM ALTERNATİFLER GAFLETTiR VE DE DELALETTiR

NOT:1- Tatillerde çankırı'yı gezdirmek için beraberimizde getirdimiz misafirlerimin Çankırı ile ilgili ilk yorumları da aynı istikamettedir..

2- Hilmi Bey bayram Tatilinde -nasip olursa-Çankırı'dayım. Dilerseniz imza kampanyası önerinizi -öneri olmaktan çıkarıp- gerçekleştirebiliriz..

Düzenleyen - AYHAN ESKiKALCI on 11/12/2005 11:05:16

Düzenleyen - AYHAN ESKiKALCI on 11/12/2005 22:21:43

Düzenleyen - AYHAN ESKiKALCI on 11/12/2005 22:27:50

sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 11/12/2005 :  12:58:45       
  Meraklısına Not:

REKREASYON:(isim Fransızca recreation)
İnsanların boş zamanlarında, eğlence ve spor amacı ile gönüllü olarak katıldıkları faaliyetler, yeniden yapma.

REKREASYON ALANI: Rekreasyon amacıyla özel olarak düzenlenmiş alan.
Kaynak:TDK.Sözlük

Saygılar bizden
İ.Z.

sayfa başına git

hilmi
Okur

çankırı
21 Cevap
Gönderim - 12/12/2005 :  13:41:33     
  Çarşamba Pazarını ile ilgili olabilir Ayhan bey.
Çankırıya gediğinizde gelin misafirim olun hemde ayrıcada mail ile de görüşebiliriz istersen tabiki
Fakat çevre esnafının meseleye soğuk baktığından pek olumlu olacağını zannetmiyorum. ön araştırma yaptım şöyle bir nabız yokladım pek tatminkar olamadığım içinde üzerine fazla gitmedim hayırlı günler Ayhan bey

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git