Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Kitap Tanıtımları

Kitap Tanıtımı: Tarih ve Kültür
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 23/07/2005 :  13:18:11        
Kitap Adı: Tarih ve Kültür
Yazar : Erhan Metin
Basım : Çankırı - 2004

Her geçen gün Çankırı’dan güzel eserler çıkıyor. Bu kez elimize ulaşan kitap bir tarihçi tarafından kaleme alınmış: Tarih ve Kültür. 2004 yılında hazırlanmış 130 sahifelik kitabın basım yeri ise Çankırı. Kısacası yazarıyla, basım yeriyle kitap, tamamen Şehrimizin bir eseridir.

Kitap bilimsel formlara uygun hazırlanmış, detaylı dipnotlar ve zengin bir kaynakça ile desteklenmiştir. Tarih ve Kültür’ü tarihi seven ve gerçekleri okumak isteyen okuyucular için yazıldığını belirtiyor yazar. Bu haliyle kitap bir Türk gencinin sahip olması gereken kültürel birikim konularını okuyucunun istifadesine sunmuş bulunmaktadır.

Bugün de önemli konulardan olan Ermeni meselesi kitapta ağırlığını hissettirmektedir. Ermeni meselesinin doğuşu, Milli Mücadele döneminde Ermeni faaliyetleri en açık ve mesneti bir şekilde okuyucuya sunulmuştur. Yazar, tarihi vakıaları gün yüzüne çıkarmakla kalmayıp özellikle Ermeni meselesinde Diplomatlarınıza çağrılarda bulunmakta, onlara yol göstermektedir.

Geçmişten günümüze üniversiteler, Türklerde töre anlayışı benim ilgimi çeken diğer konulardır. Kitabın bir özel bölümü daha var ki o da Çankırı’ya hasredilmiştir:Ahilik Teşkilatı ve Yârân Kültürü. Günümüzde de uygulanan yârân kültürünün menşeini irdeleyen yazar,lonca teşkilatlarıyla yaran meclislerinin benzerliğinden bahsetmiş ve bize düşen bir görevin bu kültürü benimseyip bizden sonrakiler anlatmak ve sevdirmek olduğunu vurgulamıştır.

Kitap,muhtasar Atatürk kronolojisi ile nihayete eriyor. Yazarın kaynakçası ise bir tarih dostu okuyucu için okuma listesi olacak kadar sade ve gerekli kaynakları ihtiva etmektedir.

Tarih ve Kültür adlı kitabın yazarı tarihçi Erhan METİN halen Çankırı’da okutmanlık yapmakta olup, yerel gazetelerde ve sitemizde de yazılarıyla yer almaktadır.

Yayınlanan kitaplarda dikkat ettiğim bir unsur da Kültür Bakanlığı etiketi ve ISBN numarasıdır. Bunların ihmal edilmediğini gördüğüm Tarih ve Kültür kitabını temin etmek için yazarımıza e-mail vasıta ulaşmanız yeterlidir.

Sayın Metin’e çalışmalarında başarılar diler, yeni eserlerini bekleriz.

Ahmet GÜLŞEN

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 26/07/2005 :  23:45:10       
  GENÇ TARİHÇİMİZİ TEBRİK EDERİM.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 27/07/2005 :  00:44:18       
  Erhan Kardeşimizin kitabını Medresede gördüm.
Gönül istiyor ki ; Çankırımız'dan sayamayacağımız kadar çok yazar ve sanatçı çıksın...
Özellikle genç yazan/yazar arkadaşlarımızın artması dileğiyle kendisini yürekten tebrik ederim.

sayfa başına git

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 29/07/2005 :  21:30:51       
  Tarih okumaya devam etmesi gerekecek kadar genç birinin tarih yazması çokta önemli bişey değil.Bazı şeyler için acele etmemek lazım.Bu arkadaş bana şimdi kızsada bir kaç yıl sonra haklıymış diyecek.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 30/07/2005 :  09:55:07         
  Şaban bey zannederim ya bir heyecanla yazdınız, yada 50'ye dayanan yaşın içinde beklediğinizi bulamadınız belki de bir eser ortaya koyamadınız. Şaban bey, Sayın METİN'in kitabını okumuşsanız bir gençlik sersemliği görmeyeceğinizden eminim. Kaldı ki yazar, alanında doktorasını yapan bir kişidir. Yazdıkları 20-30 yılın anısı değil, bilakis bin yıllık tarihin üniversite öğrencilerine okutulması için hazırlanmış bilimsel nitelikli bir eserdir.

Yazacaksanız kitabın içeriği, tarihi bulguları ve kaynakları üzerinde fikir beyan edin. Biz sitede seçtiğimiz ve başımıza getirdiğimiz vekilllere hangi partiden olursa olsun saygılı hitabı esas aldığımız gibi hangi alanda olursa olsun ilim adamına saygıda da kusur etmemeyi ilke edinmişiz. Velev ki yaşı benden de küçük olsun. Bilimsel tenkidler müstesna.

alıntı:

Tarih okumaya devam etmesi gerekecek kadar genç birinin tarih yazması çokta önemli bişey değil. Bazı şeyler için acele etmemek lazım. Bu arkadaş bana şimdi kızsada bir kaç yıl sonra haklıymış diyecek.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü

202 Cevap
Gönderim - 30/07/2005 :  22:03:55     
  Yani hoş bir yaklaşım değil Şaban beyinki.Tarih sevgisi , tarih ilgisi yaşa başa bakmaz.Bizim kadim düşmanlarımız bu işe ana okulunda başlıyor.Erhan beyi takdir etmek yerine moral bozucu mesaj yazmak yanlış.Heredot Cevdet tiplemesi bile nasılda dikkat çekmişti.Tarihe ve tarihçilere saygı duyalım.

sayfa başına git

Erhan Metin
Yetkili Üye

Çankırı
30 Cevap
Gönderim - 01/08/2005 :  19:13:36       
  Küçük Bir Tebessüm
“Tarih ve Kültür” kitabı üzerine yazılanları okudum. Cevap vermeyi hiç düşünmüyordum fakat kayıtsız kalamadım. Öncelikle Ahmet Bey iltifatlarınızdan dolayı teşekkür ederim.Biz gibi kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan fakiri onurlandırmışsınız. Eserin mükemmel olduğunu hiçbir zaman iddia etmedim. Ayrıca eserin kendi alanında yazılmış tek tarih kitabı olduğunu da hiç söylemedim. Fakat Kitabı görmeden, okumadan; bırakın hepsini okumayı, giriş kısmını dahi okumadan yorum yapmak bence ne akademik çerçeveye sığar, ne de bilimin objektif yapısına uyar. Mecnun’un Leyla’sını anlayamayanlar, bazılarının tarih sevgisini de anlayamazlar. Kıymetli Şaban amcanın eleştirisine (babamla yaşıttır kendisi) eyvallah der geçerim. Yeter ki incinmesin. Biz kimseye eleştirisinden dolayı kızacak, gücenecek kadar büyük değiliz. Yalnız beni eleştirdiği gibi başkalarını da eleştiriyorsa bu şekilde bonus toplanmaz. O Başkaları da benim gibi olmaz. Biz bu memlekette ağzı olanların konuştuğu gibi tarih anlatmıyoruz. Birkaç kitap okumakla tarihçi olunmayacağını da küçük bir tebessümle hatırlatmayı görev biliyoruz.
Muhabbetle Vesselam.

sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 03/08/2005 :  10:18:41       
  Tarihci olmak için fiziki ön şartlarmı var.Yaşlı başlı kel kafalı göbeğe kadar sakallımı olmak lazım.Ne güzel genç bir tarihçi çıkmış ve kitabınıda yazmış.Şaban beyinki haset başka bişey değil.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git