Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Kitap Tanıtımları
 
Kitap Tanıtımı: Çankırılı Bir Melamî Şair
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 21/07/2005 :  13:04:45        
Bir kitap
Çankırılı Bir Melamî Şair ABDULLAH ÖZAY

Elimize bir kitap ulaştı, Çankırı’nın yetiştirdiği bir değerli insan hakkında hazırlanmış kapsamlı bir çalışma. Dr. Mustafa TATÇI tarafından 2004 yılında kaleme alınan eser, yazarın 1990 senesinde bir vesile ile Çankırı’da bulunduğu zamanda tanıştığı ve eserlerini inceleyip istifade ettiği Has Arap lakaplı, eğitimci, şair ve tasavvuf erbabı bir kişi, Abdullah ÖZAY’ı anlatıyor.

Merhum Özay, 1910 senesinde Çankırı’da doğmuş, 89 yaşında, 2 Ocak 1999 yılında yine Çankırı’da vefat etmiştir. 37 yıl ilkokul öğretmenliği yapan Özay, yazarın ifadesine göre “edebiyattan ve bil hassa şiir yazıp okumaktan, musikiden ve kitap istinsah (yeniden yazmak, çoğaltmak) etmekten hoşlanan, zevk-i selim sahibi mutasavvıf bir şahsiyettir.”

Kitap, Abdullah Özay’ın hayatı hakkında bilgiler verdikten sonra kendisinin hayat çizgisine yön veren üstadı Şemşi ERGÜNEŞ hakkında bilgilerler vermektedir. Has Arap tasavvufla ilgili görüşlerinin yer aldığı bölüm ise “esas olan Hak ve hakikatı bulmaktır. Hak ve hakikat birdir.” Diyor. Has arap, “1945 senesinde Çankırılı Hilmi Astarlıoğlu Efendiye intisap eder, iki sene sonra ise melâmiye mesleği denilen Muhammed Nur yolunun rehberlerinden Şemsi ERGÜNEŞ’e intisap ile tasavvuf yolunda ilerler.

Tasavvuf yolunda ilerler ancak O yine bu şehrin insanıdır, saz çalar. Bir gün üstadına sorar ve üstadı “Amma, içki meclislerinde çalacaksan yakışık olmaz” der.

Kitapta Özay’a gönderilen mektuplara da yer verilmiş olup, takip eden bölümde ise kendi eserleri hakkında bilgiler sunulmuş. Yayınlamamış dört defterde yer alan yazıları ise şiir, seyahatname şeklinde bir çalışma, Şemsi Divanının istinsahı, ve ilahilerden oluşan antolojidir.

Has Arap ismini ben ise 1996 yılında duymuştum. Bıçakçı Mehmet Amca ısrarla tanışmamızı, ziyaret etmemizi tavsiye etmişti. Hala o yılki çalışmalarımın yer aldığı defterimin arasında bir küçük kağıtta bu isim yazılıdır. Ancak geçen onca yıla rağmen tanışmak bir türlü nasip olmadı. Bugün kitabı okuduğumda gördüm ki değerli insanlardan sağlığında istifade etmek gerek.

Kitapta doğduğu evin resmide eklenmek suretiyle çalışma zenginleştirilmiştir. Yazımızı Has Arabın kitapta yer alan, Çankırı Kal’ası adlı şiirden bir dörtlüğü ile bitiriyorum.

Karatekin başımızın tacıdır
Garib gönlümüzün hem ilacıdır
Fakir Abdullah da yalvarıcıdır
Himmet ister anar Karatekin’i

Ahmet GÜLŞEN


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git