Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

BÜYÜK OTEL SATILMALI MI?
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 21/07/2005 :  11:59:58      
OTEL SATILMALI MI?

Çankırı’nın gelişim sürecini takip etmede kendi bilgilerimi yenileme adına otobüsle yaptığım ziyarette, otobüsün camından ilk gözüme çarpan BÜYÜK OTEL’İN ününe konulan satış levhası idi. Evet büyük otelin yapıldığı dönem bizim kuşağın gençlik dönemi idi, temel atılışından , yapılışına kadarki heyecanım hizmete açılışında doruk noktasına ulaşmıştı. O tarihlerde bu oteli buraya yapmayı planlayanlara kendimde bir şükran borcu taşımıştım. Çünkü ilimizde o güne kadar yüzümüzü layığı ile ağartacak bir otelimiz yoktu. Taşradan ilimize bir sebeple ziyarete gelen misafirlerimizi gönül rahatlığı ile konuk edebileceğimiz bir mekanımız yoktu. İlk defa eli yüzü düzgün balolar, çay partileri, panel ve konferanslar arzu edilir biçimde burada verilmeye başlanmıştı. Ama bu anılar otelin yapıldığı günden günümüze kadarki verdiği hizmetler bizlere bir nostalji gibi gelse de gelişen teknolojilerin kullanımı ile otel mefruşatlarının modernleşmesi, hizmet amaçlarının daha başka yönlü gelişmesi karşısında oteli kullananlar maalesef bu gelişimlere kendilerini yenileyemediklerinden otel artık günümüzde ilk ihtişamını kaybetmiş ve insanlarımız arasında da ilgisini yitirmeyle karşı karşıya kalmıştır.

Otelin bu şekle dönüşmesindeki başlıca sebep nedir diye hemşerilerimle yaptığım sohbette değişik yorumlar ortaya çıksa da asıl sebebin özel idarece müteşebbislere çok ucuz kiraya verilmesine karşın, kiralayanların ekmek yediği mekana gereken saygı ve ilgiyi göstermeyişleri ve içerisine bir tek donatım malzemesi koymadıkları gibi onarım için de bir çaba sarf etmedikleri görüşünün ağır bastığıdır.

Otelin durumu maalesef son birkaç yıldır üzücü bir durumda kira kontratının bitim tarihi bekletilmekle geçirilmiştir. Kiraya verilmiştir ancak deformeye uğramış olan malzemelerin korunmasının takibi maalesef yapılmamıştır. Neden yapılmadığı hakkında da bir işlem yoluna gidilmemiştir. Halbuki bir kişi evini kiraya verdiğinde kiralayan kişilerle yapılan kontratlarda bakım ve korunması yönünde bir takıp müeyyideler koymaktadır.

Şimdi, artık nerede ise mefruşatının ve donatımımın kullanılmaz hale geldiği bir dönemde otel satışa çıkartılmıştır. Peki otel satıldığı takdirde geliri neye kullanılacaktır. Görüşebildiğim kişilerden aldığım yarı doğru yarı uydurma haberlere göre köy yollarının yapımı, konak yapımı ve benzeri hizmetleri özel idare kaynaklarına aktarılarak yapılacağı.

Peki otel bu hale getirildikten sonra gerçekten modaya uyum sağlayarak satılmalı mıdır? Satıştan başka daha rantabl şekilde kullanılmasına imkan yok mudur? Bunlar belirli yerlerde konuşulup tartışılmaya açılmış mıdır ? kısmen açıldığını düşünüyorum. Ama cılız bir yaklaşımla.

Bu durumda konuyu otelin esas sahibi olan verdiği vergisiyle meydana getiren halkla konuyu paylaşma adına soruyorum. Büyük otel satılmalı mı? Yoksa, evet yoksa,,, gelişmemizin can damarı olan Eğitim alanında bazı hizmetlerde mi kullanılması uygun olur.

Örneğin: İlimizde Ticaret Meslek Lisesinde alan eğitimi olarak açılmış bulunan eğitim ve öğretim hizmetini veren öğrencilerimizin uygulama oteli olarak mı kullanılması uygun olur veya her ilde dört başı mamur öğretmen evi bulunmasına karşın ilimizin bu hizmetten yoksun bırakılmasındaki mağduriyetinin giderilmesi yönünde burasını Öğretmen Evi yapılarak yine bu alanda eğitim ve öğretim gören öğrencilerimizin uygulamalarına imkan tanıyan bir mekan olarak kullanılması mı uygun olur.

Konuyu daha önce Sayın Valimize Şubat ayında aktardığımda düşünce olarak müspet karşılanmasına karşın sonradan özel idareye para kaynağı olsun amacı ile eğitimdeki kalitenin yükseltilmesi yönündeki gayretten sarfınazar edilmiş gibi görünerek olayın ekonomik bir girdi olarak görülmesi doğrusu bende bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Neyse ki 21/05/2005 tarihinde yaptığım ziyaret sonucu bu düşüncelerimi iktidar partisinin ilimiz başkanına aktardığımda hiç düşünmediğim ve beni göklere uçururcasına aldığım cevap ( umarım ilerde yanıltmamış olurlar ) şoke etmiştir. Evet İl başkanı beyefendi de benim kendisine aktardığım düşünceye aynen katıldığını ve buranın satıştan ziyade eğitim kurumları adına hizmet vermesinin daha faydalı olacağı yönünde idi.

Evet bu arada eğitimden sorumlu yöneticilerimize soruyorum. 2005 yılı ÖSS sınavı sonuçları yayınlandı sınava giren çocuklarıma hayırlı olması dileğiyle bu seneki sınavdaki sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz Zira Çankırı Türkiye sıralamasında Sözelde 69, eşit ağırlıkta 71 ve Sayısalda 65 nci sırada yerini almıştır. Geçen yıla göre düşüş oranı nedir lütfen açıklayabilir misiniz?

Diğer konularla ilgili izlenimlerimi ilerde siz okurlarımla paylaşmaya çalışacağım.

inandikli
Yetkili Üye

istanbul
176 Cevap
Gönderim - 21/07/2005 :  21:34:21       
  Çankırı genç nüfus bakımından bir hayli zengin olmasına rağmen malesef Çankırı elindeki bu potansiyeli kullanma becerisini hala gösteremedi.
Zamanında Ö.S.S. birincileri çıkaran Çankırı'nın şimdi neden bu hallerede olduğunun cevabını herkes biliyor. Sayın Derelli'nin söylediklerinin eksiği var fazlası yok. Gerçekten Büyük Otel istenilirse çok daha güzel işler için kullanılabilir. Ben belli aralıklarla Çankırı'ya gittim. Aradan onca zaman geçmesine rağmen otele hala bir alıcı çıkmadı. İhaleden de bir sonuç alındığını sanmıyorum. Bu otelin eğitim oteli olmaması için hiçbir neden yok. Çok da güzel olur bence. İnşalah Çankırı için en hayırlısı olur....

Murat Karaca  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 21/07/2005 :  21:35:03       
  NURETTİN BEY KONUYLA İLGİLİ GÖRÜŞ VE FİKİRLERİNİZE KATILIYORUM.
EĞİTİMDEN SORUMLU OLANLAR ÇANKIRIDAKİ DİĞER SORUMLULUKLARDAN SORUMLU OLANLARIN YAPTIĞI GİBİ SİZEDE CEVAP VEREMEZLER . TIK YOK YAZINIZA İLİMİZ MİLLETVEKİLİNİN CEVAP VERMEDİĞİ GİBİ.
BU ÇANKIRIDAKİ MEMURLAR NEDEN SİVİL TOPLUM DAYANIŞMASINI CİDDİYE ALMIYORLAR ANLAMIYORUM.
İL MÜFTÜSÜ BİLE MİSYONERLİK KONUSUNDA İLK AĞIZ OLMASINA RAĞMEN CEVAP VERMEDİ .

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

aakoc
Okur

istanbul
15 Cevap
Gönderim - 22/07/2005 :  17:50:23       
  Sayın Nurettin Derelli nin duyarlılığına buradan kısacık bir cevap verelim müsaadesi olur sa...

Aslında satmalı ve özelleşmesini sağlamalıyız. Ama kıyamıyoruz. Galiba Sayın Derelli de kıyamıyor satmaya..
Halbuki özel sektör bu oteli daha rantabl kullanabilir, para kazanabilir, Çankırı ya hizmete döndürebilir..Vergi üretebilir..

Ama kıyamıyoruz..
O halde satmayalım..Belediye soyunsun işletmesine..Özel İdareden Belediye ye devri sağlansın.
Bu çok ta zor değil aslında..

"Büyük Otel " yine büyük kalsın..Mimarisi ve katlardaki oda bölümleri ile başka amaçlı kullanılması bence çok zor..

Düzenleyen - aakoc on 22/07/2005 17:55:06

sayfa başına git

heradimbirturizm
Yetkili Üye

Mersin
8 Cevap
Gönderim - 23/07/2005 :  14:42:44       
  2002 yılından bu yana turizme yeni bir bakış açısı getirmek amacıyla "her adım bir turizm" e-posta grubunu kurdum ve bugüne kadar pek çok görüşüm yazılı ve görsel medyada haber olarak yer aldı. Burada otel satışı konusunu okuyunca, ilimiz Mersin ile ilgili olarak "Mersin turizm eğitim merkezi olur" başlıklı makalem geldi aklıma. Çankırı için de özellikle bu yazıda adı geçen otel için, bı otelin turizmde eğitim amaçlı kullanılması mümkün olabilir. Benim Mersin için düşündüğüm, yurt dışından ilimize öğrenci gelmesinin ve onların burada eğitim almasının sağlanması idi. Burada ise Çankırı, kendi öğrencileri için oteli eğitim ve uygulama amaçlı kullanabilir. Bir işi öğrenirken o işin tatbikatını yapmak da önemlidir. Ben Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu 1991 mezunuyum. Okul sıralarında uygulama için ilimiz dahilinde bulunan çeşitli otellere ve yazın da staj amaçlı olarak çalışmaya gidiyorduk. Eğer bu yazıda sözü geçen Çankırı Büyük Otel, bundan sonra otel olarak faaliyet gösteremeyecekse, örneğin Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilerek, eğitim ve uygulama oteli olarak faaliyete geçebilir. Halen ilimiz Mersin sınırları içerisinde böyle bir eğitim ve uygulama oteli mevcut olup buradan pek çok öğrenci faydalanmaktadır ve ayrıca ilimizde faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlar da bı otelde çeşitli faaliyetlerini gerçekleştirerek hem otele katkıda bulunmakta ve hem de otelde uygulamalı eğitim alan öğrencilerin her tür organizasyonu bizzat yaşarak tecrübe edinmelerine zemin hazırlamaktadırlar.

sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 24/07/2005 :  20:44:56       
  TURİZM POTANİSİYELİMİZ VASAT OLDUKÇA SATANDA ALANDA KAR ETMEZ.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

nuri lafci
Yetkili Üye

Ankara
153 Cevap
Gönderim - 26/07/2005 :  16:38:40     
  Sayın Derelli'nin yazısı çok güzel,katılmamak mümkün değil,Büyük Otel satılmalımı? Satmak çok kolay,almak çok zor, yıkmak çok basit,yapmak çok zor,ne diyeyim satılığa çıkaranlar daha iyi düşündüler galiba, hayırlısı neyse o olsun.

lafcigil  sayfa başına git

imge
Yetkili Üye

ankara
31 Cevap
Gönderim - 03/08/2005 :  11:19:15       
  Çankırı'nın turizm potansiyelinin artırılması için ilin tanıtılması gerekir. Ben bu siteyi takip etmeye başlamadan önce ilde bu kadar büyük bir tuz rezervi olduğunu, ilin tarihinin çok eskilere dayandığını, keçi sütünden yapılan peynirini bilmiyordum. Daha o peynirin tadını bile bilmiyorum. Oysa Erzincan'ın tulum peynirini, Edirne peynirini, Erzurum'un otlu peynirini, Urfa'nın sıkma peynirini biliyorum. Ankara'ya bu kadar yakın olmanıza rağmen neden peynirinizi tanıtmakla işe başlamıyorsunuz?  sayfa başına git
korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 06/08/2005 :  01:02:29       
  Sayın Hüsnü EKİZCELİ'nin gönderdiği mesaj başlık itibariyle BÜYÜK OTEL olduğundan bu sayfaya aynen kopyalıyorum :

alıntı:

Büyük Otel'i Turizm'de Değerlendirelim
04/08/2005 22:59:18
Bağrı Çankırı aşkıyla dolu memleketimin güzel insanlarına selam ve sevgiler.
Çankırı'mızın simgesi haline gelen, doğru dürüst bir misafirimizi, yerli veya yabancı turistimizi ağırlayabileceğimiz elimizde bir otelimiz var. Kıymetini bilelim.
Şimdi bu ve benzeri sitelerde Çankırı'mızı daha nasıl iyi tanıtabiliriz'in telaşına kapılmışken ve de; Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankırı'yı ziyaretlerinde "Çankırı'yı bir Safranbolu yapıp Turizme Açalım" desteğinin manevi rüzgarını da arkamıza almışken bu otel satışı da nereden çıktı Allah aşkına?
Hitaplarımdan kimse üzerine alınmasın lütfen.
Her babayiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi; Her yazarın da bir üslubu vardır.
Benimki de böyle. Duygularım yalnız kalkınmışlığını görmek istediğimiz Çankırı'mız için. Yoksa çoğumuz, ekmeğini ve geçimini Yurdumuzun, hatta Dünyanın çeşitli yörelerinde kazanmaktayız. Mesele ekmek kazanmakta değil, yaşamakta hiç değil.
Sevdamız memleket sevdası.
Zamanımızda artık hem turizm çeşitlendi ve de hem de gelen turistin güzergahı ve gezi planları değişti. Şimdi moda "Paket turizmi." Bu sistemde Turistleri Seyahat acentaları uçaklarla ülkelerinden alıyorlar, Türkiye'de havaalanına indikiten sonra doğru anlaşma yaptıkları otellere (genellikle sahillerdeki otellere)yerleştiriyorlar. Turistin dışarı çıkması turlar olmasa neredeyse hiç mümkün değil. Bu sisteme dahil olan bir Turist kafilesi sabahleyin Antalya'daki otelinden otobüslerle alınıyor, Denizli'ye geliyorlar. Şehrin içine hiç girmeden doğruca Pamukkaleye gidiyorlar. öğleye kadar pamukkale ve diğer ören yerleri ziyaret ettiriliyor. Belki bir saat yemek molasından sonra tekrar otobüslere bindirilerek Antalya'nın yolu tutuluyor.

Dünyanın tanıdığı güzelim Ilgaz Dağımız var. Kültür Müdürlüğümüz, Belediye Başkanlığımız veya Çankırı Valiliği yada belki şu anda isimlerini bilmediğimiz Turizmle uğraşan Çankırı'lı Hemşehrilerimiz olur, bir başkası olur bu otelimiz bir otel ve tur zinciri içerisinde değerlendirilerse daha iyi olur düşüncesindeyim.
Bakınız, hemen yanıbaşımızda Çorum ili'nin sınırları içerisinde bulunan, Hitit Uygarlığının başkentliğini yapmış Boğazköy(Boğazkale) Hattuşaş'a, Alacahöyük'e Ankara Kalesini veya Avgustus Tapınağın; Hatta hemen yanıbaşımızda bulunan Safranboluyu ziyarete getiren turlarla irtibata geçilerek bir günlük ilave bir proğram yapılarak ILGAZ DAĞI'nı Kadınçayırı mesireliğini, Çankırı'mızın tarihi evlerini ve sıcakkanlı misavirperver insanları ile buluşturalım. Sıcacık bazlama ekmeğinin tadını taddıralım; Güzelliklerimizi göstermeyi düşünmeyelim.
O zaman o ve bir çok otele daha ihtiyacımız olacak.
Yerli ve yabancı turist yazın dağdaki otellerde, kışın ise dorukdaki kayak tesislerinden faydalandıktan sonra bu oteli'de turistlerin geceleyin konaklamaları için değerlendirilebilir.
Bu işler top yekün bir seferberlikle ve inançla olur.
Bu oteli alacak kişi veya şirketler sırf yolcu konaklatmak için kiralar veya satın alırlarsa ne kendilerine ne de Çankırı'ya hiç bir faydası olmaz.
Yine söylüyorum. Oteli satmak yerine daha iyi nasıl işletiriz'in hesabını yapalım.
Amerika Birleşik Devletlerinde Kumarhaneleriyle ünlü "Lasvegas"ında Çöl ortasında olduğunu unutmayalım. (Sakın ola ki, verdiğim bu örnekle, bu oteli gayrimeşru işlerin döndüğü mekan haline getirelim demek değildir.)
İstenirse özel teşebbüs zihniyeti mutlaka bir çaresini ve yolunu bulur. Tek istediğim yine söylüyorum: Bir oteller zinciri ve tur proğramı dahilinde işlerlik kazandırılması.
Turizm'le uğraşanlara ilişkin bilgiler kolaylıkla Kültür ve turizm Bakanlığının merkez ve ilgili şubelerinden veya Turizm işletmelerinden alınabileceğini düşünüyorum.

En derin selam ve saygılarımla.
Hüsnü EKİZCELİ

sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 06/08/2005 :  01:04:09       
  Sayın Hüsnü EKİZCELİ'den aldığım mesajı konusu itibariyle aynen sayfaya kopyalıyorum :

Büyük Otel'i Turizm'de Değerlendirelim

Bağrı Çankırı aşkıyla dolu memleketimin güzel insanlarına selam ve sevgiler.
Çankırı'mızın simgesi haline gelen, doğru dürüst bir misafirimizi, yerli veya yabancı turistimizi ağırlayabileceğimiz elimizde bir otelimiz var. Kıymetini bilelim.
Şimdi bu ve benzeri sitelerde Çankırı'mızı daha nasıl iyi tanıtabiliriz'in telaşına kapılmışken ve de; Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankırı'yı ziyaretlerinde "Çankırı'yı bir Safranbolu yapıp Turizme Açalım" desteğinin manevi rüzgarını da arkamıza almışken bu otel satışı da nereden çıktı Allah aşkına?
Hitaplarımdan kimse üzerine alınmasın lütfen.
Her babayiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi; Her yazarın da bir üslubu vardır.
Benimki de böyle. Duygularım yalnız kalkınmışlığını görmek istediğimiz Çankırı'mız için. Yoksa çoğumuz, ekmeğini ve geçimini Yurdumuzun, hatta Dünyanın çeşitli yörelerinde kazanmaktayız. Mesele ekmek kazanmakta değil, yaşamakta hiç değil.
Sevdamız memleket sevdası.
Zamanımızda artık hem turizm çeşitlendi ve de hem de gelen turistin güzergahı ve gezi planları değişti. Şimdi moda "Paket turizmi." Bu sistemde Turistleri Seyahat acentaları uçaklarla ülkelerinden alıyorlar, Türkiye'de havaalanına indikiten sonra doğru anlaşma yaptıkları otellere (genellikle sahillerdeki otellere)yerleştiriyorlar. Turistin dışarı çıkması turlar olmasa neredeyse hiç mümkün değil. Bu sisteme dahil olan bir Turist kafilesi sabahleyin Antalya'daki otelinden otobüslerle alınıyor, Denizli'ye geliyorlar. Şehrin içine hiç girmeden doğruca Pamukkaleye gidiyorlar. öğleye kadar pamukkale ve diğer ören yerleri ziyaret ettiriliyor. Belki bir saat yemek molasından sonra tekrar otobüslere bindirilerek Antalya'nın yolu tutuluyor.

Dünyanın tanıdığı güzelim Ilgaz Dağımız var. Kültür Müdürlüğümüz, Belediye Başkanlığımız veya Çankırı Valiliği yada belki şu anda isimlerini bilmediğimiz Turizmle uğraşan Çankırı'lı Hemşehrilerimiz olur, bir başkası olur bu otelimiz bir otel ve tur zinciri içerisinde değerlendirilerse daha iyi olur düşüncesindeyim.
Bakınız, hemen yanıbaşımızda Çorum ili'nin sınırları içerisinde bulunan, Hitit Uygarlığının başkentliğini yapmış Boğazköy(Boğazkale) Hattuşaş'a, Alacahöyük'e Ankara Kalesini veya Avgustus Tapınağın; Hatta hemen yanıbaşımızda bulunan Safranboluyu ziyarete getiren turlarla irtibata geçilerek bir günlük ilave bir proğram yapılarak ILGAZ DAĞI'nı Kadınçayırı mesireliğini, Çankırı'mızın tarihi evlerini ve sıcakkanlı misavirperver insanları ile buluşturalım. Sıcacık bazlama ekmeğinin tadını taddıralım; Güzelliklerimizi göstermeyi düşünmeyelim.
O zaman o ve bir çok otele daha ihtiyacımız olacak.
Yerli ve yabancı turist yazın dağdaki otellerde, kışın ise dorukdaki kayak tesislerinden faydalandıktan sonra bu oteli'de turistlerin geceleyin konaklamaları için değerlendirilebilir.
Bu işler top yekün bir seferberlikle ve inançla olur.
Bu oteli alacak kişi veya şirketler sırf yolcu konaklatmak için kiralar veya satın alırlarsa ne kendilerine ne de Çankırı'ya hiç bir faydası olmaz.
Yine söylüyorum. Oteli satmak yerine daha iyi nasıl işletiriz'in hesabını yapalım.
Amerika Birleşik Devletlerinde Kumarhaneleriyle ünlü "Lasvegas"ında Çöl ortasında olduğunu unutmayalım. (Sakın ola ki, verdiğim bu örnekle, bu oteli gayrimeşru işlerin döndüğü mekan haline getirelim demek değildir.)
İstenirse özel teşebbüs zihniyeti mutlaka bir çaresini ve yolunu bulur. Tek istediğim yine söylüyorum: Bir oteller zinciri ve tur proğramı dahilinde işlerlik kazandırılması.
Turizm'le uğraşanlara ilişkin bilgiler kolaylıkla Kültür ve turizm Bakanlığının merkez ve ilgili şubelerinden veya Turizm işletmelerinden alınabileceğini düşünüyorum.

En derin selam ve saygılarımla.04.08.2005
Hüsnü EKİZCELİ

sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye

Ankara
143 Cevap
Gönderim - 06/08/2005 :  10:51:42       
  Birbirinden güzel öenrilere katılmamak mümkün değil.Çankır^'ya sahip çıkanlarımız oldukça başaramıyacağımız iş yok. Otelin geleceğine başka bir açıdan bakalım. Özelleştirilmesine karşı değilim ama SATILAMADI. Bu ne demektir istenilen fiyat ve otelin getirisi yatırımcıya cazip gelmiyor demektir. O nedenle bu isrardan vazgeçilip ÇANKIRI'NIN ACİL İHTİYAÇLARINA BAKMAK LAZIM
1. Öğretmen Evi ve Otelcilik Uygulama Oteli. Yüksekokulda Oetlcilik ve Uygulama Okulunun açılması veya en azından meslek lisesinin açılması. Böylece halkında istifadesine sunulmuş olur.
2.Ordu Evi olarak kullanılması. Önceleri gündeme gelmişse de gerçekleşmemiştir.
3.EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ binası olarak kullanılması
4.Ankara Üniversitesi'ne devredilmesi. Burada halka açık olma koşulunun yer alması gerekir
5.Son zamanlarda sesi çıkmayan ÇANKIRI HOLDİNG in oteli devir alarak işletmeye açması.
6. En seri şekilde halka açık bir a.ş kurarak Çankırı'nın özkaynağından oluşan şirketin oteli işletmesi..
Burada bir konuyu merak ediyorum?
Yanılmıyorsam, geçmişte otel Ilgaz Dağındaki tesislerle birlikte kiraya verilmişti, eğer işletmeci hala Ilgaz da ki tesisleri işletiyorsa Otele verdiği zararlar kendilerinden istenmeli ve sözleşmeleri iptal edilmelidir.
UNUTMAYALIM BÜYÜK OTEL VE DORUK BİR KÜLDÜR İKİSİ BİR ARADA ANLAM TAŞIR. Gönlüm her iki otelinde ÖĞRETMEN EVİ OLARAK değerlendirilmesi yönündedir. Nedeni ise halkımız rahatlıkça yararlanabilecektir, başka kurumlara geçtiğinde bahçesine dahi sokulmayacaklardır

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

Van Basten
Yorumcu

KIRIKKALE
52 Cevap
Gönderim - 06/08/2005 :  19:43:36     
  Büyük Otel Polis Evi olarak değerlendirilmelidir.
Eğer mevzuat buna uygun değilse;en uygunu Milli Eğitime devredilmesidir.

S.G  sayfa başına git

yamanoglu
Yetkili Üye

16 Cevap
Gönderim - 10/08/2005 :  10:26:12     
  Öncelikle sayın Derelli’yi böylesine önemli bir konuyu gündeme taşıdığı için kutluyorum. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında eğitim, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümlerine göre yapılmaktadır. Söz konusu kanuna göre meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler haftanın iki gününde okulda, haftanın üç gününde işletmelerde eğitim görürler. Okuldaki eğitim esnasında öğrenciler gerçek işletmelerin bir örneğini teşkil eden atelye ve laboratuarlarda branş öğretmenlerinin gözetiminde yoğun olarak mesleki eğitim görerek işletmelerdeki uygulamalı eğitime hazırlanırlar. Böylece öğrenciler okullarının atelye ve laboratuvarlarında kazandıkları mesleki bilgi ve becerilerini gerçek işletmelerde uygulama yaparak pekiştirirler.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslek liseleri içerisinde uygulamalı eğitime en fazla ağırlık verilen okullar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ile Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Turizm Alanıdır. Diğer meslek liselerinin IX. ve X. sınıflarında sürekli olarak okulun derslik, atölye ve laboratuvarlarında eğitim gören öğrenciler, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümlerine göre son sınıfta;
“Haftada iki gün okulda teorik eğitim; haftada üç gün işletmelerde uygulamalı eğitim” görmektedirler.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ile Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Turizm Alanında ise, sektörün özelliği doğrultusunda öğrenciler;
“Her yıl turizm bakımından hareketsiz olan Ekim-Mart Ayları arasındaki altı aylık sürede okulda eğitim görürlerken; turizm mevsimi ile birlikte, Nisan-Eylül Ayları arasındaki ikinci altı aylık dönemde turizm işletmelerinde uygulamalı eğitim görmektedirler.”
Diğer meslek liselerinde sadece son sınıfta gerçekleştirilen işletmelerde uygulamalı eğitim; Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ile Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Turizm Alanında IX. sınıf sonu ile X. sınıf sonunda olmak üzere, iki yıl süre ile yaz aylarında yoğun olarak yapılmaktadır. Uygulamalı eğitim süresince öğrencilere işyerlerince asgari ücretin en az % 60'ı oranında ücret ödenmesinin yanı sıra, sigortaları da Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.
“Bir yıl yerine iki yıl”,
“Haftada üç gün yerine, sürekli beş ay”, turizm işletmelerinde eğitim yapıldığı dikkate alındığında, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ile Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Turizm Alanında, üç kat daha fazla uygulamalı eğitim imkanı bulunmaktadır. Mezunların yabancı dil bilgisi ile birlikte, turizm işletmelerinde yoğun bir uygulama programına tabi tutularak yetiştirilmeleri bu okullara ve mezunlarına olan talebi artırmaktadır.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ile Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Turizm Alanında öğrenim gören öğrencilerin uygulama ağırlıklı olarak yetiştirilmeleri için okullarında uygulama birimlerinin kurulmuş olması gerekmektedir. Bu uygulama birimlerini ifade edecek olursak,
*Resepsiyon Atelyesi,
*Servis Atelyesi
*Mutfak Atelyesi,
*Kat Hizmetleri Atelyesi
*Seyahat Acenteciliği Atelyesi,
*Bu atelyelerin tümünü kapsayan Uygulama Oteli,

Uygulama otelleri, turizm sektörünün gerçek işletmeleri şeklinde en az üç yıldızlı otel standartlarında inşa edilir, donatılır ve döner sermaye mevzuatına göre işletilirler. Okulun yöneticileri, meslek dersleri öğretmenleri, usta öğreticileri ve öğrencileri burada eğitim ve görev yaparlar. Uygulama otelleri gerçek ve tüzel kişilere açık olup, bulundukları yerleşim birimlerinde turizm işletmelerine örnek teşkil ederler.
Konunun bu çizgide yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç bulunduğu görüşümü ifade eder, saygılarımı sunarım.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git