Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Yüksel ARSLAN [Köşe Yazıları]
 
KARATEKİN TÜRK TASAVVUF MÛSİKİ EKİBİNE DAVET
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
yksl18
Yetkili Üye


Çankırı
72 Cevap
Gönderim - 09/07/2005 :  15:19:10    
KARATEKİN TÜRK TASAVVUF MÛSİKİ EKİBİNE BAKANLIK DAVETİ

İlimizde 2001 yılından beri amatör bir ruhla faaliyet gösteren Karatekin Türk Tasavvuf Musikisi ekibi kültür ve turizm bakanlığınca 11.07.2005 tarihinde Ankara da yapılacak bir toplantıya Çankırıdaki müzik topluluklarını temsilen davet edildi. Alınan bilgilere göre bütün illerden toplulukların davet edildiği, Kültür ve Turizm Bakanınında katılacağı bu toplantıda; karşılıklı kültürel alanda yaşanan sıkıntıların dile getirileceği ve bu alanda ne gibi çalışmaların yapılabileceğinin tartışılacağı belirtildi.

KARATEKİN TÜRK TASAVVUF MUSİKİSİ EKİBİ HAKKINDA GENEL BİR TANITICI BİLGİ
Karatekin Türk Tasavvuf Musikisi Ekibi, 2001 tarihinde Yüksel ARSLAN tarafından kurulan ve amacı ; Türk Tasavvuf musikisini yaşatmak, sevdirmek ve ilimizde bu alanda yetenekli insanlarımızı ve gençlerimizi değerlendirmek, popüler müzik kültürünü dejenere ettiği musiki değerlerine sahip çıkmak olan bir musiki topluluğudur.
Bu topluluk 18 ses elemanı ve 12 saz elemanından oluşmakta koro şefliğini yine Yüksel ARSLAN yapmaktadır. Sazlar içerisinde Türk klasik sazlarının (ud, tanbur, kanun, kalsik kemençe, ney, keman, bendir, kudüm) büyük çoğunluğu yer almaktadır.
Musiki ekibi kuruluşundan sonra sağlam bir altyapı oluşturmak amacı ile bir yıl enstrüman, nota, solfej ve usul dersleri almış daha sonrada il halk eğitim müdürlüğüne uygulamalı Türk Tasavvuf Musikisi kursu açtırarak, 300 saatlik bir eğitimle kendini geliştirmiştir.
Karatekin Türk Tasavvuf Musikisi ekibi maddi kaygılardan uzak amatör bir ruh içerisinde faaliyetlerini sürdürmüş; Çankırı içi ve dışında mutat konserler vermiştir. Bu konser faaliyetleri devam etmektedir. Son olarak 2005 yılı Mayıs ayı içerisinde kutlu doğum haftası münasebetiyle yoğun bir ilginin yaşandığı bir konser gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra 15’e yakın gencimiz koro içerisinde yetiştirilmiş ve musiki kültürü bu gençlere kazandırılmıştır.
Musiki ekibi yıl boyunca haftada bir gün sürekli olarak çalışmalarına devam etmektedir. Çalışmalarına ilimize ait tarihi bir mekan olan ve Çankırı belediyesi tarafından ekibe bir bölümü tahsis edilen Çivitçioğlu medresesinde devam etmektedir.


Düzenleyen - yksl18 on 09/07/2005 15:53:35

Yüksel ARSLAN


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git