Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
BİLİNÇLİ SİGARA İÇME TURLARI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 03/07/2005 :  10:32:09      
BİLİNÇLİ SİGARA İÇME TURLARI


Sigara kullananlar için cazip olan, kullanmayanlar için de haspanın …….içsinler sigara kullananların yaptığı şu işe de bak millet sigaranın insan sağlığına olan zararlarını anlata anlata bitiremezken birde kalkmışlar insan sağlığına en zararlı olan sigaranın kullanımını reklam yapma bahasına teşvik amaçlı turlar düzenliyorlar.

Evet yanılmadınız yukarıdaki başlık gerçek bir sigara içme turları ile ilgili bu turlar şimdilik Mersin’de düzenleniyor. Ama belki dünyada uygulanan turların en ilginci, Bu turu düzenleyen kişi ile bilgisayarda epeyce çetleştik. Anlattıkları bana çok enteresan geldi. Anlattıklarına bendeniz bir KOAH hastası olmama rağmen hiç tepki vermedim aksine bir ilke imza atmış olması da hoşuma gitti. Lafı uzatmadan bu tur nasıl düzenleniyormuş geliniz bu konudaki Bilinçli Sigara İçme Turlarını düzenleyen Turizm Araştırmacısı ve Yazar
Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği (TUYED) üyesi Sayın Ertuğrul Şahin’in bu konudaki Basın Bültenini bir okuyalım: BASIN BÜLTENİ:

Değerli Basın Mensupları;

DÜNYADA İLK DEFA OLMAK ÜZERE
“BİLİNÇLİ SİGARA İÇME TURLARI” DÜZENLENECEK

Mersin’de çalışmalarını sürdüren Turizm Araştırmacısı ve Yazarı Ertuğrul Şahin 2004 yılında gündeme getirdiği “Bilinçli Sigara İçme Kursu” projesi, tur haline geliyor.

İçel Turizm ve Seyahat Acentesi, dünyada ilk defa olmak üzere “Bilinçli Sigara İçme Turları” düzenleyecek.

Sigarayı bırakana kadar geçecek sürede hem içen insanları ve hem de çevrelerindeki sevdiklerini ve diğer masum insanları korumak için böyle bir bilinçlendirme gerçekten çok önemli ve turlara katılan kişiler bu konuda bilinçlendirilecekler.

Tur sonunda tura katılan kişilere sembolik olarak “Sigara Taşıma Ruhsatı” verilecek. Burada da amaç, silahtan daha çok ölüme sebep olan sigara için de aslında taşıma ruhsatı olması gerektiği bilinçlendirmesini yapmak.

Turizm Araştırmacısı ve Yazar Ertuğrul Şahin, sigaranın bazı hallerde insan vücuduna daha çok zarar verdiğini, bu nedenle dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu söyledi:

Yaptığı araştırmalarda, kahve içerken, yürürken ve stresliyken sigara içilmemesinin daha fazla zararı olduğunu belirlediğini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

''Sigarayı bilinçli içerek zararlarını asgariye indirebiliriz. Nikotinin vücuttaki zararlı aktiviteleri, kafeinle bir araya geldiğinde artıyor. Bu nedenle kafeinli maddelerle sigara içilmemeli. Yürürken ise kalbin kan pompalama hızı artıyor ve daha çok oksijene ihtiyaç duyuyor. Hareket halindeyken sigara içen kişinin kalbi ve damarları, nikotin nedeniyle yeterli oksijen alamıyor ve tahrip oluyor. Ayrıca, stres anındayken, vücuttaki bazı koruyucu hormonların salgılanması duruyor. Bu anda içilen sigaradaki zehrin vücuda yayılması hızlanıyor ve kanser riski artıyor.''

Tiryakilere sigarayı bıraktırmadan önce, konu hakkında bilgi vermek gerektiğini ifade eden Şahin, ''bu turlardaki temel de bu olacak. Öncelikle sigaranın zararlarını anlatacağız, hangi durumlarda daha zararlı olduğu yolunda bilgiler vereceğiz. Sigarayı bilinçli içecek tiryaki bir gün bu zararlı alışkanlıktan tamamen kurtulacak'' dedi.

İçel Turizm ve Seyahat Acentesi, talebe göre tur günlerini belirleyecek. Turlar, Cennet-Cehennem gezisi ve Pazar günleri de alternatif olarak tekne gezintisi şeklinde planlanıyor. Bir saatlik bilinçlendirme toplantısının ardından katılımcılara sembolik olarak “sigara taşıma ruhsatı” verecek. Projenin basın danışmanlığını Özlem Haklıol gerçekleştirecek.

Ertuğrul ŞAHİN
Turizm Araştırmacısı ve Yazar
Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği (TUYED) üyesi.
sahinertugrul@hotmail.com
heradimbirturizm@yahoo.com

Umuyorum konuyu şimdi daha iyi anladık değil mi? Demek düzenlenen bu turun amacı sigarayı içmeyi özendirici değil, aksine sigarayı bırakmak isteyenler için içinde bulunduğumuz yaz sezonunu başka bir yöntemle değerlendirebilmek. Sigarayı bırakmak isteyen hemşerilerimizi bu yönde çaba gösteren diğer bir hemşerimizle tanıştırabildimse ne mutlu bana.


Düzenleyen - derelli on 03/07/2005 12:00:58

Düzenleyen - derelli on 03/07/2005 13:56:15


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git