Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Mustafa ÖZ [Köşe Yazıları]
 
TÜRK AYDINLARI – BAŞKALAŞIM – TÜRKİYE İÇİN
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
moz14
Yetkili Üye


BOLU
43 Cevap
Gönderim - 08/06/2005 :  17:44:29      

TÜRK AYDINLARI – BAŞKALAŞIM – TÜRKİYE İÇİN
MUTABAKAT ( UZLAŞMA ) METNİ .......!


Bu Ülkede kendini Aydın – Entelllektüel olarak niteleyenler. Tanzimat’tan bu yana milletin değerlerinden kopuk yaşamayı; millete tepeden bakıp sözde fikir üretmeyi, emir verir edasında görüşler ortaya koymayı marifet sandılar .....!
Ülkemizin sorunlarını tespit edip çözüm üretmek yerine; Başkalarının ortaya koyduğu İDEOLOJİLERİ kalıp gibi uygulayıp kurtuluşa kavuşacağımızı sandılar. Yeri geldi KAPİTALİST yeri geldi KOMÜNİST yeri geldi, Emperyalist, yeri geldi bölücü oldular.Ama ne hikmetse Bu milletten yana hiç olmadılar.
Değişirken başkalaştılar, kime neye hizmet ettiklerini hiç düşünmediler. Millet açken onlar tok, Millet sorunlarıyla cebelleşirken, onlar sorunsuz idiler.
Acıyı yüreğinde yaşamayan, acı çekenin halinden anlamaz.......! Onun için Nasrettin Hoca bana benim gibi EŞŞEK’ ten düşen birini getirin beni en iyi o anlar diyor.
Bizim aydınımız şunu artık öğrenmelidir.....? Başkalarının istediği veya izin verdiği kadar Milliyetçi, Atatürkçü dindar olunmaz. Peki başkaları kimdir....? Türk Milletinin iyiliğini, iriliğini ve güçlü olmasını istemeyen herkes başkalarıdır.....!
Doğru olan yapılmalıdır. Türk Milleti doğrularda birleşmelidir. Doğrular ise ortak akılla ve bilgi ile bulunur. Gelişme ve değişim ancak kendi irademizle olabilir.Bizi biz yapan başkalarından ayıran: Dilimiz, Dinimiz, Kültürümüz her değerimiz önemlidir ve vazgeçilmezdir.
Farklı algılamalar, tarifler benliğimizde ayrışımlara telafisi güç yaralara yol açmaktadır. Uç noktalarda dolaşanlar, hainler, gafiller, köle ruhlular, korkaklar, işbirlikçiler bizim muhatabımız değildir. Bunlar etkili ve yetkili olsalarda, sesleri çok çıksada, azınlıktadırlar, Milletimizin ezici çoğunluğu sağ duyuludur. Uyandırılmaları, uyanmaları yeterli olacaktır.
Türkiye ve Türk Milleti üzerine hesap yapan yerli ve dış güçler, Emperyalisler, bölücüler şunu çok iyi anlamalıdırlar.
Ülkemizde medya, Üniversite, bürokrasi, iş dünyası, sanat siyaset ve hatta askerler arasında bile önemli kişileri satın alabilirler ama DEVLETİN TAPUSU SAĞLAM ELLERDEDİR. ONLARI SATIN ALAMAZLAR. ATATÜRK Türk istikbalinin evlatlarına bu durumlardaki vazifesini ve muhtaç olduğu kudretini göstermiştir.
Kendini bu millete bağlı hisseden, bu milletin derdiyle dertlenen, Sevinci ile gururlanan her insanımızın asgari ölçülerde uyması gereken mutabakat ölçüleri şunlar olmalıdır........!
NEDİR MUTABAKAT METNİ........?

1- Üniter DEVLET: Tarihi seyir içinde uzun mücadeleler sonucunda oluşturduğumuz Milletin tamamını kavrayan devletimize sahip çıkmalıyız. Devlet olmadan Millet olmak mümkün değildir. Devlete birinci derecede sahip çıkacak; Ordumuz ve yöneticilerimizdir.
2- BAYRAĞIMIZ VE MARŞIMIZ: Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımız ve onu temsil eden bayrağımıza her şartta sahip çıkmalıyız.
3- DİLİMİZ OLAN TÜRKÇE: Türkçe’nin yaşaması, yaşatılması, geliştirilmesine her yerde gayret göstermeliyiz. Milletimizin geçmişle bağlantısı, gelecekte yol göstericisi dilimizdir.
4-DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİ: Bu meselede çok tartışma koparılmaktadır. Oysa Dinimizin özünde tartışmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Tartışmalar tamamen siyasi pirim elde etme heves ve niyetinden kaynaklanmaktadır. Milletimiz tarih boyunca bütün dönemlerde DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİNİ hem kendi benliğinde hem de yönetimindeki bütün toplumlara layık görmüştür. Milletimiz genel anlayışı insan haklarının tümünü kapsamaktadır. Bu nedenle küreselcilere karşı, misyonerlere karşı dik durabilmemiz için dün örnek bir şekilde uyguladığımız din ve vicdan hürriyetini bugünde uygulamalı: Dinimizi her yönüyle doğru olarak öğretmeli ve yaşatmalıyız. Din eğitimi milli güvenliğimizle doğrudan ilgilidir.
5-DEMOKRASİ VE HUKUK : Rejimlerin içinde en az kusurlu olanı demokrasidir. Milletimiz içinde en uygun olanıdır. Dinimize ve Milletimizin geçmişine uygun bir yönetim modelidir. Bütün yazışmalara, kesintilerine kurum ve kurallarındaki eksikliğe rağmen Demokratik yönetim en uygun olma vasfını korumaktadır.Adalet kavramı: Kanunlarda, vicdanlarda, kurumlarda doğru algılanmak ve hukuk hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde yerleşmelidir.
6-ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER: Devletlerin ilişkileri karşılıklık ilkesine ve çıkarlara uygun olmalıdır. Maziyi hafızalarımızda canlı tutarak, Milletimizin geleceğini düşünerek uygun siyasetler geliştirilmelidir. Bağımsızlığını kazanmış Türk Cumhuriyetleriyle ve başka Devletlerde azınlık halinde yaşayan Türklerle ilgilenmeli onurlu, güvenli mutlu yaşamaları yönünde katkı sağlamalıyız.
7-EĞİTİM:Eğitim Dil ve tarih anlayışı ile milli olmalıdır. Çağın bilim çağı olduğu unutulmamalı.Her ferdimiz eğitim alabilmelidir. Eğitim sistemimiz Bilimsellik, Çağdaşlık bahanesiyle kültürel Emperyalizme açık hale getirilmemelidir.
8-KÜLTÜR - SANAT - SPOR : Kültürümüz kurduğumuz medeniyetler örnek alınarak yozlaştırılmadan geliştirilmelidir. Başta folklarımız, Musikimiz, Mimarimiz geliştirilirken, korunmalı buna göre eğitim ve öğretimini vermeliyiz. Spor insanın bedenini ve ruhunu geliştiren, kitleleri peşinden koşturan bir olgu olduğuna göre: Her Türk çocuğu bu yönde kabiliyetine uygun yetiştirilmelidir. Milli sporlarımız öne çıkarılmalıdır.
9- AİLE VE ÇOCUK: Milli ve manevi bağlarla bağlı aile yapımızı bozmadan Milletimizi çökertme imkanı yoktur. Bunu bilen yerli ve yabancı işbirlikçiler; Aile yapımızı ( Evlilik ,Anne – Baba ilişkileri, çocukların Eğitimi ve etkilenmeleri gibi ) bozmak için büyük gayret içindedirler. Bu yönde: Çizgi filim, kırtasiye malzemesi, kitaplar, yaşama biçimleri beslenme alışkanlıklarımıza inançlarımıza etki ile ciddi mesafeler almışlardır.
Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkıp, geliştirerek buna son vermeliyiz.
10- SERBEST PİYASA EKONOMİSİ: Vahşi kapitalizmi dayatmayan kuralları olan serbest piyasa ekonomisi; Rekabet, kalite, gelişme fiyat istikrarını da sağlayacaktır. Gelir dağılımının aşırı bozulduğu ülkemizde; SOSYAL DEVLET İLKESİ asla unutulmamalıdır. Yolsuzlukla, Yoksullukla mücadele edilmeli herkese iş, aş kapısı açılmalıdır. Üretmek esas hedef olmalıdır. Stratejik öneme sahip yer altı kaynaklarımız ve sanayimiz ÖZELLEŞTİRME adı altında yabancıların kontrolüne verilmeden çalıştırılmalıdır. Üretmeden tüketme alışkanlığı; Yani borçlu yaşamadan kurtulmalıyız.
11- SON VE BÜYÜK HEDEF:
Hepimiz için esas olan Türk Milletinin sonsuza kadar hür ve mutlu yaşamasıdır.Güçlü olmalıyız.Ezilen ve sömürülen toplumların yanında olmalıyız. Her alanda dünya dengesinin korunmasına çalışmalıyız. Milletimizin iradesi tüm sorunlarımızı düzeltmeye yeter. Yeterki Milletimizin bilgili, inançlı, tarihinden, kültüründen gurur duyan insanlık genleri olsun. Birlik beraberlik içinde olalım. Yukardan beri saydığım hususlarda asgari ölçülerde mutabakat ( UZLAŞMA ) İÇİNDE olalım. Çözemeyeceğimiz sorun kalmaz......! Her Türlü Güzelliklere birlikte.

Mustafa ÖZ

turgut_reis
Yetkili Üye


ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 09/06/2005 :  09:37:57       
  Değerli Mustafa bey yukarıda kaleme aldığınız konulara harfiyen katılmamak mümkün değil. Allah siz ve sizin gibilerden razı olsun bu memleketin sorunlarını sırça köşklerden, devrin adamı olarak yazıp çizen sözde aydın ve entellektüeller (ne demekse?) bilsinlerki bu memleket ve millet sahipsiz değildir.

Büyük Türk Milletinin olmassa olmazları;

- Ayyıldızlı Al Bayrağımız,
- İstiklal Marşımız,
- Güzel Dilimiz TÜRKÇE ,
- Üniter Devlet yapımız,
- En önemlisi her türlü BAĞIMSIZLIĞIMIZ (siyasal, ekonomik vb.)
- Örf ve adetlerimiz
- Dinimiz İslam ve Yüce Kitabımızı Kuran-ı Kerim

Şu an aklıma gelen bunlar bu maddeler daha da çoğala bilir. Bunlara mutlaka sahip çıkmalıyız, korumalıyız.
Saygılar...

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

nuri lafci
Yetkili Üye


Ankara
153 Cevap
Gönderim - 09/06/2005 :  12:07:37     
  Sayın Mustafa bey yukarda sıraladığınız ve gerçekten önemli konuları gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Sayın Turgut bey, bu vatanın olmassa olmazlarına, sizinle birlikte aynen katılıyor,size de teşekkür ediyorum.

Benimde sofrada tuzum olsun. YTCK'la yürürlüğe giren "İzinsiz din eğtimi verenlere hapis cezası yerine para cezası verilir" kanun değişikliği Ülkemizde Din adına,masum, inançlı,temiz duyguları sömüreceğini,ve bazı yobazların ülkeyi kausa sürükliyeceğini düşünüyorum. Bence Din eğtimini Diyanet İşleri Başkanlığına bıraksalardı daha iyi olurdu.

lafcigil  sayfa başına git

mevlutacaroglu
Yetkili Üye


Diyarbakır
44 Cevap
Gönderim - 09/06/2005 :  19:36:40       
  Sayın MUSTAFA ÖZ Bey yazdıklarınızın altına imzamı tabiiki atarım.Yalnız burada gözden kaçırdığımız bir nokta bence şu:Bu mutabakat metninde olan konuları sağlamak için şu anda acilen bizler ne yapabiliriz?Kısa ve öz olarak birazda bunları dile getirsek iyi olur kanaatindeyim.Örnekleyecek olursak;
*Evlerimizde bayrağımız asılı mı?
*Dilimiz Türkçeye ne kadar sahip çıkıyoruz?İnternet ortamında OKEY kelimesini neden kullanıyoruz?TAMAM desek ne iyi olur.
*Bol miktarda edepsizlik bulunan televizyon programlarını seyretmeyelim.Çocuklarımıza seyrettirmeyelim.
*İşyerlerimize yabancı isimler vermeyelim.Market,showrom(şovrum),star,extre,barkot,hit,gibi daha birçok kelimeyi kullanmayalım.
*Bayram tatillerinde denize,tatile gitmek yerine,büyüklerimizle biraraya gelip aile yapımızı muhafaza edelim.
*Çocuklarımıza okullarda arkadaşlarına yılbaşı hediyesi alma alışakanlığına son verelim, almayalım.
*Evlerimizde şaban filimlerini seyretmeyelim.Tarihi konulu özellikle belgesel filmleri seyredelim.
*Günler öncesinden sabırsızlıkla Kurtlar vadisini beklemeyelim.
*Kaç kere çocuğumuzla beraber müzeye gittik bir düşünelim.
*Çocuklarımız İstiklal Marşını tam ve doğru olarak söyleyebiliyormu?
*Çocuklarımızın başucunda hemen okuyabilecekleri kaç tane kitap var?(Ders kitapları hariç)
İşte bu yapacağımız eylemleri somut hale getirelim çok basit bile olsa ne yapacağımızı söyleyelim.Bu sayede hergün bizlere doğal olarak gelen bazı konular zamanla gözümüze batmaya başlar.İşte kazandığımız zaman o zamandır diye düşünüyorum.
Başlangıç olarak ben bir aydır internette OKEY kelimesini kullanmıyorum.Yerine tamam yazıyorum herkez anlıyor.
Burada emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum.Sizlerinde bu tür somut önerilerinizi
sabırsızlıkla bekliyorum.Hoşçakalın.

burak  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 17/08/2005 :  19:11:20       
  Entellerle dantellerle zottirik aydınlarla bir yere varılamaz.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

cenk
Yorumcu


istanbul
48 Cevap
Gönderim - 18/08/2005 :  22:03:47     
  Bu Aydın dediğiniz Kuşum Aydın olmasın ?
----- -----------

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git